Zakaj v Sloveniji razpada zdravstvo

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Je kje kdo napisal da so vsi oh in sploh strokovni in pri stvari? Dalec od tega. Vendar je na splosno slovensko zdravstvo na zavidljivo visokem nivoju. Ne pozabi pa da skoraj kompletno zdravstvo sloni na starejsi (oz prestari) generaciji zdravnikov, ki enostavno ne zmorejo vec. In zaradi tega se dogajajo stvari opisane v tvojem postu. Potem pa se vprasaj zakaj ministrstvo recimo zaposli na Internem oddelku SB Ptuj samo 6 zdravnikov. Realne potrebe pa so 2x vecje. Nimajo dravniki 4 hemisfer in rok nazalost.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Zelo mi je žal za dogodke, ki jih opisuješ...

Vseeno pa ne morem brez tega, da ne bi poudaril, da ima vsaka medalja dve plati. Predobro vem, kako radi se (še posebej med laiki) potencirajo negativni dogodki na področju zdravstva (pa tudi drugje). Ne misli, da ti ne verjamem, ampak tvoje zgodbe o operativnem zdravljenju pljučnice pri tromesečni punčki enostavno ne morem vzeti za absolutno resnico. Skoraj 100% sem, da je zadaj še nekaj informacij, ki jih nimaš in ki bi konkretno osvetlile situacijo.


Kot je že namignil Blackjack in jaz v koncu svojega posta prej... izbrali ste prvo opcijo - preobremenjenega, utrujenega in zagrenjenega zdravnika, ki za naše "socialno" zdravstvo ni nič drugega kot delovna živina in ki (upravičeno) komaj čaka, da se zadeva sesuje. Problem je v tem, ker izbire ni.


Sem mlad in morda malce naiven. Vendar pa nikjer ne branim svoje branže. Delamo napake, ampak kdo jih pa ne. Naše so problematične, ker jih je zelo težko (nemogoče) popraviti. Trdim le, da je pravo čudo, da se ob takšnih pogojih dela ne dela še več napak in da sistem še funkcionira. Če zdravniki in ostalo zdravstveno osebje ne bi delali toliko na pogon sočutnosti in sočlovečnosti, bi že zdavnaj rekli adijo, ustanovili zdravniški ceh in se začeli iti obrtnike - plačane glede na opravljeno delo ter kvaliteto dela in ne pavšalno (ki je enako kot prej, čeprav delajo za dva zaposlena). S tem sindikat grozi že vrsto let in verjemi mi, če se stvari kmalu ne obrnejo na bolje - tako tudi bo.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.455
6.579
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik zajfa pravi:
Citat:
Uporabnik poldo pravi:
Ali te zavarovalnica naroci na obravnavo skode cez 14 mesecev,medtem ko ti redno placujes zavarovalnino ???

, če si zlomiš nogo ali kaj drugega si na vrsti TAKOJ.

ja TAKOJ dobiš gips.
Če pa rabiš pa kaj več pa ČAKAŠ. Če ne verjameš pejt mal na travmo(ti ne privoščim da boš toliko ljudi tam poznal kot jaz) ali pa si malo bolj komplicirano zlomi nogo. ZArdi takih zadev se potem zdravljenje komplicira in traja še dlje in je manj uspešno.


Sicer pa sem spoznal kar nekaj for kako UKC "pokriva" izgubo" ki jo ima.
Zakaj sem že moral ležat 6 dni v KC da so mi naredili tomografijo?(polurno slikanje, živim 10 minut od bolnice, ležanje v bolnici zaradi zdravja ni bilo potrebno). Če bi prišli z limuzino in z ukrajinkami po mene na dom bi zdravstvo stalo manj.
Da ne pišem o tem da bi takrat ko sem jaz zasedal posteljo,lahko na njej ležal nekdo ki jo je res potreboval. Samo tisti je ne dobi, ker z njim je strošek, z mano ga pač niso imeli (razen treh obrokov, pa še tistih nisem pojedel niti pol) .

Zakaj sem bil 10 dni v bolnici zaradi angiografije, če pa bi bil lahko samo 1 dan (po preiskavi moraš 24 ur ležat!).
kot tomografija je bila tudi angiografija planirana in "naročena"?


