Vožnja s spremljevalcem - zakaj ne?

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ti pravim $ & € je v igri.
Kolikor so meni rekli - baba čula, baba rekla, je drug izpit še enkrat kot prvič, samo ur je praviloma lahko manj, če se v dveh letih vožnje ni navzel slabih navad.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Poglejmo takole:
- 20% jih ne ve za to možnost
- 40% (prej več) staršev si tega ne more privoščiti
- 20% staršev to prevali na otroka in pri 16. letih si večina tega za svoj denar ne more privoščit
- 10% "čudakov" kot sem sam, ki mislimo, da pri 16h niso zreli + v dveh letih bi prevzeli vse moje slabe navade (hitrost, pizdakanje,...) pa nimam nobene kt!
- 10% "čudakov", ki otrokom to omogočijo.
wink-1.gif


Aja pozabil sem še na velik procent tistih, ki bi si to z lahkoto privoščili, vendar to pomeni zagotovo pot v samostojnost njihovih sončkov in potem taki starši naenkrat postanejo nepotrebni v sončkovem življenju.
cool-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.502
297
83
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik McGiver pravi:
Ti pravim $ & € je v igri.
Kolikor so meni rekli - baba čula, baba rekla, je drug izpit še enkrat kot prvič, samo ur je praviloma lahko manj, če se v dveh letih vožnje ni navzel slabih navad.
To glede izpita je jasno, da je enak. Bolj me zanima število ur, ki jih mora potem odvozit za ''pravi'' izpit.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
20 je nekak minimum za prvič in bojim se, da te tudi drugič hočejo na toliko navižat. Eksplicitno ti ne bo nihče odgovoril, ker vedno ima inštruktor možnost, da te ne spusti na izpit, če smatra, da nisi pripravljen.
 

krimec

Majstr
7. maj 2011
3.800
129
63
Pri nas smo to izkoristili že nekaj let nazaj in mi ni žal. Se pač pozna pridobljena kilometrina z spremljevalcem. Avtošola je neka instant vožnja, spremljevalec si pa vzame več časa za učenje in opozarjanje na razne cestne pripetljaje - konec koncev učiš svoje najbližje.
 

ametist

Fizikalc
5. nov 2012
181
47
28
Citat:
Uporabnik McGiver pravi:
20 je nekak minimum za prvič in bojim se, da te tudi drugič hočejo na toliko navižat. Eksplicitno ti ne bo nihče odgovoril, ker vedno ima inštruktor možnost, da te ne spusti na izpit, če smatra, da nisi pripravljen.

Lahko gre direkt potem na izpit če se ni nalezel slabih navad in dela vse po predpisih, ne rabi potem ponovno obvezno še enkrat 20 ur oz., da bi moral še enkrat dat skozi vse učne vaje. Ker ima v kartončku že podpisano, da je opravil vse vaje in brez tega podpisa ne more vozit niti s spremljevalcem niti se ne more it prijavit na UE na izpitno vožnjo če mu to manjka v kartončku vožnje. Skratka lahko gre takoj se prijavit na izpit, ampak ponavadi je fino če vsaj še kakšno uro zvozi v šoli vožnje, koliko je pa odvisno od kandidata koliko se je navadil slabih navad in pa koliko je vozil s spremljevalcem.
Samo kot opozorilo, spremljevalec mora mora biti med vožnjo trezen in pa ne sme uporabljati mobitela med tem ko vozi mladi voznik.

lp.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.445
4.981
113
Citat:
Uporabnik mtl pravi:To glede izpita je jasno, da je enak. Bolj me zanima število ur, ki jih mora potem odvozit za ''pravi'' izpit.
Ure bodo odvisne od področja v Sloveniji. Že od nekdaj je denimo znano, da je v Mariboru dovolj skoraj pol manj ur kot v Celju. Inštruktor, ki je učil moje otroke in že mojo ženo, pa mi je rekel, da ima v programu (uradni program?) 16 vaj, ki ji nameni po eno uro in bi naj kandidat dvakrat šel skozi te vaje in tako pri njem gredo po 32+ urah na izpit. Kandidati iz naše družine so praktični del naredili v prvem poskusu.
 

