Vojna v Ukrajini 2

mr_

Guru
20. sep 2007
9.324
2.699
113
Russian channels commenting on the attacked column near Oktyabr'skoe, east of Rylsk:

"Just watched a video from the scene. 13 military Urals and KAMAZ covered trucks with infantry. Many dead, some of the vehicles burned to the ground. It looks like the entire column was carrying infantry. They were armed, most likely a platoon per vehicle. 3-4 companies - an entire battalion was destroyed. Judging by the appearance of the column, about half were killed. This is one of the bloodiest and most massive strikes (most likely HIMARS) in the entire war."
 

optiplex

Guru
13. dec 2015
5.975
4.261
113
Mogoče bi bilo bolje, da bi imeli navdušenje za kaj spremeniti v svoji državi in glavah.
Bodimo pošteni, če tam na glas protestiraš veš kam greš. Rusi ne smejo imeti mnenja in samovolje. Če si tiho ti mogoče ne bo treba na fronto. To je najboljši scenrij ki ga tam lahko pričakuješ.

Jest u bistvu razumem. To je na nivoju S Koreje, kjer imaš na voljo eno mnenje, enga liderja itd... Ko greš k napačnim za pogrebom pa si pod nadzorom varnostno obveščevalne službe.

Mi smo res očitno pozabili kaj kmeri so...
 

mr_

Guru
20. sep 2007
9.324
2.699
113
Očitno so jih napadli s cluster HIMARS. Kar pomeni da so stali, bili opazovani, in se izvedel napad. Sam to traja nekaj časa, Vojska pa še vedno na vozilih.
Da bi jih napadel roj FPV pa nekako dvomim.
 
  • Všeč mi je
Reactions: uncle_sam

hermann

Guru
19. mar 2014
9.619
6.476
113
Glede na to, da je tudi par 100m med kamioni, dvomim, da je bil himars. Poleg tega pa še premikajoče tarče. Pa Ameri tudi ne pustijo himarsat Rusije.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

mr_

Guru
20. sep 2007
9.324
2.699
113
Vladimir Vladimirovič ukreoa:

Russian Emergency Service: "The situation in the Kursk region is now classified as a federal emergency The region has a federal level of response. This decision was made by the Government Commission for the Prevention and Elimination of Emergency Situations and Ensuring Fire Safety at an extraordinary meeting".