Nov računalnik - mnenje o komponentah

x1500

Zelenc'
13. jun 2008
11
0
1
Pozdrav vsem!

Odločam se za nakup novega računalnika, ki bo uporabljan predvsem za osnovna domača opravila (Win/Ubuntu, office, internet, streamanje (ne gledanje) HD vsebin na TV, mogoče sem in tja kakšna nezahtevna igrica in podobno). Na komponente se ne spoznam najbolje, sploh na napajalnike in spomin, navijanje mi ni pomembno. Izbral sem stvari, ki so se mi zdele v smislu price/performance nekako primerne in jih navajam spodaj.
Če ima kdo, ki se spozna na te stvari kaj časa za komentar, bom zelo hvaležen!
smile-1.gif


Sestava (na AGT):
ohišje NZXT Beta (mi ustrezajo priključki na vrhu in ima e-sata)
disk Samsung HD103SJ "Spinpoint® F3" 1000GB 7200RPM 32MB Serial ATA II
spomin Kingston PC3-10600 "Value" KIT 4096MB 1333 MHz DDR III
procesor Intel® Core™ i3 540
cd/dvd Samsung SH-S223L BEBE LightScribe™
napajalnik LC Power LC6550 "Black Edition" v2.2
grafika ASUS Radeon HD 5450 "Silent" 1024MB DDR 2 PCI-Express™ 16x
os. plošča Gigabyte GA-P55-USB3

Lep vikend!
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
To, kar si napisal pod zahtevana opravila, bo skatla tudi pocela. Napajalnik je sicer popoln overkill, poraba gajbe bo manj kot cetrtino tega, tudi najcenejsi/najsibkejsi napajalnik bi zadoscal, da le ima cimvecji ventilator (zaradi manjsega hrupa).

Nadgrajeval procesorja kasneje ne bos brez menjave plate, ker gre LGA1156 naslednje leto na smetisce zgodovine, to imej v mislih

Tudi jaz ti predlagam pogled preko ograje v AMDjev tabor, kjer se v nizjem cenovnem razredu dobi vec muzike za isti kupcek denarcev.
 

x1500

Zelenc'
13. jun 2008
11
0
1
Živjo!

Hvala za mnenji.
Malo sem pogledal - res da na hitro - in bi me predlagani Athlon s plato prišel celo malenkost dražje, ampak govorim o ca. 15 - 20 EUR, kar ni panike
smile-1.gif
Bom razmišljal tudi v tej smeri, čeprav so včasih govorili, da je Intel le Intel. Verjetno so ti časi mimo, kajne? Pomembno mi je, da ima plošča možnost USB 3, ki zna biti v prihodnjih letih aktualen, oz. je že. A podnožje AM3, ki ga ima ta Athlon, je nekako "future-proof"? AMD sploh nič ne poznam, a če se prav spomnim, je to podnožje zadnje generacije in naj bi bilo aktualno tudi za naslednike?
Sicer pa računalnika ne bom kupoval z namenom nadgrajevanja, ker mi je po dosedanjih izkušnjah vsak PC, ki sem ga imel (začenši s 386 + koprocesor in 8 Mb RAM!), zdržal vsaj 2 generaciji in bi moral v vsakem primeru menjati vse
smile-1.gif

Napajalnik sem izbral tak za vsak slučaj, če bom kdaj kakšno resno grafično kupil ali pa dodajal še kakšne porabnike. Pa tudi sicer je bilo včasih tako, da močnejši, ko je napajalnik, bolj stabilna je celota (vsaj pri Hi-Fi je tako
smile-1.gif
). Cene so pa v tem razredu itak tako nizke, da ne bi profitiral prav dosti z manj zmogljivim (pod 400W verjetno itak ne).

Lep pozdrav!
 

badguy777

PDA maher
22. jul 2007
4.478
0
36
MB Okoliš
Vzemi rajši intel , c2d ali kakega novejšega. So hitrejši (zato tudi dražji) in predvsem navijat se jih lepo da. Za primer, doma imam c2d 1.9Ghz navitega na 2.8Ghz, zdaj že kaki 2 leti. ni nobenih problemov, mam pa gor kvalitetn zalman hladilnik, ki deluje na najnižjih vrtljajih (okoli 1200/min) in je temperatura procesorja okoli 42 stopinj celzija.

