Nakup stanovanja za oddajanje (kot investicija)?

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
1
36
Zanima me ali menite (sprašujem izkušenejše osebe) ali bi bil ta trenutek nakup stanovanja prava poteza z namenom oddajati ga in s tem odplačevati del stanov. kredita?
Ali ima kdo od vas že izkušnje v zvezi s tem (nakup in nato oddajanje)?

Sem mlad, plačo imam solidno dobro in mi ostaja mesečno najmanj nekje 300-500eur, če se potrudim tudi več. Streho nad glavo že imam.

Mi je pa prišlo na idejo, da bi kupil približno 1 sobno stanovanje v LJ in ga oddajal za okoli 350-400eur. Medtem ko bi me stanovanjski kredit na približno 20let (+- 3 leta) prišel recimo 500-550eur na mesec. Stanovanjski kredit bi dobil, sem se že pozanimal.

Moje mnenje zakaj bi temu rekel JA:
- baje je vrednost stanovanj v LJ padla, po krizi bo šla verjetno nazaj navzgor, torej bi bila to dobra investicija.
- baje ni problema oddati stanovanje v LJ, naj bi bilo dovolj povpraševanja na strani najemnikov
- nekoč bo stanovanje moje in bo to lep dodatek k penziji (če sploh kdaj bo penzija)

Kje so dvomi:
- vrednost euriborja je nizka in bo čez nekaj let dosti višja, posledično bo mesečni obrok večji in tukaj se lahko zatakne
- ali je možnost, da bo cena stanovanj še konkretno padla in tudi najemnine?
- ali se lažje oddajajo garsonjere, ali 1-sobna, ali 2-sobna stanovanja? (sprašujem za LJ mesto)

Prosim popravite me če se glede česa motim?
 

PIC

Fizikalc
17. avg 2007
2.466
2
38
Za 500 evrov pufa na 20 let ni niti 100k kredita. Razen če imaš ene 30k v štumfu?

Minusi:

-euribor
-vzdrževanje flata
-potencialne težave z najemniki
-davek od najemnine
-bodoči davek na najemnine

Cene misliš da bodo šle gor? Bodo, ja ....
smile-1.gif


LP,
PIC
 

tesfalar

Fizikalc
1. nov 2008
1.125
83
48
Citat:
Uporabnik PIC pravi:
Za 500 evrov pufa na 20 let ni niti 100k kredita. Razen če imaš ene 30k v štumfu?

Minusi:

-euribor
-vzdrževanje flata
-potencialne težave z najemniki
-davek od najemnine
-bodoči davek na najemnine

Cene misliš da bodo šle gor? Bodo, ja ....
smile-1.gif


LP,
PIC

Najbrž si mislil bodoči davek na nepremičnine.
In ne, ne splača se. Če daš 100k za 4% letno na banko je to približno isto kot 330€ mesečne najemnine.
Brez ceremonij z najemniki in stroškov z vzdrževanjem. Kaj je zdaj boljše?
 

luka_lj

Pripravnik
5. sep 2007
182
0
16
Pa tudi likvidnost je velika težava, če boš v prihodnosti potreboval kakšen denar (ne celotne vrednosti stanovanja, ampak recimo cca 20-30-40k)... Stanovanja pa ne prodaš z danes na jutri, nov kredit boš pa tudi težko dobil
 

b_t

Pripravnik
17. okt 2007
308
6
18
Pa (potencialne) najemnike že imaš?

Jaz poznam dve osebi, ki oddajata vsak svoje stanovanje - in imata baje trenutno oba probleme nekega normalnega najemnika dobit
(za ceno, ki je sprejemljiva in da so najemniki videti OK). Ne vem pa, če je to splošni trend.
 

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
1
36
Citat:
Uporabnik tesfalar pravi:
Najbrž si mislil bodoči davek na nepremičnine.
In ne, ne splača se. Če daš 100k za 4% letno na banko je to približno isto kot 330€ mesečne najemnine.
Brez ceremonij z najemniki in stroškov z vzdrževanjem. Kaj je zdaj boljše?

