nadomestni avto

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.466
6.590
113
pri taščici
Me zanima kdaj bi komisija zasedala ko bi jim po telefonu rekel da jutri dobijo pismo odvetnika in njegov racun ter ponidbo za najem enakovrednega vozila
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
33.572
15.601
113
Da ne odpiram nove teme...

Zavarovanec Triglava me je malce "od vzadaj". Nič katastrofalnega. Menjava odbijača in popravilo prtljažnih vrat (malenkost popraskano).
Ker je ličarsko popravilo, avto ne bo gotov v enem dnevu. In servis seveda na svoje stroške nebi dal nadomestnega vozila. Povzročiteljeva zavarovalnica pa pravi: "lahko napišete vlogo z obrazložitvijo zakaj avto nujno potrebujete (je avto služben, ni opcije javnega prevoza...) in bo naša komisija vlogo obravnavala. Ne pričakujte, da bo odgovor v enem tednu, ker imamo gnečo... "

A me kdo hoče še 1x od zadaj ali je to res nekaj povsem normalnega? Ker če avta nebi potreboval, ga nebi kupil...

A mogoče moja asistenca krije tudi takšne zadeve? Avto je seveda normalno vozen...
Žal je res tako, da boš v primeru potrebe po nadomestnemu vozilu zaradi nesreče povzročene s tuje strani zelo zelo verjetno imel probleme. Zavarovalnice se tu prav prepogosto naredijo neumne in iz meni neznanega razloga zavračajo take prošnje/zahtevke kljub temu, da je kristalno jasno, da mora biti znesek najema nadomestnega vozila izplačan iz naslova AO povzročitelja tako kot se iz enakega naslova financira popravilo tvojega vozila oziroma vse ostale stroške, ki nastanejo zaradi odgovornosti njihovega zavarovanca.

Iz naslova asistence tega nadomestnega vozila načeloma ne boš dobil za dovolj časa (oz. je veliko odvisno tudi od asistence, ki jo imaš), prav tako pa ti ne pripada nadomestno vozilo iz morebitno obstoječe postavke delnega kaska nadomestno vozilo, saj le-to lahko koristiš zgolj v primeru popravila avtomobila zaradi rizika, ki je krit po tvoji zavarovalni polici in avtomobilska odgovornost nekoga drugega pa to seveda ni.

Priporočam ti, da vztrajaš pri zahtevku in jim kar se le da dobro obrazložiš zakaj in koliko časa ga potrebuješ, konkreetno pomaga tudi navedba servisa koliko časa boš bil brez svojega vozila ter boš tako na podlagi vsega tega pridobil temelj zaradi katerga cenilec poztem le odobri nadomestno vozilo za toliko časa kolikor ga potrebuješ. V primeru, da pa to ne bo šlo čez pa predlagam, da enostavno najameš neko nadomestno vozilo (primerljivega ranga kot je tvoje seveda, tu je nujno da ne pretiravaš), ga plačaš sam ter nato regresiraš znesek od zavarovalnice iz naslova AO povzročitelja - enako priporočam v primeru, da se zavarovalnica "zaradi gneče" ne odzove pravočasno. V večini primerov je zadeva do te točke že rešena, če pa ni bo pa na tej in če pa še tu komplicirajo in ne pristanejo se pa pošlje (bolj) grozeč dopis z omembo reševanja spora na sodišču pa bojo takrat popustili saj jim je prekleto jasno, da je zakon na tvoji strani in da za zadevo prosiš povsem upravičeno ampak se dobesedno delajo budale. Sem imel en tak zelo podoben primer cca. mesec dni nazaj pri Allianzu, par dni nazaj pa še enega pri Savi (prvega smo že rešili, drugega rešujem ravno zdaj). Žal ni nobena zavarovalnica imuna na debilizme te sorte in ti znajo prav povsod povzročiti sive lase.
 

igiNo1

Guru
24. feb 2018
1.447
658
113
In če ne boš vzel nadomestnega avta takoj, ko svojega daš na servis, ga verjetno ne potrebuješ nujno. Si lahko dva tri dni brez avta :)
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
35.221
10.566
113
kako 2 3 dni, za menjavo sklopke naredijo v par urah ali???

