Dron

sad

Guru
24. avg 2007
20.960
9.619
113
V glavnem cela zmeda in to pri uradnih virih.
Tisti hrvaski pdf je iz strani njihove agencije za letenje in tocno za C0. Torej zavajajo.

Jaz za Slo nisem nikjer zasledil, da moras najavit vse lete za biznis, tudi ce so izven območij za obvezno najavo (npr. v mestu).
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
26.799
-434
113
itak da je zmeda.

zato se jest recimo ne grem teh najav in registracije.

Glede snemanja - če boš snemal zase in pol objavil na Youtubu ne bo nobene drame, če te ne bo nihče prijavil. Če boš snemal za posel, je treba imeti vse licence in dovoljenja... ampak opažam, da se kar veliko video pojavlja tudi za firme, pa se vidi, da niso glih profi posneti...

Sicer pa lahko zase tudi anonimno objaviš, pa je.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Svoj

LjuboB

Fizikalc
15. mar 2010
432
197
43
Ampak če greš v tujino, se pa veliko potencialnih nepoznanih problemov lahko rešiš, če kupiš mini-ja, namesto nekaj malo tezjega in recimo boljsega (air 2s)
 
  • Všeč mi je
Reactions: msenjur

Mare2

Guru
18. avg 2007
5.003
-1.289
113
Ampak če greš v tujino, se pa veliko potencialnih nepoznanih problemov lahko rešiš, če kupiš mini-ja, namesto nekaj malo tezjega in recimo boljsega (air 2s)
Tako v tujini kot pri nas je seveda, kot si pravilno napisal, dron do 250 g precej bolj uporabna zadeva sploh, kar se tiče tega, kje lahko letiš. V tujini je potrebno pred letenjem preveriti lokalno zakonodajo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Svoj

sad

Guru
24. avg 2007
20.960
9.619
113
Gori nekje na hrvaškem linku je obveza zavarovanja omejena s težo. Če je dovolj lahek, ne rabiš zavarovanja - tako vsaj piše tam:
  • Policu osiguranja u skladu sa Zakonom o obveznim osiguranjima u prometu. Polica osiguranja potrebna je samo u slučaju da je masa sustava bespilotnih zrakoplova veća ili jednaka 20 kg.
Tak letak je splošna informacija, medtem pa je "vladna stran" uradna.

B81 je spraševal o predstavitvenem videu - to je biznis, privat objava na FB/YT ni biznis.

Ishoditi policu obveznog osiguranja od šteta načinjenim trećim osobama. Osigurani rizici uključuju ratne operacije, terorizam, otmice, sabotaže, nezakonito preuzimanje zrakoplova te javne nemire. Najniže pokriće iz osiguranja za odgovornost u odnosu na treće osobe po nesreći za svaki pojedini zrakoplov je 750.000,00 SDR.

Napomena: Polica osiguranja mi nije potrebna ako dronom i/ili zrakoplovnim modelom mase do 20 kg ne namjeravam izvoditi nikakve radove iz zraka poput snimanja, fotografiranja, oglašavanja, nadzora i slično, za naknadu ili ne, za osobne ili javne potrebe. Dakle, dronom i/ili zrakoplovnim modelom mase do 20kg ću letjeti samo sportsko rekreativno, na primjer u okviru zrakoplovno modelarskih klubova i aktivnosti.

Iz linka: http://www.ccaa.hr/zelim-letjeti-dronom-sto-moram-napraviti-35513
V glavnem cela je... Torej zavarovanje je potrebno, če ima dron kamero.
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
5.003
-1.289
113
Samo še vprašanje: verjetno je dovolj, da si registriran v eni EU državi, ne rabiš se registrirat v vsaki posamezno lokalno, ne?
Registracija operatorja velja po celi EU. Lokalno zgolj preveriš, kake posebnosti glede letenja, snemanja itd. so v posamezni državi. :) Seveda, in se tudi držiš pravil.
 

