dvig premije zavarovanja hiše za 19 %

LeQuack

Guru
26. avg 2007
7.028
3.546
113
41
Lj
Če ti recimo potres uniči stanovanje, koliko ti zavarovalnica da zanj? Katero ceno vzamejo?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.406
2.418
113
Lahko da me nateguje... Bom se malo okrog vprasal... Vrednost ZV pa je DO 530... kaj bi pa bilo v praksi pa upam da nikol ne zvem...

Vse OK, ampak če bi zavaroval DO 400k bi imel še vedno preveč zavarovano. A sploh veš kaj to pomeni? Da če ti bajta zgori do tal in če pokličeš majstre da ti sezidajo enako novo bajto da lahko to znese DO 530k. Seveda to ne pomeni da si boš ti lahko izmišljeval materiale po želji in delal "zlate" hodnike in da ti bo zavarovalnica res izplačala DO 530k. Si pač kontra primer nekoga ki ima podzavarovano hišo. S tem da "nad"zavarovanje ne škodi, podzavarovanje pa zna boleti. Koliko sem videl imaš 170m2 kar pomeni da je kvadrat tvoje bajte ocenjen na 3100€ :) Še enkrat, govora je o gradbeni vrednosti in ne tržno-prodajni vrednosti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: vogel in Samo Svoj

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.204
1.695
113
40
Ne, ne, ne... Triglav ima glupo marketinsko foro, da se vnese kvadratura, dejanske ZV pa nimas nikjer na polici.
Kot produkt piše DO xy zneska.. To pise na vseh policah enako.
Kot da bi pri avtih pisalo DO 200k, potem pri skodi, pa bi se gledalo ali imas Cliota ali porša.

Torej, v ozadju se iz kvadrature dela obracun premije, tako da soforumaš ne placuje preveč, samo tako piše. Je pa neumno, da ne veš, na kako vrednost imaš v resnici bajto zazihrano.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Samo Svoj

Guru
27. jan 2022
5.915
2.342
113
Seveda plačuje preveč - poglej si njegovo premijo.

Vsi računajo po kvadraturi + ostali relevantni podatki, kot je možnost poplav, plazov, potresna ogroženost,...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.619
6.343
113
Kar pbutec in uncle_sam pravita je, da triglav vendarle sam pri sebi oceni gradbeno vrednost in doloci premijo individualno glede na to, ampak na polico pa zaradi PR napiseta 500k€. Torej nama bi lahko obema pisalo enaka ZV, vse ostalo bo bilo enako vendar bi jaz imela višjo premijo naracunanl. Kar je pa OK iz nojega vidika kot zavarovanca, ker mi je morejo turiti da imam podzavarovano. Jaz imam na polici 500k€.

Razumem prav?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey in uncle_sam

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.406
2.418
113
Ne razumem tega profi sistema, sem očitno prebutast za Triglav. Lahko oni ocenijo kar hočejo, pa nekaj kar je vredno 200 ne more biti 500, niti 400. Lahko je 180 ali pa 210 in tukaj se konča. Eventuelno bi lahko sešteli ZV cigla in opreme. Pa še vseeno to ni niti blizu, niti v daljavi 500. Ja, je pa to lahko trik da se zavarovancu zdi fino da ima zavarovanega starega Golfa na ceno novega Mercedesa. Res je, od viška glava ne boli, tudi dober občutek nekaj stane.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.414
957
113
Vse OK, ampak če bi zavaroval DO 400k bi imel še vedno preveč zavarovano. A sploh veš kaj to pomeni? Da če ti bajta zgori do tal in če pokličeš majstre da ti sezidajo enako novo bajto da lahko to znese DO 530k. Seveda to ne pomeni da si boš ti lahko izmišljeval materiale po želji in delal "zlate" hodnike in da ti bo zavarovalnica res izplačala DO 530k. Si pač kontra primer nekoga ki ima podzavarovano hišo. S tem da "nad"zavarovanje ne škodi, podzavarovanje pa zna boleti. Koliko sem videl imaš 170m2 kar pomeni da je kvadrat tvoje bajte ocenjen na 3100€ :) Še enkrat, govora je o gradbeni vrednosti in ne tržno-prodajni vrednosti.
Za to kvadarturo je ZV cca. 230.000 EUR. Plus opreme. Vse skupaj max. cca. 350.000 EUR.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.619
6.343
113
Hisa 1 ima gradbeno vrednost ocenjeno pri Triglavu na 200k€. Premija je 100 enot. Na polici mu bo pisalo zavarovano do 500k€, ampak dejansko ob totalki seveda ne dobi vec kot 200k€, kolikor je vredna.

