eRačun od 01.01.2015

  • Ustvarjalec teme Izbrisan uporabnik #488
  • Začetni datum
I

Izbrisan uporabnik #488

Samo nas obremenjujejo na vsakem koraku, s čisto birokracijo.

Energetsko izkaznico sem pozabil že, ne rabim doma
smile-1.gif
nalepka za tehničnega je bila za ulico
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
4.099
1.030
113
Citat:
Uporabnik MojcaG pravi:
Btw - obveza eRačun je znana od februarja letos dalje, nekateri se pa šele sedaj sprašujete, kako bo?
confused-1.gif
Ja, ker na UJPju š esedaj ne vejo, kaj in kako.
Konkretno:
Kolko računov na mesec/leto lahko oddaš preko UJPjeve spletne storitve?
Nihče točno ne ve, vendar pa je podatek zelo pomemben, da vem, ali moram iskati nek program za eRčaune ali ne.

Kako velike bodo lahko priloge, da jih bo UJP sprejel?
Tehnična podpora na UJPju mi govori cifre od 2 do 20MB. In točna informacija je zelo pomembna, prejemniki računov zahtevajo v prilogi tudi skenirane naročilnice in podpisane dobavnice. In 10 poskeniranih strani je hitro preko 2MB velikosti. In moram vedeti, ali bom moram te priloge dostaviti na kak drug način (preko odložišča velikih prilog, ki ga BO enkrat v PRIHODNOSTI UJP postavil)
Imam stranke, ki imajo po 300MB prilog na en račun za javno upravo.

Poleg tega je največja velikost prilog odvisna tudi od programa, ki ga prejemnik uporablja. Zelo razširjem je menda SPIS, ki ima omejitev 5MB za velikost paketa.

Dodatna komplikacija je enolična identifikacija prejemnika eRačuna znotraj UJPja.
Ni dovolj, da napišeš davčno številko prejemnika (kot bi si vsak normalen mislil), ampak moraš zraven dati še številko TRRja prejemnika računa.
Halooooo? Še nikoli ni bilo potrebno pri izdaji računa gor pisati številko TRRja PREJEMNIKA račauna.
Da je stvar še lepša, je ta TRR kar en TRR, sploh ne t isti, ki ga ima proračunski uporabnik objavljenega na Ajpesu ali na svoji spletni strani.
Tako moraš vsakega prejemnika lepo poklicat, da ti pove, na katero kombinacijo davčna+TRR bo prejemal eRačune.
Tako da mi ni jasno, kako bo to po novem letu, ko bo vseh 50.000 dobaviteljev za JU klicalo in hotelo vedeti te podatke.

Nadalje: certifikati
UJP hoče eRačune podpisane z osebnim certifikatom (od fizične osebe).
Halo??? In zakaj ni dober certifikat od podjetja, enako kot za eBanko?
Zaradi tega si bo nekaj 1000 računalniško polpismenih uporabnikov priskrbelo certifikate na sigenci, da bojo lahko podpisovali eRačune, brez kakršnegakoli znanja o varovanju teh zadev. In potem se bojo čudili, kako se jim je naenkrat spremenil naslov stalnega bivališča, kako so odjavili vato,... (OK, malo karikiram, ampak zlorabe certifikatov, ki se kar valjajo po računalnikih se lahko hitro zgodijo. Hvala bogu, da za promet z nepremičninami vertifikat ni dovolj.)
 

MojsterS

Fizikalc
10. sep 2007
1.279
45
48
Delam v enem od naštetih podjetij in, da zadeve delajo, je za nami že mnogo mesecev razvoja. Žal je bilo v tem času še toliko nedorečenih stvari, da moraš nonstop popravljati in usklajevati. Seveda so tudi sedaj še težave, vendar je glavni problem preveč zapletene birokracije, ki si jo stranke kljub navodilom predstavljajo po svoje. Sicer e-računi že letijo tako med strankami kot med nami in njimi, ampak...