novaa

Pubec
19. jul 2007
8.493
1.213
113
kaj je zdaj najboljša kombinacija glede mini 3 proja?
RC-n1 ali RC
ker baje bi naj EU oziroma CE verzija imela nastavljeno manjšo moč oddajanja signala in s tem slabši domet?
kar se da obvozit z ameriško različico appa na RC-n1?
prav tako lahko naložiš lichi na RC-n1....
cenejši je..
so kake pametne prednosti RCja?
 

urby20

Majstr
14. jul 2010
3.133
350
83
Goriska
Plus RC-ja je, da ne rabiš telefona, to pa je to.

Jaz sem ga imel pa sem ga prodal, ker mi je zajebaval signal in imam RC-N1, kateri nima problemov z izgubljanjem signala.
 

roCkY

Majstr
2. sep 2007
2.521
424
83
Na kakšni razdalji ima problem? Gledam to igračo. Sicer mi ne omogoča rabe za to kar bi rabil. Ampak za RTK dronom se zaenkrat ne bom stegnil. Tole pa ni nek hud €€€ za start.

Tisti, ki malo bolj spremljate sceno. Pridejo te igrače s senzorji okolice na vseh straneh v ne prav oddaljeni prihodnosti?
 

LjuboB

Fizikalc
15. mar 2010
432
197
43
Na kakšni razdalji ima problem? Gledam to igračo. Sicer mi ne omogoča rabe za to kar bi rabil. Ampak za RTK dronom se zaenkrat ne bom stegnil. Tole pa ni nek hud €€€ za start.

Tisti, ki malo bolj spremljate sceno. Pridejo te igrače s senzorji okolice na vseh straneh v ne prav oddaljeni prihodnosti?
Že npr senzorji spredaj niso 100% zanesljivi, ker ne zaznajo vsakič vej in posledično strmoglavijo.
 

LjuboB

Fizikalc
15. mar 2010
432
197
43
Saj kontroler je sam po sebi vredu samo kaj ko je prekinjalo signal (na odprtem) in nisem edini, ki je imel ta problem.


espite all these remote controllers using the O3 transmission system, the RC does have a significantly worse signal coming from the controller. Because as I mentioned in the beginning, it has those built-in antennas, whereas the RC-N1 has its dedicated external antenna that sits outside of the controller, and the RC Pro, of course, has the quad-antenna system.

I would say that I definitely notice a difference in transmission from all these controllers. The RC-N1 and RC Pro are significantly stronger. But the RC definitely does produce a weaker signal. For example, I like to run a lot of hyperlapse with my drones. When using the RC, the drone disconnects more frequently, and then I’ve gotta restart my hyperlapse because when the drone disconnects, hyperlapse stops and the drone will return to home. And that’s something that really annoys me. So I don’t like to use my RC when running a hyperlapse. I’d actually rather use my RC-N1 because it’s got a stronger signal.

So just some food for thought that when you kind of are thinking about which remote you want to go with, the RC, even though it’s got a lot of great features and it’s fairly inexpensive, does not have the best range.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.960
9.619
113
Na razdalji 1km odprto vmes ni nič prekinjalo. Po testih na spletu gre 5km brez težav. Rabiš več? Itak je baterija potem težava.
Mi je pa prekinil tudi že na razdalji 500m, za hribom. Pfej.:valjamse:
RC je luksuz. Vključiš oboje in si v zraku. Ne pa povezovanje s telefonom, pa telefon v airplane mode, itd.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Svoj

LjuboB

Fizikalc
15. mar 2010
432
197
43
Na razdalji 1km odprto vmes ni nič prekinjalo. Po testih na spletu gre 5km brez težav. Rabiš več? Itak je baterija potem težava.
Mi je pa prekinil tudi že na razdalji 500m, za hribom. Pfej.:valjamse:
RC je luksuz. Vključiš oboje in si v zraku. Ne pa povezovanje s telefonom, pa telefon v airplane mode, itd.
A to za RC govoriš?