pri Emilfrey ti ponudijo taksi, če ne pa je od cca 25€ na dan testni + gorivo. to je po ceniku. Mi na kraj pameti ne pride da bi fehtaril in pametoval.

premija.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
18.596
9.450
113
kako 2 3 dni, za menjavo sklopke naredijo v par urah ali???

pri Emilfrey ti ponudijo taksi, če ne pa je od cca 25€ na dan testni + gorivo. to je po ceniku. Mi na kraj pameti ne pride da bi fehtaril in pametoval.

premija.
No ne tega preveč hvalit. Sem dobil avto (smart) ki je bil od novega redno servisiran na tem servisu (Ljubljana), pa so ble feltne gor tko zapečene, da smo jih z veliko težavo dobil dol. Se prav ni celo zgodovino avta v 70000 km noben snel koles. Tok o tem, kok kvaliteten servis je to.
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
6.210
4.735
113
Iz naslova asistence tega nadomestnega vozila načeloma ne boš dobil za dovolj časa (oz. je veliko odvisno tudi od asistence, ki jo imaš), prav tako pa ti ne pripada nadomestno vozilo iz morebitno obstoječe postavke delnega kaska nadomestno vozilo, saj le-to lahko koristiš zgolj v primeru popravila avtomobila zaradi rizika, ki je krit po tvoji zavarovalni polici in avtomobilska odgovornost nekoga drugega pa to seveda ni.
Lahko se koristi tudi nadomestno vozilo iz lastnega kasko kritja (če je vključeno na polici), potrebno je samo na svojo zavarovalnico poslati cenilni zapisnik
iz katerega je potem razvidno koliko ur popravila je ocenjeno za popravilo in za vsakih začetih 8 ur popravila, ti priznajo en dan nadometnega vozila.

Priporočam ti, da vztrajaš pri zahtevku in jim kar se le da dobro obrazložiš zakaj in koliko časa ga potrebuješ, konkreetno pomaga tudi navedba servisa koliko časa boš bil brez svojega vozila ter boš tako na podlagi vsega tega pridobil temelj zaradi katerga cenilec poztem le odobri nadomestno vozilo za toliko časa kolikor ga potrebuješ. V primeru, da pa to ne bo šlo čez pa predlagam, da enostavno najameš neko nadomestno vozilo (primerljivega ranga kot je tvoje seveda, tu je nujno da ne pretiravaš), ga plačaš sam ter nato regresiraš znesek od zavarovalnice iz naslova AO povzročitelja - enako priporočam v primeru, da se zavarovalnica "zaradi gneče" ne odzove pravočasno. V večini primerov je zadeva do te točke že rešena, če pa ni bo pa na tej in če pa še tu komplicirajo in ne pristanejo se pa pošlje (bolj) grozeč dopis z omembo reševanja spora na sodišču pa bojo takrat popustili saj jim je prekleto jasno, da je zakon na tvoji strani in da za zadevo prosiš povsem upravičeno ampak se dobesedno delajo budale. Sem imel en tak zelo podoben primer cca. mesec dni nazaj pri Allianzu, par dni nazaj pa še enega pri Savi (prvega smo že rešili, drugega rešujem ravno zdaj). Žal ni nobena zavarovalnica imuna na debilizme te sorte in ti znajo prav povsod povzročiti sive lase.
Žal se izogibajo plačilu nadomestnega vozila, da si zmanjšajo stroške izplačila, če si dovolj vztrajen in tečen, boš seveda dosegel tudi plačilo tega,
ampak se zavedajo da se večjemu dela folka ne da ukvarjat s tem in tako velik procent stroška nadomestnega vozila prevalijo na serviserje
ali pa da se stranke same znajdejo (sposodijo avto v gospodinjstvu ali pa grejo na bus), ali je to prav, seveda da ni...