Realno povedano imamo vsi poln kufer e-računov, pa se še začelo ni. Opozarjaš na polno, pa se bo ogromen del ljudi zavedel šele januarja, IT firme naj pa crknejo od gužve, ko je že tako tak čas sezona na višku. Mi smo sicer mnenja, da bo januar kar zanimiv
grin1.gif
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
4.099
1.030
113
Pa še naprej: povratnice:
Iz UJP sistema še nisem dobil druge povratnice, kot "napaka pri prenosu: prejemnik neo bstaja".
Informacije o tem, da je prejemnik račun prevzel ali celo obdelal, ni.
Prejšnji teden mi je en na MFju rekel, da se bodo kmalu začeli ukvarjati s povratnicami. Lapo.

Zakonodaja:
JU plačuje račune z rokom plačila X dni, ki prične teči, ko prejmejo račun.
če si v "starih" časih poslal račun priporočeno, je tarok začel teči max 14 dni od pošiljanja računa.
Pri eRačunih teče rok za plačilo od dne, ko je prejemnik prevzel eRačun v svoj sistem, ne od dne, ko je bil eRačun dostavljen v njihov eNabiralnik. In tako računi čakajo v eNabiralniku več mesecev (dobesedno), ker prejemnik ne zna ali pa noče prevzeti eRačuna.
Imam stranke, ki že pripravljajo papirje za premostitvene kredite za nekaj mesecev, da bodo lahko preživele ta upad plačil računov iz JU.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

No, lepo si opisal to, o čemer pišem.

Totalna nepripravljenost, nedodelanost, neumnosti.

To, da vpišeš davčno bi moralo biti dovolj, kje naj dobiš trr če ga ni na ajpesu.

Idiotsko. Šalabajzarija bo po 1.1., že vidim
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.387
6.538
113
pri taščici
Hvala za odgovor.
Zaenkrat se z izdajo računov ukvarja računovodkinja in bo tako najbrž tudi ostalo še nekaj časa. Jaz sem ”financ minister” ki jih samo plačujem.
Me pa torej zanima kako ga bom plačal, če dobimo e račun in kaj moram z njim po plačilu počet in kako dolgo (hramba 10 let v kakšni obliki). Najbrž se bo shranil ”v printer” čeprav sem pred enim mescem že slišal za pdf shrambo!?
Pdf pa lahko v oblaku shranim?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.387
6.538
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik jurek1973 pravi:
Pa še naprej: povratnice:
Iz UJP sistema še nisem dobil druge povratnice, kot "napaka pri prenosu: prejemnik neo bstaja".
Informacije o tem, da je prejemnik račun prevzel ali celo obdelal, ni.
Prejšnji teden mi je en na MFju rekel, da se bodo kmalu začeli ukvarjati s povratnicami. Lapo.

Zakonodaja:
JU plačuje račune z rokom plačila X dni, ki prične teči, ko prejmejo račun.
če si v "starih" časih poslal račun priporočeno, je tarok začel teči max 14 dni od pošiljanja računa.
Pri eRačunih teče rok za plačilo od dne, ko je prejemnik prevzel eRačun v svoj sistem, ne od dne, ko je bil eRačun dostavljen v njihov eNabiralnik. In tako računi čakajo v eNabiralniku več mesecev (dobesedno), ker prejemnik ne zna ali pa noče prevzeti eRačuna.
Imam stranke, ki že pripravljajo papirje za premostitvene kredite za nekaj mesecev, da bodo lahko preživele ta upad plačil računov iz JU.
evo točno to sem objavil že v prvi objavi. Država je izumila še en razlog zakaj računa ne plačat. In ta razlog je za ugrabitelja računa še dražji. Včasih je bil ddv, papir in kuverta, sedaj pa še stroški izdaje, hrambe.....
Že nekaj časa govorim:
VKLOPI RAZUM, PUSTI RAČUN
 