Ko končam z bolniško se boste za glavo prijel (tisti ki ne veste kako dolgo sem na bolniški, ker nekateri alterjvci veste). Naj povem da ne "blefiram, samo ne bi pa rad šel ves polomljen delat, potem pa vsak drug mesec za en mesec (leto) na bolniško, ker potem bom še brez službe takoj ostal. Naj me dohtarji poštimajo kolikor me pač znajo, potem grem pa delat. Če pa moram za vsako dohtarjevo delat na meni čakat leto+ pa naj se tam na ZZZS malo zamislijo. (Če me pa znajo ali pa nimajo denarja naj me pa invalidsko upokojijo- za stanje kjer sem pač na "srečo" nisem sam kriv!)
Pa imam praktično minimalno bolniško, Koliko bi šele stala ZZZS moja bolniška če bi imel "zdravnikovo" plačo. Ampak imajo na ZZZS očitno prekratko pamet, da jih moja bolniška več stane (koliko šele izguba zaradi "nedela mojega"), kot pa moje zdravljenje na katerega čakam.

Razumem da upokojence pustijo čakat (prej se znjadejo na žalah manj bo pokojnin), ampak da pa mladino pustijo čakat mi pa ni jasno.
Tasta smo pred kratkim pokopal, tudi zato, ker je zdravnica "omejena" z izdajo napotnic in ga ni poslala na UZ trebuha ali koloskopijo, oziroma je moral le to čakat skoraj eno leto. V tem letu je tako hudo zbolel, da je ob "obletnici" izdaje napotnice umrl.
Pa je država spet vesela. Je pač umrl leto dni pred penzijo.
bonk.gif
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.482
1.049
113
Obišči stran
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Citat:
Uporabnik YuGec pravi:
Glede na to kako zagovarjaš plače zdravnikov, pa mi povej kateri zdravnik je reven, kateri od zdravnikov nima svoje hiše, finega avtomobila, veliko jih ima tudi barke na morju.

Prosim, govoriš res kot da so reveži in če ne bodo toliko zaslužili bodo odšli v tujino. Ja seveda bodo odšli in si tam bili vsaj 2x bogatejši, ane?!
confused-1.gif
Hm, zanimivo. Oba starša sta zdravnika specjalista, pa živimo v bloku, nimamo luksuznega avtomobila, ne barke, niti vikenda itd.
Če tistih nekaj kirurgov uživa luksuz, to ne pomeni, da se dohtarji kopajo v denarju

Ajde, pa vi ste iz sela
evil.gif
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:
Vseeno pa ne morem brez tega, da ne bi poudaril, da ima vsaka medalja dve plati. Predobro vem, kako radi se (še posebej med laiki) potencirajo negativni dogodki na področju zdravstva (pa tudi drugje). Ne misli, da ti ne verjamem, ampak tvoje zgodbe o operativnem zdravljenju pljučnice pri tromesečni punčki enostavno ne morem vzeti za absolutno resnico. Skoraj 100% sem, da je zadaj še nekaj informacij, ki jih nimaš in ki bi konkretno osvetlile situacijo.

Mislim, da sem zapisal, da gre za troletno punčko
wink-1.gif

Drugih informacij pa ni. Antibiotiki niso delovali, pa so jih zamenjali, pa niso delovali, pa so jih zamenjali ... Sta pa sestra in njen mož našla rešitev oz. pravo kombinacijo antibiotikov našla, ko sta sama raziskovala podobne primere. Sam nimam pojma o teh stvareh a bila je neka specifična oblika ali neka specifična bakterija... je že sedem let nazaj in se ne spomnem podrobnosti.
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:
Če zdravniki in ostalo zdravstveno osebje ne bi delali toliko na pogon sočutnosti in sočlovečnosti, bi že zdavnaj rekli adijo, ustanovili zdravniški ceh in se začeli iti obrtnike - plačane glede na opravljeno delo ter kvaliteto dela in ne pavšalno (ki je enako kot prej, čeprav delajo za dva zaposlena). S tem sindikat grozi že vrsto let in verjemi mi, če se stvari kmalu ne obrnejo na bolje - tako tudi bo.

In zgradili boste svoje bolnice, nabavili svojo opremo in, če bodo/boste plačani glede na dobro opravljeno delo boste morda tudi plačali za slabo opravljeno delo? Vrednost življenja je izračunana...
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.078
4.079
113
Ko je bila moja punca na ginekologiji v KC, je pacientke vsak dan diagnosticiral/a drug/a zdravnik/ca. Nihče ni podal enake diagnoze in načina zdravljenja kot njegov/njen predhodnik (z istimi izvidi), tako da... groza!

Kaj vse so ji hoteli početi (vsak zdravnik/ca nekaj svojega in vsak način zdravljenja drugo mesarjenje), pa sva protestirala, dokler nisva prišla do glavnega, ki je pogledal izvide in rekel, da gre lahko mirne volje domov. In domov sva šla in bilo je vse ok.

Ja, to je naše zdravstvo.
 
Nazadnje urejeno:

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Narobe prebral starost. Pardon. Vseeno se mi zdi blazno čudno, da bi jo šli odpirat. Morda kakšna biopsija za bakterijske kulture. Kot si napisal... bilo je sedem let nazaj.


