Občutno dražja obdavčitev najemnin v 2023

delavec44

Guru
17. dec 2012
2.194
1.467
113
Saj tudi v nemškem okolju ne moreš.
Se pa strinjam da je digitalizacija valut super za ovce kot smo. Sledljivost, pipico lahko zaprejo kadar hočejo. Naslednji korak so pa bonitetne točke, pa boste lahko nakupovali le v določenih trgovinah. Važno da je vse transparentno.

No, še vedno nam ostane blagovna menjava :)
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
2.194
1.467
113
Vse 4 so pri vrhu, če verjameš člankom.


Po drugi strani pa:
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.606
5.805
113
Pa vi kekci res mislitw da če bi imela država vse urejeno, da sive ekonomije nebi bilo. Za vsako delo plačan davek, vse najemnine prijavljene, vso blago obdavčeno, itd itd... Zdaj ko je državna malha v minusu vsi kradejo kot srake , delajo take ekonomske nesmisle, da se lahko samo kislo smejimo. Zdaj pa tole preslikajte v primer kjer bi državi ostal proračun v pozitivi. Dajte no, zresnite se in nehajte se obnašat kot otročički. Slovenci ne morejo bito pošteni, ker smo balkanci. In zraven še tolk neumni da pustimo, da k nam še vedno priteka še večji orto balkan, vsak dan, dan za dnem. A da bi lahko kdaj bilo bolje? Nekite no...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in Najbolji

Gonzo

Guru
1. sep 2007
9.260
9.443
113
EU
Torej država naj zapravi še več, da bo dobila tisto, kar ji pripada. Ker to še več stane, naj poviša davke, da bo lahko še več šla na teren in dobila tisto, kar ji pripada.

Ali opaziš vzorec?
Pravilno je da grejo na teren, podobno kot policaji ko merijo prekoračitve hitrosti z radarjem. Tu bi se lahko šli samoprijave, in FURS-u nakazali globo, brez ukrepanja policajev. Policaji bi ostali doma, in manj sredstev bi porabili. Prihranek bi bil večji in posledično bi globe bile manjše.
 
  • Všeč mi je
Reactions: piagolo

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.855
3.561
113
Pravilno je da grejo na teren, podobno kot policaji ko merijo prekoračitve hitrosti z radarjem. Tu bi se lahko šli samoprijave, in FURS-u nakazali globo, brez ukrepanja policajev. Policaji bi ostali doma, in manj sredstev bi porabili. Prihranek bi bil večji in posledično bi globe bile manjše.
Da se policaji niso česa takega domislili?
 

yahel

Fizikalc
23. jan 2013
3.539
61
48
Mene pa zanima kaj bi se moralo spremeniti, da bi ljudje začeli razmišljati drugače in ne bi terali sive in črne ekonomije. Bi morala država bistveno bolj preudarno ravnati z denarjem? Ali kaj je tisti sprožilec, ki bi povzročil neko etičnost in osebna integriteto pri ljudeh?
Saj veste kaj je osebna integriteta - da narediš to kar je prav, tudi ko noben ne gleda. Ko bomo nekje na tem nivoju se bomo pa lahko pogovarjali o tem, da smo dosegli neko stopnjo razvoja kot država in državljani. Dokler bo pa glavna gostilniška debata kako nategniti državo in druge, do takrat pa napredka ne bo. Pač ne gre, tako je to. Vsak pa mora začeti pri sebi, ne pri drugih.

Vprašaj se drugače... zakaj se balkanec na balkanu obnaša po balkansko, v Švici ali Nemčiji je pa zgleden državljan, ki dela tako kot mora, ker ve da tako mora delat?

Jaz osebno z veseljem plačam davke kar je treba v kolikor vem, da se denar ne bo trošil po nepotrebnem za javni sektor, za razne kvazi umetnike tipa Jenull, Zlatko in Makarovič, ko vem da bo poskrbljeno za tiste prave reveže in ne samo za tiste balkance iz prvega odstavka. Pa tudi ko bom vedel, da bom za ta plačan davek dobil nekaj v zameno, npr. neko vrste zaščito...torej v primeru posla oddajanja nepremičnin pričakujem, da me bo država kot najemodajalca zaščitila v primeru poskusa zlorabe moje poštenosti.


