Novo pri Telekom Slovenije II.

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

roblek007

Pripravnik
19. apr 2009
228
3
18
pa si sel na AKOS? Drgac ni poanta v tem da telekom pada to vsi vemo, ampak prodaja ja ali ne. Tega na akosu ne izves, ampak alterjevci verjetno veste kaj bi bilo pametno, no saj upam.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik 8888 pravi:
Seveda, toda že kar nekaj časa spremljam ta četrt letna poročila in v vseh segmetih največ pada prav Telekom.
Povsem logično. Je treba iz njega pokrasti čim več, preden bo prodan
stupid-1.gif
 

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
Kopiram dober članek z malce razlage zakaj industrija pada, iz financ:

Alarm: ne le Simobilu, prihodki upadajo tudi Telekomu

Neuradno: prihodki Telekoma Slovenije so v prvem četrtletju letos glede na isto lansko obdobje upadli.
Še bolj kosmati denarni tok. V Telekomu ne komentirajo. Težave imajo tudi v Simobilu. Temu so prihodki upadli še bolj, za 14 odstotkov glede na prvo lansko četrt¬letje. Kaj se lahko iz tega naučijo politiki, ki nasprotujejo prodaji Telekoma in menijo, da gre za suho zlato?

Telekom bo poslovne rezultate prvega četrtletja razkril 13. maja. Dotlej naših informacij ne komentirajo. Pravijo, da je matična družba letos prodala za okoli štiri odstotke manj storitev. To bi glede na lanske rezultate pomenilo slabih 159 milijonov evrov prihodkov ali 6,6 milijona evrov manj kot v istem času lani.
Poslabšala se je tudi uspešnost poslovanja. Kosmati denarni tok (EBITDA) je po naših podatkih manjši za desetino glede na isto lansko obdobje. To bi pomenilo, da je EBITDA nižja za skoraj pet milijonov evrov in znaša okoli 44 milijonov evrov.
V Simobilu za 14 odstotkov manjša prodaja kot v prvem četrtletju lani
Tudi Simobil, ki je v lasti Telekoma Austria, v prvem četrtletju posluje precej slabše kot v prvem lanskem četrtletju. Tako je ustvaril 43,4 milijona evrov prihodkov, kar je za 13,8 odstotka manj kot v istem obdobju lani. Dobiček iz poslovanja (EBIT) se je povečal za 168 odstotkov, na 26,1 milijona evrov, a zgolj zaradi 20-milijonskega priliva iz poravnave s Telekomom Slovenije.
Razlog: telekomunikacijska panoga se ohlaja
V Simobilu pravijo, da upad prihodkov pripisujejo predvsem negativnim cenovnim gibanjem in zakonskim omejitvam cen. Povedano po domače: telekomunikacijska panoga se že nekaj časa ohlaja oziroma ker za klice in pošiljanje sporočil vse več uporabljate spletne aplikacije, telekomi manj zaslužijo. Poraba prenosa podatkov sicer raste hitro, a ne dovolj hitro, da bi uspešno nadomeščala izpad prihodkov iz upada prodaje klicnih in SMS-storitev.
Tudi interne projekcije Telekoma Slovenije, kot smo že razkrili, predvidevajo, da bo ta leta 2020 ustvaril za vsaj 15 odstotkov manj prihodkov kot letos. To pomeni približno 140 milijonov evrov manj.
Slovenci za mobilnike porabimo vse manj denarja
Medtem ko je fiksna telefonija upadala že prej, je agencija za pošto in elektronske komunikacije (AKOS) v decembrski raziskavi ugotovila, da Slovenci za mobilne telefone porabljajo vse manj. Ne le, da je zraslo število respondentov, ki imajo v gospodinjstvu le en mobilni telefon (zraslo je za osem odstotnih točk, na 31 odstotkov gospodinjstev), zmanjšala se je tudi poraba.
»Slovensko gospodinjstvo je oktobra 2014 v povprečju za plačilo stroškov mobilne telefonije namenilo 40,80 evra, leto prej pa kar 49,10. Stroški v letu 2014 so tako najnižji v zadnjih petih letih,« je za AKOS ugotovila družba GFK.