Citat:
Uporabnik tis pravi:
In zgradili boste svoje bolnice, nabavili svojo opremo in, če bodo/boste plačani glede na dobro opravljeno delo boste morda tudi plačali za slabo opravljeno delo? Vrednost življenja je izračunana...

Seveda - welcome USA. Zato pa pravim, da bi se morala država veliko bolj truditi, da zadrži visoko izobražen kader. Zdravstvo je eden izmed temeljev sociale in pustiti, da se sistem sesede - je konec socialne države. Sistem, kot ga napovedujem, bo katastrofa za ljudi (in njegovi zametki se že lepo kažejo, samo malo stopi do zobozdravnika, ali pa pojdi po nova očala). Ravno zadnjič sem bral, da se od slovenskih izobražencev, ki gredo na dodatno izobraževanje v tujino, vrne samo okoli 75%.
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Pa sploh imamo socialno državo? Na čem se lahko gradi socialna država?
Osnova so sorazmerja.

In dejstvo je, da so plače zdravnikov nesorazmerno visoke v primerjavi z plačami v gospodarstvu.
Dejstvo je, da je povprečna plača v JU višja kot plače v gospodarstvu.

Ne moremo se le dreti "socialna država" in pozabljati, kaj so temelji socialne države. Žal pri nas le gospodarstvo in potrošnja napajata proračun in še kakšna naravna bogastva, da bi se lahko šli "socialno državo", kot si jo predstavlja večina (vsi polne žepe pa vse zastonj).
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Točno tako!


Demografija in geografija nam onemogočata, da bi v obstoječem relativno nerepresivnem političnem sistemu imeli socialno državo. Enostavno se račun ne izide. Žal.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.163
1.191
113
www.adriamedia.si
Seveda gre, le nekateri (tudi zdravniki) se bodo morali zavedat, da pač ne morejo imeti vsega (in plač, kot v tujini). Jebiga, če pogledam plače mojih kolegov zunaj, grem lahko samo pod vlak. Pa zato ne delam zanič, ne pizdim, ko moram doma, ko gre otrok spa, še urco ali tri delat (ker pač čez dan ni blo moč vsega naredit) in ne štrajkam. Tako trenutno pač je, ko so razmere dobre, zatežim za večjo plačo, ko so slabe, sem pač tiho in se vesel, da je, kakor je.
Samo popoli bebci so sposobni sredi krize ko ljudje ostajajo na csti, ko je vse več revnih, ko ljudje trepetajo za službe, si ne morejo privoščit normalne hrane, težiti za višje plače. Sorry, ampak to je bolno. Nič ne bi rejel, če ne bi bili v krizi, zdaj pa je to samo dolaz popolnega pomanjkanja pameti (in socialnega čuta).
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Večina ljudi še vedno vidi zdravstveno osebje kot "lastnino" socialnega zdravstvenega sistema in ne kot svobodne osebe v storitveni dejavnosti in se tako do njih tudi vede. Zakaj je dvig cen zdravstvenih storitev (torej plač zaposlenih) kakorkoli drugačen od dviga cene kruha v trgovini? Od dviga cen pri frizerju?

20 let nazaj so naši starši rekli - konec socializma, pojdimo se igrat kapitalizem. Sicer verjetno niso imeli v mislih današnjega stanja, ampak kar so izbrali - to SMO dobili.

Samoplačniško zdravstvo je tu - pojdi po očala, pojdi k zobozdravniku, naj se ti mudi s kako preiskavo ali operacijo... Slovenija žal nima dovolj denarja in/ali natalitete, da bi še naprej furala sistem vzajemnosti. Pokojnine, zdravstvo... to je vse na isti strmini proti propadu.
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
7.028
3.548
113
41
Lj
Jaz bi se strinjal s tem, če bi imel na izbiro ne-plačevanje obveznega zdravstvenega zavarovanja od plače. Do takrat pa se bo zdravstvo napajalo socialno iz denarja vseh in vsi ga imajo pravico kritizirat.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.163
1.191
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:

Večina ljudi še vedno vidi zdravstveno osebje kot "lastnino" socialnega zdravstvenega sistema in ne kot svobodne osebe v storitveni dejavnosti in se tako do njih tudi vede. Zakaj je dvig cen zdravstvenih storitev (torej plač zaposlenih) kakorkoli drugačen od dviga cene kruha v trgovini? Od dviga cen pri frizerju?
Cena zdravstvenih storitev in plača zaposlenih ni neposredno povezana. In cene kriuha in plača prodajalke tudi ne.
Lej, jaz bi stvar hitro rešil. Nič višjih plač, delovna obvezbnost, če kdo hoče na privat, naj plača stroške svojega šolanja (ki je bilo, si moreš mislit, zastonj), tudi vsega, kar mu je javno zdravstvo, ko je že bil v službi, financiralo ... Pa da vidimo heroje ...
Bebce, ki ne dojamejo, da ne moreš zahtevati več, ko gre vsem naokoli vedno slabše, je pač treba ukrotit s kolom po glavi.

