Brezplačni izdelki in davek

slo91

Pripravnik
26. jul 2007
435
2
18
Ljubljana
Glede na to, da mi vsak, ki se z ukvarja z računovodstvom govori drugače vprašam še alter, kjer vsi vemo skoraj vse
smile-1.gif


Situacija: partner pri meni kupi izdelek x (NC=50€, PC=200€), ker imam akcijo mu zraven brezplačno podarim izdelek y (NC=10€, PC=20€).

Na računu bi to izgledalo:
x=200€
y=0€ (redna cena 20€, 100% popust)
Cena brez ddv = 200€.
DDV=44€
Cena z DDV = 244€

Ker od drugega izdelka ne bi obračunal davka bi bil po nekaterih izjavah v prekršku. To tezo potrjuje tudi tale članek: http://www.delo.si/novice/ljubljana/ljubljanski-gostinec-je-sposoben-nahraniti-stotnijo-lacnih.html
Citat:
"Njegovega dobrodelnega početja ni ustavila niti davčna uprava, ki ga je opozorila, da mu mora v skladu z zakonodajo tudi za brezplačni obrok zaračunati višino DDV od resnične vrednosti takega obroka."

Še ena izmed teorij enega računovodskega servisa:
"Vsakemu partnerju lahko v roku1 leta podarimo za 40€ brezplačnih izdelkov."

Rešitev:
izdelku y dam 99% popust, torej je cena 1 cent in od te cene se obračuna ddv. Po eni izmed teorij sem tudi zdaj v prekršku, ker prodajam izdelek pod nabavno ceno (tudi glede na zgornji quote "od resnične vrednosti takega obroka" ampak mi to sploh ni logično. Tudi brezplačne karte na eventimu imajo napisano ceno 1 cent.

Imate glede tega kaj izkušen, kakšno idejo?
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.561
1.152
113
Celje
Pa še jst dodam tretjo in četrto "opcijo"...

- Pri nakupu nad xx eur stranki podarimo poštnino. Ker želim preglednost jo na računu prikažem in dodam 100% popust.
- stranki bi načeloma na glavni artikel lahko dali 10% popusta, vendar bi mi raje zraven podarjali nek drugi artikel v vrednosti popusta. Davčna pod črto ni nič na izgubi, kvečjemu več dobi.


In tudi sam se ukvarjam s podobnim vprašanjem kot avtor.
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Sem že v eni izmed podobnih tem dodal pojasnilo , mogoče tudi vama pride prav. Pojasnilo je sicer staro a meni, da se zakonodaja na tem področju ni preveč spreminjala.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.159
1.188
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik slo91 pravi:
Glede na to, da mi vsak, ki se z ukvarja z računovodstvom govori drugače vprašam še alter, kjer vsi vemo skoraj vse
smile-1.gif


Situacija: partner pri meni kupi izdelek x (NC=50€, PC=200€), ker imam akcijo mu zraven brezplačno podarim izdelek y (NC=10€, PC=20€).

Na računu bi to izgledalo:
x=200€
y=0€ (redna cena 20€, 100% popust)
Cena brez ddv = 200€.
DDV=44€
Cena z DDV = 244€

Ker od drugega izdelka ne bi obračunal davka bi bil po nekaterih izjavah v prekršku. To tezo potrjuje tudi tale članek: http://www.delo.si/novice/ljubljana/ljubljanski-gostinec-je-sposoben-nahraniti-stotnijo-lacnih.html
Citat:
"Njegovega dobrodelnega početja ni ustavila niti davčna uprava, ki ga je opozorila, da mu mora v skladu z zakonodajo tudi za brezplačni obrok zaračunati višino DDV od resnične vrednosti takega obroka."

Še ena izmed teorij enega računovodskega servisa:
"Vsakemu partnerju lahko v roku1 leta podarimo za 40€ brezplačnih izdelkov."

Rešitev:
izdelku y dam 99% popust, torej je cena 1 cent in od te cene se obračuna ddv. Po eni izmed teorij sem tudi zdaj v prekršku, ker prodajam izdelek pod nabavno ceno (tudi glede na zgornji quote "od resnične vrednosti takega obroka" ampak mi to sploh ni logično. Tudi brezplačne karte na eventimu imajo napisano ceno 1 cent.

Imate glede tega kaj izkušen, kakšno idejo?

Najleže se stvari rešiš tako, da daš uradno na računu za izdelek X popust v vrednosti izdelka Y ...
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.561
1.152
113
Celje
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Citat:
Uporabnik slo91 pravi:
Glede na to, da mi vsak, ki se z ukvarja z računovodstvom govori drugače vprašam še alter, kjer vsi vemo skoraj vse
smile-1.gif


Situacija: partner pri meni kupi izdelek x (NC=50€, PC=200€), ker imam akcijo mu zraven brezplačno podarim izdelek y (NC=10€, PC=20€).

Na računu bi to izgledalo:
x=200€
y=0€ (redna cena 20€, 100% popust)
Cena brez ddv = 200€.
DDV=44€
Cena z DDV = 244€

Ker od drugega izdelka ne bi obračunal davka bi bil po nekaterih izjavah v prekršku. To tezo potrjuje tudi tale članek: http://www.delo.si/novice/ljubljana/ljubljanski-gostinec-je-sposoben-nahraniti-stotnijo-lacnih.html
Citat:
"Njegovega dobrodelnega početja ni ustavila niti davčna uprava, ki ga je opozorila, da mu mora v skladu z zakonodajo tudi za brezplačni obrok zaračunati višino DDV od resnične vrednosti takega obroka."

Še ena izmed teorij enega računovodskega servisa:
"Vsakemu partnerju lahko v roku1 leta podarimo za 40€ brezplačnih izdelkov."

Rešitev:
izdelku y dam 99% popust, torej je cena 1 cent in od te cene se obračuna ddv. Po eni izmed teorij sem tudi zdaj v prekršku, ker prodajam izdelek pod nabavno ceno (tudi glede na zgornji quote "od resnične vrednosti takega obroka" ampak mi to sploh ni logično. Tudi brezplačne karte na eventimu imajo napisano ceno 1 cent.

Imate glede tega kaj izkušen, kakšno idejo?

Najleže se stvari rešiš tako, da daš uradno na računu za izdelek X popust v vrednosti izdelka Y ...

V praksi tega 99% strank ne razume. (Preverjeno). Zadeva se tako zakomplicira da glava pece. Ker kar na enkrat stranka darila ne rabi več in ti ga vrne. Pri spletnih nakupih ima pa sploh pravico... In ti si ob popust.

Ampak ce prav razumem, do 20€ ni problema.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.159
1.188
113
www.adriamedia.si
Ja, to je pa res. Sem mislil, da govoriš o stvareh za znane kupce ki vedo za kaj gre, pa da je samo treba najti način, da prav zapiše na račun.
 

dsf

izbrisani
6. sep 2007
10.019
1
36
Obstaja pa še ena možnost. Tiste "nagradne" izdelke daš v odpis ker so neprodajljivi, torej je vrednost 0 od tam naprej pa jih šenkuješ. Ker pa najbrž rabiš evidenco kam si jih dal,artikl navedeš kot darilo