Kako si tepen ko oddajaš stanovanje

ozze

Majstr
24. jul 2009
2.134
319
83
Kakšna pa je definicija "premožnega" človeka? Je to nekdo, ki zasluži 2-3k neto na mesec, nekdo ki zasluži 100k na mesec ali oba?
Tudi marsikdo ki služi 100k na mesec komaj sfolga iz meseca v mesec, tako da je vse relativno. V bistvu se z minimalno plačo živi bolje kot 99,999 % vseh živih bitij v celotni zgodovini obstoja življenja na tem planetu.
 

jello

Guru
22. sep 2008
10.089
3.826
113
Vprašanje se je glasilo zakaj bi premožen človek prejemal socialne transferje. Zato še enkrat ponavjam da kriteriji niso prav nič relativni.
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.901
2.191
113
država pravi da družine v katerih je dohodek do 1.218,08 prejemajo dodatek in če je to družina v kateri so ata mama in trije otroci je to komot skupni dohodek staršev nad 5000eur

so oni premožni ali ne?
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.924
9.584
113
Vprašanje se je glasilo zakaj bi premožen človek prejemal socialne transferje. Zato še enkrat ponavjam da kriteriji niso prav nič relativni.
Ravno v kriterijih je problem.
Recimo hipotetičen primer dveh družin starih 40 let z neto prihodkom 2.500 EUR s po dvema otrokoma v vrtcu.
Prva živi pri starših, dva nova avtomobila na lizing, vsak drugi mesec gredo na neko potovanje, itd. Na računu nič, avtov na imena nič, stanovanja nimata, premoženja nič, itd. Od vedno potujeta, living the life.
Druga od konca faksa vse stavita v nepremičnino. Vozita se celo življenje v razpadlih kripah za par jurjev, kar jima je dovolj. Poleti sta včasih šla za 1 teden na Pag v kamp, ker je bil poceni, sedaj še tega ne. Gresta kakšen dan do slovenske obale se zmočit. Kupila takoj po faksu enosobno stanovanje, odplačala v parih letih, ker je vse šlo v puf, kupila parcelo in puvala majhno bajto. Končno sta se preselila v bajto, stanovanje oddajata, da se jima kredit pokrije, ker bi rada imela stanovanje za froca.
V glavnem, obe družini sta imeli identične prihodke, identičen štart (prva še celo boljši, ker sta pri starših), ampak prva bo dobila koliko dodatkov, druga pa? Je to pošteno?
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.609
5.806
113
Se pravi nimaš pojma, če se njemu dejansko splača oddajat stanovanje in vpiješ na pamet? Sigurno se bi mu pa bolj splačalo oddajat na črno, pa če so davki nizki al pa visoki, tukaj ni dvoma. Se prav, podpiraš odpiralca teme, pa povej kok bi moral plačat vrtca za dva otroka, če je 350 EUR preveč in od kje se naj po tvoje vzame za razliko do ekonomske cene, ki znaša za dva otroka malo pod 1000 EUR. Pa prihrani prosim očitno (NVOji in podobna mašila)

Pa ko smo ravno pri vrtcu, zastonj vrtec za drugega in vse naslednje otroke ni ravno desničarska poteza, če se že gremo......
In ti meni o tem kdo vpije na pamet. Ekonomska cena vrtca ni in niti blizu ni 1000čim evrom. Ostalo niti nebom komentiral.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.924
9.584
113
Generik je že večkrat napis

