GEN-I

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Meni je računica preprosta: povprečni mesečni strošek z DDV imam 30€ (tale zgoraj je bil nadpovprečni ko je klima laufala pol meseca v eno), torej letno 360€, tako čez palec 25+ let samo da investicijsko pridem na nulo. Če pa pravilno računam, da je energija samo 1/3 cene pa smo že na 75+ letih. ;)
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.620
5.814
113
Če ne misliš v kalkulacijo vrečt še TČ, potem je nesmiselno. Ker skupaj z toplotno črpalko potem nebi imel take poližnice. Pa koliko je meni znano je obračun letni. Torej če na letni ravni potrošiš več kot "daš" njim, potem na to razliko plačaš omrežnino. To pa je lahko doooosti manj. In če njim daš več kot potrošiš, potem omrežnine praktično ni. No razen če sem narobe informiran.:zardelalter:
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
35.160
10.525
113
točno tako, položnice se bodozvišale za cca 10% in ne 40, kot sama elektrika. Čeprav zdaj zgleda kot da smo se vsi kar sprijaznili... sicer nam druga ne preostane.
GEN-i akcija bo od 20.10 spet, jesen 1 al neki takega.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
35.160
10.525
113
omrežnina je infrastruktura, tu si bo država in in sodo vzel kar mu "pripada".

Aja, ti misliš tisti variabilni del.... jaz sem imel v glavi priključek , ki je fiksni. Za omrežnino pa ne vem, verjetno je ni, če oddajaš.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.428
6.565
113
pri taščici
McGiver
Tvoj izracun ima nekaj napak. Kljub temubSe strinjam da je pri strosku 30 evrov mesecno nerantabilno postavljati SE. Jaz imam porabo okol 90 evrov, pa se kolebam ali zaradi veliko dopoldanske in zimske megle grem postavljat SE ali ne. Pa se elektru moram ugoditi(jaz placati), s prestavitvijo stevca ven iz hise.
Sedaj imam ta star stevec v hisi katerega ne morejo nadzirat na daljavo, potem bom imel nov stevec katerega bodo nadziral na daljavo, pa ga hudica hocejo imeti zunaj ob cesti na moje stroske. Slikajo se naj.
Aja, pa stevec moram tudi sam kupiti. Kot vem je bil stevec do sedaj vedno strosek elektra, katerega ceno so oni zapakiral v strosek omreznine
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.734
6.911
113
Baje je prelomni strošek eletrike na letni ravni 750, če imaš več, se splača SE, če manj, pa ne.

Je pa pri SE ena večja prednost, ki jo jaz vidim, bolj je praktična, ker imaš ET in ne rabiš prat čez vikende, ipd, uporabiš torej štrom kak ti je in se ne oziraš na to, če je dražje al ceneje.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Zakaj ima napake? Ja je narejen čez palec - in ne mešajte ogrevanja zraven, ker nimate pojma na kaj ogrevam - tudi s TČ (še njena investicija) ne pridem pod 20+ let.

To da števca ne morejo nadzirat na daljavo če je v hiši ni res, je pa res, da zakonodaja po novem zahteva, da so števci nameščeni tako, da so prosto dostopni njihovim delavcem, kar recimo lahko pomeni tudi to, da ga daš na parcelno mejo, če imaš okoli ograjo in zadaj par pitbulov. + še nekaj je važno - napeljava do števca je od Elektra, dalje tvoja in prav nobene logike ni, da je njihova napeljava po tvojih prostorih v hiši - še na fasadi je bolj tako-tako.

PS: ja potem prišparaš tudi pri vseh aparatih, ker ne rabiš takih z zamikom vklopa. ;)
 

Petrol

Petrol d.d.
31. avg 2011
109
22
18
Torej kam se sedaj najbolj splača z gospodinsjkimi odjemi, sedaj sem na Gen i akcija ZPS, ki se izteka in kam na gospodarskem ? Na Petrol ne grem, tudi če so zastonj, ker so nefer.

Spoštovani,

pri vsakem našem kupcu se potrudimo, da zanj najdemo najboljšo rešitev. Če ste imeli z nami slabe izkušnje, nam to, prosim, sporočite na elektronski naslov kontakt@petrol.si, da lahko skupaj preverimo, v čem je težava in kako jo lahko rešimo.

V primeru dodatnih vprašanj pa se lahko na nas obrneta tudi preko sistema Povej Petrolu.

Lep pozdrav,

Saša Rozman
Marketing
Petrol d.d., Ljubljana
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.428
6.565
113
pri taščici
Če pa pravilno računam, da je energija samo 1/3 cene pa smo že na 75+ letih. ;)
Tukaj si ga kiksnil. Energija je ze res samo tretjina cene (pri tvoji porabo se manj najbrz), ampak ce imam SE ti poleg energije ni potrebno placati se omreznine pa (mislim da) trosarine in dveh prispevkov. Skratka vse postavke z enoto obracuna kwh
Na ta nacin pa se izognes priblizno 2/3 stroska s poloznice.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Še vedno je doba vračila vložka 25+ let + ne veš kako se bodo obračuni omrežnine spreminjali, ker tudi to, da "filaš" omrežje pomeni, da ga uporabljaš. ;)
 
Nazadnje urejeno:

sajkek

Guru
16. mar 2008
35.160
10.525
113
če imaš mali odjem, se itak ne splača, tu ni znanosti,zato ker sami paneli niso tako dragi, ampak vse ostalo,kar pač potrebuješ za večjo ali manjšo SE. Tako da... če imaš porabe nekje nad 7 ali 8 Mwh letno, potem gre, vse ostalo pa več sreče prihodnjič.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.620
5.814
113
Glede na to, da imaš položnico 30 eur, potem nimaš kaj študirat....

Če bi pa imel recimo tako kot jaz:

1200L kurilnega olja/leto
2-3m drv/leto
60 eur položnica Gen-i/mesec

Potem z zamenjavo kurilnih naprav, torej z TČ in paneli na strehi se zna investicija povrnit v 7 letih. Pri tem pa te ne briga koliko bo šlo kurilno olje v nebo, niti ne koliko elektrika. Zaradi mene je potem 1kwh 100 eurov, pa mi je vseeno, dokler imam letno porabo podobno kot oddajo nazaj v omrežje preko SE.

Edino hudič je, če se po izteku pogodbe nekdo izmisli, da je obračunsko obdobje en mesec. Ker potem normalno da imam pozimi primankljaj poleti pa višek, in to vse v korist Gen-ija.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.493
1.078
113
Kaj pa je trenutno naj ugodneje za kombinacijo zemeljski plin + elektrika?
 

_tom

Zelenc'
15. okt 2018
3
0
1
danes se je omenjal Gen-i v Delu, nimam pa dostopa. Lahko kdo skopira ali povzame kar so pisali....neke podražitve al neki
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.405
3.801
113
davorinm.wordpress.com
Kdo draži elektriko in zakaj se v Gen-I razburjajo
Po izteku akcijskih cen za elektriko veljajo redne cene in potrošniki so o tem obveščeni, trdijo v Gen-I
Objavljeno
15. oktober 2018 07.00
Posodobljeno
15. oktober 2018 11.56
Odpri galerijo
Tako Gen-I kot Elektro Energija zgolj na območju prestolnice elektriko dobavljata skupaj več kot 102.000 gospodinjstvom. FOTO: Voranc Vogel
Manja Pušnik

Po objavi v Delu, da Gen-I in Elektro Energija kljub podražitvam elektrike na tujih borzah višjih cen ne nameravata prevaliti na položnice gospodinjstev, saj so pred dvigom cen poskrbeli za nakup energije, nas je bralec opozoril, da ni tako. »Redne cene cenikov Gen-I se morda res niso povišale že nekaj časa, vendar se vsako leto spreminjajo akcijske cene,« trdi bralec. V Gen-I pravijo, da o izteku akcije potrošnike obveščajo, njihove redne cene pa niso visoke, saj so ugodnejši od drugih dobaviteljev.

Najprej naj pojasnimo, zakaj pišemo o Gen-I. Družba, ki jo vodi Robert Golob, je del skupine Gen energija in se ukvarja s trgovanjem in prodajo elektrike. Na območju Mestne občine Ljubljane dobavlja elektriko okoli 30.000 gospodinjstvom, Elektro Energija, ki se je leta 2016 združila z Gen-I, pa več kot 72.000 gospodinjstvom. Oba elektrotrgovca tako zgolj na območju prestolnice elektriko dobavljata skupaj več kot 102.000 gospodinjstvom. V celotni državi ima Gen-I na gospodinjskem odjemu 22,6-odstotni tržni delež, Elektro Energija (nekdanja hčerinska družba Elektra Ljubljana) pa 16,7-odstotni tržni delež, skupaj imata torej pri gospodinjstvih kar 39,3-odstotni tržni delež.

V Gen-I zatrjujejo, da so leta 2009, torej od njihovega vstopa na slovenski trg, dolgoročno najugodnejši ponudnik elektrike pri nas. Po objavi članka v Delu o tem, kdo bo prevalil višje cene elektrike na potrošnike, so v Gen-I hiteli pojasnjevati, da imajo po uradnih podatki Agencije za energijo tudi najnižje redne cene za gospodinjstva med vsemi dobavitelji, rednega cenika niso zvišali že od leta 2013, lani jim je ga na enotni tarifi uspelo celo znižati.
Bralec: Redne cene se ne zvišujejo, se pa akcijske cene


Prav to je zmotilo bralca Dela, ki noče biti imenovan, je pa strokovnjak za energetiko. Pravi, da se cene rednih cenikov Gen-I morda res niso povišale že nekaj časa, se pa vsako leto spreminjajo akcijske cene. Bralec trdi, da je Gen-I 25. septembra višjo dnevno tarifno postavko (VT) povišal za 41 odstotkov, manjšo dnevno tarifno postavko (MT) pa za 35 odstotkov. Kot dokaz nam je poslal tudi račune za elektriko pri Gen-I, in sicer za lanska julij in avgust ter za letošnja julij in avgust, račune hranimo v uredništvu.

