Boeing 747 zletel s steze

tony

Guru
23. jul 2007
9.626
1.474
113
Pomen v vsakdanjem življenju mi je jasen......ali ima pa to kakšen special pomen v letalskem....pa očitno ni jasno ne tebi ne meni!
Kiddo ni del letalskega žargona. Kontrolor letenja je samo svoje delo oddelal maksimalno, saj je vedel, da punca zna leteti, probal jo je le zrelaksirati, da ne bi v težki situaciji zmrznila in naredila kakšne napake.

V bistvu je izkazal veliko mere socialne/čustvene inteligence in jo malo očetovsko pomiril, češ punca, vse bo vredu, ne skrbi.

Ko sem sam delal društveni izpit v AŠ sem moral biti videti malo bled, in je član društvene komisije na začetku rekel nekaj v stilu: "danes se gremo društveni izpit in nič se nam ne mudi. Tony, ko boš pripravljen pa vžgeš avto." In bilo je ful pomirjajoče. :zmaga:
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.626
1.474
113
Cela verzija

Mamin pokojni stric je bil pilot, leteti je začel nekje v 50ih letih in takrat se je delalo bolj po domače. Dolga leta je bil v kmetijski aviaciji in več ur letenja kot je naredil na dan, višjo je imel plačo :sprasujemse: :bonk: Leteli so pa z zelo pomanjkljivo infrastrukturo, npr. z vzletno stezo, ki je imela na sredi, tako malo bolj ob strani, drevo. In nekega dne, je že malo preutrujen pozabil nanj in se med vzletom zaletel vanj. Rekel je, da je magnete odklopil še preden je letalo priletelo na tla. Kar solidno se je razbil, zlomil nogo in pristal v bolnici. Omenja se jih pa tudi v zgornjem videu...

Lahko kdo potrdi, kaj je mixture in magnets? Je to izklop dovoda goriva v motor in izklop vžiga (elektrike vžigalnih svečk)?
 

matej_

Guru
25. okt 2007
2.112
644
113
Tako je!

Mixture - Sets the amount of fuel added to the intake airflow. At higher altitudes, the air pressure (and therefore the oxygen level) declines so the fuel volume must also be reduced to give the correct air–fuel mixture. This process is known as "leaning".

The primary purpose of magnetos is to provide a sufficient amount of electrical power to fire a spark plug at the right time, resulting in igniting the air/fuel mixture in a cylinder
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.163
1.191
113
www.adriamedia.si
Kiddo ni del letalskega žargona. Kontrolor letenja je samo svoje delo oddelal maksimalno, saj je vedel, da punca zna leteti, probal jo je le zrelaksirati, da ne bi v težki situaciji zmrznila in naredila kakšne napake.

V bistvu je izkazal veliko mere socialne/čustvene inteligence in jo malo očetovsko pomiril, češ punca, vse bo vredu, ne skrbi.

Ko sem sam delal društveni izpit v AŠ sem moral biti videti malo bled, in je član društvene komisije na začetku rekel nekaj v stilu: "danes se gremo društveni izpit in nič se nam ne mudi. Tony, ko boš pripravljen pa vžgeš avto." In bilo je ful pomirjajoče. :zmaga:
Ta ni bil kontrolor, kolikor sem razumel, ampak drug pilot (na tleh), ker pač njenega inštruktorja ni bilo tam.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

irwin

Majstr
13. mar 2008
1.369
375
83
Posledica neurja
 

Priponke

  • Screenshot_20230713_195753_Flightradar24.jpg
    Screenshot_20230713_195753_Flightradar24.jpg
    176,5 KB · Ogledi: 135

brane_new

Guru
10. feb 2008
16.149
2.548
113
Greš 4h prej na Venecija aeroport za v Barcelono. Avion vzleti in se zaradi težav obrne proti Brniku. In tam pristane!
Vse ostalo je sam sranje!
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.967
5.614
113
Veter.....oz ne vem kako se reče terminu....tista blazina zraka ki se ustvari pod avijonom in jo ne more "prebit" da bi pristal....
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
33.564
15.587
113

Two F-117s (and many other jets) Flying Low Level in the Sidewinder​