Ali je to lopovščina?

masterr

Fizikalc
14. apr 2010
1.502
0
36
ok. Cerkno
Članek je napisal upokojenec, jaz sem samo iz finance naredil copy in sem prilepil.

Vsak dan poslušamo in beremo o povečanju cen vsakdanjih življenjskih potrebščin. Posebno občutljive so cene našega vsakdanjega kruha, mesa, mleka, mlečnih izdelkov, olja... Kruh je vsekakor osnovna dobrina za vse starostne generacije. Kako priti do realne, poštene in pravične cene kruha?

Trgovec kupuje kruh od peka po 0,44 €. Ta trgovec proda ta kruh isti dan po 1,2 €. Trgovina dobi skoraj trikrat več kot kmet, mlinar in pek skupaj. V kg kruha je le 7 % vrednosti cene pšenice. Ali ni to lopovščina? Minister za kmetijstvo g. Židan želi napraviti bolj pravično razdelitev finančne pogače od kmeta do potrošnika. Ministrica za gospodarstvo ga. Radičeva podpira ropanje kmeta-mlinarja-peka in potrošnika v korist trgovca (izjava obeh na TV). To ropanje občuti predvsem prebivalstvo z najnižjimi dohodki. Po mojem prepričanju je to velika nesramnost ministrice in si ne zasluži, da opravlja to nalogo. Ali je to mogoče nestrokovnost, neznanje, pristranskost, nehumanost...ministrice za gospodarstvo?

Skušal bom prikazati in dokazati na preprosti način, da ministrica nima prav. Za primer bom vzel kmeta, ki je posejal pšenico na 54 ha njivskih površin. Če bo priden, vesten, dovolj znanja, srečo z vremenom (ne bo preveč, ne premalo padavin, ne bo toče, ne viharjev v času zorenja pšenice...).

V jeseni bo moral njive zorati, pobranati, gnojiti, ravnati, sejati, dognojevati, zaščititi proti boleznim. Ves čas rasti pšenice mora bdeti nad zdravstvenem stanju posevka. Sledi žetev, nato pogajanje o prodajni ceni, ki je po navadi vedno (pre)nizka za kmeta. Sledi dostava mlinarju. Če bo letina ugodna bo pridelal 270 ton pšenice na tej površini. Za pridelek so mu v juliju 2010 ponujali od 27.000 (slabe kvalitete) do 35.100 €, iztržil je 38.000 €. Pravilna in pravična cena bi bila 42.660 €. Te vsote v letu 2010 kmet ni prejel.

Da kmet lahko pridela omenjeni pridelek mora imeti (540.000 m2) obdelovalne zemlje, traktorja, brano, ravnalko, sejalko, trosilko za mineralno in organsko gnojilo, škropilnico, kombajn, ki je za več kmetov in streho za kmetijsko mehanizacijo. Vsako leto kupi seme, gorivo, mineralno gnojilo, zaščitna sredstva...

Nato sledi mlinar, ki mora imeti primerno zgradbo od 100 do 140 m2 površine, v kateri so nameščeni zelo dragi mlini za različno mletje, ločenje in sortiranje različnih struktur zrnja žit. Zaprte transporte elevatorje, ki povezujejo transport med posameznimi mlini in izhodi več vrst granulacij mlinskih pridelkov. Mlini meljejo žito z različno granulacijo. Vse mora biti v skladu z varnostnimi in higiensko, tehničnimi (HTV) predpisi. Danes se v glavnem uporabljajo mlini s pogonom na električno energijo.

Predzadnji v tej pridelovalno proizvodnji verigi je pek. Ta ima primerno zgradbo od 100 do 140 m2 pokritih površin, zahtevno opremo, ki omogoča predpisano tehnologijo od moke, priprava testa, vzhajanje, priprava za peko, peka in priprava za transport do trgovca. Vsa oprema od moke do kruha je zahtevna, ni poceni in potrebuje primerno znanje, izkušnje, stroge inšpekcijske zahteve po HTV predpisih. Peki delajo običajno ponoči.

