Kateri disk?

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
4
36
ena vas naprej od Jest-a
Mašina letnik 2004 - in ne, ne mislim menjat, ker mi povsem zadošča

Plata intel, P4

na plati 2x SATA, 4x PATA
trenutno WD120 GB - PATA primary master; in TEAC DVD-ROM - PATA secondary slave

Namen je preventivna zamenjava obstoječega diska, preden mi po 5,5 leta odpove poslušnost

Aja, pa ne zanimajo me nanosekundne razlike v zmogljivostih, ampak disk (oz. vodilo) s katerim ne bom imel težav pri namestitvi.

A se sploh še da kupiti disk, ki mi bo pasal na plato?
Aja, pa 120 GB mi čisto zadošča - za večje količine podatkov je namenjena druga zadeva
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Ce ti je delal 5.0 let brez napak, je precej verjetno, da bo delal se naprej. Prav tako ni nobenga zagotovila, da bi ti nov disk delal tako dolgo (sploh WD ...).

Pravis, da ima plata moznost priklopa SATA in PATA naprav, torej karkoli kupis (iz namiznega razreda), bo v redu kar se tice priklopa. Edina potencialna tezava bi lahko bila ne-podpora LBA48 v BIOSu in/ali OSu; v tem primeru bi od vecjega (npr. 200 GB) diska videl samo cca. 137 GB. LBA48 podpirajo vsi novejsi OSi, kar se pa BIOSa tice, sem pa tudi preprican, da je proizvajalec izdal novejsi BIOS, ce slucajno originalni se ni imel primerne podpore konec leta 2004.

Tako majckenih diskov kakrsnega isces ti (120 GB) se ne splaca vec kupovati, zato jih tudi ne prodajajo, razen ce kje cistijo stare zaloge. 250 GB, kar je priblizno minimum kar se zdaj prodaja novega, ni bistveno cenejsi kot 500 GB (10%).
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Jaz sem disk kupoval par mesecev nazaj, prebral nekaj reviewov in primerjav, ter na koncu kupil Seagate Barracuda 7200.12.

Cene padajo iz dneva v dan, jaz sem ga kupil za 60€, zdaj je samo še 42€: http://www.solo.si/seagate-trdi-disk-500gb-sata2-16mb-7200rpm-st3500418as-28143/index.html

Kot je napisal Radirko pa je skoraj brezveze kupovat manj kot 500 GB, ker razlik v ceni sploh ni - na ceneje.si sta 400 in 320 GB verziji celo dražji, 250 GB par centov cenejša, 160 GB pa 5€ cenejši. Tak da razne 320 GB diske samo še v sestavljene računalnike vtikajo, da se jih znebijo.
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
4
36
ena vas naprej od Jest-a
OK, hvala zaenkrat

@radirko: kaj je narobe z WD-jem. Trennutni se mi vrti že 5,5 let - a jim je padla kakovost. Katera znamka naj bi torej bila zanesljiva (jaz sem še izstare šole, ko je bil WD zakon)
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.804
-8.621
113
Zanesljive znamke ni, vsak disk ti lahko crkne. Zato pa obstaja garancija.
 

Jado

SCANIA, na uro ziher 140
21. maj 2008
15.621
208
63
Kranj
jest5: še enkrat, primerjavo delaj z trgovinami, in ne spletnimi.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.804
-8.621
113
Citat:
Uporabnik Jado pravi:
jest5: še enkrat, primerjavo delaj z trgovinami, in ne spletnimi.
Ne jado znova. Vsak normalen bo kupil tam, kjer je ceneje. Če ne zmorete ponuditi konkurenčnih cen, ste ob posel. Pika.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.804
-8.621
113
Citat:
Uporabnik SouthPark pravi:
A dela v kaki trgovini in ga moti cenejša konkurenca? Jaz sem disk iz linka dobil v dveh dneh.
Dela, dela. V Comshop. Tukaj in na slo-tech vedno nekaj joka, če kdo da link do trgovine z nižjo ceno.
evil.gif
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
En moj kolega tudi dela tam in ko grem mimo njihovih vhodnih vrat na Tržaški do vrat od Akcije, me potem cel teden ignorira
grin1.gif


Sicer pa ta disk pri njih stane 67€, kar je dražje kot katerakoli druga trgovina, tak da ni čudno, da jambra
wink-1.gif
 

Alioth

Pripravnik
8. avg 2007
469
7
18
Še en glas proti Comtronu oz. Comshopu. Njihov poprodajni servis je katastrofalen. Štajerci?
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
@radirko: kaj je narobe z WD-jem. Trennutni se mi vrti že 5,5 let - a jim je padla kakovost. Katera znamka naj bi torej bila zanesljiva (jaz sem še izstare šole, ko je bil WD zakon)

Jaz imam z njimi grozljivo slabe izkusnje: mortaliteta 100% v roku 2-3 let, in to stalno skozi vseh 18 let, odkar se bavim s PCji, torej meni WD ni bil nikoli zakon, razen ce bi pod to razumel, da jih zaradi ugodnejse cene prodajajo v vecini racunalnikov, kjer kupec ne izbere sam vseh komponent. Tudi kolikor sledim po forumih, je na koncu vecina pritozb na WDje, ceprav glede tega velja posteno priznati, da na to vpliva tudi stevilo prodanih primerkov, kjer je povsem mozno, da je zaradi malenkost nizje cene zunaj ravno WDjev najvec.

Katero firmo vzeti ? Ker je pri nas (npr. Mimovrste itd.) v glavnem samo izbira med WD in Seagate, jaz samo se Seagate. Tistih par evrov dam vec, pa ce bi zahtevalii 25% vec, bi - glede na izkusnje - tudi toliko placal. Ostali proizvajalci so ali ze propadli, ali so jih drugi pokupili (Seagate je kupil vec kot pol konkurence), ali delajo totalen srot (WD, IBM-Hitachi, itd.) ali jih pa prodajo manj in je zaradi majhnega vzorca tezje soditi o zanesljivosti (Fujitsu) oziroma jih sploh ni v razredu 3.5" za domaco rabo (Toshiba). Pri celi skatli se tistih 5-10 evrov nic ne pozna, moji zivci so pa vredni bistveno vec
smile-1.gif


Lahko ti pa krepne vsak disk, sploh ce nabavis nekaj, kar je ravno prislo ven. Prve generacije z doloceno gostoto zapisa bodo pri vsakem proizvajalcu manj zanesljive, kot kasnejse z isto gostoto zapisa. Da ne bos mislil, da sem pristranski proti WD, bom za ilustracijo kako je s primerki prve generacije navedel tale primer: spomnim se prvih Seagatovih ATA diskov z 7200 rpm (serija Medalist enih 10 let nazaj); to je bil ziv obup, grelo se je nemarno, niso bili tako hitri, kot bi pricakoval glede na hitrost vrtenja (zanic firmware napisan), in za povrh so bili tovarna bad sectorjev (nobenega prostora za relokacijo). Je pa ista firma delala takrat SCSI diske, tudi serijo Cheetah (takrat 10K rpm), ki so bili super (res noro hitri in zanesljivi, ce ze ne prav pretirano lahki - bili so namrec cegli polovicne visine, "normalen" disk, kot ga pozna vecina, je pa 1/3 visine).

V glavnem: ti tako ali tako ne isces nevemkaksne kapacitete, torej mislim, da ne bos zgresil, ce vzames enega Barracuda 500 GB.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.804
-8.621
113
No, recimo meni do sedaj ni crknil še noben WD. Pa sem imel/imam 40GB. 80GB, 2x250GB, 2x320GB in enega 320GB v zunanjem ohišju. Edino pri 40GB so začeli ležaji cviliti, sam disk pa še vedno dela brezhubno.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.406
2.418
113
Jaz mislim da danes zelo mali odstotek diskov crkne razen če imaš kakšnega Hitachija IC35 60GB.
smile-1.gif
To je edini disk ki mi je crknil, sem pa imel najmanj 10 diskov. Imam tudi prenosnega WD 1000GB ter Seagte 250GB in vse deluje O.K.