nadomestni avto

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.150
3.613
113
Marlbor
Evo, o tem sem pisal - po pogojih pripada stranki nadomestno vozilo kot sem napisal, seveda pa je vedno opcija, da ima nekdo na zavarovalnici dober dan in ti odobrijo nadomestni avto kako drugače ampak na to se ne moreš zanašat oziroma ti lahko ti pripelje druge negativne posledice na tvoji polici tako da se jaz osebno pač najbolj zanašam na zavarovalne pogoje ter v aktualnem primeru seveda na odgovornost povzročitelja škode.

Spodaj citiram aktualne pogoje kasko zavarovanja pri Savi in Generaliju, Triglav pa ima posebnost in ima po pogojih na voljo nadomestno vozilo zgolj v primeru kraje vozila in plačane kombinacije delnega kaska kraja ali pa iz naslova določenih avtomobilskih asistenc. Allianza in Grawe pogojev zaenkrat nisem preverjal a bi si upal trditi, da imata to enako kot Sava in Generali.

Sava:


Generali:


Triglav:
Lahko pa se gremo še pravno malo poglobit v te pogoje. V pogojih piše, da krijejo nadomestno vozilo, če je vozilo bilo poškodovano zaradi katere od nevarnosti splošnega ali delnega avtomobilskega kaska. Nikjer pa ne piše, da mora biti ta nevarnost tudi zavarovana, da se lahko koristi nadomestno vozilo, niti ne piše da mora biti ta nevarnosti uveljavljena iz te police, da se odobri nadomestno vozilo.
Jasno je, da je prometna nesreča nevarnost splošnega avtomobilskega kaska in če je vozilo bilo poškodovano v prometni nesreči (nikjer ne piše ali moraš biti povzročitelj ali oškodovanec), je jasno iz pogojev, da ti nadomestno vozilo pripada za čas, ki je potreben za popravilo.

Ne vem, ali teh pogojev ne pišejo pravniki, ali so na zavarovalnicah le butasti pravniki, ali pa tukaj tudi ti malo napačno tolmačiš?

P.S. Ko sem imel nesrečo (bil oškodovanec) sem vedno (zadnje 4 leta je to bilo 2x) lahko koristil svojo polico za kritje nadomestnega vozila, brez kakršne koli težave, prošnje, karkoli. Na svojo zavarovalnico sem poslal kopijo zapisnika povzročiteljeve zavarovalnice in takoj dobil odobreno nadomestno vozilo iz lastne police.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Garfildd

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
33.578
15.610
113
Lahko pa se gremo še pravno malo poglobit v te pogoje. V pogojih piše, da krijejo nadomestno vozilo, če je vozilo bilo poškodovano zaradi katere od nevarnosti splošnega ali delnega avtomobilskega kaska. Nikjer pa ne piše, da mora biti ta nevarnost tudi zavarovana, da se lahko koristi nadomestno vozilo, niti ne piše da mora biti ta nevarnosti uveljavljena iz te police, da se odobri nadomestno vozilo.
Jasno je, da je prometna nesreča nevarnost splošnega avtomobilskega kaska in če je vozilo bilo poškodovano v prometni nesreči (nikjer ne piše ali moraš biti povzročitelj ali oškodovanec), je jasno iz pogojev, da ti nadomestno vozilo pripada za čas, ki je potreben za popravilo.

Ne vem, ali teh pogojev ne pišejo pravniki, ali so na zavarovalnicah le butasti pravniki, ali pa tukaj tudi ti malo napačno tolmačiš?

P.S. Ko sem imel nesrečo (bil oškodovanec) sem vedno (zadnje 4 leta je to bilo 2x) lahko koristil svojo polico za kritje nadomestnega vozila, brez kakršne koli težave, prošnje, karkoli. Na svojo zavarovalnico sem poslal kopijo zapisnika povzročiteljeve zavarovalnice in takoj dobil odobreno nadomestno vozilo iz lastne police.
Kakšna mentalna gimnastika, hudo.

Ne, avtomobilska odgovornost drugega voznika oziroma prometna nesreča po tuji krivdi ni nevarnost splošnega avtomobilskega kaska in kot taka ni del police torej ti koriščenje nadomestnega vozila iz naslova "delni kasko nadomestno vozilo" strogo gledano po pogojih ne pripada.

Kar se pa drugega dela tiče, ciljam na tisto o zavarovani nevarnosti - če je riziko naveden na polici, je krit in le se realizira, ti zaradi tega pripada nadomestno vozilo. Če ni naveden, ni krit, ne obstaja torej ti nadomestno vozilo ne pripada in pa še glede zadnje mentalne salte mortale - če se riziko ne realizira pa sploh ni nikakršne potrebe po koriščenju nadomestnega vozila tako da je debata v to smer pa sploh nesmiselna.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.150
3.613
113
Marlbor
Kakšna mentalna gimnastika, hudo.

Ne, avtomobilska odgovornost drugega voznika oziroma prometna nesreča po tuji krivdi ni nevarnost splošnega avtomobilskega kaska in kot taka ni del police torej ti koriščenje nadomestnega vozila iz naslova "delni kasko nadomestno vozilo" strogo gledano po pogojih ne pripada.

