Plesen v lopi

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.536
1.071
113
Titograd
Letos spomladi smo naredili nadstrešek z lopo. Obita je z OSB ploščami, med ploščami pa je 10 cm steklene volne. Zunaj fasada na 1-2 cm stirodura. Imamo okno 70x100 cm ki se odpre na kip, vrata ki še nimajo spodaj praga, tako da je cca pol cm pod njimi lufta, kljub temu pa se mi od poletja naprej v celi lopi pojavlja plesen. Okna sicer nimam velikokrat odprtega. Če odprem vrata in okno merilec vlage kaže manj kot 60% vlage, ko oboje zaprem je znotraj do jutra malo nad 70%, torej v cca 12 urah. Tla so betonska, na koncu zaribana z kvarc kristalom. Lopa ni ogrevana.

Kakšna bi bila trajna rešitev tega?
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
26.740
-425
113
Letos spomladi smo naredili nadstrešek z lopo. Obita je z OSB ploščami, med ploščami pa je 10 cm steklene volne. Zunaj fasada na 1-2 cm stirodura. Imamo okno 70x100 cm ki se odpre na kip, vrata ki še nimajo spodaj praga, tako da je cca pol cm pod njimi lufta, kljub temu pa se mi od poletja naprej v celi lopi pojavlja plesen. Okna sicer nimam velikokrat odprtega. Če odprem vrata in okno merilec vlage kaže manj kot 60% vlage, ko oboje zaprem je znotraj do jutra malo nad 70%, torej v cca 12 urah. Tla so betonska, na koncu zaribana z kvarc kristalom. Lopa ni ogrevana.

Kakšna bi bila trajna rešitev tega?

zanimivo. luftanje za zacetek.

a tla so suha?
 

Zwergschnauzer

Fizikalc
12. dec 2022
1.726
44
48
Valparaiso
Letos spomladi smo naredili nadstrešek z lopo. Obita je z OSB ploščami, med ploščami pa je 10 cm steklene volne. Zunaj fasada na 1-2 cm stirodura. Imamo okno 70x100 cm ki se odpre na kip, vrata ki še nimajo spodaj praga, tako da je cca pol cm pod njimi lufta, kljub temu pa se mi od poletja naprej v celi lopi pojavlja plesen. Okna sicer nimam velikokrat odprtega. Če odprem vrata in okno merilec vlage kaže manj kot 60% vlage, ko oboje zaprem je znotraj do jutra malo nad 70%, torej v cca 12 urah. Tla so betonska, na koncu zaribana z kvarc kristalom. Lopa ni ogrevana.

Kakšna bi bila trajna rešitev tega?
morda prevec zadihtano... osb, izolacija, nova okna, vrata

ne diha
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.536
1.071
113
Titograd
Hidroizolacije ni, plošča pa je tudi suha ja. Prostor je velik 20m². Itak stoji vse skupaj na 50 cm gramoza, tako da ni neke stoječe vode blizu, da bi beton gor vlekel.Vrat ne morem imeti odprtih, kake zračnike pa naj dam? Samo luknje in blende gor, da je pač odprto in se zrak lahko izmenjuje? Pa koliko tega sploh? Priprta vrata in okno nista dovolj, vlaga sicer ne raste, pa tudi ne pade. Če vrata odprem na stežaj pa pade vlaga že v nekaj minutah za 5%, celo popoldne odprtih vrat pa je vlago znižalo na normalnih 55%
 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.349
5.625
113
Aja daj za en dan zalepi pol kvadrata vlko folijo na ploščo. Pa boš videl vlago spodaj
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.536
1.071
113
Titograd
Sem to dal pa bom jutri pogledal.

Kaka je rešitev v tem primeru? Na bajti smo na vrh plošče dajali izotekt, tu ga nekak ne bi, ker potem moram dati še neko talno oblogo, beton z kvarcem mi je čisto ok. Kak prozoren epoksi?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.406
2.418
113
Sem to dal pa bom jutri pogledal.

Kaka je rešitev v tem primeru? Na bajti smo na vrh plošče dajali izotekt, tu ga nekak ne bi, ker potem moram dati še neko talno oblogo, beton z kvarcem mi je čisto ok. Kak prozoren epoksi?

Epoksi se ti bo zluščil brez hidroizolacije. Vsak tak talni premaz načeloma zahteva hidroizolacijo. Preveri in boš videl da ti nobena resna firma ne bo prišla epoksija (vsaj z garancijo) vlivat če ne boš imel hidroizolacije rešene.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.406
2.418
113
Kaj bi jaz? Za teh bogih 20m2 bi lepo kupil keramiko ali kamen, na ploščo bi dal naredit dve plasti kakega Mapelastica, položil gor keramiko ali kamen in je to to. Je pa vse strošek, da ne boš mislil da bi te epoksi prišel kaj ceneje.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.376
6.532
113
pri taščici
Osb, stirodur je slabo paropropusten.
Ocitbo ti res vlaga cez.talno.plosco vdira v prostor.
Kako imas pa streho reseno?
Mogoce kaka slika
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.536
1.071
113
Titograd
Aha, to mi je že bolj všeč, tekoča zadeva ki jo razmažem, se posuši in je to to. Sam videz betona mi je ok, obstaja kak v taki barvi ali prozoren? Poznam samo rumenega in modrega, to sem uporabil ko sem izoliral kopalnico in teraso
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.536
1.071
113
Titograd
Rezultat s streč folijo po 1 dnevu: suha kot poper. Tako da plošča nič ne vleče vlage.

Kaj naj zdaj? Razen tega, da naredim nekaj prebojev čez steno (zračnik) nimam druge ideje