Občutno dražja obdavčitev najemnin v 2023

Samo Svoj

Guru
27. jan 2022
5.906
2.341
113
Da vam bo lažje - argumentirano debatirat:

Tri obdavčitve v treh letih
Do konca leta 2021 je veljala tako imenovana Šarčeva različica, po kateri so bile najemnine obdavčene po 27,5-odstotni stopnji, v davčno osnovo pa se je štelo 85 odstotkov prihodkov.
S 1. januarjem 2022 je začela veljati tako imenovana Janševa različica, po kateri so najemnine obdavčene po 15-odstotni stopnji, v osnovo pa se všteva 90 odstotkov prihodkov.
Od 1. januarja 2023 pa velja nova, tako imenovana Golobova različica, ki predvideva 25-odstotno obdavčitev, ohranja pa osnovo v višini 90 odstotkov prihodkov.

Kaj to pomeni za najemodajalca? Poglejmo konkreten primer.
S stanovanjem, ki ga denimo oddaja za 700 evrov na mesec, ima na leto 8400 evrov prihodkov. Najemodajalec je 2022 plačal davek od najemnin, ki jih je iztržil leta 2021. Takrat je veljala prva različica obdavčitev, zato je obdavčljiva osnova znašala 7140 evrov, davek pa 1963 evrov.
Letos bo plačal davek od 2022 iztrženih najemnin po zdaj veljavni drugi različici. Torej bo davčna osnova 7560 evrov, znesek davka pa 1134 evrov.
Davek od najemnine, ki jih bo iztržil letos, bo plačal leta 2024 po novi različici. Davčna osnova bo enaka letošnji, 7650 evrov, znesek davka pa bo 1890 evrov.



Zgolj moje mnenje - višina davčne stopnje/davka v Sloveniji NE VPLIVA na količino na belo/črno oddanih stanovanj. To dokazuje tudi nonšalanca MF ob vprašanjih kakšen je bil vpliv znižanja in kakšen bo vpliv zvišanja davka: tega nismo ugotavljali - ker preprosto ni kaj ugotavljat.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
18.414
9.747
113
40
MB
Visina sama po sebi verjetno res manj, predlogi kot so zgoraj + ustrezna davcna obremenit bi pa resila marsikaj, ampak to je projekt za vec kot en mandat tak da ni relevantno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey in sad

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.011
113
Kočevska
Višina davka ne vpliva na višino najemnim. A mislite, da da črni najemodajalci, oddajajo bolj poceni? Ja, malo morgen! :valjamse:
 

Samo Svoj

Guru
27. jan 2022
5.906
2.341
113
Vpliva pa na vrednost pobranih davkov....
Samo to da od enakih XYZ najemodajalcev pobereš več.

Ne pozabit, da gre v veliko primerih za oddajanje fizičnih oseb pravnim osebam in tam je najemojemalec dolžen odvajati akontacijo davka - v takih primerih pač država pobere več in se sploh ne sekira zaradi "utajaevlacev", ker če bi se, bi to že zdavnaj rešili!
 
  • Všeč mi je
Reactions: Apollo8

Samo Svoj

Guru
27. jan 2022
5.906
2.341
113
Nova bizijeva ekonomska pogutavščina. Vi ste že mnogokrat dokazali da vam je ekonomija tuja in o njej nimate pojma.
Tebi pa je logika tuja.

In žal ima Bizi prav - nižji davek = enaka najemnina, višji davek je še višja najemnina, spet znižan davek enaka najemnina in tako naprej.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.607
5.805
113
Ja no? Potem ne more trdit da višina davka ne vpliva na višino najemnin. Večji davek bo vplival, nižji večinoma ne. Torej vpliva. Sklepam pa da razni stanovanjski skladi drugače reagirajo na znižanje davka in bi dejansko morali znižat najemnine. Dočim privat ponudbe verjamem da ne bodo. To pa bizija boli. Boli ga da bo nekdo zaslužil, hkrati pa prezira kjer vlada dejansko škoduje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey in tomi

Samo Svoj

Guru
27. jan 2022
5.906
2.341
113
Daj si ti osnovne pojme razčisti: obdavčitev fizičnih oseb in obdavčitev pravnih oseb za začetek. Matr no.

Debato pa imate glede tega, da naj bi se znižale najemnine, če manj obdavčiš - malo morgen! Ne v tej državi z nami balkanci.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.607
5.805
113
Daj si ti osnovne pojme razčisti: obdavčitev fizičnih oseb in obdavčitev pravnih oseb za začetek. Matr no.

Debato pa imate glede tega, da naj bi se znižale najemnine, če manj obdavčiš - malo morgen! Ne v tej državi z nami balkanci.
Poduči nas kaka je razlika, meni ki hodim v službo in dajem v najem stanovanje in recimo stanovanjskim skladom.
 
  • Wow
Reactions: Samo Svoj

kajn

Guru
5. okt 2007
2.756
1.574
113
Iskajoč brata
ali ni cilj večjih davkov, da dobijo večji izkupiček? Boli kur.... politike kakšna je višina najemnine...
Cilj politikov bi moral biti nižji davki in večji % pobranih davkov....
 

Samo Svoj

Guru
27. jan 2022
5.906
2.341
113
Poduči nas kaka je razlika, meni ki hodim v službo in dajem v najem stanovanje in recimo stanovanjskim skladom.
Poduči se sam:

ali ni cilj večjih davkov, da dobijo večji izkupiček? Boli kur.... politike kakšna je višina najemnine...
Cilj politikov bi moral biti nižji davki in večji % pobranih davkov....
Če združiš dele tvoje prve in druge vrstice dobiš: Cilj politikov (je) večji izkupiček. Boli kur.... politike kakšna je višina najemnine... (in da) bi moral biti nižji davki in večji % pobranih davkov....
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.856
3.562
113
Ob primerjavi Šarčeve, Janševe in Golobove obdavčitve pridemo do jasnega spoznanja, da pri Golobovi najemodajalcu na koncu ostane več kot od Šarčeve. Dlje ne rabimo vrtat.
 

jtfc

Guru
Izključen uporabnik
24. jul 2007
19.994
2.716
113
Dajte mi povedat, kako se prijavi oddajanje na črno?

Na žalost vem samo katero okno je ... samo vseeno. Ni noben z alterja lol

Je tole ?
1676634602621.png
 
  • Všeč mi je
Reactions: gimi

jtfc

Guru
Izključen uporabnik
24. jul 2007
19.994
2.716
113
Ti najemodajalec teži, da moraš prebeliti stanovanje na svoje stroške? lol
Potem bi vedel številko stanovanja.
Ti najemodajalec teži, da moraš prebeliti stanovanje na svoje stroške? lol
Mah, sosedske zdrahe... zadnjič, je en sosed se drl na drugega, da ga bo prijavil, da na črno oddajo.

No jaz lahko pa pomagam anonimno :) , ker nisem prepričan, da je gobčnež sposoben.

1676643217269.png


 

jtfc

Guru
Izključen uporabnik
24. jul 2007
19.994
2.716
113
Sem šel samo mimo, ne govorim z nobenim. Jst nimam nič pri tem.

lol