Okolju prijazni avtomobili

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.481
6.597
113
pri taščici
Tu in tam 15 min bo dosti, da boš imel ali ful visoko dogovorjeno moč, ali pa orenk penale na računu.
Ja, mal me je tega strah, zato ze zdaj mal treniram, sploh zato ker ni podatkov drugih kot na stevcu. Ni moj elektro, ni energy metra)
No, ce se odlocim fikat ponoc namesto podnev potem to odpade. To bo treba predvsem pozim, ce podnev ne bo avta doma ko bo sonce.
Sicer pa mislim sa imam zastavljene CB na dobrih 7kw, tako da je se nekaj lufta.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.165
1.177
113
www.adriamedia.si
Gre pomojem tudi za to da če kakšna celica "spušča" potem se izloči iz litijeve baterije vodik (malo se ga vedno tudi med polnjenjem, ampak v zaprtem sistemu baterij tole ni kriticno). Vodik v zaprtih prostorih je pa precej nevaren v zelo nizkih koncentracijah (pokalni plin). Kakšne kletne etaže garažnih hiš so tako kar precej rizične. In ja vozila na vodik tudi ne smejo tja, isti razlog.
V in iz celice ne gre nič, razen, če se pokvari. Pa še takrat tako malo (razen v primeru, da kaj zagori, ampak takrat je kaj drugega bolj problematično), da je zanemarljivo.
Sicer pa dobra študija požerne varnosti H2 avtov: https://nipv.nl/wp-content/uploads/2022/06/20210209-IFV-Hydrogen-cars-in-parking-garages.pdf
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.165
1.177
113
www.adriamedia.si
Veliko govora o polnjenju doma...
Kaj pa bloki s podzemnimi parkirišči? Za vse stanovalce odpade....

Pa kaj se bo dogajalo, ko bodo 5,6 hiš na ulici imeli svojo polnilnico, 7 bo pa dobilo zavrnjeno vlogo za povečanje kapacitete.
Ne vem kje sem bral, ko je strokovnjak iz FE izjavil, da se omrežje podre, če se, zelo nizek %, avtov zvečer priklopi na omrežje.
Da so problemi že s samimi žicami med hišami in tranformatorjem...

Sam bolj vidim prihodnost, ki bo v izmenljivih baterijah, ali druge vrste tehnologije.... ali v celicah, ali vodik...
Predvsem bi rekel, da je končni cilj manj avtomobilov na cesti... ekologija je pomoje "5" cilj v vrsti bogatašev
V blokih je zlahka rešljivo, če so se stanopvalci zmožni dogovorit (kot za streho, fasado, sončno ipd).

V ulici bodo pač aktivno krmilili polnjenje (koncept, ki bi ga lahko strokovnjak iz FE poznal).

Predzadnji stavek je je pa bistvo, drži. Avtov bo na koncu moralo biti manj ...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.774
6.919
113
Ja, mal me je tega strah, zato ze zdaj mal treniram, sploh zato ker ni podatkov drugih kot na stevcu. Ni moj elektro, ni energy metra)
No, ce se odlocim fikat ponoc namesto podnev potem to odpade. To bo treba predvsem pozim, ce podnev ne bo avta doma ko bo sonce.
Sicer pa mislim sa imam zastavljene CB na dobrih 7kw, tako da je se nekaj lufta.
Nabavi merilec moči ki te opozori ob presezeni skupni moči…
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.481
6.597
113
pri taščici
Do konca drugega leta ni penalov ce ne bom spreminjal moci ;)
Je pa res da bom na racun 4,6>7.1kw placeval 80€ vec na leto
Link do merilca prosim
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.774
6.919
113
Sicer če imaš SE in že obstoječ merilec, potem mogoče lahko tistega uporabiš z malo DIY?

Drugače pa kaj takega: https://de.aliexpress.com/item/1005006801015008.html

Natšimaš da opozori preko aplikacije, takoj ko preseže X moč, potem pa spremljaš in imaš 10min časa, da reagiraš...

Mogoče pametno nabaviti "takoj zdaj", da se v tem času, do obračunavanja penalov, že lepo navadiš kako in kaj...

PS, čudi me da že elektro ni začel sam ponujati takih zadev, po 199€ z montažo....ker brez tega bo folk res zelo težko vedel, koliko sploh ima porabe.
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
4.121
731
113
EU
Da, če si v glavnem ves čas na krofih in je vozilo večina časa parkirano, potem res zapraviš manj za bencin, ampak še manj za elektriko, ker je cenejša.:p
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.774
6.919
113
Pa da vse ruži in se trese? pa ne zaradi slabe ceste, ampak passe ICEja?

Če že mora človek to prenašat, potem naj bo to nek avto za vikend pederišenje, kaka klasika, kupe, ali pa american muscle, ipd...na pa za vsakodnevne vožnje.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.774
6.919
113
Sicer ne piše koliko kWh je to, ampak če predpostavimo da je poraba 18kWh/100k bi to pomenilo 54kWh kar bi pomenilo potrebno moč 324kW če celih 10min žge s tem?

v slo mislim da tega ni, v tujini pa se najdejo ja.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
13.177
4.049
113
Sicer ne piše koliko kWh je to, ampak če predpostavimo da je poraba 18kWh/100k bi to pomenilo 54kWh kar bi pomenilo potrebno moč 324kW če celih 10min žge s tem?

v slo mislim da tega ni, v tujini pa se najdejo ja.
No Darjan, ti pa praviš, da naj doma na šuko dozi polnimo z 2 KW atoma.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.955
1.839
113

300km v 10min je dovolj za alter, al še vedno premalo?

V teoriji je dovolj. V praksi pa epic fail. Ca. 15% polnilnic je hitrih. Od tega jih 1/3 po statistikah ne deluje.
In novi črni oblaki na obzorju....ker prodaja evjev šepa, šepa tudi postavljanje novih polnilnih postaj. Zakaj bi jih postavljali, če je premalo evjev in te postaje redko sploh delajo plus. Ponavadi izgubo. In potem smo v krogu...ne kupiš evja, ker ga nimaš kje filat
 
  • Haha
  • Všeč mi je
Reactions: Najbolji in jonny77