Najbolj "neumni" izumi v avtomobilski industriji

Gonzo

Guru
1. sep 2007
9.263
9.451
113
EU
Pozabili smo še eden izum: prostotečno kolo na jermenici alternatorja, ki razbremeni jermen pri naglem zmanjševanju obratov motorja
zmaga.gif
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Če se vrnemo na temo - rezervna guma pod avtom in izpostavljena vsem vremenskim vplivom. Od moje brat jo je hotel na 10 let stari xsari zamenjat, pa je bil edini način, da smo jo dol spravili flex.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.159
1.188
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Res je, da sem pred skoraj 20. leti naredil izpit in se ne spominjam, da bi učili pri vzvratni vožnji, da gledaš samo v špeglje.

Lepo se obrneš, roka preko sovoznikega zica in gas rikverc, vse vidiš.

Na špegle edino voziom avtodom, ker tam nazaj ne vidiš sicer "nič".

Sem marsikaj sprobal in tudi od avta je odvisno kako se vidi nazaj, a še vedno bolje kot na špegle, poleg tega je precej lažje vozit nazaj, ker so tudi možgani in glava obrnjeni v pravo smer in lahko zategneš v rikverc kolko gre.

Tako sedaj po novem učijo v avtošoli? na špegle, močno pripet oz. opasan, glava ravno, samo oči?

Ne ga srat...

Če glavo obrneš, vidiš manj, ker ne vidiš tistega, kar bi sicer videl v zunanjih ogledalih. Vprašaj se takole: če bi šel v rikverc skozi prostor, ki je za 1 cm širši na vsaki strani od avta, bi vozil na špegle ali tako, da se obrneš nazaj?

Da se pa navadiš "obrnjene slike", je pa samo stvar čisto malo vaje ...

Vidiš več, večni je zorni kot, enako tudi širino, kot če bi vozil naprej.
Probaj vozit na špegle rikverc npr. po stezi celi poligon al pa čez ramo... ne se hecat, saj nisi tankist.

Zlahka. Stvar vaje.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.508
2.985
113
Ta je verjetno res ena boljših ja, nastaviti vse vijake zunanjim vplivom, pol se pa zajebavaj, da dobiš dol. Drugače pa kar se tiče parkiranja, jaz večinoma parkiram po ogledalih, nekako mi je lažje, kot gledati nazaj.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.159
1.188
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik isbrizan pravi:
Vprašaj se drugače: če bi šel naprej skozi prostor, ki je za 1 cm širši na vsaki strani od avta, bi vozil na pogled skozi šipo ali tako, da bi gledal v špegle?

Gledaš enega. Če si s tem cm stran, bo na drugi strani cm.

Je pa recimo v tesnih placih koristen un sistem kamer, ki kaže plac okoli avta ... Dosti manj možnosti, da v tesnem ovinku podrsaš notranji bok ...
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.953
5.606
113
Na spegle....drugace sploh ne znam....nazaj sem gledal samo v avtosoli
bonk.gif


Ce ti ni kaj jasno gres malo levo desno in vidis kaj imas za ritjo

Ce je teren cuden si ga ogledam preden grem v avto....slika ostane v glavi...nikol se problema
 

dsf

izbrisani
6. sep 2007
10.019
1
36
Citat:
Uporabnik Gonzo pravi:
Pozabili smo še eden izum: prostotečno kolo na jermenici alternatorja, ki razbremeni jermen pri naglem zmanjševanju obratov motorja
zmaga.gif
Ta sklopka v jermenici je res "izum",zato tudi je vir kar nekaj težav.....
 

map

Guru
6. jul 2008
7.845
1.965
113
najrajš na babi
Rikverc senzorji so že super. Si je sodelavc z Xantio svojga otroka na dvorišču povozu. Če bi imel senzorje tega ne bi bilo. Se je pa otrok v času, ko se je stari vsedo v avto igral 15 metrov stran v peskovniku, naslednji trenutek je bil pod kolesom. Otroci so bolj nepredvidljivi, kot baba pr bajt. Hvala bogu se je kljub hudim poškodbam glave nato vse dobro pocajtal.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Zanimivo branje, vsaj večina tega.
Ker sem imel in vozil vse vrste osebnih avtomobilov, vse od 2CV z brisalci vezanimi na števec hitrosti (to je bil izum, ne?
wink-1.gif
) in nekaj kombijev, zadnja leta pa najprej Santa-Feja, sedaj pa prav tako vzvratno slabo preglednega Matrix-a, sem se na vzvratno kontrolo kar precej navadil in bi jo krepko pogrešal. Na Santa-Feju sem imel senzorje, sedaj imam kamero in sem nad tem 'izumom' navdušen.

