dvig premije zavarovanja hiše za 19 %

LeQuack

Guru
26. avg 2007
7.028
3.546
113
41
Lj
Pozabljaš, da karkoli zahtevaš, dobiš lahko največ to, kar si dejansko imel pred škodnim dogodkom.
Ja ampak kako ocenijo koliko si prej imel? A polgedajo v oglase kolk folk prodaja, ali vzamejo povprečno prodajno ceno za regijo, ali pa ti dajo pol tolk kolikor je vredno in jih moraš potem tožit?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.406
2.418
113
Ja ampak kako ocenijo koliko si prej imel? A polgedajo v oglase kolk folk prodaja, ali vzamejo povprečno prodajno ceno za regijo, ali pa ti dajo pol tolk kolikor je vredno in jih moraš potem tožit?

Si trd a? Kako ocenijo? Da pomislim. Ponavadi se zadeve poslikajo, obstjajo neki načrti, dokumentacija, obstajajo neki podatki na GURS-u itd. itd... konec koncev nobena totalna škoda ni tako velika da se ne bi dalo preveriti koliko in kakšna je bila izolacija, kakšna je bila kritina, iz česa so bile stene itd... opremo pa se itak dokazuje z slikami in računi, zato pa ti je verjetno tudi agent svetoval da čimveč poslikaj in shrani slike. Nevem čemu toliko kompliciranja.
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
7.028
3.546
113
41
Lj
Ja ni tako enostavno. Isto stanovanje je bilo lahko pred 2 leti vredno 200k, danes je že 300k recimo. To je velika razlika, tistia GURS vrednost nima nobenega pomena ker je ne posodabljajo.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
33.546
15.550
113
A ti najem nadomestbe lokacije za cas obnove pripada? Kaj pa plačilo nadzora, projekta....
To sprašuješ o zavarovanih dodatnih stroških. Je krito? Odvisno. Izvoli kot primer izrezek iz pogojev Generali zavarovalnice:

GeneraliPaketDOM_ZavarovaniStroški.jpg


Vir - https://www.generali.si/documents/1..._01_20+N/7c1b19c7-9abb-4c62-b423-736e13b9e163
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.406
2.418
113
Ja ni tako enostavno. Isto stanovanje je bilo lahko pred 2 leti vredno 200k, danes je že 300k recimo. To je velika razlika, tistia GURS vrednost nima nobenega pomena ker je ne posodabljajo.

Si ti dobro ali se zafrkavaš? Ves čas že govorimo o GRADBENI VREDNOSTI in ne tržni. GURS sem samo omenil ker so tam osnovni podatki o specifikaciji stavbe.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.406
2.418
113
Govorimo o izplačilu totalne škode in ti si vprašal kako bo zavarovalnica vedela "kako si imel prej". Torej zavarovalnica ti bo plačala enako kvaliteto gradnje kot si jo imel prej, plačala ti bo gradbeno vrednost in ne tržne. In zavararuje se gradbena vrednost in nehaj se smešiti s temi izjavami. Očitno ne veš kaj plačuješ.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
33.546
15.550
113
Govorimo o izplačilu totalne škode in ti si vprašal kako bo zavarovalnica vedela "kako si imel prej". Torej zavarovalnica ti bo plačala enako kvaliteto gradnje kot si jo imel prej, plačala ti bo gradbeno vrednost in ne tržne. In zavararuje se gradbena vrednost in nehaj se smešiti s temi izjavami. Očitno ne veš kaj plačuješ.
Lequack je tu dobro falil ja. Vedno se zavaruje gradbena vrednost, vprašanje je samo ali se zavaruje na realno vrednost ali pa na novo vrednost kjer je pa prav tako možnost upoštevanja amortizacije, odvisno od starosti objekta ter morebitnih adaptacij.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun in shift

LeQuack

Guru
26. avg 2007
7.028
3.546
113
41
Lj
Ampak kakšna je gradvena vrednost 2s stanovanja bloku, kot je en zgoraj spraševal? Dejansko to stanovanje ne more obstajati izven bloka, tako kakor hiša.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
33.546
15.550
113
Gradbena vrednost je tako kot pri hiši tudi pri stanovanju odvisna od kvalitete gradnje in povprečna vrednost kvadrata je tudi tu enaka kor pri hiši, torej okoli 1000€. Je pa to vedno zgolj in samo priporočilo, na željo stranke se ZV lahko brez problema prilagodi ampak je v tem primeru smotrno opozoriti na možnost pod/nadzavarovanja. V končni fazi se v primeru nestrinjanja zavarovalnice in stranke lahko najame tudi neodvisnega cenilca.
 