Kar se pa drugega dela tiče, ciljam na tisto o zavarovani nevarnosti - če je riziko naveden na polici, je krit in le se realizira, ti zaradi tega pripada nadomestno vozilo. Če ni naveden, ni krit, ne obstaja torej ti nadomestno vozilo ne pripada in pa še glede zadnje mentalne salte mortale - če se riziko ne realizira pa sploh ni nikakršne potrebe po koriščenju nadomestnega vozila tako da je debata v to smer pa sploh nesmiselna.
Se lahko ustaviva že pri tvoji prvi napačni povedi. Prometna nesreča povzročena po tuji krivdi JE nevarnost splošnega kaska. Če imaš zavarovano se lahko tudi zaradi hitrejše reševanje škode odločiš, da koristiš svoj kasko, potem pa tvoja zavarovalnica regresira zavarovalnico povzročitelja.
Lahko pa si še dodatno prebereš pogoje, kjer je lepo razloženo, kaj je prometna nesreča - kot nevarnost splošnega avtomobilskega kaska.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
33.578
15.610
113
Se lahko ustaviva že pri tvoji prvi napačni povedi. Prometna nesreča povzročena po tuji krivdi JE nevarnost splošnega kaska. Če imaš zavarovano se lahko tudi zaradi hitrejše reševanje škode odločiš, da koristiš svoj kasko, potem pa tvoja zavarovalnica regresira zavarovalnico povzročitelja.
Lahko pa si še dodatno prebereš pogoje, kjer je lepo razloženo, kaj je prometna nesreča - kot nevarnost splošnega avtomobilskega kaska.
Ni napačna. Res lahko to uveljaviš ampak boš plačal odbitno franšizo ter izgubil 15% bonifikacije, ker se to potem šteje kot prometna nesreča po lastni krivdi in ne po tuji. To se običajno realizira v primeru, da je povzročitelj neznan ali pa je iz tujine in bo dolgo trajalo preden se vse skupaj obrne in posledično stranka lahko tako prijavi škodo in popravi vozilo zgolj s tem namenom, da je popravljeno prej kot bi bilo sicer, ko se pa ugotovi kdo je dejanski krivec oziroma, ko pridejo podatki iz tujine na podlagi katerih se lahko regresira vse skupaj pa zavarovalnica oškodovancu vrne to odbitno franšizo in ter odvzete premijske razrede.
Izpostavljeno je torej izjema, ki potrjuje prej navedeno namembnost, da je splošni kasko mišljen za kritje prometne nesreče po lastni in ne po tuji krivdi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: LarryClay in sajkek

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
33.578
15.610
113
Bom še tole dodal, ker ne morem več popravljati predhodnega posta in sem bil v vmesnem času takoj po objavi zadržan:
Še dobro, da mi v praksi ni potrebno izvajati takšne mentalne gimnastike saj sem do sedaj še v prav vseh primerih prometnih nesreč, kjer so bile moje stranke oškodovanec, dosegel plačilo stroška nadomestnega vozila iz avtomobilske odgovornosti povzročitelja. Primeri se med seboj razlikujejo zgolj in samo po tem kako hitro smo dosegli odobritev s strani zavarovalnice povzročitelja in pa za koliko časa se je potrebovalo nadomestno vozilo s čimer lahko prideš do nove omejitve koriščenja nadomestnega vozila iz lastne police saj so v primeru delnega kaska nadomestno vozilo dnevi uporabe konkretno omejeni. Podobno je tudi pri avtomobilski asistenci zaradi česar lahko prideš do konkretnega problema v kolikor potrebuješ vozilo za recimo 2 meseca, tvoja polica pa ima omejitev na 10 ali pa ajde, 30 dni. V primeru poplačila teh stroškov iz naslova avtomobilske odgovornosti povzročitelja pa si omejen zgolj z zavarovalno vsoto, ki pa je načeloma 1mio € kar v praksi pomeni, da dejansko ni težav tudi, če bi (povsem hipotetično) potreboval nadomestno vozilo iz naslova AO povzročitelja za 1 leto.
Zaključek - ti kar piši kar želiš, rešitve, ki so preverjene v praksi s pozitivnim rezultatom, so znane in povsem zadostne.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.150
3.613
113
Marlbor
Ni napačna. Res lahko to uveljaviš ampak boš plačal odbitno franšizo ter izgubil 15% bonifikacije, ker se to potem šteje kot prometna nesreča po lastni krivdi in ne po tuji. To se običajno realizira v primeru, da je povzročitelj neznan ali pa je iz tujine in bo dolgo trajalo preden se vse skupaj obrne in posledično stranka lahko tako prijavi škodo in popravi vozilo zgolj s tem namenom, da je popravljeno prej kot bi bilo sicer, ko se pa ugotovi kdo je dejanski krivec oziroma, ko pridejo podatki iz tujine na podlagi katerih se lahko regresira vse skupaj pa zavarovalnica oškodovancu vrne to odbitno franšizo in ter odvzete premijske razrede.
Izpostavljeno je torej izjema, ki potrjuje prej navedeno namembnost, da je splošni kasko mišljen za kritje prometne nesreče po lastni in ne po tuji krivdi.
Bom ti repliciral zgolj to ... splošni kasko ne ločuje ali pozna izraza nesreča po lastni ali tuji krivdi. Nesreča je nesreča. Če imaš zavarovano, lahko koristiš odgovornost povzročitelja, lahko pa brez problema koristiš svojo kasko polico. Plačilo franšize in izguba PR so zgolj ena od pravil, ki veljajo za koriščenje škode.
Lahko pa s citiranimi pogoji dokažeš drugače.

Če imaš zavarovano nadomestno vozilo ga lahko koristiš pri popravilu vozila ne glede na to, kdo bo plačal popravilo. Pomembno je le, da gre za takšno vrsto škode, kot so v pogojih navedene kot priznane nevarnosti splošnega ali delnega kaska.
Ni to nobena dobra volja nekoga na zavarovalnici, ampak tvoja pravica, ki si si jo kupil s plačilom kritja nadomestnega vozila.