Nakup stanovanja in hipoteka na njem

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.502
297
83
Kras
www.mtl.si
Hipotetično: na ogledanem stanovanju je hipoteka. Kupec recimo hoče aro v višini hipoteke, on sprosti hipoteko.
Kako se zavarovati, da te kupec ne nategne, pobaše denar, ti pa se potem jajcaš po sodiščih, da kaj dobiš.
Pogodba o ari je seveda samoumevna, vendar me zanima, če obstaja še kakšen drugi bolj zanesljiv način zavarovanja.
Baje je možno narediti plombo na stanovanje tudi za aro, tako da ga on ne more odtujiti. To drži? Kakšen je sicer postopek za vpis plombe in koliko stane?

Koliko časa sicer traja npr., da se izbriše hipoteka, potem ko je banka dala nalog za izbris? Isto me zanima za plombo.
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Če je na stanovanju hipoteka, je tudi plomba. Ne da se s prodajalcem menit o odkupu hipoteke, to se lahko meniš samo z banko. Nobene are dajat!
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.502
297
83
Kras
www.mtl.si
Jaz ne bi nič odkupil hipoteko. On bi jo z mojo aro poplačal.
Baje, da če narediš pogodbo o ari, se da na podlagi tega vpisat plomba na stanovanje. Ta plomba me zanima, ne tista o hipoteki.
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Saj to ti nekak hočem dopovedat: pojdita z aro do banke in skupaj uštimajta to, denar daj direkt banki, ne prodajalcu.
Ker plomba na stanovanju je že. Zaradi hipoteke.
Kako pa je z aro in pogodbo, pa ne bi vedel - razen tega, da je velika možnost natege.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.502
297
83
Kras
www.mtl.si
Torej, ker je gor že plomba zaradi hipoteke, ni možno dati gor nobene dodatne plombe več? Kar bi sicer bilo logično ja...
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Po mojem da ne. Vprašanje, kaj bi na zemljiški knjigi rekli, ko bi ti prišel še z eno plombo na plombo?
confused-1.gif

Mislim, da bi ti rekli "helou
stupid-1.gif
" in te obrnili na levo krug.
Sicer pa: telefon v roke, jutri zjutraj z zgodbo seznani uradnika na zemljiški knjigi, pa ti bo s prve roke povedal (teoretično- praktično pa kao "ne dajejo nasvetov" - odvisno, na koga naletiš...).
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.385
1.383
113
Plomb je lahko na eni nepremičnini več.Plomba, ki jo boš dal zaradi tvoje are ti nič ne pomaga če prodajalec s tvojo aro ne bo poplačal hipoteke. Še zmeraj boš na drugem mestu, kar pomeni, da se bo prva poplačala banka potem pa ti če bo še kaj ostalo.
Načeloma je ara 10% ostala kupnina pa ko prodajalec z banko uredi, da banka deponira izbrisno dovolilo v tvojo korist pri notarju. Lahko pa se z banko in kupcem zmenite, da boš ti del kupnine nakazal direktno banki, banka pa da tebi direktno v roke izbrisno dovolilo.
Bi pa jaz če je nepremičnina drugače čista takoj sklenil prodajno pogodbo v kateri bi opredelil, da je vpisana hipoteka, koliko hoče banka, da boš ta znesek ti direktno nakazal banki, in ko boš dobil izbrisno dovolilo še preostanek kupnine prodajalcu.
Ker pa verjetno nisi ravno vešč takih stvari ti predlagam, da stopiš do odvetnika ki ti naj sestavi prodajno pogodbo.

P.S. Nepremičnin je na trgu dovolj, zato se jaz nikakor ne bi igral s takimi fintami kot je tebi predlagal kupec, ker nikoli ne veš kaj se pripelje človeku ko dobi gotovino v roke.
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
39
Citat:
Uporabnik ribicija pravi:
P.S. Nepremičnin je na trgu dovolj, zato se jaz nikakor ne bi igral s takimi fintami kot je tebi predlagal kupec, ker nikoli ne veš kaj se pripelje človeku ko dobi gotovino v roke.

Se strinjam!

Kar se plomb tiče ti lahko iz lastnih izkušenj povem, da lahko na izpisku iz zemljiške knjige piše:plombe NI PLOMB, na listu C3 pa je vpisana hipoteka.

