Kateri router za hišne potrebe?

dopamin

Pripravnik
9. feb 2008
130
7
18
Po kar nekaj letih zvestega služenja mi je zadnja nevihta odnesla Asus RT-N66U (odneslo je WAN port) in sem primoran nabaviti novega. Ker nisem ravno na tekočem s temi zadevami bi mi kakšen nasvet ali namig prišel prav.
Imam telemach 200Mb linijo, na kablih sta moj računalnik in WDTVLive box v dnevni sobi, ostalo je brezžično (2 prenosnika, par telefonov). Na Asusu sem imel priklopljen USB disk, na katerega sem dostopal iz WDTVlive ali računalnika.
Že prej sem imel problem z WiFijem v zadnjih dveh sobah (hiša je pritlična), ca 15-20 m daleč, 3-4 stene (klasična gradnja) vmes.
Izbrati moram dovolj močen router, da mi bo pokril zadnje sobe ali pa morda varianta bolj "navaden" router in pa ojačevalec WiFI signala. Ne vem pa kako se ta druga varianta obnese v praksi?
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.688
154
63
Glede "moči" routerja je težko kaj narediti, ta Asus skoraj gotovo ni med tistimi "tašvoh". Ker v Evropi so vsi omejeni z 20dBm (100mW) EIRP. Delno izboljšanje je pri routerjih, ki sicer zmorejo 30dBm EIRP, ampak tudi ti imajo za Evropo omejeno na 20, vendar pače regijo nastaviš na USA, pri nekaterih dobiš 30. Spet je to skupno 30 z vsemi antenami.
Prevedeno drugače, če imaš 2 anteni, je na anteno potem samo še 27, če so tri, je na eno samo še 25 itd... Spet, tudi če kupiš takega z eno anteno in ta zarees seva na 30dBm, bo naprava v tistih dveh sobah router že "slišala", vendar pa bo naprava nazaj oddajala z 20dBm in ker je komunikacija dvosmerna, se ne naprava z routerjem, kljub 30dBm na njegovi anteni, ne bo mogla "pogovarjati".

Če ti nikakor ni do vlečenja kablov, potem bi jaz bolj kot z Wifi "ojačevalcem" (zniža hitrost vsaj za polovico) raje reševal s power line adapterji, posebej če je napeljava v dobrem stanju in je enofazna elektrika ali pa je elektrika v tistih sobah na isti fazi.

Router, jaz bi vzel TP-Link archer C7, nanj mislim da se splača namestiti Openwrt. Domet v tistih sobah bi pa probal povečati z TL-WR741ND, ki stane drobiž, ima pa eno anteno in bi z "USA" nastavitvijo seval polno moč (ampak na tak način kršiš predpise o radiofuziji). Če ne pa usmerjeno anteno v tisto smer kjer so sobe. Mislim da če je sedaj bil signal na meji, bi potem bil zadosten. Usmerjena antena ti bo seveda kazila "krasila" prostor kjer bo router. Taka antena pa ne samo da oddaja močneje v tisto smer, ampak tudi ojačuje signal iz tiste smeri. Torej, dvosmerni "ojačevalnik".
Recept torej Archer C7, dodaš mu še TL-WR741ND + usmerjeno anteno. Pa biti mora na drugem wifi kanalu kot bo C7 na 2,4GHz področju. Da pa bi v tisto sobo pošiljal 5GHz pa pozabi.
Hitrost preko te antene bi dosegla do 30Mbps.

LP
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.682
2.480
113
Hitrost preko te antene bi dosegla do 30Mbps.

