Nevihta možganov glede ogrevanja

sajkek

Guru
16. mar 2008
35.130
10.500
113
Novogradnja, talno ogrevanje pritličja in mansarde (skupaj cca 150m2) - izolacija bo cca 18 cm stiropor,streha 35cm urse sf35. (Tak je plan). Klet izolirana (10 cm stirodur okol in okol), a neogrevana. Zdaj pa dilema. Hiša bo/je pripravljana na vse sisteme, ampak kaj bi bilo smiselno noter vključit, glede stroškov in udobja. Kombinacija zato, da nisi omejen na enega energenta v vsakem primeru in pa da ostane alternativa za prehodna obdobja. Ne bi pa se rad stroškovno zaklal.

1. Izbira: Toplotna črpalka NT zrak/voda v kleti in pa toplozračni kamin v pritličju (dnevna soba jedilnica) - to je nekakšna klasika izbire.

Zdaj pa sem jaz razmišljal.

2. izbira: Manjša toplotna črpalka v kombinaciji toplovodnega kamina. A je to smiselno. Razmišljam tako, da če bo več drv in veselja, šibamo ta kamin in s tem ogrevamo celotno hišo. Preko zračenja in rekuperacije to ni tako dobro.
 

tesfalar

Fizikalc
1. nov 2008
1.125
83
48
Koliko (na oko v %) časa misliš da boš lahko nalagal kamin in z njim grel celo hišo?
To je bistven podatek, ali je kamin backup ali primarni vir. Potem naprej.
Ker če je kamin primarni vir toplote potem NIKAKOR ne potrebuješ še TČ v bajto vlačit, lahko direkt na eletriko greješ npr 25% potreb in ne boš v 20 letih pokuril razlike v ceni med TČ in 6kW Pavličem.

Najprej si razčisti, koliko časa te ni doma oz. rabiš popolnoma avtomatiziran sistem (zaradi nuje ali komforta, vseeno), potem pa dalje.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.612
6.338
113
1. izbira ni naključno klasika... sploh kar se komforta (si ga omenil) tiče. pa še to se kamin notri vlači za kao backup. da se racionalizira nakup, ki je v bistvu ambientalen in za gušt. Sploh v primeru bajte, kot jo imaš ti - torej dobro izolirane. boš imel šporget na plin? pa kako boste imeli toplo vodo, če elektrike zmanjka? kaj govorijo izkušnje, ko štrom dol pade? da rabiš agregat, da poženeš bajto... to si raje naredi za backup. čim manj komplicirat okoli teh inštalacij pa kao backup variant pa pripravljenost na 25 scenarijev. podraži zadevo, pa še možnost da ne vse delalo kot je treba, je večje. to je s stroškovne plati, seveda.

drugače pa kaminček...ko toplota tako lepo poboža...pa kakav pa dekca...mmm...
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
35.130
10.500
113
Jah to je tako, kamin zagotovo nebi imel kot primarni vir, lahko bi bil kamot primarni vir dokler ne stisne zime, recimo zdaj bi verjetno lepo ogrel hišo brez nekega strašnega napora. Zdaj ko je temp do 10° zunaj. Ko pa stisne, pa te ni doma, bi pa tole opravljala TČ.

tole z gretjem na EL. Maš prav, ampak skoraj raje rečemo da bi pokrival 50%. Gre za klasiko ko si od 16:00 dalje komaj doma in pa recimo vikendi, dasiravno nisi na terenu in izletkih.

Gre tudi za povsem stroškovno: razčistil sem si da ne rabim stateof the art sistemov za n vem kolk k€, če potem zaradi tega privarčujem recimo 100 ali 200€ na leto, napram pol cenejšem sistemu. razliko med 2000 do 4000 E pokrijem komaj v 20 letih, ko že 2krat vse menjaš.

Dejstvo tudi je, da je nekaj drv pri hiši, zato dva sistema. Ne bi pa se šel samo peči na drva in imeti skrb za pripravo in kurit ko budalo. Potem komfort zgubi smisel. Ne vem če prav razmišljam, zato pa ta tema.
 

bula

Fizikalc
3. sep 2007
453
26
28
TČ zrak/voda v kleti je fail. Zadeva dobro deluje poleti - hladi klet - , pozimi pa sicer greje vodo, hladi ti pa hišo znotraj.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
35.130
10.500
113
Jabe: indukcija, elektro inštalacija bo tudi pripravljena za agrega (torej najpomebnejše stvari na eni fazi, na preklopnem stikalu.