asteliks

Fizikalc
5. mar 2013
1.444
98
48
Podpiram in pametno je tako.
Ko so moje punc pred desetimi leti naredile vozniški, sicer takrat še ni bilo te možnosti, sem jih teral, da so vedno vozile one in si s tem nabirale izkušnje. Postale so odlične voznice in prav uživam, ko se vozim z njima. Je pa res, da mora biti tudi spremljevalec dober šofer.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.502
297
83
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik ametist pravi:
Citat:
Uporabnik McGiver pravi:
20 je nekak minimum za prvič in bojim se, da te tudi drugič hočejo na toliko navižat. Eksplicitno ti ne bo nihče odgovoril, ker vedno ima inštruktor možnost, da te ne spusti na izpit, če smatra, da nisi pripravljen.

Lahko gre direkt potem na izpit če se ni nalezel slabih navad in dela vse po predpisih, ne rabi potem ponovno obvezno še enkrat 20 ur oz., da bi moral še enkrat dat skozi vse učne vaje. Ker ima v kartončku že podpisano, da je opravil vse vaje in brez tega podpisa ne more vozit niti s spremljevalcem niti se ne more it prijavit na UE na izpitno vožnjo če mu to manjka v kartončku vožnje. Skratka lahko gre takoj se prijavit na izpit, ampak ponavadi je fino če vsaj še kakšno uro zvozi v šoli vožnje, koliko je pa odvisno od kandidata koliko se je navadil slabih navad in pa koliko je vozil s spremljevalcem.
Samo kot opozorilo, spremljevalec mora mora biti med vožnjo trezen in pa ne sme uporabljati mobitela med tem ko vozi mladi voznik.

lp.
Hvala za te info iz prve roke. Torej, če zaokrožimo navzgor je dodaten strošek recimo 200 EUR (dodatne ure vožnje in izpit).
Z mojega vidika minimalno za vse izkušnje, ki jih pridobi. In v tistih par deset urah vožnje ne more pridobiti vse izkušnje na situacije, ki se jih sicer doživi na cesti.

Sicer pa ne razumem ravno tega izgovora, da pri 16-ih niso za na cesto pri 18-ih pa so za na cesto. Ob tem, da recimo naredijo tistih 30 ur vožnje. Sem videl sam pri mlajšem bratu kako je bil za na cesto, pa je iz prve naredil izpit.
Tako da, moja dva bosta vozila takoj, ko bo mogoče oz. še prej po parkirišču.
cheer.gif
.

Citat:
Uporabnik asteliks pravi:
Podpiram in pametno je tako.
Ko so moje punc pred desetimi leti naredile vozniški, sicer takrat še ni bilo te možnosti, sem jih teral, da so vedno vozile one in si s tem nabirale izkušnje. Postale so odlične voznice in prav uživam, ko se vozim z njima. Je pa res, da mora biti tudi spremljevalec dober šofer.
zmaga.gif
Sploh ta zadnje zelo velja.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.058
4.041
113
Pri 18 mu pa potem avtomatično kupiš avto in se fura sam dalje? Mu boš 100% zaupal? Oz. zakaj se nebi od 18-21 vozil z njim?

Druga stvar je pozicija otroka v življenju. Pri 16h letih ima za delat srednjo šolo in ima en kup drugih pubertetniških problemov zraven. Razen če ne želiš da bo voznik kamiona ne vem zakaj bi ga "obremenjaval" še s tem.

Skratka po vseh kalkulacijah, kaj spremeni da se vozi od 16-18 leta s tabo razen da imaš ti potrjen svoj ego (naš je pa že cel ata, menja že brez sklopke)? Ni neke uporabne vrednosti oz. sam je ne vidim. Še huje vidim tu en psihološki problem. Ker kot si ugotovil večina vrstnikov pri 18h letih še ne bo voznikov bodo sedaj tvoji mulci prevzeli vlogo "važica". To lahko pri labilnem najstniku hitro privede do tega da boš en dan dobil zjutraj policiste na vrata kjer ti bodo sporočili žalostne novice ker je tvoj super duper voznik preveč resno vzel svoje "znanje".