Še nihče pa ni omenil menjave žarnic pri nekaterih modelih, predvsem francoskih avtomobilov. Je kdo zadovoljen s tem 'izumom' inženirjev ?
wink-1.gif


LP
 

s22b

Fizikalc
1. sep 2007
3.199
1
36
39
[ksz]

Neumno ali ne, včasih se sprašujem kako bi se peljalo, če bi avto imel zadaj neodvisno vzmetenje namesto preme.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Kako to misliš 'neodvisno'?
Tako, kakor so to imeli starejši Citroeni, Renaulti in podobno, ali gre za kaj drugega.
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Citat:
Uporabnik s22b pravi:
[ksz]

Neumno ali ne, včasih se sprašujem kako bi se peljalo, če bi avto imel zadaj neodvisno vzmetenje namesto preme.

Ni neumno...pri neodvisni premi je avto bistveno bolj udoben pri vožnji po naših cestah.
Zapelješ z enim kolesom v luknjo, praktično ne čutiš.
Pri zavijanju spet zapelješ v luknjo, kucelj ali zapeljše iz ležečega policaja ne čutiš.

V vseh teh primerih s togo zadnjo premo se cel zadnji del avta zagunca in/ali cel zadnji konec "rukne".
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.159
1.188
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik Simon_Vi pravi:
Citat:
Uporabnik s22b pravi:
[ksz]

Neumno ali ne, včasih se sprašujem kako bi se peljalo, če bi avto imel zadaj neodvisno vzmetenje namesto preme.

Ni neumno...pri neodvisni premi je avto bistveno bolj udoben pri vožnji po naših cestah.
Zapelješ z enim kolesom v luknjo, praktično ne čutiš.
Pri zavijanju spet zapelješ v luknjo, kucelj ali zapeljše iz ležečega policaja ne čutiš.

V vseh teh primerih s togo zadnjo premo se cel zadnji del avta zagunca in/ali cel zadnji konec "rukne".

Toge zadnje preme pa že zelo dolgo nisem videl na avtu. Verjetno misliš poltogo?
Če je dobro narejena, razlika ni tako drastična, da bi jo povprečen voznik ob povprečni vožnji zaznal.
 

YuGec

Fizikalc
18. avg 2007
2.801
0
36
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Citat:
Uporabnik isbrizan pravi:
Vprašaj se drugače: če bi šel naprej skozi prostor, ki je za 1 cm širši na vsaki strani od avta, bi vozil na pogled skozi šipo ali tako, da bi gledal v špegle?

Je pa recimo v tesnih placih koristen un sistem kamer, ki kaže plac okoli avta ... Dosti manj možnosti, da v tesnem ovinku podrsaš notranji bok ...

Te kamere so ena večjih bedarij.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.159
1.188
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik YuGec pravi:
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Citat:
Uporabnik isbrizan pravi:
Vprašaj se drugače: če bi šel naprej skozi prostor, ki je za 1 cm širši na vsaki strani od avta, bi vozil na pogled skozi šipo ali tako, da bi gledal v špegle?

Je pa recimo v tesnih placih koristen un sistem kamer, ki kaže plac okoli avta ... Dosti manj možnosti, da v tesnem ovinku podrsaš notranji bok ...

Te kamere so ena večjih bedarij.

Vabljen v našo službeno garažo z avtom velikosti S klase, Q7 ... Oziroma: še bolj zanimivo bi bilo dat kakem zelo popvrečnemu vozniku (kar ti seveda nisi, vendarle si na Alterju).