Zagon Windowsev problem - boot disk error

Axi

Fizikalc
2. sep 2007
893
28
28
Zadnje čase mi pred zagonom Windowsev 7 na vsakih nekaj zagonov javlja "boot disk error, please insert system disk and press enter". Pregledal sem disk za bad sektorje in jih ne najde, probal z recoveryjem iz sisetmskega DVD-ja, zamenjal SATA kabel, priklopil na drug SATA koncektor na matični, formatiral disk in na novo naložil operacijski sistem in še vedno občasno javlja ta error. Očitno na vsake toliko ne najde diska, takrat javi error.

Sumim, da bo disk počasi spustil dušo in da je vzrok trdi disk, ali je možno da bi bil vzrok lahko tudi v napajalniku
confused-1.gif
 

Axi

Fizikalc
2. sep 2007
893
28
28
PC in disk sta stara cca. 4 leta, disk je WD SATA2 320Gb AAKS, matična pa Gigabyte G31M-S2L. Ni mi problem problem menjati disk, samo zanima me če je možno da je kaj drugega zanič in ne disk, mogoče napajalnik?
 

popotnik

GPS presidente
25. feb 2010
13.226
9
38
Maribor
popotnik-gps.blogspot.com
Lahko bi bil napajalnik, lahko je CMOS baterija, lahko je le kaka težava z Bios.

Katero verzijo imaš BIOS-a?

Tukaj si poglej katera je zadnja in kakšni so popravki:

GA-G31M-S2L

Kaj je pa Super I/O pa si lahko prečitaš tukaj:

Super_I/O

Verzijo F9 biosa bi se po moje splačalo naložit, če imaš slučajno trenutno kako starejšo.
 

Axi

Fizikalc
2. sep 2007
893
28
28
BIOS je zadnja verzija. Baterijo bom zamenjal, če bi bil to slučajno problem, samo verjetno bi v tem primerupotem tudi čas in datum napačno prikazovalo?

Ali lahko ta Super I/O na kakšen način preverim, če je v tem problem?
 

popotnik

GPS presidente
25. feb 2010
13.226
9
38
Maribor
popotnik-gps.blogspot.com
Ponavadi zafrkava tudi čas, ko je baterija slaba.
Probaj ponastavit bios na privzete nastavitve, če bo potem kaj boljše, drugače pa, če imaš možnost si sposodi kak napajalnik in probaj, če ta dela težave.
Probaj tudi zagnat Test disk ali pa HDD Regenerator, da vidiš, če imaš kakšne poškodovane sektorje, ker če si preverjal disk z windows orodjem je isto kot, da ne bi naredil nič.
 

bula

Fizikalc
3. sep 2007
453
26
28
Tudi pri meni so bili podobni simptomi, samo da je bil disk Samsungov.
Občasno ob zagonu XP-ji niso našli diska, ko pa so ga , je bil disk brez znakov odpovedovanja.
Na koncu se je izkazalo, da je probleme povzročal napajalni kabel oziroma eden izmed konektorjev na kablu - ena žička je imela slab kontakt. Zamenjal kabel, disk pa še danes dela bp.
 

Axi

Fizikalc
2. sep 2007
893
28
28
OK, bom probal še menjati baterijo, napajalni kabel, če kje dobim kakšen napajalnik pa probat še z menjavo napajalnika. Javim
smile-1.gif
Hvala za pomoč.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
9.261
9.443
113
EU
Podobna težava je bila na sosedovem računalniku z matično od Gigabajta. Matična ima samo dva SATA priklopa. Na prvem je disk, na drugem DVD.
DVD pogon Optiarc od Sonija je imel težave s stikom v konektorju SATA kabla.
Pri zagonu računalnika, BIOS ni našel diska, prav tako med delovanjem se je disk naenkrat "izgubil"
Ko si konektor na DVD-ju premaknil, je sistem stekel naprej, do naslednjega zastoja po kakšni uri.
Problem je bil v BIOSU, ki je določal prioriteti master/slave. Ugotavljal je priklopljene naprave na kablu, ni pa dobil informacije o napravi.
Zamenjali smo SATA kabel in DVD pogon. Sedaj deluje BP.
 

