JEK 2

jonny77

Guru
16. sep 2007
11.310
2.358
113
Pomurje
Kako so/smo Slovenci oprani. Samo da se nič ne gradi, proizvaja... Ker lahko da bo nekdo kakšen euro ujel. Najprej smo si zajebal "samooskrbo" na gradbenem sektorju sedaj si želimo zjebat se na energetskem.

Koliko se paneli dejansko izplačajo v celotni življenjski dobi noben ne ve. Ker je to mlada zgodba.
Vsi bi bili podjetniki. Proizvajalci. Pa veselo sopajo panelne na strehe. Ker se to izplača. Se kredit vzamejo. Ko bo kredit poplačan čez 20 let bodo pa paneli denar služili :)
Ahahahaha.
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
11.310
2.358
113
Pomurje
Jaz se tudi zavedam, da energijo potrebujemo, a bom vseeno obkrožil NE, ker dokler se bodo naši prašiči mastili na moj račun, bo moj odgovor ne. Ko bo pa enkrat nekdo predstavil računico, da bodo zato moji otroci kupovali cenejšo elektriko, kot naprimer Avstrijec ki nuklearke ne bo imel, potem bom pa razmislil.
Od kdaj ima avstrijec cenejšo elektriko?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Rekreacija

pipo

Majstr
19. mar 2008
912
415
63
če bo referendum, bo treba žal glasovati iracionalno, se pravi proti.

dokler večina politike dojema državo samo kot objekt plenjenja in kraje našega dnarja, pač čas ni primeren za takšne projekte.
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.750
5.887
113
NEK pa prodaja po 35 evrov. Ne verjet ekofašističnim pamfletom
Sedaj ja, ko je državni kredit odplačan, mogoče.
In do takrat, kakšna je cena in kako dolgo ?
In teh 35 eur/MWh pokriva vse, tekoče obratovanje, investicije, razgradnjo in skladiščenje na prihodnjih N let ?
Ali se greš cherry picking ?

Glede na link iz n1 (kako deluje EU elektro borza, ki sem ga že večkrat prilepil), bo
1) jek2 poleti 99% časa na dopustu - so sončnice veliko cenejše, več jih je, jim je lahko vseeno, če prodajajo elektriko celo po negativni ceni
2) posledično bo minus, ki ga jo jek2 delal, veliko večji od teš6, kar pomeni da bo jek2 večni zgubar.


Sem za jedrsko energijo, vendar ne na način, ki se ga gre Golob, poleg tega niti krivcev za projekt tes6 niso obsodili in zaprli.
Tipizacija po močeh in enotna gradnja (neke vrste velikoserijska proizvodnja, kar močno poceni, pohitri in poenostavi zadevo), vsaka država, ki je na EU elektro borzi, si zgradi sorazmerno števili JE glede na število prebivalcev, ne da je tako kot sedaj, ko se zeleni Nemci (vrgli so preko 600 milijard v zeleni prehod a kot kaže ni dovolj) opirajo na francoske nuklearke in poljske TE na zeleni premog.