  • Všeč mi je
Reactions: shift

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
33.546
15.550
113
Aja pa še to kot zanimivost: od nekaterih gradbenikov sem pred časom ob povišanju cen gradbenega materiala - ki so zdaj že nižje kot takrat - slišal, da je gradbena vrednost kvadrata med 1200-1500€ in to pri neki bolj kot ne povsem povprečni gradnji.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.406
2.418
113
Aja pa še to kot zanimivost: od nekaterih gradbenikov sem pred časom ob povišanju cen gradbenega materiala - ki so zdaj že nižje kot takrat - slišal, da je gradbena vrednost kvadrata med 1200-1500€ in to pri neki bolj kot ne povsem povprečni gradnji.

Če mene vprašaš ni šanse da je gradbena vrednost 1500€ pri povprečni gradnji. Torej strošek od plošče navzgor do ključa.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
33.546
15.550
113
Če mene vprašaš ni šanse da je gradbena vrednost 1500€ pri povprečni gradnji. Torej strošek od plošče navzgor do ključa.
Hja, jaz samo vem, da sem to o 1200€ in gor poslušal od več (med sabo nepovezanih) gradbenikov, to je bilo v času najvišjih cen gradbenega materiala. Osebno imam pa izkušnje z lastno novogradnjo ter adaptacijo lani poleti, ko me je vse skupaj prišlo konkretno dražje kot sem pa računal in I guess da je bilo to to.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.406
2.418
113
Ja vse OK, ampak 1500€ brez parcele, komunalca, arhitekta, ostalih dovoljenj ne znese kar tako pri "povprečnih" materialih. Ko pa začneš komplicirati pri materialih pa seveda cena zleti do neba.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
33.546
15.550
113
Se povsem strinjam, ne znese kar tako ampak moraš pa priznati, da tudi lanskoletna situacija s cenami materiala ni bila kar tako. Na srečo so se potem tudi spustile nazaj ampak žal ne na toliko kot so bilee pred dvigom.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun

Garfildd

Guru
24. jul 2007
6.188
4.721
113
Kaj ima gradbena vrednost z dejansko vrednostjo? To je tako kot bi rekel koliko stane VW da naredi nek avto. Zavaruje se tržna vrednost.
Pri zavarovanju nepremičnin se pravzaprav zavaruje "vzpostavitev" v stanje pred zavarovalnim dogodkom, zato se uporablja gradbena vrednost,
saj se za vzpostavitev stanje pred tem potrebuje samo gradbeni material in delo, vse ostalo ki zelo vpliva na ceno nepremičnine pa ostane (lokacija).

Seveda zavarovalnice dopuščajo povečanje zavarovalne vsote nekje do 100% in če želiš zavarovati za tako vrednost lahko zavaruješ,
ampak izplačilo bo seveda samo do vrednosti potrebnih adaptacijskih del oz. povrnitev v obstoječe stanje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey in AvtoFun

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.204
1.695
113
40
tisti, ki ste v tem, koliko pa je gradbena vrednost 2s stanovanja v bloku?
Pri enaki kvaliteti gradnje cca 10% nizja kot samostojna hiša.

V grobem seveda.. Potem pa so druge zadeve, ki vplivajo na to, da je na koncu bolj kot ne enako, kot pri hiši.. Dvigalo, podzemne garaže, rampe, velikost skupnih površin v objektu (ko to sorazmerno po deležih zdelis na m2 stanovanja).
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey