Geokatodna zaščita vodovodnih cevi

matofill

Guru
18. sep 2008
3.685
758
113
Kot zgoraj v naslovu, živim v novejši soseski, kjer so pa povsod med gradnjo naredili kapitalni kiks in izvajalec po celem naselju, preko 300 stanovanj, ni dodatno izoliral dovodne cevi za hladno vodo, ki se nahaja v estrihu. Problem se je v soseski že pokazal z izlivom vode v nekaj stanovanji in pa vsi oni, ki so že prenavljali nekje 15 let stara stanovanja so povedali, da problema pri ostalih ceveh ali ogrevalnih, kjer je izoliran baker ni, je pa na dovodni cevi za hladno vodo, ker ta stalno kondenzira v samem estrihu in posledično čeprav je cinkana pač rjavi. Sanacija povsod je nemogoča, zato mi je padlo na pamet , da morda obstaja kaka taka rešitev z električnimi pulzi, nekdaj vem, da so avte tako ščitili....... ima , kdo kako idejo, kam se obrniti, če bi delovalo, bi imel nekdo, ki to izvaja veliko dela v naši soseski.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.259
1.891
113
Tu je problem ker je uporabljena žnj kakovost cevi. To da je pocinkana ni panike. Pa verjetno gre cev pod estrihom v izolaciji.

Jaz bi ti svetoval da pustiš kot čje. Če jo slučajno reploza se pogleda če se da od števca ( verjetno ima vsako stanovanje svoj dovod?) potegnit plastiko po steni do prvega razvoda.
 

Slovenet

Guru
21. jul 2007
4.419
536
113
43
Še vedno Rdeči revirji
Nisem ravno strokovnjak za tovrstne sisteme, vem pa da katodna zaščita v podobnem smislu kot jo omenjaš obstoja za podzemne rezervoarje za bencinske črpalke. Tam je njen namen ravno to, da ne prihaja do elektrokorozije. Namesto tega se kovine iz zemlje nalagajo na rezervoar. Podlaga za to pa je dejstvo, da je kovinski kristal - kovina - sestavljen iz pozitivnih atomskih jeder in prostih elektronov, če pritegneš na rezervoar pozitivna jedra potem preprečiš korozijo, zato morajo biti rezervoarji na električno bolj negativnem potencialu kot okoliška zemlja. Torej v praksi zadeva deluje, ne vem pa, če jo kdo uporablja na način kot si to želiš ti.
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.685
758
113
Vincent, problem je ravno v tem, da cev v estrihu ni zaščitena. Ja Vegrad šalabajzarji. Na srečo so vse za ogrevanje bakrene z pvc oblogo in ja problem je iz stopnišča cev v moje stanovanje do kopalnice, na drugi strani je pa kuhinja.

In ta cev je problem je v par primerih že bil izliv vode, ostali, ki pa razbijajo ali dajejo talno gretje ipd. , pa jasno menjajo to cev.

Zato razmišljam, če bi kje lahko izvedel tako zaščito, bi zanimala mnoge... Torej voda pride po debeli vertikali po jašku v vsako nadstropje, tam je tudi števec, potem pa gre po estrihu neizolirana cca 5-7 m do moje kopalnice.