Glede posnetka dogovarjanja svobode in sds,
čistost posnetka kaže, da je bilo posneto na mizi, ne nek skrit telefon/snemalnik v zadnjem žepu/torbici osebe X, zakaj je prišel na plano sedaj in kaj vse je še posneto ?
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.819
-8.613
113
) jek2 poleti 99% časa na dopustu - so sončnice veliko cenejše, več jih je, jim je lahko vseeno, če prodajajo elektriko celo po negativni ceni
2) posledično bo minus, ki ga jo jek2 delal, veliko večji od teš6, kar pomeni da bo jek2 večni zgubar.
Nič od tega ne bo.
Nuklearka bo energijo prodala v naprej, saj si tako zagarantira odkup in stalno obratovanje
Pri regulaciji sodeluje le izjemoma.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.438
6.568
113
pri taščici
Mislim da je zadnji cas da zacnemo.spodbujat kogeneracije. Predvsem mislim tu na daljinska ogrevanja. Sedanje.minister "drakula" je plinsko kogeneracijo v soli postavil ze pred "15" leti. S kupom polen pod noge baje.
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.468
899
113
Mislim da je zadnji cas da zacnemo.spodbujat kogeneracije. Predvsem mislim tu na daljinska ogrevanja. Sedanje.minister "drakula" je plinsko kogeneracijo v soli postavil ze pred "15" leti. S kupom polen pod noge baje.
Hanzi...
Lej...Plinske kogeneracije nihče več noče.
Petrol se je odrekel tisti v OŠ Mengeš... Jaz sem kupil kogenerator od njih (kubota motor z asinhronskim generatorjem), Moč 30kW. S tem, da ga imam še vedno v kontejnerju nepriključenega.
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.750
5.887
113
Nič od tega ne bo.
Nuklearka bo energijo prodala v naprej, saj si tako zagarantira odkup in stalno obratovanje
Pri regulaciji sodeluje le izjemoma.
Poleti čez dan je zaradi razbohotenja sončničarjev cena elektrike negativna (ampak njim je vseeno), nuklearki ni.

Komu boš prodajal elektriko iz nuklearke, če je cena negativna ?
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
13.157
4.022
113
Poleti čez dan je zaradi razbohotenja sončničarjev cena elektrike negativna (ampak njim je vseeno), nuklearki ni.

Komu boš prodajal elektriko iz nuklearke, če je cena negativna ?
Tisti ki jo je pavšalno zakupil naprej.
Saj veš kako je to, elektriko nekateri rabijo stalno in ne le te ko je poceni.
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.750
5.887
113
Kaj so govori za teš6, kronološko

Nekaj izjav

1.)
»Slovenija mora svojo energetsko politiko razvijati na podlagi domačih primarnih energetskih virov. Izgradnja TEŠ6 bo zagotovila dolgoročno zanesljivo energetsko prihodnost Šaleške doline, ohranitev številnih delovnih mest, manjšo obremenitev okolja z izpusti in bolj učinkovito poslovanje TEŠ in Premogovnika Velenje.«

(Andrej Vizjak, takratni minister za gospodarstvo, oktobra 2006 ob obisku TEŠ. V istem mesecu je Janševa vlada projekt uvrstila v resolucijo o nacionalnih razvojnih projektih za obdobje 2007 – 2013. Že maja 2006 je ministrstvo s spremembo energetskega dovoljenja dovolilo uvoz indonezijskega premoga v Šoštanj)


2.)
»Gradnja šestega bloka je ekonomsko in ekološko smiselna, a se projekt – čeprav je izjemno pomemben – ne sme podražiti čez dopustne meje.«

(Matej Lahovnik, decembra 2008. Le tri mesece pozneje se je z novim investicijskim načrtom cena projekta z 953 milijonov evrov dvignila na 1,34 milijarde evrov, torej za skoraj 400 milijonov evrov. Razlog: klavzula v pogodbi z Alstomom. Kljub temu je Pahorjeva vlada še isti mesec državna jamstva za TEŠ6 uvrstila v predlog novele zakona o izvrševanju proračuna.)


3.)
»Zaradi nižjih cen surovin se bo za približno 200 milijonov evrov verjetno znižala tudi končna cena naložbe v TEŠ 6.«

(France Križanič, takratni minister za finance, marca 2009 na seji državnega zbora v odgovoru na Vizjakovo poslansko vprašanje. Pol leta pozneje je bil sprejet nov investicijski program, ki je vrednost projekta po tekočih cenah ocenjeval na 1,42 milijarde evrov.)


4.)
»To pomeni veleizdajo slovenskega gospodarstva, obenem pa diskreditira vso slovensko energetsko in ekonomsko stroko, ki je sodelovala pri nastajanju in izvedbi tega projekta.«

(Branko Sevčnikar, marca 2011 v odzivu na izjavo tedanje ministrice za gospodarstvo Darje Radić, da projekt TEŠ6 niti približno ni ekonomsko učinkovit in da vlada še nima čisto jasne slike, kaj bo z njim naredila.)


Podobno lahko pričakujemo v primeru jek2.