Nov trend - dosegljiv na dopustu

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.606
5.802
113
Nehejte se sami sebi smilit. Večja podjetja imajo kolektivni dopust ravno iz razloga nepogrešljivih snežink. Takrat se točno ve, da je firma zaprta in do xy datuma ne bo nič. Še italijani so to skontal že en cajt nazaj.
Prosizvodnja se to lahko gre. Storiteveni sektorji, trgpvina, državni aparat, in še in še preprosto to ne more naredit. Zraven tega te kolektivni dopusti prisilijo tistih 14 dni točno na ta datum, za ostalo se hebi. Pozabi da bi od si kdaj drugič lahko izbral 14 dni v enem kosu in kam odpeketal. Lahko po en dan v tednu, to pa je tudi vse.
 
  • Všeč mi je
Reactions: kajn, B81 in Matey

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
33.529
15.540
113
In rešitev je? Da še vsi ostali tako delamo ali da ti kaj spremeniš?
Zakaj pa bi morali vsi tako delati? Zakaj bi moral on kaj spremeniti?
Zakaj bi vsi morali delovati enako? V od malo do popolnoma drugačnih dejavnostih, ki imajo (lahko tudi povsem svoje) pluse in minuse?
A smo spet pri temu, da je kao samo en način edini pravilen za vse in bi ga morali furati ne glede na vse? Aja in če ga pa ne, si pa snežinka, LOL
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad, igi in B81

delavec44

Guru
17. dec 2012
2.190
1.466
113
Zakaj pa bi morali vsi tako delati? Zakaj bi moral on kaj spremeniti?
Zakaj bi vsi morali delovati enako? V od malo do popolnoma drugačnih dejavnostih, ki imajo (lahko tudi povsem svoje) pluse in minuse?
A smo spet pri temu, da je kao samo en način edini pravilen za vse in bi ga morali furati ne glede na vse? Aja in če ga pa ne, si pa snežinka, LOL

On je meni prvi repliciral, da je nemogoče kar pišem. Nisem jaz njemu niti nisem razumel da piše le zase.

Pa mogoče je kakšen način res bolj pravilen od drugih. Z namenom je uzakonjeno 2 tedna dopusta v kosu in pravica do odmora. V nasprotnem primeru dobimo na dolgi rok v veliko primerih živčne razvaline in potem pa pol leta bolniške zaradi pregorelosti ni problem?

Tukaj smo daleč od snežinkic. Bo pač firma kazni plačevala, če se jim to bolj splača.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

msenjur

Guru
11. sep 2007
26.740
-428
113
Ta debata me spominja na jokanje vzgojiteljic v vrtcu, ki baje ne morejo iti na dopust, ker imamo mi prasci med poletjem otroke v vrtcu. Najraje bi videli, da imaš otroka doma, vrtec pa plačaš. Da bi kdo pomislil, da mogoče je pa v vodstvu vrtca problem?

še ena laž... ali nabijanje...

v vrtcu jim je dolgčas, ker je tok malo otrok in vseeno kakšna preveč. Ampak je že prav tako, ker je tudi presenetljivo veliko bolniških... sploh ob petkih in ponedeljekih! :) :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
33.529
15.540
113
On je meni prvi repliciral, da je nemogoče kar pišem. Nisem jaz njemu niti nisem razumel da piše le zase.
A tako, ok than.

Pa mogoče je kakšen način res bolj pravilen od drugih. Z namenom je uzakonjeno 2 tedna dopusta v kosu in pravica do odmora. V nasprotnem primeru dobimo na dolgi rok v veliko primerih živčne razvaline in potem pa pol leta bolniške zaradi pregorelosti ni problem?
Seveda je počitek/odklop zelo pomemben ampak kar želim povedati je to, da to (popoln odklop za npr. 14 dni) ni vsem enako dosegljivo oz. ima v določenih poslih to lahko kakšne negativne posledice in posledično se ljudje do neke mere prilagodijo. Če bi bilo vse skupaj za dotičnega prilagojenega preveč se pa pač menja dejavnost (čeprav je tudi to kdaj veliko lažje reči kot storiti zaradi izobrazbe, izkušenj, itd.).

Tukaj smo daleč od snežinkic. Bo pač firma kazni plačevala, če se jim to bolj splača.
To s snežinkicami je letelo na tukajšnje komentatorje, ki pač "vedo kako je edino prav" ter delijo ta naziv vsem, ki iz nekega (zelo verjetno upravičenega razloga) delujejo drugače.