MojcaG

Pripravnik
2. sep 2007
319
5
18
Citat:
Uporabnik jurek1973 pravi:

Zakonodaja:
JU plačuje račune z rokom plačila X dni, ki prične teči, ko prejmejo račun.
če si v "starih" časih poslal račun priporočeno, je tarok začel teči max 14 dni od pošiljanja računa.
Pri eRačunih teče rok za plačilo od dne, ko je prejemnik prevzel eRačun v svoj sistem, ne od dne, ko je bil eRačun dostavljen v njihov eNabiralnik. In tako računi čakajo v eNabiralniku več mesecev (dobesedno), ker prejemnik ne zna ali pa noče prevzeti eRačuna.
Imam stranke, ki že pripravljajo papirje za premostitvene kredite za nekaj mesecev, da bodo lahko preživele ta upad plačil računov iz JU.

Kdo ti je tako rekel?
Rok za plačilo začne teči, ko pride račun v "nabiralnik". Kdaj ga prevzame v obdelavo naprej, ni pomembno.
 

MojcaG

Pripravnik
2. sep 2007
319
5
18
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Hvala za odgovor.
Zaenkrat se z izdajo računov ukvarja računovodkinja in bo tako najbrž tudi ostalo še nekaj časa. Jaz sem ”financ minister” ki jih samo plačujem.
Me pa torej zanima kako ga bom plačal, če dobimo e račun in kaj moram z njim po plačilu počet in kako dolgo (hramba 10 let v kakšni obliki). Najbrž se bo shranil ”v printer” čeprav sem pred enim mescem že slišal za pdf shrambo!?
Pdf pa lahko v oblaku shranim?

Ti tole kaj pomaga?
http://www.ujp.gov.si/novice.asp?id_tip=1&id_n=357
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
4.099
1.030
113
Citat:
Uporabnik MojcaG pravi:
Kdo ti je tako rekel?
Rok za plačilo začne teči, ko pride račun v "nabiralnik". Kdaj ga prevzame v obdelavo naprej, ni pomembno.
Moji uporabniki in drugi programerji na posvetovanjih na GZSju.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
4.099
1.030
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Me pa torej zanima kako ga bom plačal, če dobimo e račun in ...
Plačaš ga enako kot vsak drug račun. Preko klika, da ga direkt vpišeš, preko tvojega računovodskega programa, ki ti pripravi položnice za KLIK, lahko greš na pošto plačat,...
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
...kaj moram z njim po plačilu počet in kako dolgo (hramba 10 let v kakšni obliki). Najbrž se bo shranil ”v printer” čeprav sem pred enim mescem že slišal za pdf shrambo!?
Pdf pa lahko v oblaku shranim?
To je pa vse še zelo sivo področje.
Če se inšpektorju ne boš preveč hvalil, da imaš eRačune, verjetno sploh ne bo opazil, da si si eRačun sam natisnil (na malo boljšem tiskalniku.
Težava je, da razni oblaki ipd. ne zadoščajo zahtevam zakona o eračunu in eposlovanju in ..., kar se tiče varne hrambe.
In če boš inšpektorju pokazal, da hraniš eRačune v nekem oblaku, boš kar direkt kazen dobil.
Če pa se narediš bedaka, pa vse račune natisneš, pa daš v fascikel, obstaja zelo velika verjetnost, da tega sploh ne bo opazil, če pa že, potem se pa lahko začneš zgovarjat na različna tolmačenja zakona.
V najslabšem primeru si na istem, kot da imaš zadeve v oblaku spravljene. Torej kazen.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
4.099
1.030
113
Citat:
Uporabnik MojcaG pravi:
Ti tole kaj pomaga?
http://www.ujp.gov.si/novice.asp?id_tip=1&id_n=357
Bolj malo.
Eno je oblika in vsebina računa z DDV vidika, drugo pa je arhiviranje računov glede na računovodske standarde in zakone.
In v tem odgovoru nakladajo več ali manj samo o prvem.
Nihče pa noče podati mnenja (FURS) ali razlage zakonov (državni zbor), ali se lahko prejeti eRačun natisne in ali imam lahko s tem kakršnekoli težave pri raznih pregledin in inšpekcijah v naslednjih 10 letih.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.387
6.538
113
pri taščici
Kam ga bom pa dobil?
Na email
V proklik
V nek poseben elektronski predal?
Sprašujem neumnosti, nisem bil na nobenem seminarju....
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
4.099
1.030
113
eRačun boš dobil v "ekeltronski predal" tvojega ponudnika "varnih elektronskih poti" (al kako že to imenujejo).
Torej če boš vzel to pri banki, boš dobil eRačun kar v klik oz. v spletno banko.
Za mikor podjetja (one man band) je to čisto OK, za malo večje zadeve pa niti ne, ker banke (kolikor vem), nimajo nekega pametnega vmesnka za izvoz teh eRačunov da jih lahko uvoziš v svoj program.
Prav tako ne vem, če že imajo rešeno arhiviranje računov, pa tudi velikost paketa je pri kliku omejena na 2MB.

