Okolju prijazni avtomobili

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.804
6.933
113
Lahko pa tudi racunamo koliko energije ima liter bencina in koliko energije da potem ICE na kolesa ven.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.643
5.837
113
To ni bistvo, kar se pogovarjamo. Pogovarjamo se, kar je najbolji napisal, kako bodo zaprli gobce meni in še nekomu, ko bodo iz sončnic v Avstraliji pretakali elektrončke v Azijo.

Sicer kaj je smisel tega niti ne vem. Smiselno bi bilo edino, da pretakaš tja, kje je na drugi strani žice noč, pri tebi pa poldan.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.722
6.419
113
Toliko kot so nafte naložli v iranu je pride do nemčije. Al misliš da skos malo ven teče iz tankerov?
Pri elektriki pa nekaj daš na eni strani žice not, in tega na drugi ne dobiš ven. Daljša kot je razdalja več je tega kar ne dobiš ven.

Hja, vsaj tok "steče" ven, kolikor je treba, da pride v Nemcijo. Teleportira se ne.

Kopiram iz komentarjev spodaj:
 

mr_

Guru
20. sep 2007
9.333
2.706
113
Kar pride ven je zastonj energija sonca, praktično brez vzdrževanja, porabe energije za transport, rafiniranje in gradnjo infrastrukture. A ni to idealno?
 

Najbolji

Guru
20. feb 2008
4.605
1.026
113
Poglej priponko 93890

Modra barva je izguba pri pretvorbah in prenosu.

V deželici, ki po nadaljši osi ne meri niti 300km, imamo izgube pri prenosih in pretvorbah 27%. Prav zanimiv bo podatek koliko je to na razdalji 4000 kilometrov.

O teh majstrih govorim. Ne rabis se ti zano nateravat. Ce ze, pojdi tezit tem, ki bojo to postavli, kako pojma nimajo etc. In seveda, mi (dezelica) smo nek etalon za kogar drugega? Mi, kjer nic ne stima, pogledas pa cez hrib je pa vse drugace, povecini urejeno. Daj malo sirse poglej, da ne bos cez par totalni glupson izpadu s takimi. Stvari grejo naprej, se razvijajo. Najbolj pomembno pri tem je pa to, gre grejo mimo nas. Ergo, kar ti tu navajas je ocitno ze reseno, drugace ne bi sli v to. Ampak ne, tvoja je edina pravilna ali kako? krucefiks ste eni tupi, resno. Svet stoji in se ustavi z vami al kako?
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.980
9.643
113
Ja, čez hrib je vse rešeno. Se lepo vidi, kako je Nemčija zavozila celo Evropo s svojo ne-jedrsko čisto, eko prihodnostjo. Pa seveda čist, eko plin.
 
  • Všeč mi je
Reactions: NekdoK in MrDaco

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.643
5.837
113
O teh majstrih govorim. Ne rabis se ti zano nateravat. Ce ze, pojdi tezit tem, ki bojo to postavli, kako pojma nimajo etc. In seveda, mi (dezelica) smo nek etalon za kogar drugega? Mi, kjer nic ne stima, pogledas pa cez hrib je pa vse drugace, povecini urejeno. Daj malo sirse poglej, da ne bos cez par totalni glupson izpadu s takimi. Stvari grejo naprej, se razvijajo. Najbolj pomembno pri tem je pa to, gre grejo mimo nas. Ergo, kar ti tu navajas je ocitno ze reseno, drugace ne bi sli v to. Ampak ne, tvoja je edina pravilna ali kako? krucefiks ste eni tupi, resno. Svet stoji in se ustavi z vami al kako?
Seveda se da. Izgube in enormne stroške pač na potrošnika prevališ. Že vidno prevečkrat, pri nas in širše (čez hrib). Važno da smo zeleni, četudi crkujemo ravno zaradi tega.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.980
9.643
113
Drugače jaz sem za ta kabel, če je stroškovno in ekološko smiseln. Bi lahko iz Afrike v Evropo kaj takega napeljali. Tehnologija gre pač naprej.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.804
6.933
113
Mislis da ne bi slo, ce je plinovod…

kaj je DE zavozila evropo? Kaj ti je hudo tu? Trpis? Nimas hrane, strehe nad glavo, par avtov? Te zebe?
 

Najbolji

Guru
20. feb 2008
4.605
1.026
113
Cez hrib je se vedno neprimerno bolje za average Joe-a, kot je to pri nas. In gonilo razvoja je se vedno cez hrib, ceprav zadnje case ze druga celina prevzema. Mi vsekakor nismo. Mi smo samo hudi na gobcanju in jokanju kako nic ni fer. Sicer pa fantje, a zaupate v znanost ali ne?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
18.607
9.453
113

Recap: "majstori" (ne rabim poimensko ali pac?) tukaj so prepricevali, kako ni mozen oz. prekompliciran je prenos el. energije na razdaljo etc... Evo decki, preberte si tole pa se mal poducite kako to zunaj enostavno nardijo in bol mal pametujejo. In pripravte se, EV won't go anywhere, ICE will do. Se hvala bogu da smo pecka v ajmru in se nase mnenje ne uposteva. K ne bi nikamor prosperiral, saj se nic ne da, ne splaca ... Drugje pa vidijo, da vedno nekje sije sonce. In podobnih 'nemoznih' projektov bo vedno vec. Ker se da ;)
Kul, no če bo tole stalo in delovalo se z veseljem leta 2030 posipam s pepelom.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe

LarryClay

Guru
10. feb 2023
1.150
1.162
113
Gradijo Indijci podobno čez celo državo. 1850 km HVDC linije, 6GW moči.
#se_ne_da #ni_možno #če_je_možno_smo_pa_itak_proti