Še nekaj. Ne šparaj pri matični plošči. Na njej so vse komponente, kot avto na dobrih gumah
wink-1.gif


 
Nazadnje urejeno:

jest5

Guru
18. avg 2007
25.804
-8.621
113
Citat:
Vzemi rajši intel , c2d ali kakega novejšega. So hitrejši (zato tudi dražji)
hysterical-1.gif

A ti veš, da si vstrelil velikega kozla
grin1.gif

Tole pribljižno drži pri procesorjih nad 200€. Kar je ceneje je trenutno AMD v kar opazni prednosti kar se tiče zmogljivosti za določeno ceno.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Citat:
Uporabnik x1500 pravi:
Malo sem pogledal - res da na hitro - in bi me predlagani Athlon s plato prišel celo malenkost dražje, ampak govorim o ca. 15 - 20 EUR, kar ni panike
smile-1.gif
Bom razmišljal tudi v tej smeri, čeprav so včasih govorili, da je Intel le Intel. Verjetno so ti časi mimo, kajne?

Hm, takole ti bom rekel: moja skatla ima Intelovo srce, ampak jaz nisem kupoval budget variante, ampak tisto, kar je bilo takrat najbolj hladno (= manj hrupa !) in dovolj zmogljivo, cetudi za visjo ceno. Intel ima tukaj prednost (torej vec zmogljivosti glede na porabo oz. na proizveden hrup) in ce bi trdil drugace, bi se zlagal. To pa tudi stane, zato ni najbolj ekonomicna opcija. Ce gre za budget izbiro, je pa dejstvo, da pri AMDju dobis za isti znesek vec procesne zmogljivosti, sicer je posledica visja poraba (in hrup) glede na zmogljivost, a imas tudi precej vec fleksibilnosti, saj imas na izbiro za podobno ceno tako dobre procesorje za enonitne aplikacije (dvojedrni Phenom II), kot za vecnitne aplikacije (trri- ali stirijedrni Athloni II), torej lahko za isti denar izberes res tisto, kar ti najbolj ustreza, ne le da se zadovoljis z enim in edinim zares smotrnim modelom, ki ga ima proizvajalec (Intel) na voljo v tvojem cenovnem razredu.

Citat:
Pomembno mi je, da ima plošča možnost USB 3, ki zna biti v prihodnjih letih aktualen, oz. je že.

To je dobra opazka, na to vsekakor glej.

Citat:
A podnožje AM3, ki ga ima ta Athlon, je nekako "future-proof"? AMD sploh nič ne poznam, a če se prav spomnim, je to podnožje zadnje generacije in naj bi bilo aktualno tudi za naslednike?

Bojim se, da kupujes racunalnik v enem od najslabsih moznih trenutkov, kar se tice zdruzljivosti za naprej. Za zdaj je uradno potrjeno, da gre LGA1156 ven (zanj procesorjev skoraj 100% ne bodo vec delali). Znano je tudi, da bodo novi AMDji zahtevali podnozje AM3+, ki se sicer imenuje podobno, a baje bo razlik precej vec, kot jih je bilo med prehodi AM2 -> AM2+ -> AM3. Kaj to pomeni ? Ti bi zaradi AM3 imel RAM, ki je zdruzljiv za naprej (DDR3), izvisel bi pa pri plati, ki ne bi podpirala novejsih procesorjev. Ce bi vendarle naredili se nekaj procesorjev za platformo AM3 (kar ni tako zelo neverjetno, gledelo na to kako za nazaj kompatibilni so mnogi zdajsnji primerki), bi vendarle imel moznost nadgradnje, a se na to ni pretirano za zanasati.

Ker kupujes budget varianto, bi jaz gledal predvsem na to, da bo skatla delala dobro zdaj. Kar se tice nadgradenj, bos verjetno izvisel tudi pri AMDju, pri Intelu pa pac zagotovo.

Citat:
Napajalnik sem izbral tak za vsak slučaj, če bom kdaj kakšno resno grafično kupil ali pa dodajal še kakšne porabnike. Pa tudi sicer je bilo včasih tako, da močnejši, ko je napajalnik, bolj stabilna je celota (vsaj pri Hi-Fi je tako
smile-1.gif
). Cene so pa v tem razredu itak tako nizke, da ne bi profitiral prav dosti z manj zmogljivim (pod 400W verjetno itak ne).