Čprav-pod določenimi pogoji ni nobene bojazni kar se tega tiče.
priden.gif
 

elo

Dr. Rodilnik
4. sep 2007
1.630
4
38
malo tukaj malo tam
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Hipotetično: na ogledanem stanovanju je hipoteka. Kupec recimo hoče aro v višini hipoteke, on sprosti hipoteko.
Kako se zavarovati, da te kupec ne nategne, pobaše denar, ti pa se potem jajcaš po sodiščih, da kaj dobiš.
Pogodba o ari je seveda samoumevna, vendar me zanima, če obstaja še kakšen drugi bolj zanesljiv način zavarovanja.
Baje je možno narediti plombo na stanovanje tudi za aro, tako da ga on ne more odtujiti. To drži? Kakšen je sicer postopek za vpis plombe in koliko stane?

Koliko časa sicer traja npr., da se izbriše hipoteka, potem ko je banka dala nalog za izbris? Isto me zanima za plombo.

uporabnik "ribičija" ti je dovolj dobro odgovoril, pa naj ti še jaz podam moje podobno videnje...

hipoteko sprosti banka, ponavadi tako, da izda izbrisno pobotnico, ko prejme poplačan dolg z vsemi morebitnimi pripadki.
predlagam, da ti prodajalec pridobi izjavo banke, da bo le-ta dala izbrisno pobotnico, ko bo tak in tak dolg po tej in tej hipoteki poplačan. dobro je tudi da izveš višino dolga, saj včasih pripadki lahko veliko nanesejo...

vsekakor ti predlagam, da nujno vztrajaš na tem, da se znesek aktualnega stanja hipoteke po morebitni predpogodbi (bolje kot arna pogodba, še najbolje da skleneš glavno pogodbo) nakaže direktno na bankin poravnalni račun... višina morebitne are in/ali skesnine sicer ni omejena, kot mnogi zmotno mislijo in si za mejo postavljajo 10%.
če prodajalec vztraja na tem, da nakažeš njemu in da bo on poskrbel za izbris hipoteke ti nakup odsvetujem.

nepremičnino sicer lahko kupiš tudi s hipoteko vred, s tem, da se kupnina zmanjša za vrednost aktualnega stanja hipoteke. spet moraš vedeti aktualno stanje hipoteke...

kakorkoli že, ti v zemljiški knjigi nepremičnino "plombiraš" s predznambo lastninske pravice, za kar rabiš neoverjeno glavno pogodbo, vendar ti to ne nudi nobene kvalitetne garancije za bremen ali drugih pravic prost nakup nepremičnine.


aktualno stanje hipoteke pa je....
trenutno stanje neodplačanega dolga. lahko je vpisana hipoteka recimo 100.000 eur, če pa je prodajalec vestno odplačeval glavnico in obresti je lahko višina preostalega dolga tudi samo 100 eur recimo...

lahko mi pošlješ zk izpisek, da vidim kaj in kako tam piše....

l.p.
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Citat:
Uporabnik elo pravi:
komentiraš zadeve, na katere se očitno ne spoznaš...
Seveda se ne, zato sem pa predlagal, naj pokliče na ZK - torej na takega, ki bo dal 100% informacijo.
Ni treba zato 2x replicirat.
 

elo

Dr. Rodilnik
4. sep 2007
1.630
4
38
malo tukaj malo tam
zk ni svetovalna ustanova za take zadeve...
oni zadev ne pojasnjujejo.
za neznanje in nepoznavanje oni niso odgovorni.

nasvet je napačen!

pravilen nasvet bi bil da naj se obrne ali na odvetnika ali pa še bolje, na nepremičninsko družbo...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.376
6.533
113
pri taščici
se tudi jaz strinjam z elotom in ribicijo.
Ker je v igri veliko denarja, se jaz ne bi hecal brez nekega "pravnega" varstva.
Torej, če ima prodajalec resne namene, brez fige v žepu, bosta šla skupaj k odvetniku, (ali k nep. agenciji) povedala svoje želje in težave. Potem vama bo on predlagal najboljšo rešitev in boste na koncu sklenili nek dogovor v obliki prodajne pogodbe, v kateri bodo zavedene vse podrobnosti glede are, hipoteke, plačila, predaje itd...