O gibanjih v telekomunikacijah smo pisali že decembra, pa to nacionalinteresnim politikom, ki branijo Telekom pred prodajo, ni mar. (Več lahko preberete na povezavi Dovolj je vladavine bank, pivo je novi gospodar! .)
Bo prenos podatkov edini prihodek telekomov?
»Pričakujem, da bodo v petih letih ponudniki ponujali brezplačne mobilne klice in brezplačna kratka sporočila SMS, zaračunavali pa bodo le prenos podatkov,« je januarja za Bloomberg dejal glavni izvršni direktor Swisscoma Urs Schaeppi.
»Klasični telekomi so, žal, večinoma zamudili z odzivom na spremembe, kako ljudje komunicirajo med seboj,« pravi David Zorman iz KD Skladov. V večini telekomov prihodki še vedno upadajo ali stagnirajo, čeprav je komunikacij med ljudmi vse več. »Tako klasičnim telekomom ostaneta samo povezovanje in nižanje stroškov,« pravi Zorman.
Vse glavne analitske družbe ugotavljajo, da se je telekomunikacijski biznis že spremenil, še bolj bo upadel v prihodnjih letih. Družba Arthur D. Little tako za zahodno Evropo, ki ima bolj razvit trg od našega in kjer je kupna moč večja od naše, napoveduje upad prihodkov na telekomunikacijskem trgu za 3,5 odstotka pri mobilnih storitvah in 8,2 odstotka pri fiksni telefoniji. Rasli naj bi le prihodki od prenosa podatkov (za 2,8 odstotka), pri tem bodo prihodki mobilnega prenosa podatkov zrasli za slabo desetino, internetnih storitev in plačljive televizije. A vse te rasti skupaj ne bodo nadomestile upada prihodkov mobilne telefonije, SMS in fiksne telefonije.
Brez novih virov prihodkov bodo telekomunikacijski operaterji začeli umirati. Na to pa operaterji večinoma še niso pripravljeni. Gre za storitve na področju e-zdravja, finančnih storitev (spomnite se, denimo, nove Applove storitve Apple Pay), varnostnih sistemov in optimizacije bivanja - med to tudi optimizacije porabe energije. Telekom Slovenije je navzoč le v enem segmentu, to so finančne storitve, pa še to le s storitvijo Moneta (uporabo te storitve je letos začel zaračunavati posebej). Na druge nove vire prihodkov Telekom ni pripravljen.
Rob Van Den Dam, šef IBM Instituta for Business Value, meni celo, da čez deset let telekomov ne bo več oziroma da ne bo več zdajšnjih poslovnih modelov: »Potrebni so novi poslovni modeli, ki bodo ustvarjali prihodke.«
Bo Bruselj z regulativo lahko pomagal telekomom? Težko
Medtem bo evropska komisija v začetku maja predstavila strategijo za vzpostavitev enotnega digitalnega trga v EU. V njej bo predvidoma pozvala tudi k poenotenju pogojev za delovanje klasičnih telekomov in njihovih spletnih tekmecev, kakršni so Skype, Viber, Telegram ali WhatsApp, poroča FT, ki je pridobil vpogled v osnutek dokumenta.
V omenjenem dokumentu komisija med drugim zapiše, da za spletne ponudnike klicnih in drugih komunikacijskih storitev »zdaj ne veljajo enaka pravila kot za tradicionalne telekomunikacijske družbe«.
Bi klasični telekomi zaradi morebitne nove regulative za spletne ponudnike klicev in drugih telekomunikacijskih storitev lahko računali morda na več prihodkov? »Pot, kako bi plačevali več, pa je zelo zahtevna. Telekomi so v krajšem obdobju obsojeni na trenutno sliko. Če samo pogledamo primer: doma imamo Wi-Fi, ki ga plačujemo ponudniku x, prek njega pa seveda kličemo druge uporabnike po Skypu. Kako bi lahko omejili Skype, se trenutno zdi misija nemogoče,« meni Zorman.
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.714
67
48
Klošarji na Telekomu mi po treh dneh preverjanja ne znajo povedati če je neka neznana številka iz avstrije plačljiv nateg (t.i. wangiri) ali ne.