Pri switcherjih je tako, da so stabilni ves cas enako, dokler delujejo v mejah normale. Najvisji izkoristek imajo pri cca. 50% nazivne moci (torej cimdlje od obeh skrajnosti), ce te kaj gane racun za elektriko. To je vse, ce je razlika v ceni simbolicna, je najbrz res vseeno, ce vzames overkill, sploh ce imas res moznost kupiti zaresno graficno.
 

x1500

Zelenc'
13. jun 2008
11
0
1
Fino, hvala vsem za razlago in mnenja. Se takole človek še malo dodatno izobrazi
smile-1.gif

Včasih, ko sem bil še "mlad", sem zadevam sledil dokaj redno, zdaj, ko prihajam v najboljša leta (40 bo zdaj zdaj), je pa toliko drugih stvari (pa tudi otrok
smile-1.gif
), da enostavno ni več časa za podrobnosti, kot so navijanje, latence, 100 MHz več ali manj, FPS itd...
Med drugim si omenil tudi tiho delovanje in to je tudi nekaj na kar nisem posebej pomislil, mi je pa v bistvu pomembno. Bo tudi to eden od faktorjev pri nakupu. Torej je treba gledati na čim večje ventilatorje pri napajalniku, procesorju, v ohišju (če je)?
Sicer pa se bo nakup očitno zgodil enkrat v naslednjem letu glede na neugoden čas za nakup in spremembe, ki jih omenjaš
smile-1.gif


Še enkrat hvala in se beremo!
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Ni problema, z veseljem pomagam ce lahko
smile-1.gif


Zame je odsotnost hrupa najpomembnejsi kriterij pri odlocitvi, ko se enkrat odlocim v kateri cenovni razred se lahko stegnem. Sele potem pride zmogljivost, vkolikor gre za razlike recimo do 10% (torej v istem zmogljivostnem razredu). Veliki ventilatorji pri tem pomagajo, ja, AMDjevi tovarnisko prilozeni hladilniki se mi zdijo v tem oziru nekoliko slabsi kot Intelovi, a ce ga bos tako ali tako zamenjal (jaz sem zamenjal Intelovega), je to brezpredmetno.

Zdaj je res neugoden cas, oba bosta v roku pol leta menjala arhitekturo in kup s tem povezanih stvari. Intel je zadnje case sploh cepljen na stalno uvajanje novih podnozij ali pa spremembe specifikacij pri obstojecih (npr. LGA775 so spremenili nekajkrat, tako da imas navidez kompatibilno podnozje, v katerem pa delujejo samo 5+ let stari procesorji ...), tako da skoraj ni moznosti za nadgradnjo. AMD je bil pri tem precej boljsi in kar je najbolj bistveno, v AM3+ naj bi se vedno delali stari procesorji, torej tudi ce bodo novi na zacetku predragi, bo zagotovo kaj dobrega na voljo tudi pod 100 evri, potem pa moznost nadgradnje.
 

FuriousG

Majstr
30. jul 2007
3.364
157
63
37
Kater ventilator se pa splača kupit? Imam AMD-ja 1075T in je kar hudo glasen, ko zaženem kaj zahtevnega.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Jaz bi v primeru nabave zase gledal za nekaj takega, ce le pase v skatlo, saj so stevilke naravnost impozantne, sploh pa v primerjavi z ostalimi, ki jih imajo na zalogi nasi trgovci.

Glej najprej, da je primeren za tvoj CPU (podnozje AM3), ustreznih dimenzij za tvoje ohisje, potem pa cimvecji ventilator, cimmanj rpm in (ce je kaksna primerjava na zunanjih testih, ne tiste izmisljene stevilke iz reklam proizvajalcev) cimnizji hrup (dB).
 

FuriousG

Majstr
30. jul 2007
3.364
157
63
37
Kok se pol taka zadeva sliši? A bi moral dat na ohišje še kak drug ventilator, a bi blo to dovolj?
 

SpaceMonkey

Pripravnik
11. avg 2007
761
3
18
po testih sodeč gre za precej tiho zadevo, na nenavitem CPU-ju, bo verjetno bolj ali ventilator laufal pod nizkimi obrati.. Tudi pri navijalcih je zelo priljubljen in cenjen, ga po forumih zelo pogosto priporočajo saj za svojo ceno ponuja zelo odličen preformens in se kosa tudi s precej dražjimi hladilniki.