Aja pa a smo mi kaj hendikepirani ker smo pri 18h naredili izpit? Še bolj fino smo se imeli ko smo že prej kdaj pejali avto po kakšnem makadamu ipd., nobenega ogrožali in potem vsi skupaj z vrstniki naredili izpit pri tistih 18h (eni prej eni kasneje).

Torej sam v tem 16letnem L programu ne vidim drugega kot da se fotr prelaga svoje ambicije na mulca. Grem stavit da se mame najbrž ne strinjajo s tem oz. se jim zdi totalno butasta ideja!
grims-1.gif
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.082
425
83
45
dolenska
Nevem no. To da ni otrok "zrel" je odvisno od staršev. Zanimivo je tudi to, da v isti državi, isti občini, isti vasi, 10 letna sošolca nista enako zrela. Eden je v bloku doma, eden na kmetih. Je pa tist v bloku dovolj zrel, da ti comp in igrce na glavo obrne. Svoje sobe pa ne zna pospravit, kaj šele zajtrka naredit. 10 letnik pa je dovolj zrel, da par glav živine poštima in fotru na 5 tonskem traktorji priključke pripne.
Lepo je, da eni vedo da nimajo sposobne otroke in eni, da otroke učijo samostojnosti.
Samo Zanimivost, pri 13 letih mi je fotr šel v bolnico za skoraj celo poletje. Kdo misliš, da je kmetijo obdeloval tisti čas? Samo gozda sem se "bal", ker nisem znal podirati, tako da mi je sosed domov navlekel hlode, ostalo sva z mat postimala.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.502
297
83
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Pri 18 mu pa potem avtomatično kupiš avto in se fura sam dalje?
Ja, po mojem opažanju točno to naredi večina staršev (razen nakupa avtomobila, jim pa dajo svojega). Sedaj imaš izpit in vozi z obvezno pridigo, da ne boš norel. In to je to. In to pripelje do težav, ker v tistih 30ih ura pač ne more izkusiti večino situacij, ki se pripetijo na cesti. Dodaj še generacijo igričarjev, kjer pač ob totalschaden enostavno F5 pritisneš in si ''nov'' in imaš kaj? Mrtve na cesti.

Glede tistega ''važiča'' pa mi na tole odgovori. Kateri otrok bo bolj labilen in se bo šel važiča: Tisti, ki ima 30 ur vožnje za sabo in je sedaj ''džek'', obvlada, car in pojma nima, kaj vse ga lahko doleti med vožnjo ali tisti, ki ima za sabo 30 ur vožnje in potem še npr. 300 ur vožnje s starši, kjer je doživel x nevarnih situacij, kjer mu je nekdo razložil, da je pa treba pri prvem dežju biti izredno pazljiv, ker je cesta drseča, ki mu je razložil, da če je utrujen pa mora prilagoditi vožnjo, itd.? Kaj meniš?

Ne vem sicer koliko se mi gre za ego, ampak moj cilj je, da bo froc znal varno in samostojno vozit v prometu. Lahko tudi hitro, ko (če) bodo okoliščine dovoljevale. Zaenkrat se moj način vzgoje kaže kot pozitiven, pa najsi bo pri kolesu (npr. sem ju sam naučil vozit brez rok, raje to, kot da se sama in ostaneta brez zob pri tem
grin1.gif
) ali pri mopedu (mu je zdrsnilo kdaj in se je zložil, ampak nič nevarnega, pa vedno ko gre gor ima gor čelado in želvo, itd.) in sem prepričan, da bo to pozitivno tudi pri avtu.
Izgleda je moja žena čudna, da tudi podpira to ''testno obdobje''.