Če uporabim Skype, verjetno ne morejo čez zakupljen limit v primeru da res gre za wangiri, ane?
 

iMM

Fizikalc
9. okt 2010
1.240
2
36
Moj prenos telefonske številke k njim je trajal 1 mesec ... Sicer sem bolj zadovoljen z storitvami kot pri Simobilu, ampak pri supportu pa se ne morejo primerjat. Razen na Twitterju, tam so prijazni, hitro odgovorijo in radi pomagajo.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Že ni bilo vse v redu. Meni so službeno številko tudi en mesec prenašali... V obratni smeri...
frown-1.gif
Poden od kvalitete, še zmeraj.
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
7.029
3.548
113
41
Lj
Rad bi skritiziral krivico, ki jo delajo proizvajalcem telefonov na Telekom centru (vsaj v CityPark BTC). Namreč tisti telefoni tam na steni, ki so bolj low end, so itak plastični vsaj na prvi pogled in kot taki si z njimi ne moreš nič pomagati, razen zunanjega izgleda ter primerjave velikosti. Niso delujoči modeli niti jih ne moreš preizkusiti.

Potem pa imaš še nekaj modelov, ki jih dejansko lahko sprobaš, to se večinoma Samsung-i in Appl-i. Ampak tudi pri teh modelih imaš na zadnji strani tisto kratko žico, na katero je telefon priklenjen. Tako da telefona dejansko ne moreš preizkusiti tako kot bi ga moral, ne moreš ga pakrat obrniti v rokah, ne moreš oceniti teže, ne moreš videti kako paše v žep, ne moreš torej dobiti prave ocene telefona. In to so high end telefoni, ki stanejo dosti denarja. Pri iPhone 6 je še slabše, saj je zaklenjen v nekem ohišju, tako da ga ne moreš niti premakniti. Totalno neuporabno. Če so lahko v trgovinah že zdavnaj pogruntali nalepke in čipe proti kraji, bi jih lahko tudi tukaj in tak čip vgradili nekam na/v telefon, če bi ga že kdo želel odnesti s sabo.

Za konec pa so na vsak telefon namestili še zelo moteč alarm, vsakič ko nek telefon na tisti vrvici malo bolj premakneš ali obrneš začne glasno piskati, vsi te gledajo kot kriminalca, leni prodajalci v salonu pa rabijo pol ure, da alarm ugasnejo. Ampak itak je čez 5 min isto, ko ga nekdo spet sproži. To je čisto neprofesionalno in žaljivo do strank, mislim da 99,99% nima namena kaj ukrasti, alarm pa se sproži vsakemu drugemu.

V glavnem mene ne vidijo več v svojih centrih, pravzaprav upam da država enrkat že proda to "državno bogastvo" in da novi lastnik naredi pošten red, kakor so to naredili na Hrvaškem recimo. Vsekakor so potrebni zelo grobega "kick in the ass"-a, da začnejo delati tudi s stranko v mislih.
 

Alioth

Pripravnik
8. avg 2007
469
7
18
Prav, da so priklenjeni. "Gamad" takoj pokrade vse, kar ni priklenjeno, kar je pa priklenjeno, pa mogoče nekaj časa ostane.
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
7.029
3.548
113
41
Lj
Citat:
Uporabnik Alioth pravi:
Prav, da so priklenjeni. "Gamad" takoj pokrade vse, kar ni priklenjeno, kar je pa priklenjeno, pa mogoče nekaj časa ostane.

Kot sem omenil, so za to druge rešitve, npr. čip znotraj mobitela ali pa prilepljen na neodstranljiv način. Varnostnik pa bi te vsekakor ujel na poti ven.
 