Samo v tem primeru rabiš 100 jurjev gotovine, ne? Jaz pa govorim o zadevi, kjer začneš iz nule, s kreditom in imaš čez 20 let nekaj kar je tvoje... torej vlagaš polovično in čez toliko let je celotna nepremičnina tvoja.
 

ceedevita

Majstr
24. jul 2009
6.874
107
63
štajerska
jaz sem imel stanovanje viška , pa sem ga raje prodal, kot pa da bi ga oddajal.
problem je najti normalne najemnike, potem pride vzdrževanje, čez 20 let bo marsikaj dotrajano in bo potrebno menjave itd
če že imaš streho nad glavo ne vidim dobrega razloga, razen, da kje zelo ugodno kaj dobiš. ampak tisto je ponavadi neuporabno ( razen da dobiš bajto )
 

damek1a

Pripravnik
13. okt 2007
659
0
16
mb
O tem (Nakup stanovanja za oddajanje) smo pred časom tu že pisali (več strani dolga tema) in prišli do odgovora NE.
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.270
803
113
donos stanovanja je nekje na istem kot vezava na banki. s tem da na banki točno veš, da boš dobil denar in točno na določen dan, pri najemniku pa ne. pa še ostali minusi.

lp
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.611
5.810
113
O tem smo že enkrat debatirali. Mislim da sem celo jaz odprl temo. Seveda so vsi tukaj bili proti. Jaz potem nisem kupil stanovanja, ker mi je en ponudil 1k več, medtem ko sem jaz bil na dopustu. No na koncu sem kupil apartma..

No če se to nebi zgodilo, bi sedaj sigurno imel stanovanje in ga rental. Poznam tudi par kolegov, ki delajo podobno in se noben ne buni, da se ne splača. Sam sem tudi delal izračune kredit-obresti-zaslužek in nikoli nisem prišel do stanja, da bi na banki dobil višje obresti na vezano vlogo, kot pa zaslužek pri najemnini. Tudi če se odločiš na tak način varčevanja, te to prisili do večje finančne discipline, ker v nasprotnem primeru sigurno neboš nikoli 300 eur na mesec nesel na banko na vezano vlogo vsak mesec in x let zapored. Tukaj pa te situacija prisili, da plačuješ kredit hkrati pa terjaš najemnika. Seveda je smiselen nakup ko imaš vsaj 20-30k gotovine in tako da vzameš čimbolj ogoden kredit, na manjšo dobo izplačevanja, saj so takrat manjše obresti. Pa tudi pozanimaj se prej, kako boš vso stvar izpeljal. Ker dokler se poskušaš izognit davka (ali vsaj del tega) potem je računica pozitivna, v obratnem primeru pa manj ali ne. To da je država požrešna ne rabim omenjat.
Pri prejemu najemnine je tudi včasih fajn, da s seboj pripelješ kakšnega obritega kolega, zgolj za psihološki učinek
smile-1.gif
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
10.448
3.865
113
Ljubljana
hmpg.net
Na banki točno veš samo to, da je tvoj depozit v jamstveni shemi. Če se pa bančni sistem sesuje (ja pred dvema letoma bi se to slišalo smešno, danes pa pravzaprav ne več), pa tudi slučajno ne veš, kdaj in kako boš dobil nazaj.

Vsaj zgodovina nas uči tako
evil.gif


Vendar pri stanovanju kar upoštevaj:
- davek
- vzdrževanje
- morebitne probleme pri izterjevanju

tako da
confused-1.gif
 

hgard

Guru
22. jul 2007
4.075
567
113
Če gre evro k hudiču bo od vrednosti stanovanja bistveno več ostalo. Ni pa oddajanje v najem za vsakega. Moraš imeti žilico, da kaj popraviš, da najdeš dobrega obrtnika in da si odločen, če najemniki počnejo neumnosti. Pri depozitih pa samo poslušaš kako obresti rastejo
smile-1.gif
 

Crna_Ninja

Fizikalc
25. dec 2007
513
79
28
Ali je nakup stanovanja za oddajanje dobra investicija noben nemore vedeti, ker noben neve kaj se bo zgodilo v prihodnosti (baje da bo itk 2012 konc sveta...).