Koliko se ti da težit, toliko boš dosegel, ker dejstvo je, da so dolžni kriti vse stroške ki jih imaš, to velja za škode iz avtomobilske odgovornosti,
oz. ko ti nekdo drug povzroči škodo, v primeru pa da se gre za popravilo iz svojega kasko zavarovanja, pa dobiš kar je v pogojih zavarovanja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

sajkek

Guru
16. mar 2008
35.221
10.566
113
No ne tega preveč hvalit. Sem dobil avto (smart) ki je bil od novega redno servisiran na tem servisu (Ljubljana), pa so ble feltne gor tko zapečene, da smo jih z veliko težavo dobil dol. Se prav ni celo zgodovino avta v 70000 km noben snel koles. Tok o tem, kok kvaliteten servis je to.
ne vem, v mbju dajo nove testne (vsaj tako je bilo , kako točno je danes ne vem)...nov GLA recimo za 25€...sicer z njim naredili samo cca 50 km - tisti dan, tako da še tankat nismo šli, je rekla gospa da ni panike.

aja zdaj vidim, da si ti komentiral servis...ma ja to je druga zgodba... jaz hodim tja zarad štempla-redni servis, sam zarad tega... vse ostalo itak doma delam.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.575
1.165
113
Celje
Največkrat se mi ne da ukvarjati s takšnimi malenkostmi in raje popušim tisto "kavico" ali pa "malico"... Ker pa je teh mehkih nategov vedno več, mi počasi preseda vse skupaj. Da se moram za neke osnovne zadeve, ki so JASNE, dobesedno boriti in porabljati čas. Pa na vsakem koraku se je to začelo dogajati. Ali pa jaz postajam star in betežen...
 
  • Všeč mi je
Reactions: krko

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.466
6.590
113
pri taščici
Na ravun tega si potem izplačujejo mio nagrade in dividende.
Je pa res, ko bomo 1x izsilili nadomestni avto iz AO bodo enostavno dvignili premijo ker nagradam in dividendam se ne bodo odpovedal. Vedno vec jih hocejo
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
33.572
15.601
113
Lahko se koristi tudi nadomestno vozilo iz lastnega kasko kritja (če je vključeno na polici), potrebno je samo na svojo zavarovalnico poslati cenilni zapisnik
iz katerega je potem razvidno koliko ur popravila je ocenjeno za popravilo in za vsakih začetih 8 ur popravila, ti priznajo en dan nadometnega vozila.
Tole moram pa malo pogoje spet prebrat saj imam v spominu možnost koriščenja zgolj tako kot sem napisal (in tudi izkušne v praksi od nekaj časa nazaj so take) a so očitno zadeve malo popravili ali pa nimajo vse zavarovanice enako in sem prakso parih prenesel na vse. Hvala za opombo.
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
6.210
4.735
113
Na ravun tega si potem izplačujejo mio nagrade in dividende.
Je pa res, ko bomo 1x izsilili nadomestni avto iz AO bodo enostavno dvignili premijo ker nagradam in dividendam se ne bodo odpovedal. Vedno vec jih hocejo
Sicer ne vem v kateri branži delaš, ampak če že ravno nisi v javni upravi katera se financira iz proračuna, kateri s tudi minusi pokriva iz proračuna,
moraš vedeti da vsa podjetja delajo zato da naredijo na koncu leta dobiček.

Zavarovalnice niso čisto nič drugačne kot ostala podjetja (Petrol, Špar, Merkator, Emil Fray, Hanzi s.p., Hanzi d.o.o.)
ki stremijo k temu da imajo na koncu leta cca 6-10% dobička, večinoma je v spodnji meji...
Ja so pa dobički milijonski glede na promet katerega dosegajo, v% pa ne prav veliki.

Če bi pa želel imeti zavarovalnice, ki delajo minus na koncu leta, boš pa kmalu imel na volčjo zavarovalnice Ergo, Croatia itd...
kar pomeni da kmalu ne boš več imel zavarovalnice, ker noben ne bo pokrival minusa v nedogled.