Kamin bo zagotovo, sej pravim, nekaj zaradi "romantike"kao, bolj pa zaradi prehodnih obdobij in pa drv in nekaj gozda ki je ob hiši. Fora je, da me toplozračnim in toplovodnim kaminom ni neke strašne razlike v ceni. recimo med 500 in 1000 €, pa s toplovodnim lahko verjetno lepše ogreješ celotno hišo. Kar z zračnim dvomim. kljub prezračevanju in razvodom itd.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
35.130
10.500
113
ne štekam? sej je itak split sistem.

kaprica, beri, da ne mislim 100% kurit drva,sploh ne, ko bo minus 10ali več. Takrat se naj matra kdo drug
evil.gif
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.612
6.338
113
TČ je komot. Neki preverjen inverter po moje price/performance najboljši. ne rabiš zalogovnika. v tem primeru je kamin le za gušt, stroškovno neupravičen (investicija se ne povrne), ampak pa kaj potem. Če bi ga res rada imela, pa ga imejta, pa vama ne bo žal. tako jaz to vidim...
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.440
1.043
113
Med dobrim toplozračnim in dobrim toplovodnim kaminom ni samo 500 do 1.000€ razlike. Vsaj nazadnje, ko sem še spremljal te cene, je bil bolj faktor od 1:4 do 1:7. Dober toplozračni 1.500€, dober toplovodni od 5.000 do 7.000€. Zmontiran.

Koliko je velik prostor v katerem bo kamin? Toplovodni sigurno lepše pogreje celo hišo. Brez dvoma. Sam pa bi se vseeno odločil za TČ v tvojem primeru in za švoh kaminček za luksuz. Sam se bom povsem orientiral na drva.

Računaj še, da pri toplovodnem rabiš velik zalogovnik, ki ga drugače ne boš imel, razen enega majhnega za TČ.

Bojler za toplo vodo boš v vsakem primeru imel in če zmanjka elektrike bo vode dovolj že pogrete. Drugače se pa malo špara tisti čas s toplo vodo.

Obstajajo tudi izračuni, da se močne TČ, ki je v osnovi namenjena gretju hiše, poleti ne izplača uporabljati za gretje sanitarne vode. TČ v nasprotju s splošnim prepričanjem tudi crkne in je dolžina njenega življenja pogojena tudi s pravilno uporabo. Tudi zato se dajejo manjši zalogovniki zraven.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
toplozračni
dnevna, jedilnica, kuhinja 22 stopinj
mansarda med 18 ko zakurim do 20 ko neham.
problem kopalnici.

upgrade v kačo, zalogovnik, reši zajem viška energije v vodo, v talno naprej, kopalnice, nižja etaža.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.440
1.043
113
Problem kopalnici lahko rešiš tako, da jemlješ iz vrha zalogovnika 2x dnevno po pol urce, zjutraj in zvečer, s pumpco na timer in ločenim vodom na 2 lojtrci, v vsaki kopalnici po eno. Toliko, da so brisače suhe.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.259
1.891
113
V čem je razlika med prvo in drugo opcijo?
wink-1.gif


Ti rabiš 8 kw mašino. Taman zate. Naprej pa pametno razmišljanje...sekundarni vir ogrevanja na drva.

Potem pa presojaš glede na želje, potrebe, višek drv kaj in s kom boste kurili.
 

gas

Fizikalc
23. jul 2007
2.237
54
48
Lahko povem našpo izkušnjo
smile-1.gif
montazna hisa 240m2 (s kletjo) talno gretje povsod. primarni vir ogrevanja je toplovodni kamin piazzeta 24kw, v kurilnici 1000l zalogovnik...

Pozimi se kuri od cca 15 ure naprej, do zvecer, zjutraj se pa za 1 uro vklopi elektricni grelec, da pogreje sanitarno vodo.
Talno laufa skozi, s tem da je nastimano, da ko voda v zalogovniku (zgoraj, kjer je odjem za sanitarno vodo), pade pod 42 stopinj, se talno ugasne.