Imaš tudi druge "elektronske predale", recimo bizbox.eu (od ZZIja),...

Ni mi pa čisto jasno, kako bo, če boš odprl te predale pri več ponudnikih. Verjetno bo šlo po najkrajši poti.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
No, lepo si opisal to, o čemer pišem.

Totalna nepripravljenost, nedodelanost, neumnosti.

To, da vpišeš davčno bi moralo biti dovolj, kje naj dobiš trr če ga ni na ajpesu.

Idiotsko. Šalabajzarija bo po 1.1., že vidim

hrvati so še bolj divje speljali fiskalizacijo.
projekt veliko bolj obsežen.
 

UniqUser

Pripravnik
26. sep 2013
212
5
18
Univerza
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
No, lepo si opisal to, o čemer pišem.

Totalna nepripravljenost, nedodelanost, neumnosti.

To, da vpišeš davčno bi moralo biti dovolj, kje naj dobiš trr če ga ni na ajpesu.

Idiotsko. Šalabajzarija bo po 1.1., že vidim

Neumnost! Ne more zdaj vsak kekec bit pameten! Pod eno DŠ se lahko vodi več IBAN TRR-jev! Kako boš potem usmeril e-račun
ne-ne-1.gif
!
Tole zna biti za koga še kako uporabno: Seznam proračunskih uporabnikov za izmenjavo e-računov
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Zavihek...

Sicer pa, a se ti ne zdi, da če jaz izstavljam eračun, da je važen moj TRR, kam naj dinar kapne?
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
4.099
1.030
113
Pa kaj izdajatelja računa briga, kje ima prejemnik odprt TRR.
Jaz izdam račun prejemniku, ki je enolično določen z davčno številko.
Iz katerega TRRja pa potem prejemnik meni plača, je pa meni čisto vseeno, da le dobim plačano.
Lahko tudi iz ciprskega računa.

Sicer pa: TRR 011006300109972 ali pa 012610100000114 se pojavi pri večih različnih uporabnikih, z račzličnimi davčnimi.
Torej ena davčna ima lahko več TRRjev in en TRR ima lahko več davčnih.
cheer.gif
Čista zmaga za normalizacijo.
 

UniqUser

Pripravnik
26. sep 2013
212
5
18
Univerza
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Zavihek...

Sicer pa, a se ti ne zdi, da če jaz izstavljam eračun, da je važen moj TRR, kam naj dinar kapne?
Seveda, saj si pošiljatelj. Kam ga bo pa usmeril. Npr..: Volilna komisija ima eno DŠ in več kot 30 TRRjev. A bi rad 30x poiskusil...
grims-1.gif