Druga rešitev je seveda ustrezna vključitev stroška nadomestnega vozila v ceno zavarovanj, pa bomo potem imeli spet še 10% višje cene,
vpliv na inflacijo in vsak servis bo potem 14 dni dobavljal dele in 14 dni imel še čakalno dobo za popravilo in na koncu se jim bo bolje splačalo
oddajat avtomobile kot pa jih popravljati ;)
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
6.210
4.735
113
Tole moram pa malo pogoje spet prebrat saj imam v spominu možnost koriščenja zgolj tako kot sem napisal (in tudi izkušne v praksi od nekaj časa nazaj so take) a so očitno zadeve malo popravili ali pa nimajo vse zavarovanice enako in sem prakso parih prenesel na vse. Hvala za opombo.
Splošna praksa je, da ko na povzročiteljevi zavarovalnici rečeš za nadomestni avto, se izgovarjajo na dopise kot v zgornjem primeru
ali pa da povprašajo če imaš kasko, da se obrni na svojo zavarovalnico, da koristiš nadomestno vozilo iz svojega zavarovanja.

Imel več primerov ko so na Generali in na Triglavu sami rekli stranki, da naj za nadomestno vozilo zaprosi iz svojega kaska,
ker pa se strankam ne da prav veliko pregovarjat, so izbrale lažjo pot, cenilni zapisnik povzročiteljeve zavarovalnice priloži
pri zahtevku za nadomestno vozilo in ti po pogojih kaska dajo nadomestno vozilo za tisti dan ali dva, razliko dni pa običajno
potem pokrije serviser.

Tisti ki so bili pa bolj zateženi, pa so seveda dosegli da je šel nadomestni avto iz povzročiteljevega zavarovanja.

Verjetno obstaja nek tih dogovor med zavarovalnicami, da se tako postopa, ker vsi to delajo.
 

Samo Svoj

Guru
27. jan 2022
6.002
2.399
113
Seveda lahko obstaja povsem praktičen razlog za tak "dogovor". Koriščenje kaska ti naslednje leto pomeni tako ali drugače višjo premijo - ali pa vsaj ne napredovanje na nižjo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi in LarryClay

LarryClay

Guru
10. feb 2023
1.132
1.138
113
Ja, družno nategovanje oškodovancev.
Če je škoda iz naslova povzročitelja, je pač iz povzročitelja. Ni AO zastojn zato tam.

Zrelo za inšpekcijski nadzor in pisanje plačilnih nalogov.

Škoda je potem še večja. Najem vozila + administrativni stroški kasko zavarovalnice + škoda iz malusev in izgub popustov + škoda oškodovanca, da se ukvarja debilizmi.
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
6.210
4.735
113
Ja, družno nategovanje oškodovancev.
Če je škoda iz naslova povzročitelja, je pač iz povzročitelja. Ni AO zastojn zato tam.

Zrelo za inšpekcijski nadzor in pisanje plačilnih nalogov.

Škoda je potem še večja. Najem vozila + administrativni stroški kasko zavarovalnice + škoda iz malusev in izgub popustov + škoda oškodovanca, da se ukvarja debilizmi.
Seveda lahko obstaja povsem praktičen razlog za tak "dogovor". Koriščenje kaska ti naslednje leto pomeni tako ali drugače višjo premijo - ali pa vsaj ne napredovanje na nižjo.

Nadomestno vozilo je del " delnega kaska" kar ne vpliva na bonus, vpliva pa lahko (pri nekaterih zavarovalnicah)
na komercialne popuste in posledično višjo premijo naslednje leto.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
13.171
4.040
113
Nadomestno vozilo je del " delnega kaska" kar ne vpliva na bonus, vpliva pa lahko (pri nekaterih zavarovalnicah)
na komercialne popuste in posledično višjo premijo naslednje leto.
No vidiš.
Ampak če je povzročena škoda od tretje osebe jo mora AO tudi plačati.
Saj pravim dopis, če ne odgovorijo pa na rent a car vzameš avto in jim predložiš račun.
Sicer pa bi itaq morali škodo izplačevati v Evrih ne pa da te pošiljajo k serviserjem, bo jih moral enkrat en po zdravju vprašati.
 
  • Všeč mi je
Reactions: LarryClay