DIY polaganje cevi za talno gretje

mr_

Guru
20. sep 2007
9.324
2.696
113
Par vprasanj.
Ve kdo za kaksen foto pregled postopka polaganja.
Ce hoces ohraniti enako dolzino zank, kako ste kombinirali razlicne sobe? Koliksne imaste dolzine zank? Oddaljenost med cevmi ste ohranjali enako ali so bolj skupaj pri oknih in zunanjih stena, ce da, koliko proti notranjosti?
Kje se dobi vzmet za lazje zvijanje cevi?
 

mr_

Guru
20. sep 2007
9.324
2.696
113
Zakaj pa ne bi. Saj ne govorim o montiranju celotnega sistema, temvec samo o polozitvi cevi.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.259
1.891
113
Skoči h komu pogledat kako ima izvedeno (sploh del 'priklopa na peč'..torej ali je vsako sobo peljal posebej, kako je z dolžino, regulacijo, itd itd)...ko bo to videl in kot že rečeno dojel, bo samo polaganje keks.

Tudi če boš koga našel, da ti pride polagat, bojo polagali taki klipani, da se boš za glavo držal. Tako da..raje se dobro pozanimaj in položi sam.


Seveda je dobro vedeti s kako temperaturo bi rad napajal sistem, izgube sobe (koliko toplote dobiš glede na želeno temp. vode v sistemu.npr. če planiraš TČ je bolje da je temp. čim nižja, ker ima posledično TČ večji izkoristek..pri klasični peči to ni tako pomembno...)..saj če bo nekaj cevi preveč ne bo tak problem, kot če bo premalo.
 

rajko0028

Fizikalc
22. avg 2008
1.327
1
36
15 km SV od LJ
Citat:
Uporabnik mr_ pravi:
Par vprasanj.
Ve kdo za kaksen foto pregled postopka polaganja. na spletniku na podsvojo streho.net
Ce hoces ohraniti enako dolzino zank, kako ste kombinirali razlicne sobe? tako kot ti pride - ne smeš kar neki zmetat notri ampak si naredi načrt
Koliksne imaste dolzine zank? max 123-130m
Oddaljenost med cevmi ste ohranjali enako ali so bolj skupaj pri oknih in zunanjih stena, ce da, koliko proti notranjosti? povsod enako
Kje se dobi vzmet za lazje zvijanje cevi? a jo ne znaš kupiti v bau...,
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
4
36
ena vas naprej od Jest-a
ksz

načrtovanje (razlika med izračunano in dejansko dolžino +/- 1 m)


Izvedba:



Za načrtovanje sem uporabil ACAD - Polyline in nato LIST, ki med drugim poda tudi dolžino
wink-1.gif


EDIT: zanke naj bodo čimbolj enakomerno dolge, optimalno do 80 m, največ 100 m. Ker so cevi pakirane po 200 m skupaj 100 m zank pa nisem hotel, sem se odločil za zanke 65 m. Omarica in razdelilec sicer staneta nekoliko več, zato pa je možna boljša regulacija in predvsem niæja temperatura vode (zaradi večjega pretoka).
 
Nazadnje urejeno:

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.078
391
83
Daj prosim napiši, kaj imaš položeno (izolacija in cevi) in kako si pritrdil cevi?
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.078
391
83
Orodje si kupil ali se ga da kje sposodit?
Cevi so PVC ali ALUPLAST?

Drugače pa dobra ideja glede načrtovanja zank, mi bo prav prišla.
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
4
36
ena vas naprej od Jest-a
Orodje sem kupil in zanj imel kupca še preden sem do konca položil cevi - povprašaj na forumu Pod svojo streho, morda ga bo kdo v kratkem prodajal, pa tudi če nabaviš sam, ga boš hitro prodal.

Sam sem delal z Pex-Al-Pex (se pravi alumplast), zahteva še posebno "vzmet" za kontrolirano zvijanje in nekaj moči v rokah. S PEX (ne PVC) nimam izkušenj. Nekateri se z njimi zelo pohvalijo, nekateri jih kritizirajo - za talno so pa primerne oboje.

