priklop optičnega modema in napeljava kabla

burgy

Pripravnik
18. mar 2009
223
0
16
Živijo!

Jaz imam pa eno vprašanje ... če mi lahko prosim kdo svetuje glede cene napeljave optičnega kabla do priklopa za optični modem in potem naprej še UTP kabla.

V okolici Vipave so pred kratkim napeljali optični kabel, sicer še nobeden od internetnih ponudnikov ne omogoča priklopa na omenjeni lokaciji, ker se še ne vem kaj dogovarjajo. Prišli pa so predstavniki nekega podjetja, ki izvaja napeljave in ponujajo svoje storitve tamkajšnjim gospodinstvom.
Torej, predračun za potegnit optični kabel v hišo (29 m) in montažo optične doze ter potem še razpeljat UTP kabel (36m), stisnit par konektorjev ... znaša 250€.

Meni se zdi to konkretno preveč. Kaj lahko kdo poda svoje mnenje koliko je ta storitev resnično vredna? Prilagam tudi seznam opravil s cenami.
www.shrani.si
[/URL][/img]

Sicer vem, da tisti UTP kabel razpeljati in stistinit konektorje ni problem, pri nas sva to z bratom naredila sama po hiši, ki ima 4 nadstropja. Ne vem pa kako gre pri optičnem kablu, ker s tem nimam nobenih izkušenj.
A pride optična doza montirana znotraj ali na zunanji strani hiše? Kdo običajno zagotovi montažo optične doze in modema, ponudnik internetnih storitev ali uporabnik?

Če je doza/modem v hiši, potem ostala napeljava ni več problem ...

Hvala vsem, ki mi lahko date kakšen nasvet.

Lp, burgy
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.866
751
113
www.jernej.org
Seveda so napihnjene cene... pač hočejo na lahek način zaslužiti.

Optična doza in modem sta normalno montirana znotraj hiše/stanovanja. Pa ponavadi (vsaj pri t2 in telekomu) te stroške krijejo oni.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Tukaj ocitno nimas kaj praskati, ali bos vzel optiko pri njih, ali pa pri nikomer ? Prvi list bos tako moral pogoltniti, glede drugega pa opravi sam. UTP napelji tako, da bo lahko modem nekje, kjer je takoj zraven napajanje in kamor bo lahko prislo vlakno od zunaj. Ko bhos imel to narejeno, jim pokazi kje naj naredijo preboj (in jim za to zaracunaj 9,77 EUR
wink-1.gif
), oni zmontirajo zadeve kar se tice optike, vstekajo modem, ti pa potem uredis vse ostalo.

Lepo jih poklici in povej, da imas infrastrukturo znotraj bajte ze urejeno, da rabis samo delujoc priklop in da si poskrbel za napajanje tam, kjer zelis da bo zadeva postavljena.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
A neja Telekom (in T-2) zastonj potegnejo optiko v stanovanje?

Vsaj prej so, se mi zdi.
 

burgy

Pripravnik
18. mar 2009
223
0
16
Radirko, da me nisi narobe razumel, ta firma ni ponudnik dostopa do interneta, oni samo ponujajo izdelavo/postavitev napeljave ...
Kdo bo ponudnik dostopa se pa sploh še ne ve ... tako, da jaz mislim, da je itak najboljše počakat, dokler se ne razjasni kdo to bo in kaj bo ponujal. So pa zadeve še nejasne menda zaradi tega, ker je izgradnjo omrežja sofinancirala ali financirala občina in bo menda koncesijo dobil samo eden ponudnik. Je pa to v občini Komen.
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
To je verjetno projekt GOŠO, ki ga financira v veliki meri EU. Marsikje še nimajo dorečeno kdo bo ponudnik, GVO pa pridno polaga kable naokoli.

Jaz bi ti tudi svetoval, da počakaš dokler ne bo izbran ponudnik. Ker če gre kabel mimo tvoje bajte verjetno ne bo potem rekel operater ''zdaj pa ne morete dobit priklopa ker niste prej plačali 250€''.
 