Zadnji v tej verigi do potrošnika je trgovec, ki si odreže največji kos kruha. Njemu peki zjutraj na svoje stroške pripeljejo kruh. Iz 270 ton zmlete pšenice se lahko povprečno speče 360 ton kruha. To količino kruha lahko prodajo tri večje trgovine (super marketi). Finančni vložek (osnovna in obratna sredstva) so 3 krat 30 do 40 m2 prodajnih površin, prodajni pult, lesene police za kruh, malo skladišče in slabo plačane trgovke. Letno plača trgovec za 360 ton kruha peku 158.400 €. Ko kruh proda, dobi 432.000 €. Trgovcu ostane marža (razlika med prodajno in nabavno ceno), ki znaša 273.600 €. Ko trgovec plača še DDV, mu ostane 250.344 €. Kmet je dobil za pšenico 38.000 €, iz tega je razvidno, da je dohodek kmeta več kot šest in pol krat manjši od trgovca. Finančni vložek (osnovna in obratna sredstva) kmet-mlinar-pek, je tri do štirikrat večji od trgovca. Ali ni to narobe svet? Ali posilstvo ekonomije, zdrave pameti, kraja, goljufija in celo kriminal? Kdo je za to kriv? Ali je kdo odgovoren? In če, kdo je? V EU vlade z zakoni preprečijo take anomalije, če ne gre drugače. Pri nas pa smo krivi mi, ker smo izvolili take, ki nas tako vodijo, vladajo in nas imajo za norca. Nimamo dovolj Radov Pezdirjev. Kaj pa naši varuhi? Sindikalni funkcionarji, DeSUS, Zveza društev upokojencev Slovenije (ZDUS).

Žal vsi pozabljajo na obljube, s katerimi se vedno hvalijo, za pomoč malemu človeku. Voditelji sindikatov so srečni, če so na okopih. Če bi ljudstvo bilo zadovoljno, jih ne bi rabili. Tega se prav dobro zavedajo. O DeSUS-u je znano, da jim godi populizem. Najbolj me je razočarala organizacija ZDUS, katere član sem bil do sedaj. Predsednica ZDUS je podprla zamrznitev pokojnin, brez vprašanja članstva! Obenem je želela in delala na tem, da bi postala letošnja Slovenka leta po izboru revije Jana. Očitno ima njena slava prednost pred zaščito upokojencev!

avtor: Stane Jurjec, upokojenec

http://www.finance.si/blog/10/790
 
Nazadnje urejeno:

masterr

Fizikalc
14. apr 2010
1.502
0
36
ok. Cerkno
Kaj boste porekli na kupovanje tehnike, naši vrli trgovci jo dobijo iz Tajvana tam nekje za 10%, pri nas pa jo prodajajo za 90% več.

A to pa ni kraja?

Kruh imamo še vedno možnost vsi peči doma, spečeš ga lahko tud v navadni pečici, na drva....tehniko pa nima noben možnost dobit cenejše, naročiš že lahko iz daljnega Vzhoda a je potrebno plačat carino, ki pa te na koncu stane tolk, kot če bi naročil iz Francije/Nemčije.

Vprašanje je za, koliko evrov naredijo twingota v NM pomojem za kakšnih 4000 evrov, prodajajo pa za 10.000 evrov.

DEJSTVO je dokler je kupec pripravljen dat za 1kg kruha 3 evre se bo očitno prodajal za met, ko pa bo kupcu za 4 evre predrag ga ne bo kupil, trgovec bo moral cene spusiti, ker kruh ni kot konzerva tune oz. manjše naročilo.
 

maddog

Fizikalc
16. avg 2007
1.817
0
36
okolica MB
Iz tega se lahko sklepa, od kod poplava trgovin in gostiln v zadnjih 15 letih. Dosti vecji biznis, kot da moras dejansko delat, raje odpri trgovino ali kafic ;]
 