LP

bom tebe vprašal, ker vidim da si iz foha....
koliko pa drugače dosegajo hitrosti teh naprav. sam imam optiko telekom, njihov nek modem bele barve in enga fritza- ojačevalnik na drugi strani stanovanja
in imam hitrost porazno, recimo zdaj kaže 10,53 Mbps download in 20,80 upload? A je to ok?
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.688
154
63
Ne vem, ker ne poveš, koliko je kvaliteta signala, tip signala, pasovna širina signala, koliko motenj, vmesnih členov itd... Ampak načeloma N-tip realno do 30Mbps, če je na 40MHz je x2, torej do 60, če dodaš še eno anteno, spet x2, seveda pa mora tudi sprejemnik imeti dve anteni. Pa spet porti routerja Gbit in ti gre lahko nad 100 Mbps.
Imaš potem na N lako celo tri antene in gre nad 150, ampak mora imeti tudi naprava tri. To je max. So bili sicer neki poizkusi MIMO 4 anten in je šlo 200. Za več je pa enostavno potreben AC standard, ki pa nima tolikšnega dometa
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.682
2.480
113
hvala za izčrpen odgovor. nimam pa pojma kakšna je kvaliteta signala in nimam pojma nič okoli tega.
vseeno pa hvala.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.688
154
63
Malenkost. Lahko poveš, kateri modem je in se bo videlo tip signala na osnovi specifikacij. VENDAR če ta modem do tistega fritza, ki naj bi bil ojačevalnik, pošilja že slab signal, Fritz ga pa še razpolovi, potem je to to. Saj najbrž ne more drugače kot preko ene antene, pa na 20 MHz pasu, max je itak 30 če je signal tam nad -67dBm. Bolje -60dBm. Tako da bi imel do 15Mbits. Ni veliko slabše. Za kaj več bo potreben kabel ali pa vsaj PowerLine.
Lahko probaš še s spremembo na bolj prosti kanal, morda na 40MHz, če ni motečih sosedov, ampak blizu 100 ali 200 ali koliko je že Telekom optika, boš z WiFi težko dosegel.
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.682
2.480
113
kot sem rekel, o tem nimam pojma. telekom je prišo, zmontiral zadevo, meni je bilo pa glavno da je računalnik delal. Kaj pa je PowerLine?
Če te prav razumem, če je navaden modem je ta hitrost 10-15 download in okoli 20 upload, potem normalna?
 

dopamin

Pripravnik
9. feb 2008
130
7
18
Hvala Bajkman in WeWatchingYou
moram sedaj naštudirati Openwrt, če bi se ga upal lotiti
in pa Mesh tehnologijo kot alternativno rešitev
se vrnem z dodatnimi vprašanji, če bosta pri volji za odgovore ;)
 

dopamin

Pripravnik
9. feb 2008
130
7
18
Openwrt je prehudo zame, sem bolj za plugnplay varianto
pri Meshu če prav razumem rabiš tako ali tako router in postane stvar kar draga

Bajkman
Kako lahko ugotovim, če imam vtičnice na isti fazi? In ali je to pogoj za powerline adapterje?
TL-WR741ND je discontinued. Kateri je najprimernejši eno antenski nadomestek? Predvidevam da bo priključen kot wifi repeator?
Kakšno usmerjeno anteno za notranje prostore si imel v mislih?
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.688
154
63
Morda si gledal kak stari Openwrt. Glej 18.06.4 ki pa je plug&play, lep enostaven, pregleden vmesnik. Res je 741 iz mode ampak gotovo dobiš kakega delujočega na bolhi. In ne kot repeater ampak kar poleg Archer C7 daš še tega. Pa morda se ti zdi smešno, a po mojih informacijah ima tisti stari pravokotni največji TX-power ker je imel 2dB švohnejšo anteno, EIRP pa enak.
Dobi se take "kvadratne" notranje antene.
Vtičnice na isti fazi pa, ugotovi na varovalkah. Saj pač puli jih ven, dokler ne odklopiš od prostora kjer bo router in sob. Ko boš videl, kateri dve sta in če sta na isti liniji v omarici, sta skoraj gotovo na isti fazi. Ne, ni pogoj, je pa pogoj, da dela z dobro hitrostjo in dovolj stabilno, dobro. Če je faza različna, komunicira samo preko ničelnega vodnika.
Ampak sedaj ko si malo opisal svoje stanje, želje in potrebe, povej samo še, če bi tja v tiste sobe lahko napeljal mrežni kabel. Na ta način imaš vse rešeno.
Sicer pa ista faza ali ne...
DA -> Powerline za 40€ par + dodatni router v sobi.
NE -> Hm, tukaj bi pa jaz raje si sposodil in preveril s testom. Če se ne izkaže, potem pač usmerjeno anteno.