Alioth

Pripravnik
8. avg 2007
469
7
18
Sem že hotel napisati,kako alarm ne piska, pa raje samo povem, da je kup preprostih načinov, da se zanka pri izhodu ne vklopi. Naj kar ostane ketna
smirk-1.gif
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Šitmobil in Telesmeh nimata nič drugače rešeno. Ko bo pa tuj lastnik bodo pa samo še ostrejši ukrepi varovanja.
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.486
758
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Citat:
Uporabnik LeQuack pravi:
Citat:
Uporabnik Alioth pravi:
Prav, da so priklenjeni. "Gamad" takoj pokrade vse, kar ni priklenjeno, kar je pa priklenjeno, pa mogoče nekaj časa ostane.

Kot sem omenil, so za to druge rešitve, npr. čip znotraj mobitela ali pa prilepljen na neodstranljiv način. Varnostnik pa bi te vsekakor ujel na poti ven.

Ni nekega bolj ucinkovitega nacina proti kraji, kot ravno to, da so privezani... Zal... Tiste nalepke in podobno je bolj slaba zascita...

Sicer pa nimajo samo v Telekomovih centrih tako... Tako imajo pomoje prav vsi, ki imajo razstavljene aparate za probat... Ce pa zelis, se ti pa pomoje tudi posveti tudi prodajalec in dobis takega brez varovanja, ce ga le imajo...
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
7.029
3.548
113
41
Lj
Mogoče sem pa samo jaz čuden, da hočem mobilno napravo sprobati na nek normalen način, brez nekih žic. Potem je čisto vseeno, če bi imeli v poslovalnici samo en TV s slikami vseh modelov. Pa še na prostoru bi prišparali.

Če res nočejo druge rešitve kot kable bi lahko vsaj alarm izklopili, saj je dosti da oni oz. varnostniki v svojem sistemu vidijo, da se je sprožil. Varnostnik lahko nato diskretno pristopi do morebitnega lopova, če že. Kakšnem je smisel, da alarm glasno tuli po celi trgovini vsake 5 min?
 
Nazadnje urejeno:

rocky9

Fizikalc
3. feb 2009
2.837
9
38
Citat:
Uporabnik LeQuack pravi:
Mogoče sem pa samo jaz čuden, da hočem mobilno napravo sprobati na nek normalen način, brez nekih žic. Potem je čisto vseeno, če bi imeli v poslovalnici samo en TV s slikami vseh modelov. Pa še na prostoru bi prišparali.

Če res nočejo druge rešitve kot kable bi lahko vsaj alarm izklopili, saj je dosti da oni oz. varnostniki v svojem sistemu vidijo, da se je sprožil. Varnostnik lahko nato diskretno pristopi do morebitnega lopova, če že. Kakšnem je smisel, da alarm glasno tuli po celi trgovini vsake 5 min?

Če te telefon resno zanima stopiš do prodajalca in mu rečeš, da te telefona zanima in da bi ga rad držal v rokah brez žice ali česarkoli in če ga imajo na zalogi v MC ti ga bodo dali v roke. Vsaj meni so dali, ko sem kupoval nov telefon, ko sem hotel vidt kako se ga drži v roki, kako velik je v primerjavi s prejšnjim itd itd.
Ampak najlažje je kritizirat na forumu, da bi pa sam kaj vprašal na MC pa ne
smile-1.gif
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
11.321
2.370
113
Pomurje
Trenutno imamo v firmi skupni poslovni zakup za 2000 enot. Firma placuje cca 180€mesec plus se deljeni racun ki ga dobimo domov.
opcija za zamenjavo je paket neomejeni C in dve stevilki na eno narocnino. Pogoj ki je problem da moras imeti fiksen telekomov prikljucek oz. narocnino. Cena 33€/mesec za dve stevilki.
2 opcija je preudarni, ta je 19€/mesec plus max 5€ za prenos podatkov, kdo jih pac uporablja.

Se kaksna ideja z vase strani?
 

APM

Pripravnik
28. okt 2013
107
18
18
Slišal sem, da ima SiMobil dobro ponudbo za Hrvaško - 1 EUR na dan za neomejeno klicev / SMSov ter 500 mb interneta. Sem na hitro pogledal če ima Telekom kaj podobnega pa nisem nič našel, pa me zanima, če sem jaz spregledal ali res nima nobene podobne ponudbe za HR (razen tiste 11 EUR za internet)?
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.