Hoof_Arted

Pripravnik
27. avg 2009
313
0
16
Ko se pogovarjamo o takih in podobnih zadevah, zelo rado pride do tega, da kdo reče: To bi morala narediti država (vlada, minister). Moj enostaven odgovor je: Povej, kaj je povzročilo propad socializma! Z eno besedo, po možnosti.
Seveda dobim različne odgovore, bolj pametne, nekatere pa seveda tudi skrajno neumne.
Pravi odgovor se pa glasi: vmešavanje države (vlade, ministrov) v delovanje trga. To vedo vsi (država, vlada, ministri) in jim je to najstrožje prepovedano. Popolnoma razumem, da ministrica ne more (pravzaprav ne sme) omejiti marž trgovcem. Rešitev je resda enostavna in na dlani, je pa ne sme izvesti, kar je seveda edino pravilno.
 

koliko

Guru
21. avg 2007
4.349
2.359
113
SV SLO
Citat:
Uporabnik masterr pravi:
Vsak dan poslušamo in beremo o povečanju cen vsakdanjih življenjskih potrebščin. Posebno občutljive so cene našega vsakdanjega kruha, mesa, mleka, mlečnih izdelkov, olja... Kruh je vsekakor osnovna dobrina za vse starostne generacije. Kako priti do realne, poštene in pravične cene kruha?

Trgovec kupuje kruh od peka po 0,44 €. Ta trgovec proda ta kruh isti dan po 1,2 €. Trgovina dobi skoraj trikrat več kot kmet, mlinar in pek skupaj. V kg kruha je le 7 % vrednosti cene pšenice. Ali ni to lopovščina? Minister za kmetijstvo g. Židan želi napraviti bolj pravično razdelitev finančne pogače od kmeta do potrošnika. Ministrica za gospodarstvo ga. Radičeva podpira ropanje kmeta-mlinarja-peka in potrošnika v korist trgovca (izjava obeh na TV). To ropanje občuti predvsem prebivalstvo z najnižjimi dohodki. Po mojem prepričanju je to velika nesramnost ministrice in si ne zasluži, da opravlja to nalogo. Ali je to mogoče nestrokovnost, neznanje, pristranskost, nehumanost...ministrice za gospodarstvo?

Skušal bom prikazati in dokazati na preprosti način, da ministrica nima prav. Za primer bom vzel kmeta, ki je posejal pšenico na 54 ha njivskih površin. Če bo priden, vesten, dovolj znanja, srečo z vremenom (ne bo preveč, ne premalo padavin, ne bo toče, ne viharjev v času zorenja pšenice...).

V jeseni bo moral njive zorati, pobranati, gnojiti, ravnati, sejati, dognojevati, zaščititi proti boleznim. Ves čas rasti pšenice mora bdeti nad zdravstvenem stanju posevka. Sledi žetev, nato pogajanje o prodajni ceni, ki je po navadi vedno (pre)nizka za kmeta. Sledi dostava mlinarju. Če bo letina ugodna bo pridelal 270 ton pšenice na tej površini. Za pridelek so mu v juliju 2010 ponujali od 27.000 (slabe kvalitete) do 35.100 €, iztržil je 38.000 €. Pravilna in pravična cena bi bila 42.660 €. Te vsote v letu 2010 kmet ni prejel.

Da kmet lahko pridela omenjeni pridelek mora imeti (540.000 m2) obdelovalne zemlje, traktorja, brano, ravnalko, sejalko, trosilko za mineralno in organsko gnojilo, škropilnico, kombajn, ki je za več kmetov in streho za kmetijsko mehanizacijo. Vsako leto kupi seme, gorivo, mineralno gnojilo, zaščitna sredstva...

Nato sledi mlinar, ki mora imeti primerno zgradbo od 100 do 140 m2 površine, v kateri so nameščeni zelo dragi mlini za različno mletje, ločenje in sortiranje različnih struktur zrnja žit. Zaprte transporte elevatorje, ki povezujejo transport med posameznimi mlini in izhodi več vrst granulacij mlinskih pridelkov. Mlini meljejo žito z različno granulacijo. Vse mora biti v skladu z varnostnimi in higiensko, tehničnimi (HTV) predpisi. Danes se v glavnem uporabljajo mlini s pogonom na električno energijo.

