eRačun od 01.01.2015

  • Ustvarjalec teme Izbrisan uporabnik #488
  • Začetni datum

UniqUser

Pripravnik
26. sep 2013
212
5
18
Univerza
Citat:
Uporabnik jurek1973 pravi:
Pa kaj izdajatelja računa briga, kje ima prejemnik odprt TRR.
Jaz izdam račun prejemniku, ki je enolično določen z davčno številko.
Iz katerega TRRja pa potem prejemnik meni plača, je pa meni čisto vseeno, da le dobim plačano.
Lahko tudi iz ciprskega računa.


Sicer pa: TRR 011006300109972 ali pa 012610100000114 se pojavi pri večih različnih uporabnikih, z račzličnimi davčnimi.
Torej ena davčna ima lahko več TRRjev in en TRR ima lahko več davčnih.
cheer.gif
Čista zmaga za normalizacijo.

Davčna in matična SKUPAJ sta enoličen podatek!!!! Samo DŠ, pač ne
smirk-1.gif
!
Tako kot je je pri plačilnem sistemu IBAN (in BIC) enoličen podatek je pri sistemu e-račun enoličen podatek IBAN TRR!!!
grin1.gif

 
Nazadnje urejeno:

jurek1973

Guru
3. sep 2007
4.099
1.030
113
Citat:
Uporabnik UniqUser pravi:
Tako kot je je pri plačilnem sistemu IBAN (in BIC) enoličen podatek je pri sistemu e-račun enoličen podatek IBAN TRR!!!
grin1.gif
Dajva za primer davčno 85085502 (UE Cerknica). Ta ima odprta dva TRRja.
011006300109972 in 011006390620478.
Jaz sem malar, in sem premalal pisarne na upravni enoti Cerknica.
Do sedaj sem izdal papirnat račun na naslov UE Cerknica, davčna številka 85085502.

Po novem bom pa izdal račun na UE Cerknica, DŠ 85085502, TRR 011006300109972 ali pa mogoče 011006390620478?
In kateri je pravi? Če izberem napačnega, ne bo plačano?
Ali pa če izberem TRR na katerem ni denarja, ne bo plačano?
Ali to pomeni, da bo račun plačan iz tistega TRRja, katerega sem vpisal ali pa tudi to ni nujno?
 

UniqUser

Pripravnik
26. sep 2013
212
5
18
Univerza
Načeloma se mora prejemnik naročiti z e-prijavo, ki vsebuje tudi ciljni naslov, torej IBAN prejemnika e-računa. ker, pa je UJP to zakonsko sprejel, se morata to zmeniti prejemnik in izdajatelj. E-računi delujejo že od 2011, nekako, se načeloma strinjam z UJp-jem, da je šel na sistem "bigBanga", če ne bi se to vleklo še nevem koliko let. Telekom je že l. 2012 vse svoje vendorje prisilil, da mu izstavljajo e-račun. In ne strinjam se z softijem, ki pravi, da so nekateri (banke) zaostali pri temu
priden.gif
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik #488

Saj pa naslov napišem, to je naslovnik, od kdaj je trr naslovnik?

Spet neke norije
 

bles

Pripravnik
18. sep 2007
257
2
18
54
Od vsega tega sranja bodo imele korist IT firme, ZZI& companija, ter posamezniki, ki so zadevo spravili skozi in dobili lepo "provizijo".

To da moramo sami iskat TRRje, je blago rečeno svinjarija. Naslov in, matična in davčna bi morala biti zadosti, tako kot na papirnem računi, še posebej, ker se barabe sploh ne bodo prijavile na prejemanje eračunov.

Naj UJP to potem to usmerja kakor ve in zna, ne pa da se sedaj cela Slovenija jebe z tem.

Prihranka za davkoplačevalce pa itaq ne bo nobenega.

bles
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Jap, tako je, davčna številka pa morda matična v celoti identificirata PREJEMNIKA kot pravno osebo.
 

UniqUser

Pripravnik
26. sep 2013
212
5
18
Univerza
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Jap, tako je, davčna številka pa morda matična v celoti identificirata PREJEMNIKA kot pravno osebo.

Ti pravni brihtnež....sploh poznaš definicijo e-računa? Daj se zmeni z njimi, da jim ga boš po mailu pošiljal
bonk.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Račun je račun in prejemnik na njem mora biti identificiran.

Kako se pravna oseba identificira pa je vsem jasno.

In ne, nikakor mi ne bo jasno, če jaz izstavim račun nekemu prejemniku, da moram navajat in vedeti njegov trr? zakaj?

On mora vedeti mojo številko, da mi lahko plača, to je vse.

