sončna elektrarna

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.393
6.544
113
pri taščici
Ja, pred 12 leti so odkupovali proizvedeno elektriko po 40c, nazaj pa si jo ti kupoval po 10c.
Danes ni vec odkupovanja.
Danes elektrarno lahko placas samo tako, da imas poloznico za elektriko namesto 200 samo 20 in da 180€ namenis za elektrarno.
Cifra je okvirna
 
  • Všeč mi je
Reactions: darjan

Schime

Guru
22. nov 2008
1.977
769
113
Ja zna biti mesečni obrok (recimo pri Gen-I - vsaj blo je tam nekje leto nazaj, ko je brat vzel) tam ene 150€/7let za ene 11,2kW elektrarno. Je pa v to všteto še vzdrževanje. In če imaš račun recimo 100€ za elektriko na leto boš dodal še teh 50€ zraven in boš tako plačeval 7 let.
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.866
1.133
113
prenos viškov, Ece:
- 50% viška, pridelanega v koledarskem letu na mestu A, lahko preneseš na odjemno mesto B kjer si prav tako ti plačnik;
- višek se razdeli na 10 enakih obrokov, ki jih na drugem odjemnem mestu porabiš za plačilo kWh od februarja-novembra;
- nobenih dodatnih stroškov, nobene naprave za omejevanje proizvodnje tvoje SE.

Primer:
- v letu 2024 si pridelal 4.000 kWh viška;
- 4000/2=2000*10c= 200€/10=20€;
- vsak mesec od februarja-novembra ti pripada 20€ za plačilo kWh (samo kWh, ne še vseh drugih postavk ki se potem seštejejo v končno cifro na računu) na drugem odjemnem mestu;
- če za plačilo kWh rabiš manj kot 20€, višek od teh 20€ propade.

Je tudi varianta koriščenja nekega bona v njihovi spletni trgovini, a spet na način da vsak mesec od februarja-novembra nekaj kupiš; kaj pa vem, mogoče bi se pa našel kakšen zanimiv artikel da bi ga lahko potem ceneje prodal po oglasih... ...

V glavnem - je to to kar se tiče SE z veliko viški, ali je kakšna boljša izbira?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Alesss

javr

Guru
6. dec 2011
1.866
1.133
113
gre za SE, ki bo vsaj 2 leti več ali manj celotno proizvodnjo (računsko recimo 10.000 kWh, je pa streha JV, bolj V kot J) pošiljala v omrežje, zato iščem kako viške čimbolje unovčiti.

Torej imam na izbiro:

1. Ece z 10c/kWh (malo visoka cena za odkup, a ni? ampak tako sem razumel po telefonu...) kar bi bilo teoretično 500€ (polovica od 10MWh x 10c), ki jih lahko na drugem števcu porabim za plačilo kWh v 10 obrokih po 50€;

2. Energija + (od teh še nimam pisnega ali telefonskega odgovora), ki bi mi za 10MWh dali 430€ ki jih lahko porabim po svoji volji?

Če Energija + ni uvedla nekih mesečnih stroškov ali nekih optimizatorjev za upravljanje s tvojo SE, je Energija + boljša izbira, ane? Drugače pa Ece?
 

Samo Svoj

Guru
27. jan 2022
5.920
2.343
113
gre za SE, ki bo vsaj 2 leti več ali manj celotno proizvodnjo (računsko recimo 10.000 kWh, je pa streha JV, bolj V kot J) pošiljala v omrežje, zato iščem kako viške čimbolje unovčiti.

Torej imam na izbiro:

1. Ece z 10c/kWh (malo visoka cena za odkup, a ni? ampak tako sem razumel po telefonu...) kar bi bilo teoretično 500€ (polovica od 10MWh x 10c), ki jih lahko na drugem števcu porabim za plačilo kWh v 10 obrokih po 50€;

2. Energija + (od teh še nimam pisnega ali telefonskega odgovora), ki bi mi za 10MWh dali 430€ ki jih lahko porabim po svoji volji?

Če Energija + ni uvedla nekih mesečnih stroškov ali nekih optimizatorjev za upravljanje s tvojo SE, je Energija + boljša izbira, ane? Drugače pa Ece?
2€ je strošek mesečno pri E+ - premija za vodenje samooskrbe, mislim pa da imajo vsi enako.

Zakaj pa ne rukneš v tem trenutku štiri panele gor pa mirna bosna, toliko da zadostiš pogojem za letni obračun. Ko boš rabil pa dogradiš. ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.622
6.346
113
Da ti soglasje ne potece za toliko kot imas (kot ti npr gradbeno dovoljenje ne, ce vsaj startas z gradnjo) in bi se v omrezje vklopil kot stari netmetras.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Svoj in darjan

Samo Svoj

Guru
27. jan 2022
5.920
2.343
113
ne poznam teh fint; kaj bi s tem dosegel?
Prepoloviš investicijo. Sicer se splača dat komplet konstrukcijo pa inverter kot ga boš rabil, lahko pa daš gor samo nekaj panelov in optimizatorjev, ter si s tem investicijo razdeliš na dva dela. Priključili te bodo po "starem" na letni netmetering (seveda če imaš lansko soglasje) in to s polno dovoljeno močjo. Ko rabiš pa dodaš panele.
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.977
769
113
Kaj pa vem. S tem se bo samo še povečala investicija, ker vsaka nadaljnja dogradnja je cenovno večja, kot pa če v začetku vse narediš.
Že število optimizatorjev bo drugačno in bo mogoče potrebna potem menjava (ni pa potrebno). Ne vem jaz bi se tega lotil samo, če finančno to ne spelješ trenutno. Drugače pa rajši en ponudnik, ki plačuje viške (kot si napisal) in je to to. V vsakem primeru ne bo tistega izplena nekaj časa, ki bi si ga želel.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.393
6.544
113
pri taščici
Prepoloviš investicijo. Sicer se splača dat komplet konstrukcijo pa inverter kot ga boš rabil, lahko pa daš gor samo nekaj panelov in optimizatorjev, ter si s tem investicijo razdeliš na dva dela. Priključili te bodo po "starem" na letni netmetering (seveda če imaš lansko soglasje) in to s polno dovoljeno močjo. Ko rabiš pa dodaš panele.
Ne mores na inverter na katerega bos zlcez x let priklopil 30 panelov danes priklopit 4 panele.
Rabis kupiti inverter za "4" panele, katerega bos ob montaži 30 dodatnih panelov samo senkal na bolhi nekomu
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: Samo Svoj