Predzadnji v tej pridelovalno proizvodnji verigi je pek. Ta ima primerno zgradbo od 100 do 140 m2 pokritih površin, zahtevno opremo, ki omogoča predpisano tehnologijo od moke, priprava testa, vzhajanje, priprava za peko, peka in priprava za transport do trgovca. Vsa oprema od moke do kruha je zahtevna, ni poceni in potrebuje primerno znanje, izkušnje, stroge inšpekcijske zahteve po HTV predpisih. Peki delajo običajno ponoči.

Zadnji v tej verigi do potrošnika je trgovec, ki si odreže največji kos kruha. Njemu peki zjutraj na svoje stroške pripeljejo kruh. Iz 270 ton zmlete pšenice se lahko povprečno speče 360 ton kruha. To količino kruha lahko prodajo tri večje trgovine (super marketi). Finančni vložek (osnovna in obratna sredstva) so 3 krat 30 do 40 m2 prodajnih površin, prodajni pult, lesene police za kruh, malo skladišče in slabo plačane trgovke. Letno plača trgovec za 360 ton kruha peku 158.400 €. Ko kruh proda, dobi 432.000 €. Trgovcu ostane marža (razlika med prodajno in nabavno ceno), ki znaša 273.600 €. Ko trgovec plača še DDV, mu ostane 250.344 €. Kmet je dobil za pšenico 38.000 €, iz tega je razvidno, da je dohodek kmeta več kot šest in pol krat manjši od trgovca. Finančni vložek (osnovna in obratna sredstva) kmet-mlinar-pek, je tri do štirikrat večji od trgovca. Ali ni to narobe svet? Ali posilstvo ekonomije, zdrave pameti, kraja, goljufija in celo kriminal? Kdo je za to kriv? Ali je kdo odgovoren? In če, kdo je? V EU vlade z zakoni preprečijo take anomalije, če ne gre drugače. Pri nas pa smo krivi mi, ker smo izvolili take, ki nas tako vodijo, vladajo in nas imajo za norca. Nimamo dovolj Radov Pezdirjev. Kaj pa naši varuhi? Sindikalni funkcionarji, DeSUS, Zveza društev upokojencev Slovenije (ZDUS).

Žal vsi pozabljajo na obljube, s katerimi se vedno hvalijo, za pomoč malemu človeku. Voditelji sindikatov so srečni, če so na okopih. Če bi ljudstvo bilo zadovoljno, jih ne bi rabili. Tega se prav dobro zavedajo. O DeSUS-u je znano, da jim godi populizem. Najbolj me je razočarala organizacija ZDUS, katere član sem bil do sedaj. Predsednica ZDUS je podprla zamrznitev pokojnin, brez vprašanja članstva! Obenem je želela in delala na tem, da bi postala letošnja Slovenka leta po izboru revije Jana. Očitno ima njena slava prednost pred zaščito upokojencev!

avtor: Stane Jurjec, upokojenec

http://www.finance.si/blog/10/790

iz tega sledi da smo potrošniki neumni, ker nosimo denar trgovcem.
 

Madafaka

Fizikalc
18. feb 2009
3.343
0
36
27
Bronx
Mastrra za precednika!
cheer.gif
 

suzica

hođa
21. jan 2011
1.914
0
36
48
PLANET ČVIČK
Jst predelam gnilo črvivio desko za vrhunska vhodna vrata.
CENA dile::: 2.38 €
VHODNA VRATA::: 1290€--s popustom na gotovino

Kje je zdaj problem??
 

Madafaka

Fizikalc
18. feb 2009
3.343
0
36
27
Bronx
Jaz taka vrhunska vrata naredim iz istega materiala za 2500€.
Kje je problem?
Noben jih ne bo kupu za ta dnar. Za tvoj dnar tut ne.
Če pa, ok.
cool-1.gif


Za vsak drek se najde kupec.
bonk.gif

In protestant na forumih potlej.
crazy1.gif
 

Ganesh

Fizikalc
14. avg 2009
2.921
0
36
Allarround
rescue.facelock.net
Citat:
Uporabnik masterr pravi:
Vsak dan poslušamo in beremo o povečanju cen vsakdanjih življenjskih potrebščin. Posebno občutljive so cene našega vsakdanjega kruha, mesa, mleka, mlečnih izdelkov, olja... Kruh je vsekakor osnovna dobrina za vse starostne generacije. Kako priti do realne, poštene in pravične cene kruha?
....

avtor: Stane Jurjec, upokojenec

http://www.finance.si/blog/10/790

Hudiča, sedaj se mi pa že meša... prebral pol teksta in se šele po tem začel spraševati od kje ti kar naenkrat navdih in znanje za kar dobro analizo in tekst... pa sem šel na dno in razočaran ugotovil, da je le copy paste.

