Vprašajne glede najemnine in plačila stroškov

sergio

Fizikalc
21. jul 2007
2.563
36
48
41
Ljubljana
Na hitro

V pogodbi mi piše:

Najemnik se zavezuje plačevati v se stroške, ki odpadejo na predmetno nepremičnino, kot so stroški: ogrevanja, porabe vode, kanalščine, električno energijo, plin, ktv naročnino, rtv naročnino, telefon in druge stroške vezane na uporabo stanovanja (individualni obratovalni stroški) kot tudi stroške za obratovanje skupnih delov stanovanjske stavbe (skupni obratovalni stroški), ne pa tudi stroškov vzdrževanja stavbe (investicijski stroški).

In sedaj vprašanje.

Na položnici od upravljanja (stroškov), so postavke, kot recimo:

- rezervni sklad
- rezervni sklad (za fasado)

Po moji logiki mi glede na napisano v pogodbi, teh dveh postavk ni potrebno plačati. Imam prav?
 

Mis

Fizikalc
1. sep 2007
2.627
0
36
Hehehe, kaj so vam pred kratkim obnavljali fasado? Nam so jo, rezervni sklad in fasado plačuje najemodajalec....
 

Floki

Guru
6. sep 2007
10.092
3.171
113
Pri nas rezervni sklad tudi lastnica plačuje kar je logično saj je njeno stanovanje ne moje torej zakaj bi jaz/ti vanj vlagal denar.
 

synthman

Fizikalc
22. avg 2007
7.226
0
36
če so dali novo fasado, potem plača lastnica (investicijski stroški) , če so jo pa samo malo zaflikali luknje, pobelili pa spada pod tekoče vzdrževanje.
Enako je s streho, če so dali vso novo so investicijski stroški, če je pa puščala in so zamenjali par opek, pa je tekoče vzdrževanje.
Pomoje
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.381
171
63
To kar ste napisali je sicer vse res, verjetno pa srđu nastopi problem, ker mu na položnici, oziroma na obračunu dobi vse obračunano skupaj, kar dokaj zakomplicira vso situacijo.

Če je temu tako, se poskusi dogovoriti z najemodajalcem, da ti omenjene stroške odbije od najemnine, oziroma, da se dogovori (najemodajalec seveda) z upravljalcem, da tovrstne stroške vzdrževanja in rezervni sklad zaračunajo direktno njemu in mu tudi pošljejo položnico - direktno njemu, in imaš ti transparentno in sigurno poravnano vse, kar se tebe tiče. Vse dogovore pa seveda na papir in parafirat.
 

Mare77

Fizikalc
13. feb 2009
1.327
8
38
47
Okolica južne LJ.
KSZ
Jaz pa sem v obratnem položaju kot Sergio. Glede vzdrževanja in stroškov mi je jasno, da jih moram kriti jaz, kako pa je s plačevanjem stroškov hišnika ? To je pač nek pavšal in dajatve na ta prihodek. Pa recimo, pozimi hišnik premeče sneg... kdo ga plača ?

LP
Mare
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.381
171
63
Po mijo logiki je to tekoče vzdrževanje, ki ga pač plača koristnik, v tem primeru najemnik, pišuka saj njemu sneg kida in šalterje menja, ne meni
smile-1.gif
kot lastniku.
Kaj pravi zakon je pa vprašanje, ga nisem študiral.

Gre pa pri teh zadeva res za dogovor, ki ga je potrebno sklenit pred sklenitvijo pogodbe in to v njo zajeti.
 

sergio

Fizikalc
21. jul 2007
2.563
36
48
41
Ljubljana
Fasada se kolikor vem, pri meni še ni menjala/popravljala, pa še v pritličju imamo list, kjer piše koliko je nabranega rezervnega sklada (minimalnega in drugega, pri katerem piše "za fasado" - kar mi da pač misliti, da se nabira, da se bo fasada popravljala/obnavljala)

Lahko pa pokličem upravitelja, pa vprašam kako je s to postavko...?
 

Mare77

Fizikalc
13. feb 2009
1.327
8
38
47
Okolica južne LJ.
JA, res se bo treba to zmenit osebno, ker po eni strani skrbi hišnik za mojo lastnino, po drugi strani pa skrbi, da lahko onadva nemoteno uporabljata recimo luči in ne kidata snega...
 

synthman

Fizikalc
22. avg 2007
7.226
0
36
Citat:
Uporabnik Mare77 pravi:
KSZ
Jaz pa sem v obratnem položaju kot Sergio. Glede vzdrževanja in stroškov mi je jasno, da jih moram kriti jaz, kako pa je s plačevanjem stroškov hišnika ? To je pač nek pavšal in dajatve na ta prihodek. Pa recimo, pozimi hišnik premeče sneg... kdo ga plača ?

LP
Mare
Pa kaj si ti? najemnik ali lastnik?

Meni je jasno, da stroške hišnika, vzdrževanja in ostale stroške plačuje najemnik. Tako kidanje snega, saj hišnik kida najemniku, kot menjavo šalterjev, ki jih je najemnik razbil.

Edino investicijske stroške - rezervni sklad, plača lastnik. (stroški hišnika ne spadajo sem).
Naprimer menjava strehe ali fasade, kar se dela na nekaj 10 let in hiša ob taki menjavi spremeni vrednost, plača lastnik.
Nemore najemnik, ki je v stanovanju 1 leto recimo plačat ves delež za menjavo strehe, ki zdrži 50 let. No saj plača posredno, prek najemnine, vendar ne naenkrat.