Axi

Fizikalc
2. sep 2007
893
28
28
Problem je bil (vsaj zaenkrat tako kaže) v disku. Montiral sem nov disk in starega pustil priklopljenega in zaenkrat problema pri zagonu ni več, stari disk pa zazna občasno, ne pa vedno. Tako da očitno je bil problem stari disk.
 

Bush

Fizikalc
19. okt 2008
1.735
0
36
Citat:
Uporabnik Axi pravi:
Zadnje čase mi pred zagonom Windowsev 7 na vsakih nekaj zagonov javlja "boot disk error, please insert system disk and press enter".
A imaš disketo v disketniku?

Šalo na stran, ampak kakšen imaš boot priority? Lahko, da se ti zažene s kakšne zunanje USB enote, na katerem ni instaliranega OS...

Citat:
Uporabnik popotnik pravi:
Zaženi hdd regenerator in z njim preglej stari disk, če se bo dalo ti ga bo ta program popravil.
Program lahko popravi samo datotečni sistem. Če disk crkuje, potem to sporoči svoji SMART diagnostiki.

Prenesi in instaliraj si HD Sentinel, ki ti na prijazen način prebere podatke iz SMART - http://www.harddisksentinel.com/hdsentinel_pro_setup.zip
Cela stran programa: http://www.hdsentinel.com/
Program je brezplačen, samo pet sekundno pojavno okno se pokaže za nekupljene verzije.
 

Axi

Fizikalc
2. sep 2007
893
28
28
Ne, ni sploh disketnika. Boot priority HDD najprej, potem DVD. Tudi če izklopim DVD pogon v BIOS, ni razlike.

HDD regenerator ni zaznal nobenega bad sektorja. Bom poskusil še s tem HD Sentinel in kaj bo našel...
 

Bush

Fizikalc
19. okt 2008
1.735
0
36
Citat:
Uporabnik Axi pravi:
HDD regenerator ni zaznal nobenega bad sektorja. Bom poskusil še s tem HD Sentinel in kaj bo našel...
Poglej v tem programu pod SMART tab. Tam so tudi atributi, ki ti kažejo napake pri prenosu po SATA/PATA vodilu. Klikni z desno miškino tipko, da vidiš komentarje atributa.
 

rawr

PDA maher
19. jan 2012
6.188
1
38
Ker tudi je.Kolega je mel predkratkim podoben problem. Rešitev: izklop pcja in rame ven/not.!??! Predtem pa je tudi fajn spihat kišto, če ni čista.
 

Bush

Fizikalc
19. okt 2008
1.735
0
36
Citat:
Uporabnik Axi pravi:
Tole je print screen. Meni tole deluje kot da je vse OK.
Heh, slika je izginila. Ampak sem prej pogledal in izgleda vse OK.

Jaz sem imel v nekaj let starem sistemu problem z napajalnikom, saj je izgubil svojo moč. Baje se s časom kondenzatorji posušijo. Torej ni mogel poganjati 4 HDD, ki so v tistem sistemu. Odkar sem zamenjal z drugim napajalnikom, sistem deluje normalno.

Pač, lahko je karkoli, matična, kabli... Drugače pa, če se ti sistem naključno ne sesuva, dvomim, da bi bil kriv RAM.
 

Bush

Fizikalc
19. okt 2008
1.735
0
36
Citat:
Uporabnik rawr pravi:
Ker tudi je.Kolega je mel predkratkim podoben problem. Rešitev: izklop pcja in rame ven/not.!??! Predtem pa je tudi fajn spihat kišto, če ni čista.
V vsakem primeru je dobro spihati. Vzemi fen, ki piha mrzlo (ali vsaj manj vroče). V nobenem primeru pa ne uporabi sesalnika!
Prah lahko povzroči pregrevanje. Preveri, da se vsi ventilatorji vrtijo. Ampak ko se sistem zaganja je mrzel, tako da ne vem, če bi bil lahko to vzrok, da ne najde OS.