A resno... sem eden tistih, ki meni, da bi morali razmerja v verigi od kmeta do potrošnika počasi začeti spreminjati, saj bo drugače za nas (mestne srajce) ogromen šok, ko bo prišlo do podražitve osnovnih surovin - ker sedaj vsi ne glede na to kakšen strošek predstavljajo v celotni strukturi cene vsako tako podražitev z nekim dodatnim faktorjem prenesejo do potrošnika... npr. cena pšenice za kg kruha se poveča za par centov - posledično se kruh podraži za par 10 centov.
 

Chief_Wiggum

Fizikalc
24. jul 2007
1.064
3
38
Citat:
Uporabnik Madafaka pravi:
To ste sami amaterji.

Ma, to ni še nič. Jaz sem bral in bral in bral...

Pa pridem do tega stavka:

Citat:

Najbolj me je razočarala organizacija ZDUS, katere član sem bil do sedaj.

In se vprašam. A ni žajfa mulc? Kaj pol dela med upokojenci?
hysterical-1.gif


Jebat ga dolga lajtunga.
grin1.gif
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.955
1.839
113
jaz sem samo dal scrool dol, ker mi je vse zgledalo isto kot vedno: bla bla bla gnar, jok uueeeeeee, bla bla, skuta, bla bla bla, država, bla bla bla lopovi,... edino malo dosti se mi je zdelo
stupid-1.gif
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Čeprav ne bo velike razlike se je "stric Stane" malo uštel pri računanju. Iz tiste marže, ki jo je naračunal, mora še vedno pokriti plače.
 

synthman

Fizikalc
22. avg 2007
7.226
0
36
Citat:
Uporabnik masterr pravi:
Kaj boste porekli na kupovanje tehnike, naši vrli trgovci jo dobijo iz Tajvana tam nekje za 10%, pri nas pa jo prodajajo za 90% več.

A to pa ni kraja?.
Razlika je v tem, da jest moraš, tisto tehniko pa pač kupiš če hočeš ali pa ne kupiš, ni življensko pomembna.
 

BlackHole

Pripravnik
23. avg 2007
764
0
16
Citat:
Uporabnik masterr pravi:
Zadnji v tej verigi do potrošnika je trgovec, ki si odreže največji kos kruha. Njemu peki zjutraj na svoje stroške pripeljejo kruh. Iz 270 ton zmlete pšenice se lahko povprečno speče 360 ton kruha. To količino kruha lahko prodajo tri večje trgovine (super marketi). Finančni vložek (osnovna in obratna sredstva) so 3 krat 30 do 40 m2 prodajnih površin, prodajni pult, lesene police za kruh, malo skladišče in slabo plačane trgovke. Letno plača trgovec za 360 ton kruha peku 158.400 €. Ko kruh proda, dobi 432.000 €. Trgovcu ostane marža (razlika med prodajno in nabavno ceno), ki znaša 273.600 €. Ko trgovec plača še DDV, mu ostane 250.344 €. Kmet je dobil za pšenico 38.000 €, iz tega je razvidno, da je dohodek kmeta več kot šest in pol krat manjši od trgovca. Finančni vložek (osnovna in obratna sredstva) kmet-mlinar-pek, je tri do štirikrat večji od trgovca. Ali ni to narobe svet?
Tu smo seveda pozabili na stroške kmeta in stroške trgovca. Ti niso nikjer omenjeni s številkami. Saj ne rečem, da trgovec ni "lopov", samo če se gremo analizo, naredimo tako kot je treba. Ne naspol, ker je lahko zavajajoče.