Ja to bi bilo dobro. Cene stanovanj bi padle, tako da bi si lahko marsikdo rešil stanovanjski problem, ki ga sedaj ne more. Večina najemojemalcev je ujetih v začaranem krogu s plačevanjem najemnine, ker ne morejo pripraviti osnove za plačilo pologa pri nakupu stanovanja.
Še en moj komentar. Če nisi sposoben pripravit osnove za polog, se pač ne trudiš dovolj. Ali pa se ti ne da. Je pa res, da je mlademu malo težko potovati, imeti iphona za 2 jurja, obiskovati fensi lokalčke in imeti top shit BMWja na lizing in hkrati spraviti še skupaj polog. Recimo malo gledam okrog za mladimi in me kap zadane, ko se s slušalkami in telefoni vun bacajo. Tudi prav, sem moral ravno zadnjič ta malega malo opomnit, da zaenkrat denarja še ne serjem in da pač ne bo imel fenci adidask za nekaj 100 EUR.
In pa še nekaj: žal niso vsi primerni za lastništvo nepremičnine. Ker z njo pridejo tudi obveznosti in stroški. Recimo v bloku smo imeli tipa 30 let starega, ki je podedoval stanovanje. Bil je proti vsemu, kar smo predlagali, da se blok vzdržuje in izboljša. K sreči sedaj ni več potrebno 100% soglasje solastnikov, ker sicer bi ga naj... Vem, da je tudi upravnik ga nekajkrat moral izterjati, da je plačal. In sem prepričan, da velika večina tistih, ki jim nepremičnina ni ''padla z neba'', ampak so se prekleto morali potruditi, potem tudi ustrezno skrbijo zanjo in se zavedajo obveznosti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Holobist

kalbo

Guru
7. okt 2013
18.562
9.436
113

Cene vrtcev v mestnih občinah

Mestna občinaekonomska cena vrtca za 1. obdobje
(evri)
ekonomska cena vrtca za 2. obdobjesubvencija občine za 1. starostno obdobje od 1. do 3. letavišina plačila staršev npr. 8. d. r.
(evri)
Napovedali povišanje ceneCena za 8. razred 1. st. o. po napovedanem zvišanju za
17 %
Ljubljana576418
  • 2., 3. in 4. dohodkovnem razredu za 23,5 % nižjo plačilo ceno programa
  • 5., 6., 7., 8. in 9. dohodkovnem razredu za 17,5 % nižjo ceno programa
313,5 Da.366,45
Maribor496361
  • za 23 % staršem, ki so uvrščeni od 2. do 6. dohodkovnega razreda
  • za 14 % staršem, ki so uvrščeni od 7. do 9. dohodkovnega razreda
281,53Niso odgovorili.329,4
Kranj540,63410,86
  • /
356,81 nepreverjenoNiso odgovorili.417,47
Koper495418
  • /
326,70Niso odgovorili.382,24
Celje539,81393,21
  • 6,8 %
332Predlog povišanj bodo šele obravnavali.388,44
Novo mesto540,71388,83
  • 10 %
321,1813,1 %375,78
Velenje 527 391,04
  • 11 %
309,65Niso odgovorili.362,29
Nova Gorica562,47382,6
  • /
371,23Vrtci bodo predlagali zvišanje, občina bo sprejela odločitev.434,33
Krško592,56425,94
  • 30 %
273,77Ne.320,31
Ptuj568,36423,67
  • 11,2 %
333,85Da. S 1. marcem.390,6
Murska Sobota468,24468,24
  • 70,20 evra
262,71Da, predvidoma za 12,8 %.307,37
Slovenj Gradec 525,75433,31
  • /
347O tem bodo odločali februarja.406
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
18.562
9.436
113
MrDaco Koliko pa je? Vsaj google bi uporabil preden vpiješ spet. Za dva otroka je ekonomska cena mal pod 1000 EUR oziroma če maš dvojčka kar prek 1000.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.609
5.806
113
Pardon, ti si napisal za 2 otroka. Ja potem pa je, sem mislil da govoriš o ekonomski ceni enega. Sory.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
18.562
9.436
113
Že cel čas se pogovarjamo o dveh otrocih in o tem, da za dva pač 350 EUR ni veliko, oziroma da ni ravno za jamrat. Kakorkoli pa obrneš, razliko do polne cene nekdo plača in vem, da so imele občine tistikrat kar nekaj težav sfinancirat ta bombonček, ki je meni eno ali dve leti prišel zelo prav.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.924
9.584
113
Off topic: a kdo ve, koliko stane ekonomska cena za dijaški dom? Ker meni se zdi 240 EUR na mesec relativno ugodno. Saj to ni ekonomska cena, ali pač?
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.609
5.806
113
Generik je že večkrat napis

