Video kamera

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.657
219
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
moja draga je na potepanju po Avstraliji s svojo familijo in bodoči tast me je postavil pred precej zahtevno nalogo. ker se vračajo čez Singapur, bi tam rad nabavil eno digitalno kamero, ne fotoaparat, ampak kamero.

ker sem zagovornik, da lahko vsak Canona
grin1.gif
, sem seveda takoj pogledal v tabor rdečih in nekako se mi najbolj zdita primerni te tri:

Canon HF 100

ali ti dve, razlika je le v kapaciteti spomina:
Canon HF 10 .

posebno slednji sta mi zelo všeč, saj lahko, če zmanka notranjega spomina, snemaš naprej na SD kartico.

zakaj se mi kamere, kot je serija Canon HG 21 ne zdi primerna - zaradi trdega diska, ki ob tresljajih prekine snemanje. in ker vem, da bi se tale kamera uporabljala tudi med kakšnim smučanjem, bi to znal biti problem.
grin1.gif



poleg tega, ker ni pogona ne kasete ne trdega diska, baterija drži najdlje od vseh kamer, menda tudi do 35% časa dlje.

zdaj pa ključno vprašanje - so te kamere sploh okej?
grin1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Anzee

Pripravnik
24. sep 2007
679
0
16
41
Ljubljana - Siska
www.facebook.com
Jz sem se vedno pristas Mini DV kasetk. Kupis jo lahko skoraj povsod, ni ti treba prepisovati posnetkov (pri kamerah s trdim diskom na racunalnik oz. dvd (slabsa kvaliteta)), kaseto pac das na polico in to je to
smile-1.gif
Seveda pa je vse odvisno od zelja uporabnika..
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.657
219
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
sej glih to je problem - tega rata full, teh kasetk, pa po nesreči neki prepišeš pa ta jajca. in temu bi res rad izognil. pa recimo, a to je tko, da k daš na komp, da lahko takoj gledaš?

poleg tega pa, oni so bli zdaj 14 dni na potovanju po Avstraliji, kjer kasetk glih ne bi mogl nabavlat, pa poleg tega - zgornji primer se lahko naredi. v motelih štrom je, fliknejo, kar so posnel na komp, mal pogledajo, dajo na DVD in gredo nasledn dan naprej ...

ne vem ... a se ne zdi to dost bolj praktično?

pa če hočeš tist filmček kam poslat, moraš najprej zajet z Mini DV in potem obdelat in poslat ...

EDIT: sej res, radi bi imeli tudi slow motion predvajanje posnetka, a to sploh obstaja? ker je včasih fino posnet trening, pa potem recimo pogledat napake takoj, pa magar v slow motionu ...
 
Nazadnje urejeno:

Anzee

Pripravnik
24. sep 2007
679
0
16
41
Ljubljana - Siska
www.facebook.com
Ce ze mas navlako (laptop,...) s sabo vzames pa se tistih 5 kasetk, ki jih itak ne bos na potovanju zafilal do konca. Kot pri vsaki zadevi pa je dobro da si pises kaj si posnel, ker brez tega bos tudi s kamero ki snema na disk/kartico se utopil v mnozici posnetkov in kadrov. Povrhu vsega rabis za DVD vecjo kompresijo (4,7GB) kot kasetka (velikost ~13GB), tako da ko enkrat posnames na DVD si ze zgubil dobrsen del kvalitete - kar je se posebno neugodno ce mislis doma se kaj montirat oz skrajsat (4 ure posnetkov iz potovanja se ti nikoli vec ne da gledat). Pustimo to, da moras s sabo trogati se paket DVDjev (katerega na koncu se opraskas in papa posneki)
smile-1.gif


No seveda majo karticne kamere tudi svoje prednosti, tako da more vsak sam pogruntati kaj res rabi. Jaz imam veliko arhivskih posnetkov in vse hranim na kasetah, da bi imel vse to na karticah/dvdjih se trenutno ravno ne vidm
smile-1.gif


Slow motion posnetek imas lahko v okviru tega kar zmore kamera, vendar v takem cenovnem razredu vec kot 25framov na sekundo ne posnamejo. Torej lahko upocasnis posnetek, vendar izgubis na tekocem gibanju..
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.719
82
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Saj v principu je vseeno ali kamera snema na kaseto, kartico, DVD ali HDD, pomemben je format zapisa. MiniDV je sicer res malce neroden, ker ena ura posnetka obsega kar cca 12GB podatkov, a je (ob primerni optiki kamere) posnetek zelo kvaliteten. Večina novejših kamer, ki snemajo na DVDje, HDD ali kartice pa snemajo v MPEG2 formatu, ki pa je po kvaliteti svetlobna leta daleč od DV formata, neprimeren za nadaljno obdelavo in skoraj vsak malce boljši kompaktni fotoaparat naredi boljši (ali vsaj enakovreden) posnetek (AVI ali MJPEG). Boljšo kvaliteto nudijo le najnovejše (in žal dražje) kamere, ki na kartice ali HDD snemajo v MPEG4 formatih (tudi v HD ločljivosti), pa še to le pri izbrani najboljši kvaliteti snemanja, za montažo in obdelavo pa tudi ta format ni najprimernejši. Zlasti filme v 720 in 1080 HD je težko in drago (ni dobrih in poceni programov in dovolj zmogljivih računalnikov) obdelovati.