Pod crto je tole fajn.... s tem da je kar nekaj dela in pa predvsem je problem ce te dva tri dni ni doma, je mraz v hisi,... zato mi studiramo kaj naredit,... toplotno oz. peč na pelete....
 

rajko0028

Fizikalc
22. avg 2008
1.327
1
36
15 km SV od LJ
Če želiš najboljše razmerje cena - ugodje je po lastnih izkušnjah (ampak šele pri tretji novogradnji) naslednji sistem:
Toplozračni kamin 3 kw - v dimniku dodana mini sistem za kopalnici (bakrene cevi kot izmenjevalec + črpalka + ekspanzijska)
TČ zemlja - voda 4 kw
Sanitarna TČ 2 kw
samo talno - v kopalnicah dvojne cevi
za vse skupaj plačal lani 7 k€
Hiša 185 neto P+M okna UkW 0,7 (14 kom + 2x vhodna +2x balkon terasa skupaj 52m2) fasada Webr sendvič 18 cm mansarda 40 cm.
Lansko sezono nastavljeno na 23C spodaj zgoraj na 18C kopalnici vedno 24C - porabili za 600€ elektike in 100€ za les in brikete. Letos talnega še nismo vklopili zato pa smo včeraj že petič kurili v kaminu. Za prehodni čas bom verjetno dal v kratkem v lotrici v kopalnicah el. grelca.
Verjetno bi porabili še manj če bi dali pod spodnjo plato izolacijo ampak so-smo zamočili - zato pa smo dali v P pod estrih 20 cm izolacije.
PS
izračuni arhitekta za moč ogrevanja so bili 1 d rek vredni (potrebna moč po njegovo je bila 9 kw samo toplotna) uporabil Vincentov programček in delal po njemu ter moč zaokroževal navzgor- tako da še tukaj THX V. za programček.
 
Nazadnje urejeno:

sajkek

Guru
16. mar 2008
35.130
10.500
113
Evo dobro je gas opisal problemček...

Vincent, to je konkretenodgo.Razlika se mi zdi, da je v ogravnju celotne hiše s sekundarcem. S toplozračnim ne moreš ogrevati cele hiše, s toplovodnim bi lahko. Če prav razmišljam.
Kolk pride recimo konkrretna cena za 8kw sistem sodobne toplotne črpalke (komplet).

Še eno podvprašanje. Kako regulirati temparaturo pri talnem po posameznih prostorih (najbolj učinkovito in poceni), če vemo da bo recimo sončni pribitek v dnevni precejšen, drugje pa bolj ne.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.612
6.338
113
Najbolj poceni je na roke s pripiranjem ventilov. Bolj komot je s termostatskimi ventili (ali kak so uni, ki jih strom uravnava). Dela pri ročni varianti baje ni prav veliko, prvo zimo pogruntas, le želiš malo bolj, kje pa malo manj odprto, potem pa pustiš in pozabiš. Upam, ker jaz imam ročno varianto.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.259
1.891
113
Za 8 kW TČ z/k prideš skozi (z odbito subvencijo) pod 6 jurji (realno računaš na 6, če je kaj manj pa plus zate) -mišljeno z bojlerjem za SV, ter vso kramo in inštalacijo do zagona.

Jaz sem dal za 11 kW, peč na drva, 1.000 litrov zalogovnik (v njem potopljen 200 l za SV), 2 kolektorja...10.500 z vezano in delujoče, z vsem pripadajočim materialom (z odbitimi subvencijami).

A če si na talnem, pa nabaviš TČ, pa imaš solidno izolacijo (kar jo imaš oz. boš imel) potem mirne duše vgradiš povsem običajen kamin...sploh če gre za hišo novejše izgradnje kjer imaš P+ mansarda..pritličje zagreješ na polno, v mansardo pa se dvigne zrak.

(nimam pa občutka kaj pomeni cenovno nek klasičen kamin, kaj toplovodni/toplozračni)....ker konec koncev TČ bo zmogla in segrela vse..brez vsakršnega problema in dodatnega dela. Peč/kamin pa ti je zgolj kot lušt in v veselje...torej za tisti mesec uporabe se je za vprašat ali investirat ne vem koliko več da imaš še...

(sam sem zdaj med žledom kuril 9 dni na peč, ker smo bili brez elekrtike...pa moram rečt da mi je na koncu dokurčilo...čeprav na splošno komaj čakam da zakurim peč, ker je drugačna toplota...bi me dnevna obveza ubijala...vsaj mene ti pa zase veš kak si).
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
35.130
10.500
113
Ja, tisto kar se mora ubija. Poznam to
wink-1.gif
Ja, potem bom kar ostal pri prvotni ideji. Toplozračni kamin bo v cenovnem rangu do 150 €, nič posebnega, pač da malo prasekta, bom ga sam oblekel. Toplovodni so pa cca od 500 do 1000 € dražji, (velikostno primerljivi) plus še nekaj € za priklope in regulacijo, tako da, je kr razlika potem.

Koliko dejansko rekuperator (prazrečevanje) premeša zrak oziroma toploto po celotni hiši?