Elektronska vinjeta

Marxon

Majstr
24. feb 2009
724
373
63
"koncert" je reku :valjamse:
To me spominja na študentske čase, ko smo po celonočnem žuranju (v KMŠju) šli na kebab. In nebodigatreba je tam za tisto malo mizico nekdo omagal in naslonil glavo na njo. Kebabar pa gladko, v čisti slovenščini: "Nihče ne bo spal v moji restavraciji!"

Edit: do takrat nisem vedel, da se kebabđinici reče restavracija :) tako kot temu "koncert".
 
  • Haha
Reactions: Matey in ales85
2. okt 2007
3.773
2.259
113
opažam, da še vedno na AC na veliko DARSovi kotrolniki zapirajo odseke ter izvajajo kontrolo vinjet, kot prej v času nalepk. Očitno kamere za avtomatsko prepoznavo tablic še ne delujejo.

Ali ni bil del super "poceni" razpisa tudi vzpostavitev kamer na AC? ali se je to vse skupaj malo zamaknilo in čaka še na kakšen aneks?
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.450
4.986
113
Za tujce je najbolj ziher denar, če ga ustaviš in kazen izterjaš na kraju samem. Dvomim, da so povsod po tujini tako ustrežljivi pri izmenjavi podatkov o registracijah z drugimi državami kot so pri nas. Tudi sicer je bila ideja oziroma zakonodaja, da se za manjše prometne prekrške izterja denar v proračun države, kjer je kršitelj doma. Ko beremo o kaznih za napačno parkiranje iz tujine je jasno, da zakonodaja ne deluje povsem in da so jo zaobšli.
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.917
2.629
113
Problem ni izmenjava podatkov ampak izterjava. Najlažji je sistem pare na sunce.
 

krko

Guru
5. sep 2010
2.661
1.374
113
Države katere zavezuje EU direktiva morajo posredovati podatke o lastniku vozila.

Na EU direktivo se lahko naši organi sklicujejo za naslednje prometne prekrške (kako je glede neuporabe vinjet ne vem, ali so po novem vključili tudi to v kakšno uredbo/direktivo):
1. prekoračitev najvišje dovoljene hitrosti,
2. neuporaba varnostnega pasu,
3. vožnja skozi rdečo luč,
4. vožnja pod vplivom alkohola,
5. vožnja pod vplivom drog, psihoaktivnih zdravil in drugih psihoaktivnih snovi,
6. vožnja brez zaščitne čelade,
7. nedovoljena uporaba prepovedanega prometnega pasu ali
8. nedovoljena uporaba prenosnega telefona ali druge komunikacijske naprave med vožnjo.

V izterjavo gre vse kar je več kot 80 eur, denar gre v državo kršitelja in zato so izterjave precej uspešne.
 

irwin

Majstr
13. mar 2008
1.365
370
83
Tudi kaj nizji zneski znajo pridet. Osebni primer. Placilo cestnine oz v mojem primeru placilo mostnine v Lisboni. Spregledal, odprti pas sel mimo,rentan avto. Prisla zadeva oz terjatev via easypark...Placal mostnino plus pribitek. Zadeva prisla tam skoraj leto kasneje po dejanju.
 
2. okt 2007
3.773
2.259
113
koliko vem, tudi nižji zneski gredo skozi. Dobil kazen po pošti 50€ lani, ko se prekoračil na AC v Avstgriji hitrost. Torej so morlai pri nas dobiti podatke o lasntiku vozila.

Za vinjete pa ne vem, samo imam občutek, da te kamere ne delujejo za kontrolo tudi nas Slovenčkov in še lepo imajo kup teh nadzornikov zaposlenih.
 

Samo Svoj

Guru
27. jan 2022
5.922
2.343
113
Moje opažanje je, da del stvari se kasira direktno (mogoče ravno te "cenejše") na podlagi posredovanih podatkov o lastnikih vozil, del "težjih" predvsem policijskih prekrškov pa gre preko čezmejne izterjave in pokasira tvoja država kazen, seveda pa ti da tudi kazenske točke, če si si jih prislužil.
 
2. okt 2007
3.773
2.259
113
ne vem ravno, če so kazenske točke del izmenjave. Npr. v tujini dobiš prekršek, ki je pri nas za kazenske točke ali obratno, pa nisem prepričan, da ti kar pri nas "nabijejo" te točke.

Sicer pa je tem ao vinjetah ter o kamerah na AC, če so sploh aktivne, oziroma, če so jih sploh že zmontirali....
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.756
1.574
113
Iskajoč brata
Evo bedaka mene... naredil prejšnji teden od Vrhnike do BTC in nazaj brez vinjete...... Sedaj v čakanju na pošto... Verjetnost da so me "ujeli"? Vinjeta že kupljena sedaj...
 