Za razne znance in prijatelje sem presnel in obdelal kar nekaj družinskih video posnetkov in po mojih merilih se najbolje obnesejo SONY miniDV kamere srednjega razreda (1,3 MPix). Kadar se zelo mudi, kamero namesto na PC priklopim kar na video rekorder z HDD in firewire whodom in posnamem nanj v MPEG2 obliki, a v najboljši možni kvaliteti 1 ura=2 GB. Kvaliteta tega zapisa pa nekajkrat prekaša kvaliteto posnetka, ki je bil že v originalu narejen na kameri, ki zapisuje v MPEG2 obliki.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.657
219
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
hm ... tole vse, kar si povedal oz. napisal je zelo pomembna zadeva. tole bom posredoval tastu in se bo moral sam odločit - malce lagodnejše hranjenje spominov, pač, s kartice na komp poknit tole ni tako težko, ali pa - kasetke.

torej - kvaliteta vs. praktičnost.
 

hgard

Guru
22. jul 2007
4.076
567
113
HF11 je upgrade od HF10 - uporablja max bitrate, ki ga še dopušča AVCHD, kar pride prav pri kakih dinamičnih scenah. Nimajo pa te male kamere na SD kartice viewfinderja, kar je za nekatere zelo pomembno. HG21 je največ kar lahko dobiš v tej kategoriji kamer od Canona.

Niso pa to kamere za snemanje zelo dinamičnih stvari oziroma tam, kjer se kamera hitro premika. Problem je v kompresiji MPEG4. Če je preveč sprememb med posameznimi slikami codec ne more dovolj stisniti podatkov, zato je slika zamegljena. V tem primeru je bolje vzeti kakšno miniDV SD kamero.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.657
219
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
kakšna je pa to? Mini DV SD kamera? omogoča zapis ali na kaseto ali na SD kartico? ker potemtakem, bi bila to še najboljša zadeva - ko rabi preprostost, šibajo kartice, ko rabi kvaliteto - miniDV. če to obstaja, je to čista zmaga.
grin1.gif
 

hgard

Guru
22. jul 2007
4.076
567
113
Kot SD sem mislil standard definition. MiniDV SD kamere namreč nimajo kompresije med slikami, vsako sliko shranijo posebej.

Pri HD kamerah imaš vedno še dodatno kompresijo med slikami, pri miniDV je MPEG2, pri HDD in pomnilniški karticah pa MPEG4. Za tako kamero, ki bi hkrati snemala na kasetke in kartice še nisem slišal, znajo pa snemati na HDD in kartice (vsaj moj Sony je tak).
 

Nobody

is perfect.
18. jul 2007
7.038
30
48
Jaz pa sem ravno pred nakupom kamere Canon HG20. Večinoma bo za domačo rabo (rd-ji, morje, pikniki, itd.). Vaše mnenje?
 

hgard

Guru
22. jul 2007
4.076
567
113
Citat:
Uporabnik DizzyReed pravi:
tast je že nabavil kamero in sicer kamero Sony HDR-SR11E . po moje, bi morala biti dobra, zdaj pa me zanima - ko filmček posnameš, kako si ga recimo najhitreje lahko pogledaš, oz. zarhiviraš oz. zapečeš na DVD in daš v arhiv.
smile-1.gif

Jaz imam isto in ni nič kaj slabša od Canonov. Drugače pa imaš usb priključek in ko jo priključiš na pc, se ti pojavi kot dodaten disk. Filmčke brez problema poganjaš kar od tam. Za prenos pa uporabiš copy/paste.
 

hgard

Guru
22. jul 2007
4.076
567
113
Citat:
Uporabnik Nobody pravi:
Jaz pa sem ravno pred nakupom kamere Canon HG20. Večinoma bo za domačo rabo (rd-ji, morje, pikniki, itd.). Vaše mnenje?

Zelo dobra kamera. Edina slaba lastnost je, da nima viewfinderja kar zna motiti kadar močno sije sonce in se na LCD-ju nič ne vidi.
 