Ker pa vidim da narod voli politike, ki so zdaj na oblasti vključno z Levico, potem z veseljem prenesem ves novi dodatni davek na najemnika. In to sem že storil, moja najemnina je šla že prejšnji mesec za točno +25%, zahvalijo naj se pa sedanji politiki. Ste hoteli spremembe in svobodo, zdaj pa jo imejte.

Mi je pa zanimivo gledat tudi ostale račune, ki jih dobivajo za stanovanje.... ostali stanovanjski stroški v primerjavi z lanskim letom +30%, elektrika nekje +50%....
 

tomi

Guru
1. sep 2007
18.414
9.746
113
40
MB
Pravilno je da grejo na teren, podobno kot policaji ko merijo prekoračitve hitrosti z radarjem. Tu bi se lahko šli samoprijave, in FURS-u nakazali globo, brez ukrepanja policajev. Policaji bi ostali doma, in manj sredstev bi porabili. Prihranek bi bil večji in posledično bi globe bile manjše.
Pri nas bi palilo da nardijo da prijavitelj dobi 10% izplena ce se ugotovijo nepravilnosti :D
 
  • Haha
Reactions: B81

tomi

Guru
1. sep 2007
18.414
9.746
113
40
MB
Ne zakaj, sej oni si v sluzbi neglede na vse, samo pac namesto da si zobe soncijo v pisarni so na terenu pa koristni.
 

erikson

Guru
25. avg 2007
22.164
6.019
113
Tisti s slabšimi plačami si ne morejo privoščiti velikih stanovanj. Država razmišlja, kako to uravnotežiti. Ena od možnosti za pridobivanje sredstev je nov stanovanjski davek, ki je v Avstriji odstotek od bruto plače.


Zdajšnje neprofitne najemnine bi se lahko do leta 2026 zamenjale s stroškovnimi, dunajski model, po katerem se vlada zgleduje, pa predvideva, da povprečna stroškovna najemnina znaša približno 15-odstotkov dohodkov družine.

Stroškovna najemnina bi, če bo uvedena, v nasprotju s trenutno neprofitno lažje pokrila stroške vzdrževanja in upravljanja objekta. Najemnine sicer morajo pokrivati vzdrževanje objektov, a so trenutno zastavljene tako, da se mora povrniti naložba v stanovanje, opozarja Maša Hawlina iz Inštituta za študije stanovanj in prostora: "Na neki način predvidevamo, da morajo tudi najbolj ranljivi, najrevnejši sami poplačati ta stanovanja čez obdobje 30 let. Tu gre za vprašanje, ali se jih subvencionira skozi subvencije najemnin ali pa se zagotovi nepovratna sredstva že pri gradnji."

Mesto Dunaj iz naslova stanovanjskega davka letno pridobi 250 milijonov evrov, mesto pa k temu za izgradnjo in obnovo stanovanj doda dodatnih 200 milijonov evrov, pravi strokovnjak podjetja Wiener Wohnen Christian Schantl: "V osnovi gledano je tako, da imamo v Avstriji stanovanjski davek, to je odstotek od bruto plače prebivalca. Gre za zvezni davek, ki se razdeli na zvezne dežele."

Vsako leto zgradijo okoli 7000 novih stanovanj. Za najem stanovanja pa obstajajo jasni kriteriji. "Stanovalci morajo vsaj dve leti stanovati na Dunaju na istem naslovu in ne smejo preseči določene meje prihodkov, ki pa je zelo visoka in dvakrat višja, kot je zaslužek Dunajčanov, kar pomeni, da ima dostop do teh stanovanj kar 80 odstotkov prebivalcev," pojasni Schantl.

Subvencionirana stanovanja gradi okoli 60 neprofitnih zadružnih družb. Zakonsko določena najemnina v občinskem stanovanju na kvadratni meter znaša 6,15 evra, skupaj z davkom in obratovalnimi stroški 8,5 evra. Enaka je cena za subvencionirana stanovanja.

Stanovanja se lahko najamejo za nedoločen čas, najemniki pa jih lahko celo predajo svojim potomcem, je še poročala Kos Gnamuš.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.606
5.805
113
Super za mesto, kjer je večina najmeniških stanovanj, karastrofa za državo kje je večina lastniških nepremičnin. Zakaj bi jaz nekomu gradil stanovanje, če ga meni ni nihče? Sploh pa ker vem da se bo tja nameščalo albance, kosovce, bosance in še kakega srba.