Ker si ti bolj brihten, mi to prosim razloži.

p.s.
v bistvu z E računom s tem ko poznamo njihov trr delamo uslugo LENUHOM, ki tako dobijo pripravljen nalog za EN KLIK in plačajo v trenutku.

Če je temu res tako, potem pa naj v AJPESu objavijo TRR, ki je namenjen za ERAČUN in pika.

Tako preprosto, da bolj ne more biti.

Samo ne pri nas.

Tu bo za ene spet velik biznis.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
4.099
1.030
113
eRačun je samo način dostave računa do prejemnika.
Namesto, da ga dostavi poštar Lojze na mopedu, pride račun po žicah.
Identifikacija preko davčne številke je popolnoma dovolj, da lahko prenosnik tega računa določi prejemnika.
Oz ponudnika ePoti, pri katerem je ta prejemnik prijavljen.

Torej edina smiselna pot je:
* jaz pripravim račun, prejemnika določim z davčno številko.
* ta moj račun (paket) dam mojemu ponudniku varnih ePoti (al kako se že to imenuje).
* moj ponudnik prevzame račun, pogleda naslovnika, njegovo davčno in ugotovi, pri katerem
ponudniku je ta naslovnik prijavljen (neka baza davčnih številk in ponudnikov, lahko je prijavljen pri večih). Če je prijavljen pri več ponudnikih, se pač dolioči neka pot (najkrajša, najcenejša,...).
* moj ponudnik pošlje paket prejemnikovemu ponudniku
* prejemnikov ponudnik pogleda, za koga je paket in ga posreduje prejemniku v ePredal, ki ga je prejemnik določil. To je zaradi mene lahko tudi TRR.
* prejemnik dobi račun v svoj predal in počne z njim, kar hoče.

In ta sistem deluje tako za pravne, kot za fizične osebe (prejemnike).
 

UniqUser

Pripravnik
26. sep 2013
212
5
18
Univerza
Citat:
Uporabnik jurek1973 pravi:
eRačun je samo način dostave računa do prejemnika.
Namesto, da ga dostavi poštar Lojze na mopedu, pride račun po žicah.
Identifikacija preko davčne številke je popolnoma dovolj, da lahko prenosnik tega računa določi prejemnika.
Oz ponudnika ePoti, pri katerem je ta prejemnik prijavljen.

Torej edina smiselna pot je:
* jaz pripravim račun, prejemnika določim z davčno številko.
* ta moj račun (paket) dam mojemu ponudniku varnih ePoti (al kako se že to imenuje).
* moj ponudnik prevzame račun, pogleda naslovnika, njegovo davčno in ugotovi, pri katerem
ponudniku je ta naslovnik prijavljen (neka baza davčnih številk in ponudnikov, lahko je prijavljen pri večih). Če je prijavljen pri več ponudnikih, se pač dolioči neka pot (najkrajša, najcenejša,...).
* moj ponudnik pošlje paket prejemnikovemu ponudniku
* prejemnikov ponudnik pogleda, za koga je paket in ga posreduje prejemniku v ePredal, ki ga je prejemnik določil. To je zaradi mene lahko tudi TRR.
* prejemnik dobi račun v svoj predal in počne z njim, kar hoče.

In ta sistem deluje tako za pravne, kot za fizične osebe (prejemnike).
SREČNO!
evil.gif

Predvidevam, da delaš ve enem izmed IT podjetij!
confused-1.gif

p.s.: UJP vrača povratnice!
grims-1.gif
 

UniqUser

Pripravnik
26. sep 2013
212
5
18
Univerza
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Račun je račun in prejemnik na njem mora biti identificiran.

Kako se pravna oseba identificira pa je vsem jasno.

In ne, nikakor mi ne bo jasno, če jaz izstavim račun nekemu prejemniku, da moram navajat in vedeti njegov trr? zakaj?

On mora vedeti mojo številko, da mi lahko plača, to je vse.

Ker si ti bolj brihten, mi to prosim razloži.

p.s.
v bistvu z E računom s tem ko poznamo njihov trr delamo uslugo LENUHOM, ki tako dobijo pripravljen nalog za EN KLIK in plačajo v trenutku.

Če je temu res tako, potem pa naj v AJPESu objavijo TRR, ki je namenjen za ERAČUN in pika.

Tako preprosto, da bolj ne more biti.

Samo ne pri nas.