P.s. firma ne bo plačevala nobenih kazni, če te npr. med dopustom kontaktirajo stranke in ne (morebitni) nadrejeni
 
  • Všeč mi je
Reactions: delavec44

msenjur

Guru
11. sep 2007
26.740
-428
113
Sanja se vam ne...

recimo 15 so plače, 20 je že DDV (če je izvoz), 30 so ostali davki, vmes uvozi, izvozi, roba danes pride, ko pride, se ne da naprej napovedat...
Vmes vedno kaj uleti...ker stranke pač en Kuzc briga naš dopust...

Sicer vedno lahko zadeve ignoriraš... se pa na koncu kar lepo pozna na poslu...

Vi se seveda zaradi mene lahko tudi za vedno odklopite (od realnosti)

lej ne, bom pameten, ampak očitno se da. Moj računovodja me vsake 2 meseca opomne, da gre na dopust in da naj pravočasno oddam papirje. Glede na to, da ima tudi druge, precej večje stranke, mu vseeno uspe iti na dopust vsake 2 meseca. Pa niso to vikend paketi, ampak tko, za 14 dni.

mogoče je v organizaciji problem... zelo dvomim, da vse računovodje pač ne morejo na dopust, oz. da če grejo, je skor kolaps v firmi.
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.865
1.133
113
A ni to le predlog?
ja, saj to je problem: v članku piše da gre za predlog, ko se pa pozanimaš na ministrstvu kako daleč so s tem predlogom, pa dobiš odgovor da je vse že napisano v ZDR-1 - Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o delovnih razmerjih, Uradni list št. 114/23, 143. člen, peti odstavek 148. člena, 197. in 199. člen ZDR-1... ...itd, itd... zakaj naj bi ministrstvo predlagalo uvedbo nečesa za kar isto ministrstvo trdi da je že uvedeno... zato bi raje to zvedel od koga ki to že v praksi koristi kot pa da se prebijam skozi zakone in predpise
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
2.190
1.466
113
Je to potem mišljeno kot opcijsko, če se podjetje za to odloči ali bi bilo obvezno za vse, če delavec to hoče?
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.865
1.133
113
nikjer ni pisalo "obvezno"; delna kopija originalnega članka, ker celega najbrž ne smem, a naslovna tema "Med predlogi štiridnevni delovni teden za starejše od 55 let" je itak omenjena samo v tem majhnem delu:
Na pristojnem ministrstvu si sicer prizadevajo tudi za to, da bi bil za delavca po 55. letu starosti izdelan načrt za prilagajanje delovne obremenitve. V skladu s tem načrtom bi imel po vzoru nizozemskega modela pravico do krajšega delovnega časa, tako da bi lahko delal le štiri dni v tednu, plača bi bila 90-odstotna, prispevki pa bi bili plačani v celoti.
Torej 80-90-100: 80% delovni čas, 90% plača, 100% penzija? Kam grem podpisat?
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.536
1.071
113
Titograd
Nisem dosegljiv takrat, samo enkrat sem s sodelavcem hitro rešil preko vibra, da je uredil nekaj mojega. Sem na voljo ostalih +330 dni in je to dovolj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

kalbo

Guru
7. okt 2013
18.553
9.420
113
To pac ne gre v vseh sluzbah no, sploh ce si edini v "oddelku". Npr. izvoz ima enega cloveka, tebe. Nabava ima 2, od tega si en ti, ene stvari narocas samo ti. Pisarniska dela imas ti, vecji kupci hocjo racune...dobropise, one tiste tretje...

Pa ajde, sploh ni problema, samo malo cukasto gledam, ko.je tak hudo, ce te sef ali sodelavec poklice na dopust...

Zdi se, kot da je sluzba za te "semnaoff" ljudi izredno stresna...moogoce jim sodelavci ne pasejo itd.... zanimivo tole res.
Ti si začel z uradnim listom in podobnimi forami in take govorijo vedno samo tisti, ki nikakor ne morajo dat gmaha na dopustu, ker oni so nepogrešljivi, aktivni na mailih še bolj kot takrat ko so v službi, ker oni delajo. In ne, ni problema če sodelavec, ki me pokriva pokliče na dopust in obratno, ker mora za to, da me on pokliče že skor firma goret, obratno pa velja enako. Mailov ne berem, razen če je nujno in podobno. Nikakor ne pišem ljudem v odzivnik, da me lahko buzerirajo po telefonu, ampak da se vrnem takrat in takrat.
Šefu je bilo pa potrebno razložit, kaj so nujne stvari in kaj ne, ker je bil v paniki, med normalnimi te stvari nekak šibajo, enim je treba večkrat razložit, ker moj šefe je tud en tak patron, ki med jadranjem tipka maile. Trikrat lahko ugibaš, kako zelo pomembni so.
Makaronarji zaprejo vse in to večkrat na leto, pa nekak jim ne zmanjka naročil, še kr stoji vse skup. Pri nas pa ne mormo za 14 dni na dopust brez laptopa v naročju.
 