Če boš delal z ACADom najprej naredi "raven" polyline, potem uporabi funkcijo round (da se ne boš yebal z vsakim lokom posebej).
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.259
1.891
113
Lahko vprašam na par stvari glede tvojega talnega gretja....


na slikah se vidi po tleh 'folija'...so to kake plošče, ki jih položiš (debelina?) ali kako vse skupaj izgleda.

Zanima me predvsem potrebna višina za izvedbo te vrste talnega gretja (napram polaganju na sistemske plošče). Kaj pa te cevi talnega...koliko višine zavzamejo ko jih položiš (si zaradi tega delal kaj višji estrih oz. kako višino estriha si dal).

Na splošno me pa to zanima....cevi se vlečejo za vsako sobo posebej. Kako se določi 'zbirno mesto' kje je stikališče vseh cevi (kjer je verjetno nekaj regulacija) in kako je vse skupaj rešeno potem od te regulacije naprej do peči..oz. za nadstropje...kako gre iz peči ven do te regulacije (klasično kot radiatorsko - dovodna in odvodna cev do regulacije naprej pa razvodi?)
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
4
36
ena vas naprej od Jest-a
To so (zvite) plošče stiroporja prevlečenega s folijo mere 10x1 m (stiropor je s spodnje strani prerezan, zato se da zvijati).
Moje plošče so debeline 33/30 - se pravi se posedejo na 30 mm. Kako je s sistemskimi ploščami s čepki (tudi "moje" so "sistemske"
wink-1.gif
) ne vem, ker nimam izkušenj, niti jih nisem gledal. Dal sem samorazlivni tlak, kar je pomenilo, da je potrebno popolnoma zatesniti. S sistemskimi ploščami bi zatesnitev verjetno tudi dosegel, a omenjene plošče imajo po dolžini (10 m) že priravljen samolepilen zavihek, zato je spajanje otročje lahko. Kljub temu je treba kupiti nekaj lepilnega traku - toplo priporočam Alu trak od Würtha - cenejši in predvsem precej močnejši od konkurence.
Debelina tlaka je standardnih 5 cm. Tlak pač mora biti tiste 3,5 cm nad cevjo, ne glede na to, ali čepki so, ali jih ni.

Prostor za razdelilno omarico določiš glede na možnosti, praktičnost in dostopnost. Do omarice pripelje dovod in odvod, tam se pa razdeli. Sicer pa potrebuješ ločen ogrevalni krog in lastno črpalko, to je menda logično.

Pazi pri dolžinah zank. Dušenje v razdelilni omarici boš vedno dimenzioniral na najdaljšo.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.259
1.891
113
Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
To so (zvite) plošče stiroporja prevlečenega s folijo mere 10x1 m (stiropor je s spodnje strani prerezan, zato se da zvijati).
Moje plošče so debeline 33/30 - se pravi se posedejo na 30 mm.

Debelino lahko izbiraš ali je to standardna debelina stiroporja? ..predvidevam, da po dolžini jih ni noben problem odrezati - z vidika, da je ne poškoduješ z vidika uporabnosti?

Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
Prostor za razdelilno omarico določiš glede na možnosti, praktičnost in dostopnost. Do omarice pripelje dovod in odvod, tam se pa razdeli. Sicer pa potrebuješ ločen ogrevalni krog in lastno črpalko, to je menda logično.
Pazi pri dolžinah zank. Dušenje v razdelilni omarici boš vedno dimenzioniral na najdaljšo.

Predvidevam da je velikost omarice odvisna od števila možnih priklopov v njej..lahko za svojo napišeš približno kako velika je in koliko ppiklopov imaš na razpolago.

Kaj misliš s tem ločen ogrevalni krog? Črplako predvidevam da bo potrebno ieti...ali je potem razdelilna omarica tudi izmenjevalec toplote, če rabiš svoj krog?
Dovod-odvod do razdelilne omarice..kak premer cevi imaš uporabljen? 1/2 cole?..(vrsto materiala?)


Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
Pazi pri dolžinah zank. Dušenje v razdelilni omarici boš vedno dimenzioniral na najdaljšo.

Paziti je potrebno na kaj? A ni dušenje potem izvedeno na vsako zanko (sobo) posebej?

(ta razdelilni del mi je pri talnem gretju precej meglen....).

Se pravi potrebuješ za vsako nadstropje svojo razdelilno omarico...kar je logično.