Boeing 747 zletel s steze

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.820
2.058
113
"GPS loss at Jedda air space leads to false EGPWS warning at FL370."
GPS interference in Saudi Arabia causing a false terrain warning.
FL370 je višina 37 000 feet. oz 11.2 km.
Gps spoofing je ratal konkretno siten in zahteva celo izklop GPS sprejemnikov v določenih območjih. Iz Jedde sem sicer letel včeraj in tam načeloma ni motenj.
Spoofing izgleda takole.. ne da ni signala ampak je pozicija napačna (nekje nad Kitajsko prejšnji teden).

IMG_20231212_004640_edit_47413688229744_copy_800x600.jpg


Na navigacijskih kartah je območje, kjer moramo izklopiti gps inpute navigaciji tako:

IMG_20231218_171700_copy_800x600.jpg
 
19. jul 2007
2.828
1.539
113
Gps spoofing je ratal konkretno siten in zahteva celo izklop GPS sprejemnikov v določenih območjih. Iz Jedde sem sicer letel včeraj in tam načeloma ni motenj.
Spoofing izgleda takole.. ne da ni signala ampak je pozicija napačna (nekje nad Kitajsko prejšnji teden).
Koliko pa je Gps spoofing tehnično zahteven. Se ga lahko lotijo nadebudni radioamaterji ali je to v domeni državnih entitet.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.751
5.891
113
VanZ
Nad Urumči 乌鲁木齐市 (Sinkiang) - Turpan - Hami si letel, sz CN, v trikotniku med Kazahstanom in Mongolijo na pol poti po horizontali (sodeč po gps in flightradar24 rutah).

London - Shanghai
Paris - Shanghai
Munich - Tokyo
Helsinki - Hongkong

CN nima na na navigacijskih kartah območij za gps spoofing, kjer je potrebno leteti old school ?
Sekstant še znaš uporabljati ;) ?

nekje v komentarjih spodaj sem zasledil (ali v videu), da je zda vojska na b52 v 60-70 letih (cold war) še uporabljala za backup metodo
28:46





johan_blond
Nekje sem videl, za domačo rabo dobiš na CN AE spooferje v velikosti usb ključka, samo to je isto kot pirate radio, če boš stalno na isti lokaciji boš "lociran".
Take zadeve ponavadi izvajajo vojske (npr v Zda je White Sands NM isto zelo aktivno spoofanje, ali Bela hiša).
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.820
2.058
113
VanZ
Nad Urumči 乌鲁木齐市 (Sinkiang) - Turpan - Hami si letel, sz CN, v trikotniku med Kazahstanom in Mongolijo na pol poti po horizontali (sodeč po gps in flightradar24 rutah).

London - Shanghai
Paris - Shanghai
Munich - Tokyo
Helsinki - Hongkong

CN nima na na navigacijskih kartah območij za gps spoofing, kjer je potrebno leteti old school ?
Sekstant še znaš uporabljati ;) ?

nekje v komentarjih spodaj sem zasledil (ali v videu), da je zda vojska na b52 v 60-70 letih (cold war) še uporabljala za backup metodo
28:46





johan_blond
Nekje sem videl, za domačo rabo dobiš na CN AE spooferje v velikosti usb ključka, samo to je isto kot pirate radio, če boš stalno na isti lokaciji boš "lociran".
Take zadeve ponavadi izvajajo vojske (npr v Zda je White Sands NM isto zelo aktivno spoofanje, ali Bela hiša).
Ti si hujš stalker kot vse moje najdražje..
GPS ni nujen za navigacijo, je pa najpreciznejši (ali pa tudi ne, kot lahko vidimo sedaj). Nekaterih approachev ne smemo leteti brez GPS updateov (RNAV oz. RNP), ker se točna pozicija treh laserskih inercijskih sistemov posodablja tudi iz ostalih zemeljskih virov (vor, dme).

S sekstantom raje ne bi, da se ne bi znašli kje na Antarktiki :) imajo pa tudi naše krače loputo na stopu cockpita, ki je bila na prvih modelih namenjena za sekstant, sedaj se pa uporablja za zasilno odvajanje dima v cockpitu.

Screenshot_20231219_105238_com.android.chrome.jpg
 

jello

Guru
22. sep 2008
10.100
3.842
113
Juhej. Upam da so nam ga vsaj parkirali v maline, kjer bo služil domovini, ker pilotov, posadke, garaže in navsezadnje tudi tovora, ki bi ga vozili, še nimamo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
33.564
15.585
113
Res neverjetno kako z lahkoto se spregleda, da ima jello tvoj "thumb down" v podpisu :D
 
  • Haha
Reactions: aljoman