In ja, ste lastnina ... Saj smo v kapitalizmu. Tiho in delat.
evil.gif
 

Kara_Demz

Pripravnik
7. avg 2007
506
0
16
zmaga.gif
! Vendarle debata, ki je konstruktivna.

Slovenija še vedno (v svoji kratki življenjski poti) ne ve, da je ravno gospodarstvo njen motor. In da je vsak državljan odgovoren direktno državi za svoje delo oz. nedelo. Vsak gospodarstvenik se tega prekleto dobro zaveda, vsak v državni službi pa nikakor ne!
 

YuGec

Fizikalc
18. avg 2007
2.801
0
36
Res je, zgodbe, ki jih poznam iz javne uprav in dela tam, so prav neverjetno. Sploh ne morem verjetno, da človek lahko toliko NEdela v službi, medtem ko se drugi ubijamo 9 ur in več na dan.
uf-1.gif


Kar se tiče pa zdravnikov, so tisti, ki so plačani iz skupne blagajne nekorektni. Slišal sem tudi,da naj bi nekaterim zasebnikom že šlo za nohte, saj imajo premalo dohodkov, da bi poplačali kredite za nakupe prostorov in medicinske opreme in želijo dvig sredstev iz zdravstvene blagajne. Upam, da ne mislijo, da bomo državljani premzemali njihovo tveganje.
crazy1.gif
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:

Večina ljudi še vedno vidi zdravstveno osebje kot "lastnino" socialnega zdravstvenega sistema in ne kot svobodne osebe v storitveni dejavnosti in se tako do njih tudi vede. Zakaj je dvig cen zdravstvenih storitev (torej plač zaposlenih) kakorkoli drugačen od dviga cene kruha v trgovini? Od dviga cen pri frizerju?
Cena zdravstvenih storitev in plača zaposlenih ni neposredno povezana. In cene kriuha in plača prodajalke tudi ne.
Lej, jaz bi stvar hitro rešil. Nič višjih plač, delovna obvezbnost, če kdo hoče na privat, naj plača stroške svojega šolanja (ki je bilo, si moreš mislit, zastonj), tudi vsega, kar mu je javno zdravstvo, ko je že bil v službi, financiralo ... Pa da vidimo heroje ...
Bebce, ki ne dojamejo, da ne moreš zahtevati več, ko gre vsem naokoli vedno slabše, je pač treba ukrotit s kolom po glavi.

In ja, ste lastnina ... Saj smo v kapitalizmu. Tiho in delat.
evil.gif

torej naj šolanje plačajo vsi, ki ne delajo v javni upravi za nazaj? vsi elektrotehniki, vsi novinarji?
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Citat:
Uporabnik YuGec pravi:
Kar se tiče pa zdravnikov, so tisti, ki so plačani iz skupne blagajne nekorektni. Slišal sem tudi,da naj bi nekaterim zasebnikom že šlo za nohte, saj imajo premalo dohodkov, da bi poplačali kredite za nakupe prostorov in medicinske opreme in želijo dvig sredstev iz zdravstvene blagajne. Upam, da ne mislijo, da bomo državljani premzemali njihovo tveganje.
crazy1.gif

No ja... o tem je bilo včeraj veliko povedanega.
Koncesionarji se pritožujejo čez dejstvo, sa jim je država samovoljno zmanjšala dogovorjene zneske. Razlog, katerega je minister javno predstavil pa so zvišane plače zdravnikov zaposlenih v javnih ustanovah in posledično manjšo malho denarja.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
4.102
1.035
113
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
...če kdo hoče na privat, naj plača stroške svojega šolanja ...
A boš tudi ti vrnil stroške svojega šolanja?
Domnevam pa, da ne delaš v javni upravi in da si končal kako šolo.

(čeprav tisto drugo je pod vprašajem)
 

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
Tvoje ideje so skrajno nerealne, posledica bi pa bila, da bi tisti, ki res obvladajo stroko, lepo pomahali v pozdrav (nekaj jih je to že storilo), tebi pa pa preostal le že kak vrač ali pa dohtar iz neke ekostične dežele, ki misli, d aima človek dve aorti (resničen primer!). Zdravniki niso neumni, da bi po zelo zahtevnem in zelo dolgotrajnem šolanju delali za sramotno nizke plače. Kramp zna vihtet vsak, operacije srca pa ne zmore vsakdo.
ne-ne-1.gif