En kolega je kupil stanovanje, dal notri najemnico, zapufal se je za 20 let, mesečno ga kredit pride slabih 500 eur, najemnina ki jo dobi pa je 400 eur.
Moje mnenje je, da je sigurno 100% boljše da tukaj mesečno "vlaga" teh 100 eur, kot pa da bi npr v neke sklade, zavarovanja (KD in podobni). Ker čez 20 let bo stanovanje fizičino njegovo. Kdo ti pa pri skladih spet garantira, da boš dobil čez 20 let nekaj ven. V Sloveniji je lepo znano kako nekdo na koncu vse pobere in izgine, denarja pa nikjer več.

Torej če imaš višek denarja, sem jaz definitivno za takšno naložbo. Če pa se moraš zaradi tega zakreditirat do grla pa je že vprašanje...
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.436
139
63
Enako jaz premišljujem da bi naredil...obrok nekje 500-600€ na mesec, pa če je najemnine cca 400€ , je čist OK kar se mene tiče. In čez XX let imaš svoje stanovanje ki si ga dokaj ugodno kupil...
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Ce boste sli v kaj takega, resno upostevajte nasvet, ki ga je dal ferdo - na stroske vsak kar pozabi, pa tako ali tako bo po 20 letih potrebna kompletna adaptacija. Vse skupaj seveda ob predpostavki, da bo najemnik dovolj dolgo ostal tam, da se ne zgodi recimo, da bi postala stanovanja vendarle bistveno cenejsa in bi si najemnik lahko izposodil dovolj za nakup.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.385
1.383
113
Hm, do neke imere imate vsi prav, ki zagovarjate nakup in oddajo v najem. Ampak kaj pa če se zgodi naslednje:
- najemnik ti uničuje tvoje stanovanje (ven ga kar tako ne moreš vreči, ker ima stanovanje v posesti),
- v 20 letih na kolikor bi večina vzela kredit boste to stanovanje morali vsaj 1 v celoti obnoviti, vsaj 2-3 v celoti pobarvati, in verjetno vsaj 1x zamenjati vse stroje in naprave v njem,
- jemanje kredita danes na takšno obdobje je velika loterija, saj je vrednost referenčne obrestne mere (EURIBOR) zelo nizka in bo sigurno v letu ali dveh začela rasti in to precej
- v naslednjih 20 letih lahko spet pričakujemo vsaj en podoben padec na trgu nepremičnin kot je bil zadnji v letu 2009 in letos,

Na drugi strani pa banke zaenkrat ponujajo depozite z nekoliko manjšo OM ampak s 100% jamstvom države, ki pa menda ja nebo propadla. Jaz za sebe vem, da v trenutnih časih nebi upal jemati kredita zato da bi kupil stanovanje in ga dal v najem. Preveč je ČE-jev tukaj zraven.
 

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.204
1.695
113
40
Hej ljudje...vi se tule že pogovatrjate v pretekliku...da cene SO padle...

Js pa mislim, da še SLO nepremičninskeha trga sploh ni prešejkalo...še posebej v LJ! Cene so še vedno previsoke...
 

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
1
36
Presneto še konkurenca mi boš
grin1.gif



jst mam po pravici povedano malo mešane občutke glede vsega tega. Ampak samo križanih rok pa tut nebi čakal in samo denar na kupček zlagal v banko.
Kakor pa vidim po komentarjih tukaj na alterju in med kolegi so vsi istega mnenja, da so največji riziko ravno najemniki.