Ob tem bralec opozarja: »Dokler je trajala akcijska ponudba, so bile položnice za elektriko nižje, po letu dni, ko se je akcija iztekla, pa so mi brez obvestila začeli zaračunavati ceno za elektriko po rednem ceniku. Prav tako me niso opozorili, da se lahko vključim v novo akcijo. To sem storil po objavi v Delu, s tem pa so se tarifne postavke s prvotnih 41 odstotkov znižale za šest odstotkov. Direktor Elesa Aleksander Mervar je pravilno izračunal in napovedal, kar so dobavitelji že po tihem storili, vam pa trdijo, da cen niso spreminjali, seveda le rednega cenika.«

Naj spomnimo, da je šef Elesa izdelal izračun, po katerem bi bil račun za elektriko višji za dobro tretjino, če bi trgovci upoštevali višje cene elektrike na tujih borzah. Bralec hkrati priznava, da v pogojih akcije v Gen-I navajajo, da cene veljajo le za določeno akcijsko obdobje, vendar kasneje veljajo redne cene. A ob tem opozarja na nevarnost pri tistih potrošniki, ki pozabijo, da se jim je akcija iztekla, zato začnejo samodejno plačevati elektriko po rednem ceniku.
Gen-I: Smo najcenejši in transparentno obveščamo ...

Zanimalo nas je, zakaj v Gen-I zveste naročnike ne opozarjajo, da se akcija izteka in zakaj imajo novi naročniki nižje cene za elektriko, ne pa tudi njihovi obstoječi naročniki. Iz Gen-I smo prejeli precej obsežen odgovor, zato smo ga le povzeli. »Dobavitelji energentov, tako tudi Gen-I, največkrat ponujajo akcijske ugodnosti v obliki ugodnejše cene energentov za določeno časovno obdobje ali za določeno količino. Pri ponujanju akcijskih cen Gen-I nikoli ni pogojeval akcijskih cen z vezavo ali zaračunavanjem penalov v primerih predčasnih prekinitev pogodb o dobavi gospodinjskih odjemalcev. Jasno je, da so ugodnosti akcijskih ponudb v različnih obdobjih različne. Vsekakor se akcijske cene spreminjajo, kar pa ne pomeni, da se cene iz akcije v akcijo ali znotraj posamezne akcije zvišujejo. Akcijske cene se preprosto iztečejo,« pojasnjujejo v Gen-I.

Ob tem dodajajo, da so bile tako akcijske cene za obstoječe kupce akcije »Poceni elektrika – poletje 2018/1« (pristop je bil mogoč do 31. 7.) nižje kot cene akcije za obstoječe kupce, ki je potekala pred tem, in sicer akcije »Poceni elektrika – poletje 2018« (pristop je bil mogoč do 30. 6).

O obveščanju potrošnikov po izteku akcijskih cen pa odgovarjajo, »da se strankam ob pristopu k akciji podajo vse potrebne informacije, med drugim tudi, do kdaj velja akcijska cena in kakšna cena velja po preteku akcijskega cenika. Ko se stranki, ki se je javila prek našega klicnega centra (telefona ali e-pošte), aktivira akcijski cenik, se ji po elektronski pošti pošlje še obvestilo, v katerem je jasno zapisano, od katerega dne se upoštevajo akcijske cene in koliko časa veljajo te cene.«

V Gen-I pravijo, da v vseh pogojih akcij pregledno in na potrošniku razumljiv način pojasnijo, da bo po izteku obdobja akcijskih cen družba začela elektriko obračunavati po rednih cenah, če odjemalec ne bo pristopil k drugi akciji, ki je v tistem trenutku na razpolago.
... dražili pa ne bomo


Ponavljajo, da za zdaj ne nameravajo zviševati rednih cen elektrike za gospodinjstva, saj so še pred dvigom cen na borzi poskrbeli za ustrezen način nakupa energije. »Akcijske ponudbe prilagajamo zakupom zamejenih količin energije, ki so na voljo in kažejo stanje v trenutku nakupa energije na energetskih trgih. Gre za enkratne priložnosti, in ne za zviševanje ali zniževanje obstoječih akcijskih cen. Na splošno velja, da če nam tržne cene le omogočajo, našim odjemalcem zagotavljamo še ugodnejše akcijske cene in razmeroma dolga obdobja obračunavanja takšnih cen (po večini 12 mesecev) od že tako ugodnega rednega cenika. Tako so stranke pri nas dolgoročno vedno v najboljši poziciji,« še dodajajo v družbi pod vodstvom Roberta Goloba.