  • Všeč mi je
Reactions: nemenabijat

kalbo

Guru
7. okt 2013
18.553
9.420
113
Zakaj pa bi morali vsi tako delati? Zakaj bi moral on kaj spremeniti?
Zakaj bi vsi morali delovati enako? V od malo do popolnoma drugačnih dejavnostih, ki imajo (lahko tudi povsem svoje) pluse in minuse?
A smo spet pri temu, da je kao samo en način edini pravilen za vse in bi ga morali furati ne glede na vse? Aja in če ga pa ne, si pa snežinka, LOL
Prehitro si skočil. Odziv je bil na 81, ki je začel srat s prepisovalci urednega lista.
 
  • Haha
Reactions: B81

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.458
885
113
Nisem dosegljiv takrat, samo enkrat sem s sodelavcem hitro rešil preko vibra, da je uredil nekaj mojega. Sem na voljo ostalih +330 dni in je to dovolj.
Načeloma, je takole...
5 dnevno delavnik sobote in nedelje frej, najmanj 4 tedne dopusta = 20 dni netto) in cca 12 dni praznikov..

Ker se držiš za svoje pravice kot pjanc plota, domnevam, da ne delaš več kot 228 dni v letu...precej verjetno pa pa vsaj še 10 dni manj...
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.536
1.071
113
Titograd
Ne, delam tudi sobote in praznike (seveda ne vse) zelo občasno tudi kakšno nedeljo. Ok, 330 dni ni, jih pa je nekje 300.

Sicer pa ne vem kakšne ima to zveze sploh?
 

B81

22. jul 2007
36.564
10.264
113
Ti si začel z uradnim listom in podobnimi forami in take govorijo vedno samo tisti, ki nikakor ne morajo dat gmaha na dopustu, ker oni so nepogrešljivi, aktivni na mailih še bolj kot takrat ko so v službi, ker oni delajo. In ne, ni problema če sodelavec, ki me pokriva pokliče na dopust in obratno, ker mora za to, da me on pokliče že skor firma goret, obratno pa velja enako. Mailov ne berem, razen če je nujno in podobno. Nikakor ne pišem ljudem v odzivnik, da me lahko buzerirajo po telefonu, ampak da se vrnem takrat in takrat.
Šefu je bilo pa potrebno razložit, kaj so nujne stvari in kaj ne, ker je bil v paniki, med normalnimi te stvari nekak šibajo, enim je treba večkrat razložit, ker moj šefe je tud en tak patron, ki med jadranjem tipka maile. Trikrat lahko ugibaš, kako zelo pomembni so.
Makaronarji zaprejo vse in to večkrat na leto, pa nekak jim ne zmanjka naročil, še kr stoji vse skup. Pri nas pa ne mormo za 14 dni na dopust brez laptopa v naročju.
Ja razlozi to kupcem iz vzhoda in zahoda, ki nimajo semnaoff v slovarju...nasi veliki kralji pa itak, da se ne menimo. Njih ne dobis, oni panm tebi, zakaj nimate menjave. Ja zato ker nem novega vzel za 14 dni na leto.
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
2.190
1.466
113
Pa si želiš imeti take kupce, ki ne morejo počakati 1 dan? Kako so šele tečni pri drugih zadevah.

Za 14 dni dopusta pa valda najdeš menjavo. Kaj na bolniške tudi ne smete?
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

Fusionn

Majstr
5. sep 2007
2.114
482
83
Makaronarji zaprejo vse in to večkrat na leto, pa nekak jim ne zmanjka naročil, še kr stoji vse skup. Pri nas pa ne mormo za 14 dni na dopust brez laptopa v naročju.
Skoraj od začetka obstoja firme, smo imel frej med božičem in novim letom, pa če je bil kak četrtek praznik, se je dalo zmenit, da smo imeli še petek fraj. Firma je zelo lepo laufala, nič ni nobnemu manjkalo, vsaj jaz nisem slišal, da bi se stranke pritoževale. Na fb in email smo poslali obvestilo, da smo zaprti... in tako vsi bili zadovoljni...
Sedaj kake dve leti, se je vodstvo malo premešalo... niti dneva ni več fraj. Vse se dela. Bohnedaj, da bi kaka stranka v prazno zavrtela telefon... Potem pa za kak tak petek vprašaš kolk je blo klicev in prometa, pa vidiš, da si imel več stroška z elektriko...