Samo Svoj

Guru
27. jan 2022
5.922
2.343
113
ne vem ravno, če so kazenske točke del izmenjave. Npr. v tujini dobiš prekršek, ki je pri nas za kazenske točke ali obratno, pa nisem prepričan, da ti kar pri nas "nabijejo" te točke.

Sicer pa je tem ao vinjetah ter o kamerah na AC, če so sploh aktivne, oziroma, če so jih sploh že zmontirali....
Točke ti nabijejo po državi storjenega prekrška, če le-ta tako zahteva.

In ja tema je tudi o kasiranju DARSA direkt na AC kljub super duper nadzorni opremi - mimogrede, mislim, da je bilo enkrat pojasnjeno (lahko pa sem si glihkar zmislil), da kljub nadzornemu sistemu ostaja ustavljanje, ravno zaradi "čezmejnega nesodelovanja" (zakaj bi Madžarska kasirala našo kazen?) in bodo lahko fizično kontrolirali na manj mestih, ker jim bo avtomatika tja pošiljala podatke.
 

krko

Guru
5. sep 2010
2.661
1.374
113
Zakon o prekrških

48.b člen
Uporaba posebnih določb

48.b člen

(1) S tem poglavjem se prenaša v pravni red Republike Slovenije Direktiva (EU) 2015/413 Evropskega parlamenta in Sveta o lažji čezmejni izmenjavi informacij o prometnih prekrških, povezanih z varnostjo v cestnem prometu (UL L št. 68 z dne 13. 3. 2015, str. 9; v nadaljnjem besedilu: Direktiva 2015/413/EU) v delu, ki ureja postopek s pisnim obvestilom o prekršku.

(2) Določbe tega poglavja se uporabljajo v postopku o prekršku zoper varnost cestnega prometa, če gre za kršitve iz 2. v zvezi s 3. členom Direktive (EU) 2015/413 (prekoračitev najvišje dovoljene hitrosti, neuporaba varnostnega pasu, vožnja skozi rdečo luč, vožnja pod vplivom alkohola, vožnja pod vplivom drog, psihoaktivnih zdravil in drugih psihoaktivnih snovi, vožnja brez zaščitne čelade, nedovoljena uporaba prepovedanega prometnega pasu in nedovoljena uporaba prenosnega telefona ali druge komunikacijske naprave med vožnjo), kot so natančneje opredeljene v zakonu, ki ureja pravila cestnega prometa, in pod naslednjimi pogoji:

- če je bil prekršek storjen z motornim vozilom, ki je registrirano v drugi državi članici Evropske unije, za katero je Direktiva 2015/413/EU zavezujoča,

- če na kraju storitve prekrška ni bilo mogoče ugotoviti storilca prekrška, pridobiti njegovo izjavo o prekršku oziroma storilcu izdati in vročiti odločbo o prekršku in

- če storilec prekrška nima stalnega ali začasnega prebivališča na ozemlju Republike Slovenije.

(3) V zadevah iz prejšnjega odstavka se čezmejna izmenjava podatkov iz evidence registriranih vozil, ki je potrebna za preiskovanje kršitve varnosti cestnega prometa, opravlja preko nacionalne kontaktne točke, ki jo določa zakon, ki ureja dostop do zbirk podatkov o motornih vozilih.

(4) Glede vprašanj, ki niso posebej urejena v tem poglavju, se v postopkih iz tega člena uporabljajo druge določbe tega zakona.

Ker vinjete niso zajete v EU Direktivi 2015/413 DARSovci tujce fizično ustavljajo in preverjajo.

Glede izterjave in zneska 80 eur. Če bo tujec pri nas naredil prekršek za 40€ in bi naš organ po določenem času hotel sprožiti izterjavo to ne bo šlo skozi.

Aja pa DARSov sistem preverjanja el. vinjet lepo deluje (razen če so ga vmes kaj izklapljali) ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: JakeOnBreak in Pepe

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.450
4.986
113
Vsekakor avtomatskega preverjanja vinjet ni med vsakima dvema paroma uvoz / izvoz na avtocesti. Tako na gosto so le antene za DarsGO.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.450
4.986
113
Na odseku, kjer se vozim, je nadzora v živo zanemarljivo. Prej sem jih videl 3 x tedensko. Sedaj max 1x mesečno.
Ne dvomim, da se tujce splača takoj ujeti, pa tudi slovenskim voznikom je to bolj prijazno. Sicer jih veliko dobi en kup kazni za isto relacijo. Krivda pa običajno v tem, da so ljudje polpismeni in niso sposobni prepisati znakov iz tablice v nek obrazec ali jih preveriti na mestu fizičnega nakupa.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen