Zobje

Car

POSTman
4. avg 2007
8.476
1.548
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Zaradi bolezni (več v Čveku) bom ostal brez zob. Ve morda kdo kaj več o začasni zobni protezi in o nadaljnih postopkih in stroških, povezanih s tem. Sem si kar precej že prebral, ampak informacije so različne, pogovarjal sem se tudi s svojo zobozdravnico, ki pa je precej arogantna in ....v glavnem, ne zaupam ji preveč!
Torej, če kdo ve iz prve roke, je začasna proteza plačljiva ali gre na ZZZS? Koliko časa po puljenju si lahko daš delati to nadomestno protezo? To mi je zaenkrat najbolj pomembno, kasneje, ko bom okreval po operaciji, pa me bo seveda zanimalo še vse glede nadaljne sanacije zobovja (inplantanti, mostiček, totalna proteza....). Kaj gre in kaj ne gre na ZZZS, ali je kaj drugače, če so mi iz zdravstvenih razlogov na stomatološki kliniki v Lj populili zobe itd. Informacije so res zelo različne, sicer tudi tukaj ne pričakujem enotnega mnenja, ampak upanje umira zadnje.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.570
1.160
113
Celje
Zaradi bolezni (več v Čveku) bom ostal brez zob. Ve morda kdo kaj več o začasni zobni protezi in o nadaljnih postopkih in stroških, povezanih s tem. Sem si kar precej že prebral, ampak informacije so različne, pogovarjal sem se tudi s svojo zobozdravnico, ki pa je precej arogantna in ....v glavnem, ne zaupam ji preveč!
Torej, če kdo ve iz prve roke, je začasna proteza plačljiva ali gre na ZZZS? Koliko časa po puljenju si lahko daš delati to nadomestno protezo? To mi je zaenkrat najbolj pomembno, kasneje, ko bom okreval po operaciji, pa me bo seveda zanimalo še vse glede nadaljne sanacije zobovja (inplantanti, mostiček, totalna proteza....). Kaj gre in kaj ne gre na ZZZS, ali je kaj drugače, če so mi iz zdravstvenih razlogov na stomatološki kliniki v Lj populili zobe itd. Informacije so res zelo različne, sicer tudi tukaj ne pričakujem enotnega mnenja, ampak upanje umira zadnje.
Jaz bi recimo dvignil eno obrv pri ideji implantatov, ker sedaj ti bodo zaradi osnovne diagnoze populili zobe, deloma "preventivno", vse da se zmanjša možna žarišča.

Implantanti so sicer varni, koliko težav je z njimi v praksi bo pa kdo drug povedal...
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.464
4.992
113
Kaj krije in kaj ne, bi morala vedeti zavarovalnica, torej ZZZS in ne zobozdravnik. Torej najprej vprašati tam. Desetletja so brez sramu sprejemali tvoj denar, naj ti sedaj dajo jasen odgovor, kaj krijejo in kaj ne. Z zobozdravniki in ostalim zdravstvenim osebjem se pogovarjaj o medicinskih stvareh, saj niso zavarovalniški agenti. Zelo dobro, da je bila zobozdravnica arogantna. S tem kar te zanima, nima res nič. Pa če to razumeš ali ne.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.443
3.537
113
Zobar točno ve kaj gre na zavarovalnico in kaj ne in ob besedi samoplačnik oživi kot saharska rožica, ob isti priliki se mu pa v očeh zasijejo €. Če sam ne izvaja te storitve, pa sigurno pozna nekoga in ga priporoči. Seveda od tega priporočila dobi provizijo.
Vsi vemo kako to gre in hkrati se delamo, da ne vemo.
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.476
1.548
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Ne razumem.
Kako hudiča pa potem ve, kaj naj mi zaračuna in kaj gre preko ZZZS? In kako naj jaz objasnim ZZZS kaj hočem od njih? Ne spoznam se na zobe in dejansko stanje v mojih ustih. To ve samo moja zobozdravnica in ona mora tudi vedeti in prepričan sem, da ve, kaj gre preko ZZZs in kaj je potrebno plačati.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.454
1.053
113
Pred dobrimi desetimi leti, nekaj več, je dal moj oče to kalvarijo skozi. Granolom. ZZZS krije protezo. Implatanti doma 10k, Vinica pri Varaždinu, 5k. Pagare. Danes najbrž x2. Tako je bilo takrat, tako sem si zapomnil. Na ZZZS je pošiljal račune, kako je bil uspešen ne vem. Lahko pa vprašam! Teta, njegova sestra, ni denar, proteza.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.669
6.375
113
Kar ZZZS krije v tem primeru pri osebni zobozdravnici vs UKC je diametralno. Nic vs vse. Vse vzami pod vprašaj, ker to je na papirju. To pomeni, da je pravilno vprašanje koliko je čakalna doba na papirju in koliko je v reali. Slednja zna biti, da neskončna, ker ravno ti zdravniki so dali izjavo (sem nekje link dala), da bodo iz javnega sistema šli, če se bo vztrajalo na predlaganem zakonu.

Vsekakor pa je vredno vprašati tam, ko si že tam. Med "bo treba placati vse ter "najbrž bo treba placat vse" je vseeno lahko orenkmestno število razlike, sigurno pa 4, kar ni zanemarljivo.

Drugace pa se zdaj z drugimi stvarmi ukvarjaj, dokler nisi zrihtan najprej drugje, se zobarija ne bi delala z mislijo na dolgoročnost izvedbe.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.464
4.992
113
Ne razumem.
Kako hudiča pa potem ve, kaj naj mi zaračuna in kaj gre preko ZZZS? In kako naj jaz objasnim ZZZS kaj hočem od njih? Ne spoznam se na zobe in dejansko stanje v mojih ustih. To ve samo moja zobozdravnica in ona mora tudi vedeti in prepričan sem, da ve, kaj gre preko ZZZs in kaj je potrebno plačati.
Ali si kot poštar vedel, koliko je plačal pošiljalec paketa Pošti? Sploh tisti, ki ima dolgoročno pogodbo. A si se ukvarjal z računom do pošiljatelja paketa, npr. do mimovrste?
Zobozdravnica je zato tam, da "paket dostavi", ne da se ukvarja s fakturo do plačnika. Ali sedaj razumeš, ko je zapisano v tvojem jeziku?
ZZZS je tvoja zavarovalnica, zakaj se jo bojiš vprašati? Oni ti morajo znati povedati, kaj ti pripada in tudi povedati, kje lahko z njihovim plačilom čimprej dobiš storitev. Naj ti najdejo izvajalca, če so oni plačnik. Kako ravnamo v primeru, da imamo težavo zavarovano asistenco pri avtu in nam crkne avto na cesti? A ne kličemo zavarovalnice? Kličemo kar končne izvajalce?
Sedaj vsaj približno razumeš?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
18.590
9.446
113
Ko jest udarim avto ga peljem kar do končnega izvajalca, pa potem on uredi cenitev in z zavarovalnico. Mal bebav primer si dal, žal. Zobozdravnica bi lahko, oziroma bi morala vedet, če pa ne ve, bi ga pa morala napotit na pravi naslov.
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.359
3.427
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Ne razumem.
Kako hudiča pa potem ve, kaj naj mi zaračuna in kaj gre preko ZZZS? In kako naj jaz objasnim ZZZS kaj hočem od njih? Ne spoznam se na zobe in dejansko stanje v mojih ustih. To ve samo moja zobozdravnica in ona mora tudi vedeti in prepričan sem, da ve, kaj gre preko ZZZs in kaj je potrebno plačati.
Car, tvoja zobozdravnica ve. Pika. Če ti bo pa vse povedala, je pa na njej... Glede na tvoje stanje (sem vprašal mojo zobozdravnico) maš vse porihtano iz zavarovanja. Če mi je lagala, pa ne vem...
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.476
1.548
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Ali si kot poštar vedel, koliko je plačal pošiljalec paketa Pošti? Sploh tisti, ki ima dolgoročno pogodbo. A si se ukvarjal z računom do pošiljatelja paketa, npr. do mimovrste?
Zobozdravnica je zato tam, da "paket dostavi", ne da se ukvarja s fakturo do plačnika. Ali sedaj razumeš, ko je zapisano v tvojem jeziku?
ZZZS je tvoja zavarovalnica, zakaj se jo bojiš vprašati? Oni ti morajo znati povedati, kaj ti pripada in tudi povedati, kje lahko z njihovim plačilom čimprej dobiš storitev. Naj ti najdejo izvajalca, če so oni plačnik. Kako ravnamo v primeru, da imamo težavo zavarovano asistenco pri avtu in nam crkne avto na cesti? A ne kličemo zavarovalnice? Kličemo kar končne izvajalce?
Sedaj vsaj približno razumeš?
Sorry, ampak res neumen primer.
Zobe sem si že večkrat urejal, žal imam slabe že od rojstva. In vedno mi je zobozdravnica povedala, koliko je samoplačniško in koliko in kaj krije ZZZS!
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.669
6.375
113
Zobozdravnica tocno ve, kaj in koliko zavarovalnica placa, saj ona njej izstavi račun.

Ni pa, kot rečeno, nujno da njej placa enako kot v terciarni ustanovi. In implantati in podobni štosi padejo med te razlike. Ni pa nujno da ve tocno, kaj (vse ali ne) placa ZZZS terciarju. To moras pa tam vprašati.

Torej, ima odgovor na vprašanje, kokiko te bo stalo pri njej, ni pa nujno da ve, koliko drugod.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.464
6.587
113
pri taščici
Pepe
Ti pa si biser
Zobar tocno ve kaj in koliko mu placa zavarovalnica.
Ce tega ne ve, ali dela zastonj?
Problem je samo v tem da jih zavarovalnica najbrz prevec stiska s količino (da so ponucal letno kvoto) ali zneskom (da delajo izgubo s storitvijo) in potem zobarji iscejo dohodek preko privatnikov
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.464
4.992
113
Ne vem no, kam hodite k zobarju vi. Jaz ga sicer nisem veliko rabil, ordinacija je koncesija zasebnika. Če je bilo kaj doplačila, mi ni nikoli zobozdravnica rekla, temveč administratorka. Zobozdravnica je strokovnjak medicinske stroke, ne pa strokovnjak za obračun storitev.
Če vam zobozdravnik govori o cenah, bežite stran (aja, žal nimate kam). Pomeni, da se s svojo stroko premalo ukvarja.
 
  • Wow
Reactions: Samo Svoj

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.669
6.375
113
Ne glupi, Pepe, prosim...

Obracunavanje storitev je odlocitev in domena zobozdravnika. Obracun zdravstvenih storitev je VEDNO domena zdravnika. Ker se plačuje, razlicno od področja, po diagnozah, storitvah ipd in nihce ne more vedeti, katere so to, razen zdravnika, ki je delal.

Ce asistentka obracunava brez nareka zobozdravnice, je to zato, ker so bila navodila od prej jasna in vedno enaka. Primarna zobozdravstvena ordinacija ni neki kunšt kompliciran. Plomba je tok pa tok, dokler se cenik ne menja. Cenik si je namisila zobozdravnica. Zavarovalnici se vedno obracunava enako. In pac naštanca tistih par alinej asistenka sama, ker jih ne rabi se v 100to slisat.
 