EDIT: obstajajo take panelne antene. Sicer not imaš potem odboje itd. tukaj sicer ni garancije, da bo potem v tisti sobi super ob uporabi usmerjene antene, ker WiFi signal je včasih res misteriozen. Ampak mislim da bi bilo OK
 
  • Všeč mi je
Reactions: WeWatchingYou

dopamin

Pripravnik
9. feb 2008
130
7
18
Ker ne morem biti brez routerja bom za začetek po nasvetu nabavil https://www.mimovrste.com/usmerjevalniki-routerji/tp-link-brezzicni-router-tp-link-archer-c7-ac1750 in še enkrat poskusil priti s kabli do zadnjih sob.
Poskusil si bom sposoditi https://www.mimovrste.com/ojacevaln...ink-ojacevalec-wifi-signala-re450?tab=reviews da preverim to rešitev.
Če ne bo šlo po eni ali drugi varianti potem se bom verjetno vrgel v projekt Openwrt + 741 (čeprav mi ni jasno kako ga priključiš) + usmerjena antena ali morda Mesh.

Ali lahko kako uporabim moj delujoč Asus RT-N66U brez WAN porta?
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
Zapomnite si, želja po "bitni hitrosti" ubija domet !!! Bitna hitrost v Datastreamu še ne pomeni hitrejšega DL/UL !!! Razlika med najnižjo in najvišjo je lahko tudi 10x !!! (20dB) zaradi sprejemne občutljivosti pri različnih bitnih hitrostih ...

Uporabljajte v OS driverje proizvajalca wifi chipseta, ki ima ponavadi zraven tudi programček (User Client), s katerim se manualno priključujte na AP in ne pustite npr.WIN, da sam "manevrira" s povezavo, posebej, če gre signal čez ovire ... v istem prostoru pa lahko pustite na "Default" vse ...

Seveda pa je treba v nastavitvah wifi-ruterja znat nastavit tudi nastavitve (owners manual, ki ga noben ne bere), če se gre čez ovire :zmaga: ... povečevanje moči in razne dodatne antene znajo bit tudi kontraproduktivne (smetenje spektra) ...

:zavijazocmi: ... res pa je, da je zadnje ćase "roba" narejena za hitrost in ne domet (za folk, ki pada na cifre, da prodajo) ... samo moje mnenje ...
-----------------------------
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...
 

dopamin

Pripravnik
9. feb 2008
130
7
18
Postavil sem TP-LINK Archer C7 AC1750 V5, zaenkrat zadovoljivo pokriva tudi oddaljeni sobi.
Če bo kriza bom poskusil z mojim Asus RT-N66U kot repeaterjem, v nasprotnem se še dodatno poigram s katero od predlaganih variant.

Hvala vsem za pomoč in nasvete.
 

Maiden

Fizikalc
7. nov 2007
766
183
43
Ojačevalnika wifi signala, jaz ne bi kupoval, ker še z vsemi so bile težave.
 

Sokol

Pripravnik
4. avg 2007
660
9
18
Dolenjska
Da malo obudim temo. Kateri router mi priporočate za neko normalno ceno. Pomembno mi je, da ima dober domet, ker je hiša kar velika. Nekaj mesecev imam sedaj Xiaomi Mi AX1800 s katerim pa nisem zadovoljen saj je zelo slab signal v malo bolj oddaljenih kotih, na vrtu pa sploh ni signala. Za orientacijo, prej sem imel Linksys WRT 54GL, ki je imel precej boljši signal tako v hiši kot na vrtu.
 

ngc2392

Guru
4. okt 2007
2.167
509
113
kranj
stari signal 2.4 ima veliko večji domet kot pa zdajšnji 5ghz signal. to pač moraš vedeti. če nočeš prakticirati z kakimi powerline podaljški z dodatnim routerjem (v oddaljenih kotičkih), si raje omisli mesh zadevo. za podoben denar dobiš 2 do 3 antene namesto enega super duper routerja, ki NE bo pokril celotne bajte...