Boeing 747 zletel s steze

shift

Guru
20. jul 2007
9.870
2.251
113
za šankom
Gledam Plane, Gerard Butler zasilno pristane nekje na Filipinih, potem ko mu je strela skurila elektroniko s transponderjem vred. In s kopilotom pojma nimata, kje so pristali, takisto resevalci ne poznajo njihove lokacije.

Je to realen scenarij? Leta nazaj sem gledal Breitlingove ure, ki oddajajo SOS signal. Verjetno je podobnih tehnologij malo morje, zato se mi zdi tole mal za lase privleceno? Da telefonov, ki jih potniki drzijo v rokah niti ne omenjam... VanZ imate za tovrsten scenarij kaksen backup, magari Breitlinga?


če nimaš kam oddajati, kako boš pošiljal lokacijo? poglej mh370, še danes ne vedo kam točno je šel in kje je?!Mogoče dokaz, da vsi ti famozni vojaški radarji, ki naj bi pokrivali svega i svašta, dejansko ne pokrivajo svega i svašta?
 

mr_

Guru
20. sep 2007
9.329
2.706
113
Mislim da frekvenco za klic v sili 'vidi' tudi satelit. Breitling ura pa naj bi dejansko enkrat že pripomogla pri reševanju.
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.820
2.058
113
Gledam Plane, Gerard Butler zasilno pristane nekje na Filipinih, potem ko mu je strela skurila elektroniko s transponderjem vred. In s kopilotom pojma nimata, kje so pristali, takisto resevalci ne poznajo njihove lokacije.

Je to realen scenarij? Leta nazaj sem gledal Breitlingove ure, ki oddajajo SOS signal. Verjetno je podobnih tehnologij malo morje, zato se mi zdi tole mal za lase privleceno? Da telefonov, ki jih potniki drzijo v rokah niti ne omenjam... VanZ imate za tovrsten scenarij kaksen backup, magari Breitlinga?
Imamo več ELT naprav, ki lahko samodejno ali ročno oddajo GPS položaj satelitom in specifičen ton na različnih VHF frekvencah, namenjenim za zasilni komunikaciji. Nekateri omogočajo tudi glasovno komunikacijo. Firma pa v vsakem trenutku ve, kje se vsako letalo nahaja, saj grejo poročila o položaju vsakih nekaj sekund preko datalinka v bazo.
Takole izgleda, ko kaj zataji in nekaj minut ne dobijo samodejnega poročila..

IMG-20230204-WA0002_copy_800x700.jpg
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.820
2.058
113
Ni obvezno, večina novejših letal pa to opcijo ima, ker je tudi spremljanje tehničnega statusa letala med letom olajšano (kdaj se zgodi, da so ob prihodu tehniki že pripravljeni na odpravo napak, ki nam jih letalo niti ne sporoči, ker niso na kritičnem nivoju, oni pa to dobijo preko datalinka).
Sam podatkovni tok gre pa lahko preko satelitov, vhf ali hf.
 

Samo Svoj

Guru
27. jan 2022
5.987
2.392
113
Vidiš to je razlika med novodobnimi in starodobnimi - kavalirji.

Novodobni je snemal in se zabaval, starodobni bi spustil vse skupaj in priskočil na pomoč - ter se verjetno zvečer zabaval. :fredi:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N in Pepe

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.967
5.616
113
Prvo kar sem pomislil.....tega modela je zih kaka manjša kap....ker ma usta zategnjena!