  • Všeč mi je
  • Haha
Reactions: Pepe, Car in Hanzi

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.473
906
113
Ne vem no, kam hodite k zobarju vi. Jaz ga sicer nisem veliko rabil, ordinacija je koncesija zasebnika. Če je bilo kaj doplačila, mi ni nikoli zobozdravnica rekla, temveč administratorka. Zobozdravnica je strokovnjak medicinske stroke, ne pa strokovnjak za obračun storitev.
Če vam zobozdravnik govori o cenah, bežite stran (aja, žal nimate kam). Pomeni, da se s svojo stroko premalo ukvarja.
Moja žena je zobna asistentka, zaposlena pri zobozdravnici.
1/4" koncesije, ostalo privat...

Ne predstavljam si, da bi bila pri nekom v službi, ki nebi znal obračunat svojega dela...
Bi me kar skrbelo, če bo naslednji mesec prinesla plačo.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.464
4.992
113
Ne glupi, Pepe, prosim...

Obracunavanje storitev je odlocitev in domena zobozdravnika. Obracun zdravstvenih storitev je VEDNO domena zdravnika. Ker se plačuje, razlicno od področja, po diagnozah, storitvah ipd in nihce ne more vedeti, katere so to, razen zdravnika, ki je delal.

Ce asistentka obracunava brez nareka zobozdravnice, je to zato, ker so bila navodila od prej jasna in vedno enaka. Primarna zobozdravstvena ordinacija ni neki kunšt kompliciran. Plomba je tok pa tok, dokler se cenik ne menja. Cenik si je namisila zobozdravnica. Zavarovalnici se vedno obracunava enako. In pac naštanca tistih par alinej asistenka sama, ker jih ne rabi se v 100to slisat.
Mislim, da ti glumiš budalo iz sebe. Še nisem videl resne gospodarske družbe, kjer bi imeli cenike v glavah. Zobozdravnik se naj ukvarja s storitvijo, administratorji pa, da znajo obračunati te storitve.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.669
6.375
113
Mater si trd... In v teh gospodarskih druzbah doloca cene kdo? Uni, ki jih kuca?

Ali jih uni, ki jih kuca, ve vse na pamet. Ali poskenira kodo, jo vnese v komjuter ipd in pogleda kaj program ven vrže...

In ko komjuter nekaj ven vrže, ko se vnese vse - kdo doloca popuste, če so? Uni, ki kuca? Ce jih sam, jih po svoji pameti ali ima kaka navodila, kaj sme in kaj ne?

Vzami si 5min, pa premisli. Lahko pa naslednjic, ko gres vprašaš, kdo doloca in odloča.
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.473
906
113
Mater si trd... In v teh gospodarskih druzbah doloca cene kdo? Uni, ki jih kuca?

Ali jih uni, ki jih kuca, ve vse na pamet. Ali poskenira kodo, jo vnese v komjuter ipd in pogleda kaj program ven vrže...

In ko komjuter nekaj ven vrže, ko se vnese vse - kdo doloca popuste, če so? Uni, ki kuca? Ce jih sam, jih po svoji pameti ali ima kaka navodila, kaj sme in kaj ne?

Vzami si 5min, pa premisli. Lahko pa naslednjic, ko gres vprašaš, kdo doloca in odloča.
Še v ZD-jih, kjer je Centralnoplansko določanje cen, zdravnik večinoma sestri sporoča, katero storitev naj obljuka.
Tam res zdravnik ne postavlja cen, ker ima nad sabo šefa zavoda....
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.669
6.375
113
ZDji pac kucajo notri storitve, kot so v dogovoru s pogodbenikom, to je ZZZS. Kaj se pise, vseeno doloca zdravnik, ki je delal. In njegova odgovornost je, da pozna vse postavke. Je pa skrbnost pri tem nizja, ker on je na placi. Po domace, jebe se mu, kaj una kuca notri. Koncesionar pa vsak, to ti garantiram, zelo dobro ve, kaj in kako se obracunava in bedi nad tem. Ker drugace placan ne bo oziroma bo manj. Zavarovalnica ne more vedeti, kaj je delal. In ko pride do kratkega stika kdaj, se ZZZS lepo obrne na odgovornega, ki je zdravnik, na na unega ki kuca...
 
  • Všeč mi je
Reactions: BLABLABLA