MadMitch

Fizikalc
29. sep 2008
6.163
0
36
Ne samo to, operater bo kasneje mirno rekel, da ga nič ne zanima, če kaj ne dela, ker je sigurno napaka ravno na tistih petih metrih. Bistvo tega, da operater v svoji režiji vleče drate do MODEMA je ravno v tem, da za ta del infrastrukture tudi skrbi. Od modema naprej pa le sam čaraj.

Edino, kar lahko narediš je, da položiš kanale, cevi in vse ostalo, kjer bi rad da optični kabel poteka, da ti ne bodo kasneje razkopali ravno čez mamine gardenije, brinove grmičke in tvojo konopljo.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Aha, en projekt, ki je sam sebi namen, samo da se nekaj dela in da gre denar nekomu v zep ?

Ko so v nasih blokih potegnili optiko, so to delali eni zunanji izvajalci, ampak je bilo cisto jasno, da bo to infrastruktura od Telekoma (so Telekomovci to lepo napisali, ko so stanovalce prosili za soglasje).

No, vprasal si za mnenje glede cen, in mnenje si dobil - ker ocitno ni konkurence, bos ali pozrl ceno, kakrsno so postavili (razen za tisto, kar lahko postoris sam), ali pa ne bos nabavil tega pod zdajsnjimi pogoji. Morda bo v prihodnje cena bolj ugodna, morda bo enaka, morda sploh ne bo take opcije; recimo pri nas hise, ki so fizicno par deset metrov stran od blokov, kjer optika je in je na voljo vsakemu stanovalcu, priklopa na to isto optiko ne morejo dobiti. Ce bi videl v prihodnost, bi bil clovek Loto-bogatas
smile-1.gif
 

MadMitch

Fizikalc
29. sep 2008
6.163
0
36
Radirko, ne bo čist tako. Pri nas so po vseh okoliških ulicah oboji, T1 in T2 tudi do vseh individualnih hiš potegnili drate (razen parih, ki so jih z vilami nagnali). In zakaj spet kar en projekt? A misliš, da so to komercialno zanimivi kraji? Če jim Eu plača "hrbtenico" bodo operaterji prej tistih par metrov do uporabnika potegnili, se ti ne zdi?

Kdo pa je tukaj v žep kasiral?
Razen telih nategatorjev, ki to pošiljajo okoli.
 
Nazadnje urejeno:

burgy

Pripravnik
18. mar 2009
223
0
16
Kabel je ža na tramu ostrešja na zunanji strani hiše, tako da mimo ne bo šel kabel.

Ko bo izbran ponudnik bo ta mogoče zagotavljal tudi montažo modema v hišo na svoje stroške, tile pa bi jih morda radi prehiteli in fino pokasirali.

Pa čudno mi je tudi da bi oni vlekli optiko čez dve nadstropji do sredine hiše!? Na podstrešje je namreč dober dostop po stopnicah, elektrika, dosedanja napeljava za telefon ... jaz bi dal modem na podstrešje in potem potegnil UTP kamor je pač teba.
Ni pa to pri meni, je pri starših od punce, tako da jaz samo svetujem.
Bo punca jutri poklicala na občino, če je že kaj več odločenega.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Citat:
Uporabnik MadMitch pravi:
Radirko, ne bo čist tako. Pri nas so po vseh okoliških ulicah oboji, T1 in T2 tudi do vseh individualnih hiš potegnili drate (razen parih, ki so jih z vilami nagnali). In zakaj spet kar en projekt? A misliš, da so to komercialno zanimivi kraji? Če jim Eu plača "hrbtenico" bodo operaterji prej tistih par metrov do uporabnika potegnili, se ti ne zdi?

Zivi bili, pa vidjeli, pravijo. Kot sem napisal: v naselju, kjer je do vseh blokov potegnjen FTTH in ljudje to aktivno uporabljajo, v hisah 10-20 metrov stran tega ni mogoce narociti ne glede na to kaj ponujas, da bi placal (kolega zivi v tistih hisah in vse, kar lahko dobi, je samo na bakru).Po blokih je Telekom napeljal na svoje stroske, tudi priklop je bil (a z vezavo !) za nas zastonj. Torej ponudnik bi pri onih imel takoj korist, pa se stroskov ne bi imel takih kot z bloki, kjer vendarle vsi stanovalci ne bodo navalili na FTTH, tile kljukci pa bojda (tako OP) nimajo nobene storitve zadaj, bodo pa nacarali fino infrastrukturo, ki bo sebi namen
smile-1.gif


Citat:
Kdo pa je tukaj v žep kasiral?