Tu bo za ene spet velik biznis.
Pa obrnimo zadevo!
pozdrav.gif

Primer: Recimo telekom razpošilja cca: 1000.000 računov mesečno. Če samo razpolovijo št. klasičnih pošiljk (papir, znamka,kuvertiranje...) s tem vsaj razpolovijo stroške pošiljanja.....in pri taki cifri je res biznis. Samo ker si ti pameten na vseh področjih in sedaj vidim, da so tvoja mnenja in pametovanja (tudi v pravnih zadevah) vredna....no ti bi moral v bistvu plačati (lastnikom foruma ali ostalim), da sploh preberemo tvoja slaboumja....
smile-1.gif

A ti dam moj TRR, da boš lahko usmeril e-račun? Aja pa deli svoje mnenje prek koga ga boš poslal (gmail?)
evil.gif
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
4.099
1.030
113
Citat:
Uporabnik UniqUser pravi:
Predvidevam, da delaš ve enem izmed IT podjetij!
confused-1.gif

p.s.: UJP vrača povratnice!
grims-1.gif
Ja, delam. In se z eRačuni zaj**am.
Glede UJPja: ja, vrača povratnice samo v primeru težav/napak na vstopu v UJP omrežje.
Če jeprišlo do napake pri obdelavi računa (prei kreiranju vizualizacije, napačen XML - my bad
redface-1.gif
) ali naprej pri komunikaciji s prejemnikovim progamom oz. pri obdelavi v prejemnikovem programu, nisem dobil nič.
Mogoče imam pa samo srečo s prejemniki
crazy1.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik UniqUser pravi:
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Račun je račun in prejemnik na njem mora biti identificiran.

Kako se pravna oseba identificira pa je vsem jasno.

In ne, nikakor mi ne bo jasno, če jaz izstavim račun nekemu prejemniku, da moram navajat in vedeti njegov trr? zakaj?

On mora vedeti mojo številko, da mi lahko plača, to je vse.

Ker si ti bolj brihten, mi to prosim razloži.

p.s.
v bistvu z E računom s tem ko poznamo njihov trr delamo uslugo LENUHOM, ki tako dobijo pripravljen nalog za EN KLIK in plačajo v trenutku.

Če je temu res tako, potem pa naj v AJPESu objavijo TRR, ki je namenjen za ERAČUN in pika.

Tako preprosto, da bolj ne more biti.

Samo ne pri nas.

Tu bo za ene spet velik biznis.
Pa obrnimo zadevo!
pozdrav.gif

Primer: Recimo telekom razpošilja cca: 1000.000 računov mesečno. Če samo razpolovijo št. klasičnih pošiljk (papir, znamka,kuvertiranje...) s tem vsaj razpolovijo stroške pošiljanja.....in pri taki cifri je res biznis. Samo ker si ti pameten na vseh področjih in sedaj vidim, da so tvoja mnenja in pametovanja (tudi v pravnih zadevah) vredna....no ti bi moral v bistvu plačati (lastnikom foruma ali ostalim), da sploh preberemo tvoja slaboumja....
smile-1.gif

A ti dam moj TRR, da boš lahko usmeril e-račun? Aja pa deli svoje mnenje prek koga ga boš poslal (gmail?)
evil.gif

Pošiljanje eračuna ne bo gratis.

Enako tudi ni njegovo plačevanje ali plačevanje preko spleta, ker KOMITENT naredi in vnese vse, banka pa ga spleni za, pr meni 0,35 po položnici.

Pa ne pametuj preveč, ker si površno bral.

vep.si (poglej si, če ne poznaš) ,kjer imam varen predal bo uvedel eračun in bo šlo tam preko, seveda bo treba odšteti...

zato me je zanimalo, kako bo na UJP, torej ko greš direkt do prejemnika.

Pa ne zna nihče nič povedat, nič se ne da potestirat itd...

01.01. pa bo štala.

Ti kar beri mora slaboumja, verjetno si jih plačal?

Pogovarjamo se kot normalni ljudje in vsakomur je jasno, da bi tudi fizična oseba lahko imela eno ID številko.

Univerzalno.

Brezveze imamo emšo, davčno, zdravstveno itd...

Fajn birokracija in delo za mlatenje slame po pisarnah.
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
8
38
Kaj ko bi ti, ki očitno veš več kot ostali, preprosto "po kmečki logiki" razložil kako in kaj - predvsem me zanima za mikro uporabnike, ki bodo letno poslali le recimo deset eRačunov; ali obstaja kakšna cenovno ugodna (beri: brezplačna) varianta?
sprasujem se.gif
 

irCAR81

Fizikalc
19. mar 2008
1.708
74
48
Z zanimanjem spremljam tole debato, pa se mi zdi da je UniqUser še najbolje opisal.
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik #488

Že ponujajo tečaje in predavanja za eno ******* pisanje računov...

Za šutirat
 

ThorZEN

Fizikalc
18. avg 2007
2.304
32
48
Zdaj moramo vlogo podpisat in štempljat, poslat? Sem mislil, da je finta digitalnega potrdila ravno elektronsko podpisovanje?