Za ohišje ne vem kakšno imaš in kako imaš sedaj urejeno, je pa dobro, da imaš vsaj malo prepiha. Vsaj po en ventilator za vnos svežega zraka, najpogosteje se namesti na sprednjo stran ohišja spodaj in vsaj enega nameščenega zadaj za izpihovanje vročega zraka ki se nabira v ohišju. Izpihovanje zraka ti opravlja tudi napajalnik, če je le ta nameščen zgoraj v ohišju.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Citat:
Uporabnik FuriousG pravi:
Kok se pol taka zadeva sliši? A bi moral dat na ohišje še kak drug ventilator, a bi blo to dovolj?

Jaz ti lahko povem za Thermaltake Big Typhoon (1300 rpm, po navedbi proizvajalca 16 dB(A)) - se ne slisi, graficna ga preglasi, tudi ce bi bila graficna tiho, ga preglasi napajalnik. Graficna ropota malce prevec za moj okus (zmahan lezaj, pa ze nova je bila v idle relativno glasna), tako da se hladilnika procesorja prakticno ne slisi.

Omenjeni Scythe Mugen ali Arctic Freezer bo pac nekoliko glasnejsi, a moras razumeti, da se zvoka pod dolocenim nivojem ne opazi vec, ce je prisoten glasnejsi zvok (tisji se izgubi v ozadju).
 

FuriousG

Majstr
30. jul 2007
3.364
157
63
37
Na koliko stopinj naj bi se procesor sploh lahko ogrel? Se mi zdi, da je moj dost hladen.
grin1.gif


MOJE TEMPERATURE

Take imam temperature po pol ure igranja Dirt2. Ventilator pa dela na polno.
Nastavitve v BIOSu so take: CPU SMART FAN TARGET na 40, CPU MIN PAN SPEED pa na 25%. SYS FAN 1 CONTROL je na 100% <-- Kaj sploh je to?

A lahko še kaj zmanjšam ventilator (in kako), da še nebi škodovalo računalniku? Aja ko sem računalnik kupil, je ventilator vedno delal na 100%.
lp
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Pozeni za nekaj minut kaksen test, ki obremeni CPU (npr. SuperPi) in potem se enkrat poglej stevilke. Tovarniski hladilnik v mirovanju (idle) ohladi tudi v slabih razmerah (vrocina v prostoru, slabsi kontakt, prah, slab pretok zraka) na kaksnih 50-60 stopinj, pod obremenitvijo je pa hitro cez 70.

Zelo cez prst: vse, kar je med polno obremenitivjo pod 60 stopinjami, je super dobro kar se tice zivljenske dobe (pri meni gre priblizno do 50 pod obremenitvijom je pa res, da moj procesor deluje s precej nizkim taktom glede na to, kaj se danes prodaja, in je zato lahko hladnejsi). Vse nad 90 je zelo slabo. Tisto vmes je pa pac primer bolj ali manj neucinkovitega hlajenja. Vprasanje sem seveda razumel dolgorocno, ker silicij bo prezivel tudi 100 in vec stopinj za kratek cas, za komercialne komponente je ponavadi absolutna zgornja meja 125, 150 ali 175 stopinj C, ampak do tam res noces priti
smile-1.gif


Procesor je na tvojem posnetku zelo hladen, edino stevilo obratov je nekam visoko (tovarniski hladilnik, kajne ?). Kot sem napisal zgoraj, pozeni npr. SuperPi in sproti spremljaj temperaturo, tako bos videl s kaksno vrednostjo moras racunati v najslabsem primeru. Tovarniski hladilniki opravljajo svoje delo v smislu da procesor ne bo krepnil, dokler je v garanciji in dokler deluje znotraj specificiranih parametrov, druga stvar pa je koliko hrupa si pripravljen prenesti in kako navduseno (ce sploh) se lotevas.overclockanja.
 

FuriousG

Majstr
30. jul 2007
3.364
157
63
37
Vbistvu je moj namen samo malo potišati računalnik, če se da in s tem ne delam škode. Po eni uri igranja COD black ops so vrednosti take .
Bom pa jutri naredu še kak test, pa bom poročal.

Pozabil napisat... hladilnik je tovarniški ja.
 
Nazadnje urejeno: