pomoč pri nakupu soundbar za tv

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
KSZ,

Imam nekaj vprašanj glede soundbara:

1. Lahko dejansko z njim nadomestiš prostorski zvok?
2. Imajo vsi soundbari vgrajen procesor za prostorski zvok?
3. Če ga postaviš pred TV in ti prekriva senzor za daljinca od TVja; kako rešiš tako zadevo?
4. Je pri vseh soundbarih woofer v kompletu?
5. Lahko z daljincem od TVja krmiliš tudi sounbar? Kakšni so pogoji za to?
 
Citat:
Uporabnik JosipBroz pravi:
KSZ,

Imam nekaj vprašanj glede soundbara:

1. Lahko dejansko z njim nadomestiš prostorski zvok?
2. Imajo vsi soundbari vgrajen procesor za prostorski zvok?
3. Če ga postaviš pred TV in ti prekriva senzor za daljinca od TVja; kako rešiš tako zadevo?
4. Je pri vseh soundbarih woofer v kompletu?
5. Lahko z daljincem od TVja krmiliš tudi sounbar? Kakšni so pogoji za to? če maš istga proizvajalca, se zna tud to dogajat (jaz mam TV in dvd snemalnik od philipsa in zna tko komanda od dvd ja kot od tv ja manipulirat z obojim). drgač pa to rešiš z univerzalnim daljincem, ki podpira oboje, tko tv kot soundbar
 

böc

Majstr
1. avg 2007
2.370
436
83
Citat:
Uporabnik JosipBroz pravi:

5. Lahko z daljincem od TVja krmiliš tudi sounbar? Kakšni so pogoji za to?
Ce imas TV in soundbar povezan prek hdmi-cec, potem (naceloma) krmilis soundbar prek daljinca od TV
 

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Citat:
Uporabnik boc pravi:
Citat:
Uporabnik JosipBroz pravi:

5. Lahko z daljincem od TVja krmiliš tudi sounbar? Kakšni so pogoji za to?
Ce imas TV in soundbar povezan prek hdmi-cec, potem (naceloma) krmilis soundbar prek daljinca od TV

Tale HDMI - CEC je očitno nek standard (protokol)? Je to kakšna novejša zadeva, ali jo imajo že tudi starejši TVji? (imam Panasonic plazmo staro nekaj let)
 
Citat:
Uporabnik JosipBroz pravi:
Citat:
Uporabnik boc pravi:
Citat:
Uporabnik JosipBroz pravi:

5. Lahko z daljincem od TVja krmiliš tudi sounbar? Kakšni so pogoji za to?
Ce imas TV in soundbar povezan prek hdmi-cec, potem (naceloma) krmilis soundbar prek daljinca od TV

Tale HDMI - CEC je očitno nek standard (protokol)? Je to kakšna novejša zadeva, ali jo imajo že tudi starejši TVji? (imam Panasonic plazmo staro nekaj let)

bi moral met..HDMI je priključek na zadnji strani TVja
 

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
HDMI vem, da imam (ene tri ali štiri), samo ne vem, če mi podpirajo standard CEC. To maram pa verjetno v kakšnih tehničnih podatkih preveriti?
 

dune

Fizikalc
26. maj 2014
1.432
39
48
Vsak proizvajalec temu reče drugače. Pri Panasonicu je to VIERA Link.
 
22. jul 2007
13.321
1.604
113
124
1. Lahko dejansko z njim nadomestiš prostorski zvok?
Tole ni ne tič ne miš, nekaj je to je pa tudi vse
ne-ne-1.gif
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.264
152
63
Celje
Citat:
Uporabnik JosipBroz pravi:
KSZ,

Imam nekaj vprašanj glede soundbara:

1. Lahko dejansko z njim nadomestiš prostorski zvok?

Ravno popolnoma nadomestiš ne, v primeru, da pa imaš primerno obliko sobe (ki omogoča odboje zvokov, kakršne takšen soundbar zahteva), pa se mu lahko lepo približaš. Jaz sem recimo ravno zaradi prostorske stiske nabavil Yamaho YSP 2200 in glede na to, da v dnevni sobi nima ravno optimalnih pogojev za delo, sem z njim kar zadovoljen.

Citat:
Uporabnik JosipBroz pravi:
2. Imajo vsi soundbari vgrajen procesor za prostorski zvok?

Ne

Citat:
Uporabnik JosipBroz pravi:
3. Če ga postaviš pred TV in ti prekriva senzor za daljinca od TVja; kako rešiš tako zadevo?

Ponavadi imajo (boljši?) soundbari svoj IR oddajnik, ki "podaljša" signal do TV-ja. V praksi vsaj pri meni deluje BP.

Citat:
Uporabnik JosipBroz pravi:
4. Je pri vseh soundbarih woofer v kompletu?

Ne

Citat:
Uporabnik JosipBroz pravi:
5. Lahko z daljincem od TVja krmiliš tudi sounbar? Kakšni so pogoji za to?

Lahko. Pogoj je že omenjeni HDMI CEC oz novejši HDMI ARC konektor na TV in primeren HDMI kabel (ki podpira ARC).
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.720
6.904
113
Dajte še meni nekaj razjasnit...gledam soundbare, YSP serije od yamahe.

Zdaj pa nekaj mi ni jasno, vsi nekaj komplicirajo o povezavah sem ter tja in blutooth in hdmi in wifi in ne vem kaj še vse...potem pa še mora soundbar podpirat dekodiranje zvočnega zapisa, drugače zadeva ne špila?

A zadeva ne deluje, če enostavno povežeš optični izhod na TVju z optičnim vhodom na SB? Kakšen "format" sploh izpljune TV preko optičnega izhoda, je RAW oblika, ali že kaj predelano, itd? Če dam nek movie rip na usb in direktno v TV, bo špilalo?

Jaz bi imel SB samo zaradi boljšega zvoka in potencialno 5.1 simulacije (če bo delala), ker TV imajo švohne zvočnike in je kar malce bedno gledat filme po TV, še posebej kake 3D...

In potem gledam "nove" soundbarje in so švohni, imajo ene par zvočnikov samo, tam pa je yamaha že pred več kot 5 leti dala ven model ki je imel 21 zvočnikov + wuferje. A ni to potem bolje v primeru 5.1, ker je več zvočnikov ki se lahko usmerijo kam "želijo"?
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.264
152
63
Celje
Tudi preko optike bo stvar delovala, imej pa v glavi, da boš v tem primeru rabil dva kabla, enega za zvok, drugega za sliko. Če pa vse skupaj pelješ preko HDMI, pa situacijo rešiš s samo enim kablom. V vsakem primeru priporočam HDMI. Optika sicer kolikor vem tudi zna prenašat "slabše" oblike prostorskega zvoka, kot recimo Dolby Digital.

Yamahini YSP modeli so namenjeni ravno temu, da 5/7.1 "zvočne žarke" s toliko zvočniki, od katerih ima vsak svoj mini ojačevalec učinkovito razmečejo po sobi in s pomočjo odbojev zvoka dosežejo prostorski zvok. Kot sem že zgoraj napisal, ob približno pravi obliki sobe to počnejo zelo dobro. Jaz sem se pred cca. 3 tedni preselil v novo stanovanje, ki ima dnevno sobo dosti bolj pravilnih oblik, kot prejšnje stanovanje in se Yamaha izkaže dosti bolje. Edina stvar, kjer pa vsaj moja Yamaha nekoliko šepa, pa je stereo predvajanje glasbe. Tukaj jo kakšni drugi soundbari v istem cenovnem razredu prehitevajo.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.720
6.904
113
Katero yamaho pa imaš?

Ne razumem pa najbolj kaj misliš z dvema kabloma? Jaz bi naredil tako: usb z filmom priklopim na TV (mkv format), TV s optičnim povežem z yamaho in to je to. Ok, na začetku se rabi kabel, da se pač dostopa do menija in zadevo nastavi, to je nek navaden bananica kabl, ampak to je samo za prvič, potem se tega več ne potrebuje.

Hkrati pa bi rad, da se vsebina ki se gleda preko kabelskega omrežja, tudi predvaja na yamahi, torej zvok.

Pa..tudi če bi PC/tablico/xbox povezal s TV preko HDMI, bi potem vseeno uporabil na TV digitalni optični izhod in tako povezal z yamaho.

Za TV piše, da je sposoben izpljuniti 5.1 preko toslinka, nič pa ne piše specifike tega, ali je to DD5.1 ali DTS in kakšne kvalitete. Zaradi tega se mogoče bolj nagibam k HDMI, ki pa teh težav nima?
Po drugi strani pa spet ne vem, če recimo počim preko USB nek MKV rip, ki ima AC3 format DD5.1 zvok, na kak način bo to TV obdelal? Ali bo kar "preposlal" audio zapis direktno na toslink, ali ga prej kaj obdela? Ker potem se bojim da bo yamaha klecnila, ker ziher nima vseh teh novih audio formatov. V tem primeru odpade predvajanje preko USB in moram povezati tablico na TV, preko HDMI?

PS, glasba me skoraj ne zanima, mogoče kak koncert v živo, hkrati predvajan na TV, ampak to ni neka audiofilska zadeva
smile-1.gif
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.264
152
63
Celje
Eh...pozabi glede dveh kablov...se vidi, da je bilo še zgodaj, pred kavo...
smile-1.gif


Jaz imam YSP2200. Te Yamahe načeloma prežvečijo več formatov, kot jih podpirajo TV-ji, tako da glede tega ne skrbi.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.720
6.904
113
Sem našel, YSP-2200 imaš, ne?

V čem je recimo tale boljši, gledano iz vidika audio kvalitete, od recimo YSP 600 ali YSP 900 modelov? YSP 2200 ima 16 zvočnikov, YSP 900 pa celo 21, pa čeprav je star model že več kot 7 let?

Če prav razumem te kodeke, ki jih podira soundbar, pridejo prav le, če bi recimo direktno gor povezal kak blu ray player in uporabil raw izhod audio formata? V tem primeru bi morala yamaha odkodirat zapis? In v tem primeru bi pač potekala povezava tako: blu ray - hdmi - yamaha - hdmi - TV...in tu se zdaj rabi kompatibilnost vseh najnovejših formatov, da zadeva špila, tudi recimo 3D, 4K, ipd?

Ampak kaj pa če je povezava tablica - hdmi - TV - toslink(ali pa hdmi?) - yamaha?
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.264
152
63
Celje
2200-tko imam, ja. YSP 900 ne poznam, tako da ne morem primerjat, je pa na netu zagotovo kakšen test ali pa celo primerjava 900-ke s čim novejšim.

Glede kodekov...iskreno, ne vem...jaz predvajam iz USB-ja iz Samsung TV-ja (6400 serija, letnik 2014) in še nisem naletel na film, pri katerem bi se zataknilo.