Hisa 2 ima gradbeno vrednosti 250k€. Premija ni 100 enor ampak recimo 125 enot. Na polici pise zavarovano do 500k€.

Torej prvi in drugi ne plačujeta enake premije za enako ZV, dejansko placujeta kot drugje, glede na vrednost hise. ZV bo pa ogromna pisala, ker je to pac reklamna poteza in se ljidem fino zdi, da pise pol milijona, nekateri pa celom verjamejo, da jih bodo dobili. Tako torej tolmacita pbutec in uncle_sam, jaz samo povzemam, ker pojma nimam, kaj triglav pocne.

In ce je to res potem meni to kot zavarovancu lahko bolj odgovarja. Ker je v celoti na triglavu, da azurira in prilagaja premijo vsako leto, jaz hise ne morem imeti podzavarovane dokler ne doseze gradbena vrednost pol milijona. Kar je vazno pri vsakem uveljavljanju skode, ki je krita z ZV. Po drugi strani pa ne morem spekulirati z nizjimi ZV, pa "samoudelezbo".

In kok je zdaj ZV za m2 zidane hise na novo vrednost?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.406
2.418
113
In kok je zdaj ZV za m2 zidane hise na novo vrednost?

Brez parcele, gradbenega, komunalnih prispevkov in ostalega sranja kar plačaš pri novogradnji in ti potem pri totalni škodi odpade bi rekel da vrednost ne more preseči 1500€ (pri normalni gradnji, materiali srednji ali malo boljši razred). Tukaj se še šteje rušenje/odvoz "totalno" poškodovane hiše. Mislim da ti ta strošek gre ven iz skupne ZV hiše.
 
  • Všeč mi je
Reactions: zakajaltersuxu

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.406
2.418
113
Mi imamo po trenutni polici točno 1400€/m2. Predlog/izračun zavarovalnice je bil kar nižji koliko se spomnim.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.619
6.343
113
No, tukaj pa triglav s svojimi forami 500k€ na polici prav pride. Pa naj visino premije ocenijo na kar nekaj nizje.

Dejansko sploh ne vem po kok je m2 danes. Mi smo delali z manj kot jurja na m2, pa je vse delano z izvajalci in racuni. Ob sklenitvi je bila ocena nekaj cez jurja povsem ustrezna, danes ne vem vec.

uncle_sam
Kaj vpliva na ceno? Mi je lani agentka sicer rekla, ko sem sprasevala, da ji tisti njen izracun vrze ven cca 8% ven vecjo vrednost od trenutne na polici, pa pol nisem nic spreminjala. Sam kake cifre se pa tu pojavljajo, pa ne vem... A to sami zelite (razen triglava) take zneske ali vam jih naracunajo?
 

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.204
1.695
113
40
Na eni strani imaš vrednost nepremičnine, ki se skozi čas lahko zvišuje. Naceloma se tu sledi indeksu gradbenih stroškov, ki ga objavlja SURS. Te vrednosti m2 so približne in za orientacijo, ker večina ljudi ne ve, koliko je kaj vredno iz gradbenega vidika. Vedo tržno vrednost in včasih še kdo na banki tezi, da naj zavarujejo na ta znesek.
Seveda če veš, da je tvoja nepremičnina 1400 eur na m2, pa prilagodiš, kot receno, tistih 1000 eur je neko slovensko povprečje.

Na drugi strani pa imas na zavarovalnici neko željeno stopnjo škodnega rezultata in ce se v nekem malo daljsem obdobju škode povisajo, dvigneš premijo, da ti skodni rezultat preveč ne podivja.
Imaš pa razlicne cene glede na cone rizika, recimo spremlja se poplavna območja, območja z vec neurji, plazovi, potresi...tako da odvisno od lokacije ti za identično nepremično v Sloveniji lahko pride premija +/- par deset eur.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.386
6.535
113
pri taščici
Če ti recimo potres uniči stanovanje, koliko ti zavarovalnica da zanj? Katero ceno vzamejo?
Briga me kaksno ceno mi dajo. Naj dajo 530 ali pa naj minplacajo najemnino za primerljivo stanovanje, poskrbijo za selitev, potem pa naj staro porusijo ,zgradijo in opremijo novo hiso, nankoncu pa se selitev nazaj v novo hiso. Medtem pa iaz s prstom ne mignem glede gradnje. Samo probajo naj narediti pol m2 manjso stavbo, slabse izolirano.....
Al bodo rekli, poba tole je staro 53 let, amprticacija 80%< damo ti 100 jurjev, znajdi se.
 
  • Haha
Reactions: Matey

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
33.546
15.550
113
Amprticacija = amortizacija v kombinaciji s hitrim tipkanjem po premajhni tipkovnici na telefonu :D

Yes, it is I, Captain Obvious :cool: