nadomestni avto

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.067
4.049
113
Splošna praksa je, da ko na povzročiteljevi zavarovalnici rečeš za nadomestni avto, se izgovarjajo na dopise kot v zgornjem primeru
ali pa da povprašajo če imaš kasko, da se obrni na svojo zavarovalnico, da koristiš nadomestno vozilo iz svojega zavarovanja.

Imel več primerov ko so na Generali in na Triglavu sami rekli stranki, da naj za nadomestno vozilo zaprosi iz svojega kaska,
ker pa se strankam ne da prav veliko pregovarjat, so izbrale lažjo pot, cenilni zapisnik povzročiteljeve zavarovalnice priloži
pri zahtevku za nadomestno vozilo in ti po pogojih kaska dajo nadomestno vozilo za tisti dan ali dva, razliko dni pa običajno
potem pokrije serviser.

Tisti ki so bili pa bolj zateženi, pa so seveda dosegli da je šel nadomestni avto iz povzročiteljevega zavarovanja.

Verjetno obstaja nek tih dogovor med zavarovalnicami, da se tako postopa, ker vsi to delajo.
Obstaja čisto lepo zakonsko določen o kaj pokriva AO in kaj ne. In nadomestni avto ni direktno pokrit nikjer, kot tudi ni tvoj avto pokrit. AO krije škodo in samo to, škodo ki jo je povzročila oseba z zavarovanjem AO. Škoda je lahko na materialnih in nematerilnih stvareh, ampak bistveno je da je škoda dokazana.

A če fašeš totalko (povzročeno od nekoga drugega) ti pripada pa kaj? Nadomestno vozilo dokler bi ti veljala registracija za orignal avto?

Skratka zavarovalnica bo škodo oz. stroške nadomestnega avta plačala če dokažeš da si neupravičeno ostal brez avta in ti je bila s tem povzročena škoda. Za neko barvanje odbijača, kjer si lahko izbereš termin in lokacijo težko direktno prikažeš kakšno škodo si s tem imel.

Če že, ti tu lahko nasproti stopi delavnica/servis, kjer opravljaš storitev tako da ti da avto, ker itak v vsakem primeru "nekaj" zaslužijo na tvojem primeru ki ga nisi ti nič plačal. Skratka preden daš avto nekam poklepat še uredi tam nadomestno vozilo, tu je največ opcije da ga dobiš "gratis".
 

LarryClay

Guru
10. feb 2023
1.134
1.143
113
Ne drži.
AO krije vso škodo in posledice iz naslova povzročitve prometne nesreče. Tudi čiščenje, pospravljanje, poškodbe, invalidnosti, najem vozil, najem reaktivcev in SpaceX če je nujno potrebno.
Probaj ti to natrobit, da kaj vse nekrije, kakemu nemcu, ko se mu boš počil v avto. Če ima nadstandard kritja še na svoji strani, mu novega Mercedeza čez 2 uri pripeljejo na mesto nesreče in vse to bo njegova zavarovalnica regresirala od povzročiteljeve, nič bat.

Ti štose izogibanja odgovornosti so znani še iz juge. Vse dokler niso tujci bili udeleženi, pa se jim je dalo trajbat z odškodninami. Se še spominjam, ko je občina nemcu morala krit popravilo avta zaradi luknje v cesti. Vse je prišlo, samo z zamudo in zamudnimi obrestmi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Samo Svoj

Guru
27. jan 2022
6.002
2.399
113
Če že, ti tu lahko nasproti stopi delavnica/servis, kjer opravljaš storitev tako da ti da avto, ker itak v vsakem primeru "nekaj" zaslužijo na tvojem primeru ki ga nisi ti nič plačal. Skratka preden daš avto nekam poklepat še uredi tam nadomestno vozilo, tu je največ opcije da ga dobiš "gratis".
A si ti kak vodstveni kader zavarovalnice?

Just for your information: tudi škode si nisi/nisem sam povzročil ampak mi jo je vaš zavarovanec.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.067
4.049
113
A si ti kak vodstveni kader zavarovalnice?

Just for your information: tudi škode si nisi/nisem sam povzročil ampak mi jo je vaš zavarovanec.

To je praksa, sedaj se pa postavi na glavo pa se tožari z zavarovalnico če imaš čas.

Kot prvo škoda ker nisi mogel uporabljat vozila ne obstaja, ker bi jo težko določil, zato tudi upravičenost do nadomestnega vozila ni samoumevna. Lahko rečeš da rentacar za en dan v rangu mojega vozila stane toliko in toliko in toliko je škode, ampak a jo je res? Škoda ki jo imaš ti je nezmožnost da opravljaš prevoze. Če imaš kamion ali taksi je škoda čisto lepo dokazljiva, če si pa fizična oseba po možnosti še v penziji boš pa škodo oz. stroške kako opravičeval. Sej ne pravim da se ne da, ampak nadomestno vozilo pod AO samoumevno ni. Pri AO ti veliko prej plačajo recimo taksi, izplačajo stoškke ki jim jih lahko jasno pokažaš, kot pa ti bodo dali nadomestno vozilo.

Btw pri klepariji in farbanju si preverite še zapisnik zavarovalnice in servisa/izvajalca, tam je velikokrat tako da je opisanega dela za en dan, torej tiste 3 dni ko naj bi kao sušili vaš avto kot pršut je fikcijska zadeva in logično da na podlagi takih papirjev ne moreš zahtevat nadomestni avto za 3 dni.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.387
1.386
113
Meni je podobne ideje imela Generali pred par meseci. Sem poslal prijazen dopis v katerem sem jih opozoril, da zaradi njihove pocasnosti in tega, da se niso odobrili nadomestnega vozila na mojem avtu nastaja se vecja skoda, saj v dezju voda zateka na dele, ki so sicer zasciteni, ipd.. naslednji dan sem imel vse odobreno na mailu in sem dal avto na servis.
Ni moja krivda, ce se je njihov zavarovanec zaletel v mene in nqj take stvari uredijo z njim ne z mano.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey in Samo Svoj

Garfildd

Guru
24. jul 2007
6.210
4.736
113
Obstaja čisto lepo zakonsko določen o kaj pokriva AO in kaj ne. In nadomestni avto ni direktno pokrit nikjer, kot tudi ni tvoj avto pokrit. AO krije škodo in samo to, škodo ki jo je povzročila oseba z zavarovanjem AO. Škoda je lahko na materialnih in nematerilnih stvareh, ampak bistveno je da je škoda dokazana.
Res je
A če fašeš totalko (povzročeno od nekoga drugega) ti pripada pa kaj? Nadomestno vozilo dokler bi ti veljala registracija za orignal avto?
Za čas, dokler ti ne izplačajo odškodnine na TRR.

Skratka zavarovalnica bo škodo oz. stroške nadomestnega avta plačala če dokažeš da si neupravičeno ostal brez avta in ti je bila s tem povzročena škoda. Za neko barvanje odbijača, kjer si lahko izbereš termin in lokacijo težko direktno prikažeš kakšno škodo si s tem imel.
Stroški nastanejo in so dokazljivi, prevoz v službo in nazaj, prevoz otrok,... teoretično verjetno lahko plačaš taxi in daš račune?

Če že, ti tu lahko nasproti stopi delavnica/servis, kjer opravljaš storitev tako da ti da avto, ker itak v vsakem primeru "nekaj" zaslužijo na tvojem primeru ki ga nisi ti nič plačal. Skratka preden daš avto nekam poklepat še uredi tam nadomestno vozilo, tu je največ opcije da ga dobiš "gratis".
To se največkrat izvaja tako, tudi v dogovoru med zavarovalnico in servisom, daj nadometni avto, zavarovalnica pa plača še "poliranje" dela avta...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey in Samo Svoj

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.067
4.049
113
BTW, stoški za službo so problem če ti jih izplačuje delodajalec po javnem prevozu in ne po km. To zavarovalnica čisto BP izpodbija. Ostale stroške tipa vrtec se da preverit, šolarji morajo imeti itak zagotovljen javni prevoz oz. veljajo pravilniki za to na katere se potem sklicuje tudi zavarovalnica. Tako da ko se začneš s tem ukvarjat in njihova pravna služba začne preverjat ugotoviš da v rokah nimaš nič konkretnega in ostaneš še brez tistega denarja ki bi se ga dalo moogče na kakšen drug način izsilit.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
33.572
15.601
113
...prav tako pa ti ne pripada nadomestno vozilo iz morebitno obstoječe postavke delnega kaska nadomestno vozilo, saj le-to lahko koristiš zgolj v primeru popravila avtomobila zaradi rizika, ki je krit po tvoji zavarovalni polici in avtomobilska odgovornost nekoga drugega pa to seveda ni.
Evo, o tem sem pisal - po pogojih pripada stranki nadomestno vozilo kot sem napisal, seveda pa je vedno opcija, da ima nekdo na zavarovalnici dober dan in ti odobrijo nadomestni avto kako drugače ampak na to se ne moreš zanašat oziroma ti lahko ti pripelje druge negativne posledice na tvoji polici tako da se jaz osebno pač najbolj zanašam na zavarovalne pogoje ter v aktualnem primeru seveda na odgovornost povzročitelja škode.

Spodaj citiram aktualne pogoje kasko zavarovanja pri Savi in Generaliju, Triglav pa ima posebnost in ima po pogojih na voljo nadomestno vozilo zgolj v primeru kraje vozila in plačane kombinacije delnega kaska kraja ali pa iz naslova določenih avtomobilskih asistenc. Allianza in Grawe pogojev zaenkrat nisem preverjal a bi si upal trditi, da imata to enako kot Sava in Generali.

Sava:
Kombinacija I: stroški najema nadomestnega osebnega vozila – zavarovanje skladno z zavarovano nevarnostjo pod 16/a tč. (1) odst. 2. člena Splošnih pogojev za zavarovanje avtomobilskega kaska krije stroške najema nadomestnega vozila, če je do poškodbe, uničenja ali izginotja vozila prišlo zaradi katerekoli od zavarovanih nevarnosti iz 2. člena teh zavarovalnih pogojev.

Generali:
7) Kombinacija nadomestno vozilo: Zavarovanje krije stroške najema nadomestnega osebnega vozila, če je bilo zavarovančevo vozilo uničeno ali poškodovano zaradi katerekoli nevarnosti splošnega avtomobilskega kaska ali nevarnosti delnega avtomobilskega kaska

Triglav:
Zavarovalnica krije stroške najema nadomestnega avta, če je vaše vozilo poškodovano, okvarjeno, uničeno ali ukradeno. Kritje nadomestnega vozila je vključeno v naslednja zavarovanja: delno kasko zavarovanje kombinacija K, avtomobilska asistenca: asistenca Plus in asistenca Comfort.