Projektant in izvajalec, kakopak, kdo pa drug ? Jaz prav gotovo ne, sem v napacnem delu informacijske branze
frown-1.gif
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
7.191
1.367
113
Glede na to da praviš da je to projekt občine. Sklepam da bodo oni poskrbeli za vse in potem samo oddajali svoje omrežje ponudnikom v najem. Pametna odločitev, če mene vprašaš.

Pozanimaj se na občini kako pa kaj. Pa poskusi kaj papirnatega dobit, ker besede niso nič vredne.
 

burgy

Pripravnik
18. mar 2009
223
0
16
Ja sem tudi jaz že gledal če je GVO, ker ima take projekte, pa tega konca ni na njihovi strani objavljenega.

Ja tisti seznam je v bistvu predračun, pa tudi ipolnjeno položnico so priložili, samo še plačat je treba it. Verjamem, da je kakšen od sosedov tudi že šel na pošto in plačal ...

@BureKm: ti pošljem na pm čigav je predračun
 

batou

Zelenc'
2. apr 2010
8
0
1
Gre se za projekt financiran s strani EU, izvajalec pa je FMC sistemski integrator (in ne GVO). Velika večina objektov v občini ni povezana preko optičnega kabla, ampak je optični kabel napeljan samo do centrale, ki je v vsaki vasi, naprej pa gre preko Telekomovih kablov. Za tiste srečneže, ki ste (smo
smile-1.gif
) dobili optiko, pa so na žalost napeljali optiko samo do hiše in niso izvedli interne inštalacije. Kot vem, je FMC skopal jaške, za napeljavo optike pa so najeli podizvajalca, firmo Terra In.

Ti so kasneje tudi opravili interne inštalacije po plačilu naročnikov. Sam sem za napeljavo 11m iz jaška do sobe (kjer so postavili optično dozo) plačal okoli 120 eur. Kot vem, pa lahko izbereš katerikoli drugega mojstra, ki bi ti to naredil (vendar dvomim, da obstaja veliko izvajalcev elektroinštalacij, ki imajo opremo za varjenje optičnih vlaken). Mogoče pa le dobiš kje kakega cenejšega.
Da se pa s Terra In lepo zmenit, kako hočeš, da ti napeljejo. Ni treba napeljevat 30m kabla in še utp po hiši, če to ni potrebno. Lahko recimo napelješ le optični kabel, UTP inštalacijo pa opraviš sam.

Običajno je res, da ti T-2 ali Telekom zastonj izvedejo notranjo inštalacijo, vendar v tem primeru ne bo tako. Ko so zgradili omrežje, so v občinskem glasilu zapisali, da tisti, katerim so nam napeljali optiko, sami dobimo izvajalca, ki bo izvedel hišne inštalacije. Ob temu, pa povedali, da lahko za to izberemo Terra In, ki so že napeljali optične kable za FMC.

Kdaj bo kaj laufalo na omrežju pa nimam pojma...
 

batou

Zelenc'
2. apr 2010
8
0
1
Omrežje je odprto, tako da naj bi noter lahko vstopil kdorkoli, kot sem bral bo FMC deloval kot regulator 30 let in zaračunaval dostop operaterjem.
Burgy je prej omenil, da bo koncesijo dobil baje samo en ponudnik. Jaz tega nisem nikjer slišal, kar pa ne pomeni da ni res. V zadnjem občinskem glasilu, ki je staro že par mesecev, je pisalo, da je omrežje zaključeno in naj kličemo na ISP-je(Siol, Amis, T-2, Telemach...). Več od njih naj bi izrazilo interes, ampak da ni še nič dokončnega in da bo od naših klicov odvisno, če bo kdo od njih vstopil v omrežje. Ampak klicat na Siol, Amis in podobne je precej mučno, ker noben ne ve nič o temu. Stvar trenutno izgleda precej žalostno.