Raven

Voodoo
25. jul 2007
749
0
16
42
KSZ..

Živjo,

sam si lastim tudi HD kamero od Sonya(HDR-SR5) in moram rečt, da za povprečnega uporabnika je več kot dovolj dobra.Zame je bil predpogoj, da je vgrajen disk - samo pretočiš na računalnik iz pogledaš posnetke s priloženim software-om (če snemaš v HDju). Če pa snemaš v SD, potem pa samo copy-paste in začeneš v winamp-u, saj ti naredi .mpg fajle. Filmčke na kameri pa preprosto zbrišeš in gremo naprej.

Kakšna je kvaliteta kamer, ki snemajo na disk.. jaz mislim, da za normalnega uporabnika to ni pomembno. Dela dobro, še posebej HD način je slika enkratna. Je pa res, da za obdelavo videa je pa kriza - zato jaz snemam v SD načinu, da lahko sploh filmček obdelam. Ni najboljša kvaliteta, ampak za nas laike je že dobro - še posebej pa množici ljudi, ki to prikazuješ ni panike, če je majčkeno slabši format.

Tako da dizzy, jaz mislim, da je tast kupil dobro kamero - diska ima dovolj (mislim da ima ta 60GB, če ne celo več), kar je vrh glave. Jaz ga imam 40GB in če bi snemal v HD načinu, jeto za 6-7ur snemanja.. kar je pa roko na srce veliko več, kot se spra sliši. (recimo snemam nekaj in po dveh minutah neham snemati, mislil pa em, da sem snemal najmanj 10min)... tako da predno posnameš 6-7 ur materiala, mine dopust že dvakrat.
smile-1.gif


Tako da, če tast ne bo nič obdeloval filmov, potem naj snema v HD načinu in poveže kamero s televizijo in diret dol glejte - slika je meni osebno odlična.

Če bo pa kaj obdeloval slike, potem pa naj raje snema v SD načinu, ali pa si naj kupi najjači comp na tržišču
smile-1.gif


Je pa res, kar je rekel nedko pred menoj, da ne smeš delati hitrih gibov, ker potem se slika popači... lepo na easy premikat kamero.. itak pa tudi za oko niso prijetni hitri gibi, potem ko to gledaš na TVju...

IMHO

Lp
 

Anzee

Pripravnik
24. sep 2007
679
0
16
41
Ljubljana - Siska
www.facebook.com
Citat:
Uporabnik Raven pravi:
Je pa res, kar je rekel nedko pred menoj, da ne smeš delati hitrih gibov, ker potem se slika popači... lepo na easy premikat kamero.. itak pa tudi za oko niso prijetni hitri gibi, potem ko to gledaš na TVju.

No samo to tudi pomeni da ce z mirujoco kamero snemas hitre objekte (npr avte ki vozijo mimo), so le-ti popaceni, ane? To pa sux
frown-1.gif


lp Anze
 

Raven

Voodoo
25. jul 2007
749
0
16
42
Nja, jaz misilm da ne - bolj sem imel v mislih, če se kamero premika, da potem je popačeno....

nisem pa še probal, da bi imel kamero v mirovanju, pa da bi ene 5m stran pripeljal avto z ene 100km/h... to pa tut mene zanima, kaj se zgodi
smile-1.gif
 

Anzee

Pripravnik
24. sep 2007
679
0
16
41
Ljubljana - Siska
www.facebook.com
Citat:
Uporabnik Raven pravi:
Nja, jaz misilm da ne - bolj sem imel v mislih, če se kamero premika, da potem je popačeno....

Hehe ja sej kamera ne ve al se premika ona al okolica. Isto ti je al kamero vrtis okoli al pa ce z njo na miru snemas pokrajino iz avtobusa medtem ko se pelje 100km/h..
smile-1.gif
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.657
219
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
no, saj za te podvige bomo nabavli pa 16 GB kartico, ker je moja full kamikaza na smučišču, pa bi kdaj kakšno njeno vragolijo posnel.
grin1.gif


skratka, zanima nas še ena stvar - menda ima kamera možnost predvajanja slow motion posnetkov, vsaj prodajalec v Sydneyu mu je tako rekel, samo smo dobili samo neka skopa avstralska navodila - pa me zanima, kje dobit slovenska navodila, oz. če kdo tu ve, kako se to naredi?
 

DJ_Beat

Dacar
23. jul 2007
4.204
3
38
Kranj
rener.info
Ce kamera snema s 25-imi oz 24-imi frejmi (kar je skoraj 99,9%), lahko slow motion naredis samo v programu z montazo, ampak pri tem "izgubljas" frejme, kaj pomeni, da predvajanje ne bo vec tekoce.