Odstop od nakupa - ali je možno?

Aljaž23

Zelenc'
7. avg 2024
5
1
3
Torej stvar je taka, dobra 2 meseca nazaj sem naročil avto z dobavnim rokom 4 mesece, plačal tudi aro.
Zaradi nepredvidljivih okoliščin se mi je finančna in tudi življenska situacija drastično spremenila.
V pogodbi glede odstopa ne piše nič, razen da ima prodajalec v primeru neprevzema avtomobila, ko je ta že dobavljen, pravico ali odstopiti od pogodbe ali zahtevati prevzem in računati stojnino za vsak dan neprevzema.
Zanima me, če se od take pogodbe sploh lahko odstopi, predvsem primeri iz prakse.
 

Gamero

Majstr
13. avg 2007
5.067
136
63
okolica mesta
Pomoje je tudi dobra volja prodajalca kako se odloči v takem primeru. Najbolje se tam pogovoriti. Izkušne pa še nisem imel.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.445
4.981
113
Zate bi bilo verjetno najugodneje, če sam najdeš kupca, ki te "zamenja".
Sicer pa je najbrž najbolje iti osebno v avtohišo, razložiti situacijo in lepo prositi, če ti lahko gredo naproti. Včasih lepa beseda lepo mesto najde.
V zadnjem planu pa ti preostane odstop od pogodbe po pogojih, ki jih predvideva zakonodaja, če v pogodbi ni ničesar. Tudi od take pogodbe bi se moralo dati odstopiti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.513
4.622
113
Seveda lahko odstopiš kadarkoli, samo moraš pozabit na aro.

Če pa bi rad aro nazaj, je pa čisto odvisno od prodajalca (in včasih naročenega avta). V večini primerov seveda ne vračajo. Če ocenijo, da avto brez težav tak kot je prodajo takoj, pa imaš mogoče srečo...
 

GStar

Pripravnik
23. nov 2020
51
29
18
Seveda lahko odstopiš kadarkoli, samo moraš pozabit na aro.

Če pa bi rad aro nazaj, je pa čisto odvisno od prodajalca (in včasih naročenega avta). V večini primerov seveda ne vračajo. Če ocenijo, da avto brez težav tak kot je prodajo takoj, pa imaš mogoče srečo...
V mojem primeru ara ostaja aktivna 1 leto od vplačila.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
16.095
2.539
113
Vpraš če gre.
Pol pa napiš pri komu je to bilo, da narod ve kateri prodalejec je OK!
 

dax

Majstr
22. maj 2012
877
1.910
93
V čem je pol smisel are, če bi jo nazaj dajali? Ara ima svoj namen.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
26.747
-431
113
Torej stvar je taka, dobra 2 meseca nazaj sem naročil avto z dobavnim rokom 4 mesece, plačal tudi aro.
Zaradi nepredvidljivih okoliščin se mi je finančna in tudi življenska situacija drastično spremenila.
V pogodbi glede odstopa ne piše nič, razen da ima prodajalec v primeru neprevzema avtomobila, ko je ta že dobavljen, pravico ali odstopiti od pogodbe ali zahtevati prevzem in računati stojnino za vsak dan neprevzema.
Zanima me, če se od take pogodbe sploh lahko odstopi, predvsem primeri iz prakse.

zakaj tukaj sprašuješ? zadeva je odvisna le od tvoje avtohiše in tvojega prodajalca. Vse ostalo je brezpredmetno, tudi izkušnje drugih. Pojdi v AH, obrazloži situacijo in upaj na ugodno rešitev za obe strani. Če pa ne bo šlo, pa vprašaš še odvetnika, ki se malo spozna na zakonodajo, pogodbe in rešita, kar se rešiti da.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

CLIO15

Guru
1. nov 2007
13.133
4.001
113
Daj na avto net.
Jaz sem za firmo kupil ravno en tak avto.
Prišel je za nas ravno ob pravem času.

Mogoče pa kdo rabi.
Upam da si dobil dobro ceno!!
 

Clancy

Majstr
20. avg 2007
820
394
63
Če bo prodajalec vztrajal pri svojem, se probaj z njim zmeniti, da v protivrednosti akontacije vzameš pri njem kak kos opreme, recimo gume, platišča... in potem prodaš, če ne rabiš. Jaz sem recimo vzel nosilec za kolesa. Sem ga itak imel namen kupiti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

Aljaž23

Zelenc'
7. avg 2024
5
1
3
Če bo prodajalec vztrajal pri svojem, se probaj z njim zmeniti, da v protivrednosti akontacije vzameš pri njem kak kos opreme, recimo gume, platišča... in potem prodaš, če ne rabiš. Jaz sem recimo vzel nosilec za kolesa. Sem ga itak imel namen kupiti.
Hvala vsem za nasvete.
A ti si tudi preklical pogodbo ko so ti že dali delati avto, pa niso komplicirali?
 
  • Všeč mi je
Reactions: GStar

Samo Svoj

Guru
27. jan 2022
5.915
2.342
113
JAO NO! Idi v salon pa se zjoči tam in boš videl!

Take imajo najraje: veste znancu z nekega foruma pa so dali enoletni dobropis.
Pa sploh ne veš katera znamka in kak avto. Zakaj bi si nekdo želel tvoj "siv-kodrlajsast BMW z roza feltnami"?
 

Clancy

Majstr
20. avg 2007
820
394
63
Seveda so komplicirani, saj niso hoteli vrniti akontacije. Avto je bil že na poti iz centralnega skladišča.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.259
1.891
113
Torej stvar je taka, dobra 2 meseca nazaj sem naročil avto z dobavnim rokom 4 mesece, plačal tudi aro.
Zaradi nepredvidljivih okoliščin se mi je finančna in tudi življenska situacija drastično spremenila.
V pogodbi glede odstopa ne piše nič, razen da ima prodajalec v primeru neprevzema avtomobila, ko je ta že dobavljen, pravico ali odstopiti od pogodbe ali zahtevati prevzem in računati stojnino za vsak dan neprevzema.
Zanima me, če se od take pogodbe sploh lahko odstopi, predvsem primeri iz prakse.
Kot receno...pojdi do AH povej zakaj se gre in bos videl, ce ti grejo na roko in vrnejo aro.
Thats all.
Ce si se zmisljeval ko ste ga 'risali' imas manj uspeha, v kolikor je tak, da se ga lahko proda dalje in so tvoji razlogi za odstop taki, ki se dotaknejo cloveka, pa znas dobiti aro nazaj.