Je pa jajc, če ga naučiš napačno, to pa se strinjam.
Pa še en primer vzgoje na mojem frocu. To je stranska vaška cesta, kjer praktično ni prometa. Razložil sem mu, da mora vedno, ko zavija (iz ceste ali na cesto) preverit in pogledat, če je kaj prometa zadaj. Pa to 6 letni froc in ja, včasih mu uide, ampak sem tam in ga popravim. Na začetku videa sva skupaj pogledala, zato ni gledal
wink-1.gif
. To je bilo skoraj pol leta nazaj, sedaj bi ga mirno pustil na cesto, pa me ne bi skrbelo, da ga bo kakšen avto povozil, ker ni pogledal preden je zavijal:
Je ego? Ja, fajn je, da se zna peljati z mopedom, ampak moj primarni cilj je, da se zna VARNO peljati z mopedom in da v prometu ne bo žrtev (ali po svoji krivdi ali tudji). In ni boljšega ''bondinga'' s frocem kot je to, da oba uživava v neki stvari, hkrati pa se bo naučil določene življenske zadeve.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.981
1.430
113
Me zanima, kje skrivate te vaše mladostnike, ki naj bi bili odlični vozniki ter voznice. Sodeč po stanju na cestah, bi rekel, da gre prej za motorične debile, agresivneže, nesposobneže ter klepetulje, ki držijo telefone na ušesu oz smsajo med vožnjo.

Pa vsa čast, tistim, ki dovolite sončkom, da pri 16ih letih prevažajo komplet familijo na dopust oz kamorkoli že greste.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.502
297
83
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik sajkek pravi:
obvezno morm tole naši tamali nabavit :D
Če bo želela, ne je silit.
Moja tavečja noče
frown-1.gif
. Je ne silim, se pa enkrat na pol leta malo zapelje en kratek krog.
Je pa noro, ko vidiš, kako mali nenormalno hitro napredujejo.
cheer.gif
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.502
297
83
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Davidoff pravi:
Me zanima, kje skrivate te vaše mladostnike, ki naj bi bili odlični vozniki ter voznice. Sodeč po stanju na cestah, bi rekel, da gre prej za motorične debile, agresivneže, nesposobneže ter klepetulje, ki držijo telefone na ušesu oz smsajo med vožnjo.
Kje? Saj si videl, to je tistih 90%, ki ne izkoristijo ''testnega obdobja''.
evil.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.058
4.041
113
Vprašal si zakaj ne in sem ti odgovoril v stilu zakaj pa. In zakaj bi imel forc pri koncu srednje šole svoj avto ali pa vozniški izpit? Sam sem svoj prvi avto kupil ko sem ga rabil in to je bilo pri 24h letih. Prej realno tudi izpita nebi rabil, čeprav s stališča vzgoje je pametno da se voziš nekaj časa s starši da ti malo pametujejo! Ampak a je to pri 16h ali pa pri 20h mislim da je odvisno od situacije. Načeloma bi glede fizionomije lahko danes mulci vozili tudi pri 12h letih, ne vidim nobene ovire.

To da boš ti otroku pri 16h dopovedal da je treba po mokrem voziti počasi ker cesta drsi pozabi. Bo mogoče rekel ja ata, ampak bo takoj šlo iz RAMa v trash. V trdi disk se bo pa zapisalo prvič ko bo avto zaplesal in še bolj se bo zapisalo če bo zletel s ceste. Tu 30 ali 300ur nima nič s tem, prej bi rekel da je bolj koristno na snegu pa praznem parkirišču/samotni cesti v praksi demonstrirat "probleme" nevodljivosti. Tu mislim da dobro delo opravljajo tudi tečaji varne vožnje, tega v naših časih recimo ni bilo (in si se dejansko učil na izkušnjah s ceste).

Sicer pa dobrega voznika ne prinesejo ure za volanom ampak pamet. Tako da ti ga lahko sedaj začneš učit vozit avto pa to ne pomeni da ne bo bedak za volanom. To se premalo izpostavlja (poleg jasno napačnega učenja). Skratka cestna vzgoja se začne pri klasični vzgoji in tistega se ne sme pozabit. Sodobni mulariji vcepti odgovornost je pa svojevsten problem!
grin1.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
18.562
9.429
113
Da mulc pri 16tih še ni za na cesto? Ja fajn, a pri 18 pa bo? To lahko izjavi samo človek, ki je že od malega gor svoje otroke podcenjeval in jim zavezovala čevlje jim stalno hodil za ritjo in podobno.