Ja to bi bilo dobro. Cene stanovanj bi padle, tako da bi si lahko marsikdo rešil stanovanjski problem, ki ga sedaj ne more. Večina najemojemalcev je ujetih v začaranem krogu s plačevanjem najemnine, ker ne morejo pripraviti osnove za plačilo pologa pri nakupu stanovanja.
Cene bi padle, praviš. Seveda bi. A bi vsi najemniki pokupili ta stanovanja? Se ti ne zdi da to sili k nepremičninskemu kolapsu?
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.609
5.806
113
Že cel čas se pogovarjamo o dveh otrocih in o tem, da za dva pač 350 EUR ni veliko, oziroma da ni ravno za jamrat. Kakorkoli pa obrneš, razliko do polne cene nekdo plača in vem, da so imele občine tistikrat kar nekaj težav sfinancirat ta bombonček, ki je meni eno ali dve leti prišel zelo prav.
Za dva otroka 350 plačat mi ni drago. Tudi poteza da ima drug otrok vrtec zastonj mi je totalno mimo in ni v mojii agendi, čeprav je ta zakon predlagala SDS kot desničarska stranka. Še več, jaz bi dal minimalno plačilo vrtca vsaj 50 do 100 eur na otroka. Bi bilo kofetkaric manj, ker bi doma pazile svoje otroke. Tudi med počitnicami bi marsikdo razmislil, če bi imel otroka doma. Ne pa da vrtci poleti dodatno zaposlujejo kader, da pokrivajo dopuste delavk.
Ne vem pa kako bi se lotil privatnikov na fiktivni minimalki in pisanim lastništvom na firmo. To je meni tudi pereč problem. Če plačamo mi ki hodimo v službe naj plačajo tudi ostali. Pa ni to socialitična doktrina, ampak zgolj pravičnost.
 
  • Všeč mi je
Reactions: visek_izobrazbe

Generik

Guru
14. maj 2011
3.888
1.271
113
Že cel čas se pogovarjamo o dveh otrocih in o tem, da za dva pač 350 EUR ni veliko, oziroma da ni ravno za jamrat. Kakorkoli pa obrneš, razliko do polne cene nekdo plača in vem, da so imele občine tistikrat kar nekaj težav sfinancirat ta bombonček, ki je meni eno ali dve leti prišel zelo prav.
Zdaj sem dobil odločbo in bo po subvenciji 424 eur pa še neki centov. Da malo popravimo cifre :D
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.609
5.806
113
Pa še to. Nikoli nisem razumel zakaj se tvorijo pri teh izračunih neke lestvice. En cent ti nekje gre navzkriž in si v drugem dohodkovnem razredu. Kaj je narobe z zarisano krivuljo in njenim matematičnim zapisom? Danes v informacijski dobi, ti nebi bil problem spravit v enačbe.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

jello

Guru
22. sep 2008
10.089
3.826
113
pomota mišljeno je bilo 10 jurjev oz 10000eur in ne ni vseeno če je 10 jurjev na računu saj še štejejo kot prihranki
Ok, vidim, da izračunat ne znaš, jaz pa rade volje pomagam. V času debelih krav je bila obrestna mera, ki so jo upoštevali ca. 2%, danes jo lahko deliš še z 10. 10k na računu po obrestni meri 0,2% da koliko fiktivnega prihodka? Pa ker si omenjal petčlansko familijo deli to še s 5 in potem še z 12.

Ja imaš prav, ni vseeno. Človek je lahko ob cente! Si predstavljate?!!!

Še strošek telovadbe z nakazili je višji, ampak hej, za šankom se tako lepo sliši, kako te je država pri dokladih olupila ker je imel otrok na računu 100 eur, ki jih je dobil od babice za rojstni dan.
 
  • Všeč mi je
Reactions: wilburxxx

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.385
1.383
113
Za dva otroka 350 plačat mi ni drago. Tudi poteza da ima drug otrok vrtec zastonj mi je totalno mimo in ni v mojii agendi, čeprav je ta zakon predlagala SDS kot desničarska stranka. Še več, jaz bi dal minimalno plačilo vrtca vsaj 50 do 100 eur na otroka. Bi bilo kofetkaric manj, ker bi doma pazile svoje otroke. Tudi med počitnicami bi marsikdo razmislil, če bi imel otroka doma. Ne pa da vrtci poleti dodatno zaposlujejo kader, da pokrivajo dopuste delavk.
Ne vem pa kako bi se lotil privatnikov na fiktivni minimalki in pisanim lastništvom na firmo. To je meni tudi pereč problem. Če plačamo mi ki hodimo v službe naj plačajo tudi ostali. Pa ni to socialitična doktrina, ampak zgolj pravičnost.
A privatniki pa ne hodijo v službo in ne plačajo davka? Daj odpoved in bodi privatnik če je tako lepo in se bajno zasluži. Pa ni čisto tak, veliko je takih, ki životarijo, pa tudi veliko je takih, ki zelo dobro služijo, ampak tudi zelo veliko delajo. Veliko več kot tisti, ki hodijo v službe in ob 16.00 končajo.
Eno stvar se bo treba zavedat, da privat ni samo dober zaslužek, pa hudi avto in čoln na morju. JE odgovornost za sebe, delavce, dobavitelje in kupce. Da boš na na eni strani zdrav in še nekaj časa opravljat delo, da boš skupaj z delavci ustvarjal dovolj prihodkov in dodane vrednosti, da bodo dobili plačilo, da boš lahko poravnaval obveznosti dobaviteljem in na koncu (pa ne nujno na koncu), da bodo stranke zadovoljne in bodo še kdaj prišle kaj kupiti.
Vse to ali pa večino tega en z redno službo ne rabiti delati in o tem razmišljati. Pika konec.
Z zgoraj naštetimi tveganji pride potem tudi nekaj lepih plusov, ČE si uspešen, če nisi, je pa samo veliko tveganj in problemov. Verjemi mi, da se takih s problemi in še večjimi problemi videl po moje več kot pa takih, kjer se cedi samo med in mleko.

Sicer pa če se vrnemo na začetek teme. Nekdo, ki ima poleg nepremičnine v kateri živi, še stanovanje ali dve za oddajat je premožen. Ne moremo se delati, da ni. Mogoče res, da zaradi x faktorje z oddajo ne ustvarja dobička, ampak je še zmeraj premožen. Konec koncev lahko kadarkoli v nekem poljubno dolgem času nepremičnine, ki jih ne uporablja proda in pridobi likvidna sredstva s katerimi bo lahko dalje živel. Nekdo drug, ki živi v najetem stanovanju ali pa ima eno srednje veliko stanovanje, ki ga odplačuje s kreditom, pa ni nujno premožen. Lahko je, ker si je preračunal, da mu je ceneje živeti v najemu, kot imeti stroške z lastništvom, navadno pa ni, saj živi iz meseca v mesec in po plačilu stroškov ostane bolje malo za varčevanje.

Pravilno je, da so lestvice. Vedno smo jih imeli, že v prvem razredu, nas je točka ločila od tega ali smo izdelali razred ali ne. Danes je pač en cent, enkrat v plus, drugič v minus. Tako pač je.

Kar se mene tile, niso tisti, ki oddajajo stanovanje nič "tepeni" od države, ampak so premožni in kot taki ne bi smeli biti deležni enake višini socialnih transferjev kot tisti, ki dobijo minimalca in nimajo neke v lasti različnih nepremičnin, ipd...
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.901
2.191
113
Ok, vidim, da izračunat ne znaš, jaz pa rade volje pomagam. V času debelih krav je bila obrestna mera, ki so jo upoštevali ca. 2%, danes jo lahko deliš še z 10. 10k na računu po obrestni meri 0,2% da koliko fiktivnega prihodka? Pa ker si omenjal petčlansko familijo deli to še s 5 in potem še z 12.

Ja imaš prav, ni vseeno. Človek je lahko ob cente! Si predstavljate?!!!

Še strošek telovadbe z nakazili je višji, ampak hej, za šankom se tako lepo sliši, kako te je država pri dokladih olupila ker je imel otrok na računu 100 eur, ki jih je dobil od babice za rojstni dan.
ne človek ni ob cente... preseže zgornji limit in ne dobi doklad